Jump to content
sakis13

Αναφορες Οκτωβριου 2022.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Εδω να ευχηθούμε στον Σάκαρο να ειναι χιλιόχρονος,χιλιοκαταιγιδισμενος,και πλημμυρισμενος.Χρόνια πολλα λοιπον και απο δω αδερφακι μου,με υγεία και τρέλα που σου περισσευει βεβαια.

Ευχαριστω αδερφακι Μου...Να σαι καλα με τις γυναικαρες σου!!!Ενα παιδακι να ρθει επιτελους,αρρωστο με τον καιρο σαν και μενα..!!Ε και τριφυλλαρα,να προλαβω να το παω και στον δικο μας ναο...Πριν μου πεσουν ολα τα μαλλια..

Και να χουμε γερο συκωτι..🤣

Και παλι σ ευχαριστω φιλαρακι μου καλο!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22,6β. έχουμε τώρα Κορυδαλλό με μέτριο βοριά σε μια  ημέρα βαλσαμο σε σχέση με τις προηγούμενες...άντε και στα καλύτερα.

Χρόνια πολλά στο φιλαρακι @sakis13με πολλές χαρές και την ευχή να πραγματοποιηθούν όλα τα θέλω του.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο καιρός στις κονιστρες της Ευβοιας Νεφελώδης και η θερμοκρασία στους 23 βαθμούς Κελσίου Υψόμετρο 170 Μέτρα Με Αλτιμετρο Ακριβείας!!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χρονια Πολλα Σακαρε και καταπρασινα, με υγεια και πολλες πολυκυτταρικες καταιγιδες ευχομαι !!!!!!!

Μαγκες ΣΗΜΕΡΑ ειναι η 1η φθινοπωρινη ημερα....ουτε τα 32αρια του ΣΚ, ουτε τα προηγουμενα 28-29αρια...

Σημερα καταμεσημερο φθανει 22,8 στο Γκαζι κι εδω 22,0 με το στανιο, παρα τη λιακαδα, με βοριαδακι και αισθηση 20....

Σιγουρα θα θελαμε και καμια βροχουλα, αλλα ας σοβαρευτει με τις Τ πρωτα και βλεπουμε για υετο

Ο,τι δεν ριξει τωρα, θα το εχουμε μετα σε μορφη χιονιου !!!!!!! Ας βγει και 0,00 mm Οκτωβριος, Νοεμβριος τι μας πειραζει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με το ζορι προσοαθει η θερμοκρασια να περασει την 20,9οC που καταγραφηκε στα μεσανυχτα εδω στα Μελισσια και κρατιεται ακομη σαν μεγιστη!!!

Πολύχρονος λεβεντο Σάκη μας!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1η ημερα που παρα την επικρατηση λιακαδας, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΗ ΔΥΝΑΜΗ...

22,5 μαλλον μεγιστη ημερας, 22,4 ειχα τα μεσανυχτα στην αλλαγη....

Αισθηση βεβαια για αρκετα χαμηλοτερα, με βοριαδακι πανεμορφο....

Αντε φτιαξε μας και τις ελαχιστες λιγακι, οχι μονο 18-18,5, φερε και 13-14αρακια να ανασανουμε μπας και δροσισουν και τα μπετα !!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23.1 τελικα η μεγιστη κι εδω στα 180 μ Ζωγραφου...

Αξιοσημειωτη η ΕΜΜΟΝΗ να βαραει μεγιστες 16.30-17.30 με Δυση του Βρωμιαρη στις 19.00.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κυρίως Ταΰγετο μέχρι πιο νότια στη δυτική Μάνη έχουμε φαινόμενα τώρα Μεσσηνία...καταιγίδες αστάθειας που βγαίνουν Ταΰγετο όταν έχουμε ΒΑ ρεύμα επιφάνεια και ΒΔ σε πιο μεγάλα ύψη με ασταθή ατμόσφαιρα.

http://www.weather-messinia.gr/kariovouni/

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

55 λεπτά πριν, kouvanos είπε:

23.1 τελικα η μεγιστη κι εδω στα 180 μ Ζωγραφου...

Αξιοσημειωτη η ΕΜΜΟΝΗ να βαραει μεγιστες 16.30-17.30 με Δυση του Βρωμιαρη στις 19.00.....

Η χειμερινή ώρα είναι η σωστή για Ελλάδα καί πρέπει νά μείνουμε σέ αυτή! εύχομαι τόν Μάρτη νά μήν ξανά αλλάξει....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20.4 ηδη στο βορινο μπαλκονι....19.5 ο σταθμος ψηλα Ζωγραφου...

Το 1ο απογευμα εδω κ πολλα πολλα που μπορεις να κατσεις εξω ανετα....χωρις ιδρωτες μυγες κουνουπια τζιτζικια..

Ψοφα 4 Οκτωβρη εφθασε αιντεεεεεε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 ώρες πριν, Beach-snow NG είπε:

ΥΓ Αυτο της Κυπρου πρπει να ειναι μουφα, οπως τοψαξα χθες και ενημερωθηκα, μιας και αναφερεται μαλιστα  σε περιοχή 500μ.!!! 

Δεν σημαινουν κατι τα 500μ υψομετρο Κωτσο. Ρολο παιζουν οι ανεμοι,το γεωγραφικο αναγλυφο,καθως και το ποτε η θερμη μαζα θα επηρεασει την εκαστοτε περιοχη. Εννοειτε με ηλιοφανεια. Περσυ τον Αυγουστο η Ιπποκρατειος στα 565μ επιασε 40.8c. (με 26αρι περιπου στα 850)

Για Οκτωβρη μηνα,με αυτη τη θεση του Ηλιου,και με κανα 24αρι (μονο) που πιθανων ειχαν στα 850 οι 40-41c ειναι αν μη τι αλλο αξιοπροσεκτοι. 

image.png.529f8aa3b3198bbbfda419257c79addb.png

image.png.f9d8169e7fc6176ed49b34cfa3b7cb81.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 ώρες πριν, geornik είπε:

πάντως με βάση το wikipedia η Λευκωσία έχει ρεκόρ μέγιστης Οκτωβρίου  τους 38,3c...βέβαια δεν ξέρω τι παίζει με το Αλωνούδι...

Δε ξερω ειλικρινα αν ειναι ενημερωμενο το wiki πανω σε αυτο Νικητα. Αναφερεται στο λινκ οτι οι 2 σταθμοι αναφορας πλεον της Λευκωσιας που ειναι στα περιχωρα της πολης στην υπαιθρο,εδωσαν 40.2 και 40.9c. Λιγο κατω απ τα ρεκορ του 2020.

https://www.kitasweather.com/news/genika/nea-rekor-thermokrasias-oktovriou-katagrafontai-gia-defteri-fora-mesa-ston-oktovrio-sarantaria-plus/

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα σας!!!25.9 η μεγιστη σημερα Καλλιθεα με 19.4 η ελαχιστη..Ομορφο βραδυ με τη θερμοκρασια αυτη την ωρα στους 20.5..Εχω ανοιξει ολες τις μπαλκονοπορτες...Υπεροχη αισθηση δροσιας!!Το μονο καλο...Να χαμε και καμια χαμηλαρα απο τα δυτικα!!Τελος παντων..

Σας ευχαριστω ολους για τις ευχες σας!!!Να στε ολοι καλα φιλαρακια..Υγεια πανω απο ολα..Μακαρι το μονο προβλημα στη ζωη μας να ηταν ποτε θα χιονισει η ποτε θα βρεξει..Καλο βραδυ σε ολους..Και παλι χιλια ευχαριστω!!

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συγκινηση....περιμενα πολυ καιρο ενα τετοιο βραδυ....

18,1 ηδη και βοριαδακι μεθυστικο στο βορινο μπαλκονι....αισθηση κανα 17αρι το πολυ....

Αφου εριξα τονους νερο, σφουγγαρισα, ανοιξα διαπλατα ολες τις πορτες και τα παραθυρα....νιωθεις το ρευμα να διαπερνα τα μπετα και να διωχνει την καλοκαιριλα....ΜΑΓΕΙΑ....

Βεβαια με 23αρια ακομα εσωτερικες, θελει πολλες ημερες σωστο αερισμο και αποφυγη ηλιου....αλλα σημερα κανουμε μια καλη αρχη

Αν ερθει και το 13αρακι ελαχιστη θα νιωθουμε ακομα πιο ανθρωπινα !!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ω ρε Κυπροοοοοοοος....φιλε SouthΚαυσωνακια, πρεπει να ειναι αγαπημενος προορισμος....εχω βρεθει μικροτερος Ιουλιο στη Λευκωσια και θυμαμαι να λιωνει η ασφαλτος απτη ζεστη....για καυσωνολατρες, ο,τι πρεπει

Μεγαλη φθινοπωρινη αντεπιθεση δροσιας σημερα το βραδυ....

Επιτελους χωρις τζιτζικια !!!!!!! Χορτασαμε 5 μηνες τωρα φθανει !!!!!

Ολοι οι σταθμοι στη γειτονια ξεπερασαν ηδη την πρωινη ελαχιστη και πεφτουν πεφτουν πεφτουν δροσιστικα...

15,8 ηδη Παπαγου....απιθανα...

17,9 εδω.....17,0 ο σταθμος στα 230 μετρα....

19,0 και το Γκαζι το παλευει φιλοτιμα και το κεντρο να χαρισει μια ομορφη βραδια στους κατακα(η)μενους κατοικους του

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 βαθμους τωρα στην Πατρα ρε τα παντα, θα τρελαθω τελειως, δεν αντεχω αλλο. Αν δεν ερθει κανα σοβαρο χαμηλο σε αυτη την ρημαδα την πολη, δεν πεφτει η   θερμοκρασια με τιποτα. Ημαρτον, ανοιγεις να παρεις μια ανασα και ειναι λες και σε χωνουν σε χαμαμ απο την υγρασια. 

Πολυχρονος @sakis13 με καταιγιδαρες ευχομαι!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8β στον πανουργια επανηλθαν οι μονοψηφιες..σακαρε @sakis13 πολυχρονος φιλε ασε τις βροχες βαλε κανα φωτοβολταικο φετος😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 ώρες πριν, teo_73 είπε:

Δεν σημαινουν κατι τα 500μ υψομετρο Κωτσο. Ρολο παιζουν οι ανεμοι,το γεωγραφικο αναγλυφο,καθως και το ποτε η θερμη μαζα θα επηρεασει την εκαστοτε περιοχη. Εννοειτε με ηλιοφανεια. Περσυ τον Αυγουστο η Ιπποκρατειος στα 565μ επιασε 40.8c. (με 26αρι περιπου στα 850)

Για Οκτωβρη μηνα,με αυτη τη θεση του Ηλιου,και με κανα 24αρι (μονο) που πιθανων ειχαν στα 850 οι 40-41c ειναι αν μη τι αλλο αξιοπροσεκτοι. 

image.png.529f8aa3b3198bbbfda419257c79addb.png

image.png.f9d8169e7fc6176ed49b34cfa3b7cb81.png

Βρε συ Θοδωρή μου τώρα περιμένεις να θεωρησω αξιοπιστα στοιχεια σταθμών σε ταβέρνες, εκθέσεις και σε μαγαζια δίπλα, ή σταθμούς στα 500μ πχ που δείχνουν Οκτώβρη μηνα 41β που και σε φουρνο να τον εβαζες δεν θα εδειχνε τοσο.....Ο Κιτας δεν είναι επισημος φορέας της Κυπρου είναι απλός ερασιτέχνης σαν κι εμας και θυμαμαι καποτε που ενας απο μας ειχαμε βαλει σταθμους σε καποιες περιοχές λοιδωρήθηκαν, πόσο μάλλον να τις θεωρήσουν και αξιοπιστες μετρήσεις.....Εμένα μου είπαν για ζέστη στην Κύπρο και την ξέρω καλά ακόμη και με 25β στα 850 έχω τυχει και στην επιφανεια είχε 34.....Από δω και πέρα φυσικά μπορεί να πιστεύει ο καθένας ό,τι πραγματικά θέλει!!!

ΥΓ Και τον Κιτα και τους καιρόφιλους στη Μεγαλόνησο τους παρακολουθω χρόνια, αλλά υπάρχουν και υπερβολές, αλλά και επίσημα και μη επίσημα στοιχεία.....

ΥΓ Στην Κύπρο παιδιά δεν είναι θέμα ότι έχει ζέστη μόνο (έχω κάνει μπανιο θαυμάσιο στη θαλασσα τέλη Νοέμβρη), αλλά έχει τρομερή υγρασία.....δεν ζεις εύκολα.....απλά εχει και κάποια άλλα περίεργα σαν και αυτό που προανέφερα, με πολυ μικρές διαφορές από την στάθμη των 850 αναλόγως φυσικά κάθε φορά!! Ούτε για κλαυσωνάκηδες κάνει η Κύπρος....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...