Jump to content
sotos*snow

Ανάλυση χαρτών Οκτωβρίου 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδιά ας σταθούμε στο τώρα.....η προοπτική που δίνει το GFS με αντικυκλώνα να σκαβει τελικά την Ουκρανία είναι ωραία...αλλά ...δεν μας κάνει σαν σενάριο,από την άλλη η δυτική Ρωσσία παγώνει σιγά σιγα....(πολύ καλό),,,,ΟΛΗ η δύση ΄ομως είναι για γέλια ,κανένας εμποδισμός στην Κεντρική Ευρώπη,η Σαχάρα πήρε τον αντικυκλωνα της μεσογείου και τον διπλασίασε τα χαμηλά του Β Αντλαντικού δεν μπορουν να ξυσουν ουτε την Βρεττανία οπου και να δείς νομίζεις οτι υπάρχει μια συνομωσία.Συμπεράσματα

-Βροχές από τα δυτικά κλπ αν έρθουν από μεσα Νοεμβρίου και μετά

-Νομίζω οτι σε περιόδους 7 εως 8 ημερών καλοκαιρίας θα μας ερχεται κατι από τα ΒΑ να μας κρυώνει.

Τίποτα από τα δύο δεν με ενθουσιάζει....νομίζω δε οτι αν προβάλω ολα τα παραπάνω στην τελευταία δεκαετία θα τα ξαναβρώ πολλές φορές δλδ θέλουμε δεν θέλουμε η κανονικότητα είναι αυτήν.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, bardaris είπε:

παιδιά ας σταθούμε στο τώρα.....η προοπτική που δίνει το GFS με αντικυκλώνα να σκαβει τελικά την Ουκρανία είναι ωραία...αλλά ...δεν μας κάνει σαν σενάριο,από την άλλη η δυτική Ρωσσία παγώνει σιγά σιγα....(πολύ καλό),,,,ΟΛΗ η δύση ΄ομως είναι για γέλια ,κανένας εμποδισμός στην Κεντρική Ευρώπη,η Σαχάρα πήρε τον αντικυκλωνα της μεσογείου και τον διπλασίασε τα χαμηλά του Β Αντλαντικού δεν μπορουν να ξυσουν ουτε την Βρεττανία οπου και να δείς νομίζεις οτι υπάρχει μια συνομωσία.Συμπεράσματα

-Βροχές από τα δυτικά κλπ αν έρθουν από μεσα Νοεμβρίου και μετά

-Νομίζω οτι σε περιόδους 7 εως 8 ημερών καλοκαιρίας θα μας ερχεται κατι από τα ΒΑ να μας κρυώνει.

Τίποτα από τα δύο δεν με ενθουσιάζει....νομίζω δε οτι αν προβάλω ολα τα παραπάνω στην τελευταία δεκαετία θα τα ξαναβρώ πολλές φορές δλδ θέλουμε δεν θέλουμε η κανονικότητα είναι αυτήν.

Τοευρωπαϊκό είπε αλλα ομως.... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Kαι για μας που ειχαμε 3 χρονια χειμωνα μονο κρυο και ψαχναμε την νιφαδα...ε φετος θα χουμε εναν ζεστο χειμωνα....τι ειχαμε τι χασαμε...απλα σιγα σιγα δεν πρεπει να  ασχολεισαι και να το παρουμε αποφαση...οπως και ο θωμας πιο πανω εχει δικαιο σε πολλα πραγματα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

42 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Νομίζω η αποθέωση του φθινοπώρου 2015 γίνεται καθαρά λόγω υετού, μιας και είχε πολλά χιλιοστά και όχι ότι ήταν καλό φθινόπωρο γενικότερα, μια αηδία ήταν ειδικά θερμοκρασιακά με εξαίρεση τον Οκτώβριο που ήταν όντως καλός μηνας, ο Σεπτέμβριος είναι στο τοπ 5 θερμοτερων και ο Νοέμβριος επίσης (διακύμανση Νοεμβρίου 21-14 Θησείο, κάνω εμετό μόνο που ακούω τα νούμερα)...μην πω για την συνέχεια με έναν Δεκέμβριο με 1mm στην Αθήνα και μόνιμο αντικυκλωνα, τρεις ψυχρες ξεροεισβολες παραμονή πρωτοχρονιάς, 18 και 24 Γενάρη (η καλύτερη της Πρωτοχρονιάς)και έναν Φλεβάρη που είναι θερμότερος από 9/10 μαρτιδες της προηγούμενης δεκαετίας!!!

Μα για τον υετό γίνεται ο λόγος... δε κάνω θερμοκρασιακή σύγκριση.. εννοείται αυτό..

Έχω αναφέρει κι εγώ για τον εκτρωματικό Φλεβάρη του 2016.. τον χειρότερο που θυμάμαι ποτέ... και κανείς δεν αντιλέγει για τις ζέστες που μας έκανε εκείνο το φθινόπωρο του 2015.. με τη παρατεταμένη βαρετοκαιρία και τον αντικυκλώνα μπάστακα πάνω απ' την Ευρώπη.. Νοέμβρη μήνα... τα θυμόμαστε όλοι.... απλά λέω.. μέχρι και τότε ''υετικά!'' καλύτερα τα πήγαμε.. στη συνέχεια αυτό μπορεί να αλλάξει..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο φιλος ο Kapelog πολυ καλα εκανε και παρουσιασε στατιστικα στοιχεια..Κρατω και γω απο το γκαζι και την Καλλιθεα..Φυσικα εχουμε ζησει αντιστοιχες η και χειροτερες περιοδους...Στα δικα μου τα ματια ομως αυτο το φθινοπωρο ειναι το χειροτερο.Ειναι καθαρα προσωπικη αισθηση..

Το θεμα ομως δεν ειναι τι πιστευω εγω η ο ταδε η ο δεινα..Το ζητημα ειναι οτι ολο και πιο συχνα εμφανιζονται μεγαλα αντικυκλωνικα διαστηματα στη καρδια του Φθινοπωρου..Το αποτελεσμα ειναι να εχουμε μια διαταραχη ανα 20-25 μερες και μετα εκ νεου καλοκαιρια..

Τα χαμηλα εχουν εξαφανιστει..Ακομα και οταν ερχονται ειναι περισσοτερο μετωπα..Εχουν max διαρκεια μιας ημερας..Που ναι τα χαμηλα εκεινα που εμεναν στασιμα και επηρεαζαν επι μερες την χωρα μας??

Οσο αναφορα την Αττικη ο μισος και πλεον  ετησιος υετος τουλαχιστον στα κεντρονοτια πεφτει απο Οκτωβρη μεχρι Δεκεμβρη...Αυτο τεινει να αλλαξει τα τελευταια χρονια..Οπως και να χει το Φθινοπωρο φθεινει..Καθε χρονο οι μερες του περιοριζονται...Τα χαμηλα τα οργανωμενα επισης...Και η διαρκεια τους...Και στραβα αρμενιζουμε και ο γυαλος ειναι στραβος...Αυτη ειναι η αληθεια...Ολα τ αλλα ειναι για να χαιδευουμε τα ματια μας και τ αυτια μας...

Καλη συνεχεια....Βοηθα Παναγια και μη χειροτερα..

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλυτερα ανυπαρκτο Φθινοπωρο παρα ανυπαρκτος χειμωνας...το 2006-07 ο οκτωβριος ξεσκιστηκε στα χαμηλα κ τις καταιγιδες περιοδος που εκλεισε στις 4-5 νοεμβριου με την πολυ πρωιμη πολικη εισβολη...μετα ηλθε ο αντικυκλωνας κ η παρατεταμενη ανοιξη με μια χαζοφωτοβολιδα αρχες Φλεβαρη... τετοιο πραμα ευχομαι ποτε ξανα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ανυπαρκτο Φθινοπωρο ομως δε σημαινει απαταιτητα δυνατο χειμωνα...Καθε αλλο..Οπως και να χει ειναι κριμα να χανονται πολλες μερες με ηλιοφανεια και βαρετοκαιρια...Επιπλεον οταν η κυκλοφορια φαει κολλημα καλλιστα καταστρεφει και τον Χειμωνα με συνοπτικες διαδικασιες...Εγω βαζω και στοιχημα απο τωρα με οποιον θελει οτι ο Δεκεμβρης θα ειναι φθινοπωρινος..Με παρα παρα πολλα νερα και θα καλυψει εν μερει το κακο υετικα φθινοπωρο...Εφοσον πηγε πισω το Φθινοπωρο θα παει πισω και ο χειμωνας...Το θεωρω δεδομενο αυτο..

Γι αυτο ειναι κακο ακομα κι αν καποιος λατρευει τον χειμωνα να χανονται μερες απο το Φθινοπωρο..Αυτο θα εχει συνεπειες αρνητικες και για το μετα..Αληθεια ποσα χρονια εχει να κανει δυνατο Δεκεμβρη..??Και μην απομυθοποιουμε τους χειμωνες..Το 2008 εκανε χειμωνα 20 μερες...Περσυ ειχαμε εναν πολυ δυνατο Μαρτη και την Ελπιδα..Κακοκαιρια μιας μερας κι ας ηταν ιστορικη...Η Μηδεια επισης ισχυρη διαταραχη αλλα της μιας μερας και αυτη..Αφηστε δε που δεν επηρεασαν ολη τη χωρα..Και οι χειμωνες εχουν χασει μεγαλο μερος της ταυτοτητας τους...Ολα εχουν παει πισω...Και το 2/2 της Αθηνας απο καθαρη τυχη εσκασε...

Για ρωτηστε Ηπειρωτες,Μακεδονες,θρακιωτες...Με ελαχιστες ωραιες περιοδους,οι χειμωνες τους ειναι τραγικοι....Και δεν αναφερομαι σε ορεινα η δυτικη Μακεδονια..Για δειτε πεδινα και πειτε μου...Ειδα και σε περιοδους με αλλα ανομβρα φθινοπωρα ποσο χιονι εριξε στα πεδινα της βορειας χωρας...Τιποτα απολυτως...Καμια σχεση δεν εχει τι θα κανει το φθινοπωρο με το τι κανει τον Χειμωνα...Απολυτως καμια σχεση...Αλλο τι θελουμε και αλλο τι παιζει...

 

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως για να λέμε και την αλήθεια ζήσαμε ένα μεγάλο διάστημα ευνοϊκό για μας ειδικά στα ανατολικά προσήνεμα, οπότε από τις λίγες γνώσεις που πιστεύω ότι έχω αποκτήσει διαβάζοντάς σας, θεωρώ πολύ πιθανό να έχουμε έναν ήπιο χειμώνα με λίγα φαινόμενα και το ξέσπασμα να έρθει αργότερα. Αυτό είναι απλψς μια προσωπική εκτίμηση βέβαια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

τίποτα απόλυτως και από τα σημερινά τρεξίματα. Παγερά αδιάφορο με αφήνει το ευρωπαικαό, αφού δεν έχει χαμηλό. Που έτσι και αλλιώς ο μέσος όρος του είναι κατάξερος.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κάποτε πίστευα και εγώ έντονα ότι σάπιος Οκτώβριος σημαίνει φονικό διάστημα 20/11-Πρωτοχρονια. Και ο λόγος ήταν φυσικά το 2001 αλλά και το 2005. Αν δείτε Οκτώβριος 2005 0μμ είχε 5/10-10/11 και μετά ξεκίνησε κατευθείαν με το ιστορικό χιόνι του Νοεμβρίου 2005 και τον βαρύ χειμώνα 05-06. 

Τα τελευταία 10 χρόνια πάει αυτό. Ούτε καν σάπιος Οκτώβριος= χιόνια Νοεμβρίου δεν πιστεύω πια. Τι να πιστέψεις; Οκτώβριος 2012 καυτός και σάπιος, Νοέμβριος 2012 καυτός και σάπιος. Οκτώβριος 2013 ανύπαρκτος Νοέμβριος 2013 πλημμυρικος αλλά καυτός. Οκτώβριος 2017 σάπιος, Νοέμβριος 2017 πλημμυρικος και ζεστός. Οκτώβριος 2019 φοβερά σάπιος, Νοέμβρης 2019 πλημμυρικος και απίστευτα ζεστός. Οκτώβριος 2020 σάπιος Νοέμβριος 2020 καταξερος και ανύπαρκτος. Μόνο το 2018 Οκτώβριος σάπιος έφερε πρώιμα χιόνια και κρυο Νοεμβρίου και βαρύ χειμώνα 

Το μόνο που μάλλον φαίνεται πλην 2020 είναι ότι σάπιος Οκτώβριος φέρνει καταστροφικές πλημμύρες με θύματα τον Νοέμβριο και το πρώτο δεκαήμερο του Δεκέμβρη. Αλλά τι να το κάνω αυτό να φτάσει της Κατερίνας και να χει 20 βαθμούς στη Φλώρινα με σκονοχαμηλα και πλημμύρες;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λεω αυτο και τελειωνω, δεν ειναι τα πραγματα υετικα οσο δραματικα τα παρουσιαζουμε, φετος ναι ειναι τραγικα αλλα οχι γενικοτερα...και γι αυτο εκανα μια οσο το δυνατον πιο βαθιά αναλυση μπορουσα, συνέλεξα ολα τα ποσα υετου στην Αθηνα τα φθινοπωρα 1901-2021 καθως και τις μερες υετου (υετος>=0,1mm)

image.thumb.png.11e6dde4cacc1d3f15119f1368786aa9.png

image.thumb.png.82db57225418eb366a6680b01ef4f303.png

image.thumb.png.6bcb3caf51b27b92e43289046a23cd3a.png

Σε ολη την χρονοσειρα εχουμε

Μεσος υετος 122,8mm

Μεσες μερες υετου 16,7

Μεσα χιλιοστα ανα ημερα υετου 7,3mm

Τι βλεπουμε εδω?

Αυξηση των χιλιοστων τα φθινοπωρα απο 115mm σε 130mm

Μειωση των μερων βροχης απο 17,2 σε 16,1

Αυξηση των χιλιοστων ανα μερα υετου απο 6,7 σε 8mm

Και σημειωση η τελευταια 20ετια δεν εχει μεριδιο ευθυνης στην μειωση των μερων βροχης (2002-2021 17,1 μερες υετου ανα φθινοπωρο) σε αντιθεση με την 20ετια 1980-2001 με 14,6!! ενω η αντιστοιχη συγκριση των mm ειναι ακομα πιο χαοτική με 150,9mm απο 2002-21 και το πενιχρο 99,5mm το 1980-2001!!!!!!!!

Ισως μας φαινονται λιγες οι βροχες τα τελευταια ετη, γιατι εχουμε σαν αναμνηση την καλυτερη εννιαετια στην ιστορια της Αττικης υετικα για φθινοπωρο 2002-2010 (19,2 μερες υετου και 186mm κατα μεσο ορο)

Η τελευταια 20ετια ειναι η πιο ισχυρη ποσοτικα σε υετο με διαφορα 15mm απ την δευτερη!

Σορρυ για το οφ τοπικ

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

51 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Λεω αυτο και τελειωνω, δεν ειναι τα πραγματα υετικα οσο δραματικα τα παρουσιαζουμε, φετος ναι ειναι τραγικα αλλα οχι γενικοτερα...και γι αυτο εκανα μια οσο το δυνατον πιο βαθιά αναλυση μπορουσα, συλλεξα ολα τα ποσα υετου στην Αθηνα τα φθινοπωρα 1901-2021 καθως και τις μερες υετου (υετος>=0,1mm)

image.thumb.png.11e6dde4cacc1d3f15119f1368786aa9.png

image.thumb.png.82db57225418eb366a6680b01ef4f303.png

image.thumb.png.6bcb3caf51b27b92e43289046a23cd3a.png

Σε ολη την χρονοσειρα εχουμε

Μεσος υετος 122,8mm

Μεσες μερες υετου 16,7

Μεσα χιλιοστα ανα ημερα υετου 7,3mm

Τι βλεπουμε εδω?

Αυξηση των χιλιοστων τα φθινοπωρα απο 115mm σε 130mm

Μειωση των μερων βροχης απο 17,2 σε 16,1

Αυξηση των χιλιοστων ανα μερα υετου απο 6,7 σε 8mm

Και σημειωση η τελευταια 20ετια δεν εχει μεριδιο ευθυνης στην μειωση των μερων βροχης (2002-2021 17,1 μερες υετου ανα φθινοπωρο) σε αντιθεση με την 20ετια 1980-2001 με 14,6!! ενω η αντιστοιχη συγκριση των mm ειναι ακομα πιο χαοτική με 150,9mm απο 2002-21 και το πενιχρο 99,5mm το 1980-2001!!!!!!!!

Ισως μας φαινονται λιγες οι βροχες τα τελευταια ετη, γιατι εχουμε σαν αναμνηση την καλυτερη εννιαετια στην ιστορια της Αττικης υετικα για φθινοπωρο 2002-2010 (19,2 μερες υετου και 186mm κατα μεσο ορο)

Η τελευταια 20ετια ειναι η πιο ισχυρη ποσοτικα σε υετο με διαφορα 15mm απ την δευτερη!

Σορρυ για το οφ τοπικ

Με τα στοιχεία που παραθέτεις,εμένα προσωπικα μου έχεις ανοίξει τα μάτια πολλές φορές,καθώς η απογοητευση ή αντίθετα ο ενθουσιασμός συχνα με κάνει να στρεβλώνω την πραγματικοτητα μεσα στο κεφάλι μου.Φίλε είσαι μεγάλη δύναμη και προσφέρεις παρα πολλά στο φορουμ,σίγουρα πολλά περισσοτερα απο οτι προσφερω εγω για να μιλάω μόνο για τον εαυτο μου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Με τα στοιχεία που παραθέτεις,εμένα προσωπικα μου έχεις ανοίξει τα μάτια πολλές φορές,καθώς η απογοητευση ή αντίθετα ο ενθουσιασμός συχνα με κάνει να στρεβλώνω την πραγματικοτητα μεσα στο κεφάλι μου.Φίλε είσαι μεγάλη δύναμη και προσφέρεις παρα πολλά στο φορουμ,σίγουρα πολλά περισσοτερα απο οτι προσφερω εγω για να μιλάω μόνο για τον εαυτο μου.

Τζορτζ σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια αλλά σε καμία περίπτωση δεν προσφέρω περισσότερα από εσένα και άλλα παιδιά όπως ο Σάκης, ο Κώστας ο Βαγγέλης από Θεσσαλονίκη, εσείς είστε οι στυλοβάτες του φόρουμ και τα άτομα που με την αγάπη τους έφτιαξαν αυτό το μέρος, χωρίς εσάς η ομάδα δεν θα υπήρχε...εγώ έχω αυτό το στατιστικό δαιμόνιο που δεν με αφήνει να ακούσω κάτι και να μην το ψάξω μόνος μου, και φυσικά τα ερεθίσματα αυτά δεν θα τα είχα αν δεν υπήρχαν και όλα τα υπόλοιπα μέλη που μέσω συζητήσεων με βάζουν σε σκέψεις, δεν κάνω τίποτα περισσότερο από τον καθένα μας εδώ μέσα, απλά τυγχάνει να οπτικοποιω αυτα που ήδη σίγουρα έχουν σκεφτεί και άλλα παιδιά...να σου είμαι ειλικρινής στο συγκεκριμένο ψάξιμο για υετό φθινοπωρου όπως και εσύ λες θεωρούσα ότι θα δω μια πιο βίαια αρνητική αλλαγή αλλά τα νούμερα με εξέπληξαν ευχάριστα ειδικά στις μέρες υετου, για την ποσότητα ήμουν βέβαιος ότι είναι αυξημένη αλλά όχι τόσο πολύ...τέλος κάθε άποψη είναι σεβαστή και να σου πω την αλήθεια αν όλοι συμφωνούσαμε δεν θα χαμε και την επιθυμία να το ψάξουμε παραπάνω, για αυτό είναι ωραίο το φόρουμ έτσι οπως είναι, πολιτισμένα πάντα να "διαφωνούμε"- προβληματιζομαστε για να μαθαίνουμε!

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, KapelosG είπε:

Λεω αυτο και τελειωνω, δεν ειναι τα πραγματα υετικα οσο δραματικα τα παρουσιαζουμε, φετος ναι ειναι τραγικα αλλα οχι γενικοτερα...και γι αυτο εκανα μια οσο το δυνατον πιο βαθιά αναλυση μπορουσα, συλλεξα ολα τα ποσα υετου στην Αθηνα τα φθινοπωρα 1901-2021 καθως και τις μερες υετου (υετος>=0,1mm)

image.thumb.png.11e6dde4cacc1d3f15119f1368786aa9.png

image.thumb.png.82db57225418eb366a6680b01ef4f303.png

image.thumb.png.6bcb3caf51b27b92e43289046a23cd3a.png

Σε ολη την χρονοσειρα εχουμε

Μεσος υετος 122,8mm

Μεσες μερες υετου 16,7

Μεσα χιλιοστα ανα ημερα υετου 7,3mm

Τι βλεπουμε εδω?

Αυξηση των χιλιοστων τα φθινοπωρα απο 115mm σε 130mm

Μειωση των μερων βροχης απο 17,2 σε 16,1

Αυξηση των χιλιοστων ανα μερα υετου απο 6,7 σε 8mm

Και σημειωση η τελευταια 20ετια δεν εχει μεριδιο ευθυνης στην μειωση των μερων βροχης (2002-2021 17,1 μερες υετου ανα φθινοπωρο) σε αντιθεση με την 20ετια 1980-2001 με 14,6!! ενω η αντιστοιχη συγκριση των mm ειναι ακομα πιο χαοτική με 150,9mm απο 2002-21 και το πενιχρο 99,5mm το 1980-2001!!!!!!!!

Ισως μας φαινονται λιγες οι βροχες τα τελευταια ετη, γιατι εχουμε σαν αναμνηση την καλυτερη εννιαετια στην ιστορια της Αττικης υετικα για φθινοπωρο 2002-2010 (19,2 μερες υετου και 186mm κατα μεσο ορο)

Η τελευταια 20ετια ειναι η πιο ισχυρη ποσοτικα σε υετο με διαφορα 15mm απ την δευτερη!

Σορρυ για το οφ τοπικ

Το 2002 παρά τα ακραία του φθινοπώρου που ακολούθησε τα εντυπωσιακά του καλοκαιριού δεν κάηκε ο χειμώνας, ίσως η αρχή του μόνο. Φλεβάρη -Απριλη 2003 ήταν δυνατή περίοδος. Το 1955 η ακρότητα του φθινοπώρου,δεν ξέρω τι έκανε Δεκέμβρη αρχές Γενάρη, αλλά από τέλη Γενάρη μιλάμε για φωτιά και λάβρα. Δεν υπάρχει άνθρωπος να μην ξέρει τον φοβερό Φλεβάρη 1956 νομίζω και Μάρτη Απρίλη είχε χιόνια τότε.

Άρα φαίνεται ότι ένα τρομερά βροχερό φθινόπωρο δεν τελειώνει τον χειμώνα απευθείας χωρίς μάχη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πραγματικα εμεινα εκπληκτος με τα οσα διαβασα παραπανω και δειχνουν το επιπεδο του φορουμ...Καταρχην να συγχαρω τον καλο μου φιλο George Snowman για τα οσα εγραψε παραπανω...Αν και φυσικα εχει βαλει και αυτος το δικο του λιθαρακι..Παντα μετριοφρων ο μπαγασας..😋

Εν συνεχεια,να συγχαρω και γω τον Kapelog..Και για τον χρονο που δαπανα για να μας πληροφορει για ολα τα στατιστικα δεδομενα αλλα κυριως για το ηθος του και την ωριμοτητα του..Εαν δεν απατομαι δεν εισαι φιλε ουτε 30 ετων..Ευγε!!!Εγω κατω απο τα τριαντα ημουν καιροφιλος η θανατος..😁Χουλιγκανος καιρου..και οχι μονο του καιρου...☘️

Αυτο το φορουμ ειναι ενας μικροκοσμος της κοινωνιας μας..Πιθανως να μας χωριζουν πολλα αλλα μας ενωνει μια κοινη αγαπη,μια κοινη καψουρα..Ο καιρος..Γι αυτο ειμαστε εδω μεσα...Ολοι μαζι εχουμε κρατησει το φορουμ εκει που του πρεπει...Και ολοι μαζι θα σεβαστουμε εκεινους που εκαναν το φορουμ στεγη μας καιρικη...

Εν κατακλειδι,μεσα απο τις οποιες διαφωνιες ολοι γινομαστε πιο σοφοι...Αυτο ειναι νομος...!!!Καποιες φορες παρασυρομαστε απο το συναισθημα και ισως να μην ειμαστε αντικειμενικοι και βαζω πρωτο μεσα σε αυτο, τον εαυτο μου αλλα γι αυτο υπαρχουν φιλοι εδω μεσα να καλυπτουν με τον γραπτο τους λογο και με την ψυχραιμια που τους διακατεχει τα οποια "κενα"...

Μπραβο σε ολους για το επιπεδο του φορουμ...Ο καθεις εχει προσφερει...Με συγχωρειτε για το εκτος θεματος...

Για χαρτες δε γραφω τιποτα γιατι θα ξαναγινω χουλιγκανος..🤟Καιρος θρησκεια,χαλαζι κι αμαρτια...

 

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 ώρες πριν, KapelosG είπε:

Νομίζω η αποθέωση του φθινοπώρου 2015 γίνεται καθαρά λόγω υετού, μιας και είχε πολλά χιλιοστά και όχι ότι ήταν καλό φθινόπωρο γενικότερα, μια αηδία ήταν ειδικά θερμοκρασιακά με εξαίρεση τον Οκτώβριο που ήταν όντως καλός μηνας, ο Σεπτέμβριος είναι στο τοπ 5 θερμοτερων και ο Νοέμβριος επίσης (διακύμανση Νοεμβρίου 21-14 Θησείο, κάνω εμετό μόνο που ακούω τα νούμερα)...μην πω για την συνέχεια με έναν Δεκέμβριο με 1mm στην Αθήνα και μόνιμο αντικυκλωνα, τρεις ψυχρες ξεροεισβολες παραμονή πρωτοχρονιάς, 18 και 24 Γενάρη (η καλύτερη της Πρωτοχρονιάς)και έναν Φλεβάρη που είναι θερμότερος από 9/10 μαρτιδες της προηγούμενης δεκαετίας!!!

Κάπου να είμαστε και λίγο αντικειμενικοί, ναι φέτος είναι μια ξηρή χρονιά αλλά όχι και χειρότερη συνολικά από κάτι εκτρώματα της περασμένης δεκαετίας, μόνο οι Ηπειρώτες μπορούν να το πουν αυτό που δεν είχαν ούτε χιόνια ούτε βροχές

Τώρα ο Οκτώβριος φαίνεται να κυλάει μέχρι τις 27 πολύ θερμα, μετά ξεκινάει σταδιακή πτώση προς τα φυσιολογικά, ο υετός δυστυχώς αγνοείται αλλά τίποτα δεν είναι χαμένο μέχρι 28η Οκτωβρίου, έχουμε ως τώρα ένα ξηρό και θερμό θερμοκρασιακά φθινόπωρο (αν βάλω μέσα και τις επόμενες ημέρες), αν είναι και ο Νοέμβριος στο ίδιο μοτίβο τότε ναι να το κραξουμε, επιμένω αν κάνουμε υπομονή ίσως δούμε πολύ καλά πράγματα, αν και όντως ως τώρα έχει χαθεί μεγάλο διάστημα βροχών!

*Υπενθύμιση έχουμε δει και Σεπτέμβριο- Οκτώβριο 2012 για όσους ξεχνάνε με διακύμανση 31.2-21.8 (4ος θερμότερος εβερ) και 27-19.1 (δεύτερος θερμότερος εβερ) στο Θησείο και 0 και 7.7mm αντίστοιχα, έχουμε δει και χειρότερα, πολύ χειρότερα

Βεβαίως Οκτώβριο 2012 έβαλε τρέλα mm η δυτική και βορειοδυτική χώρα από μια μόλις κακοκαιρία στις 28-29/10 αλλά και τώρα το ίδιο έγινε με την Κρήτη

Πάμε λίγο τίποτα δεν έχει χαθεί!!

Πραγματι επειδη θυμαμαι και απο δεκαετια του 1980 ελειπαν οι μεγαλες καταιγιδες που κανει τα τελευταια χρονια ..θυμαμαι ασθενεις βροχουλες ή απλες μετριες βροχες...οχι καταιγιδες που θυμαμαι κυριως μετα το 1993

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 hours ago, KapelosG said:

Λεω αυτο και τελειωνω, δεν ειναι τα πραγματα υετικα οσο δραματικα τα παρουσιαζουμε, φετος ναι ειναι τραγικα αλλα οχι γενικοτερα...και γι αυτο εκανα μια οσο το δυνατον πιο βαθιά αναλυση μπορουσα, συνέλεξα ολα τα ποσα υετου στην Αθηνα τα φθινοπωρα 1901-2021 καθως και τις μερες υετου (υετος>=0,1mm)

image.thumb.png.11e6dde4cacc1d3f15119f1368786aa9.png

image.thumb.png.82db57225418eb366a6680b01ef4f303.png

image.thumb.png.6bcb3caf51b27b92e43289046a23cd3a.png

Σε ολη την χρονοσειρα εχουμε

Μεσος υετος 122,8mm

Μεσες μερες υετου 16,7

Μεσα χιλιοστα ανα ημερα υετου 7,3mm

Τι βλεπουμε εδω?

Αυξηση των χιλιοστων τα φθινοπωρα απο 115mm σε 130mm

Μειωση των μερων βροχης απο 17,2 σε 16,1

Αυξηση των χιλιοστων ανα μερα υετου απο 6,7 σε 8mm

Και σημειωση η τελευταια 20ετια δεν εχει μεριδιο ευθυνης στην μειωση των μερων βροχης (2002-2021 17,1 μερες υετου ανα φθινοπωρο) σε αντιθεση με την 20ετια 1980-2001 με 14,6!! ενω η αντιστοιχη συγκριση των mm ειναι ακομα πιο χαοτική με 150,9mm απο 2002-21 και το πενιχρο 99,5mm το 1980-2001!!!!!!!!

Ισως μας φαινονται λιγες οι βροχες τα τελευταια ετη, γιατι εχουμε σαν αναμνηση την καλυτερη εννιαετια στην ιστορια της Αττικης υετικα για φθινοπωρο 2002-2010 (19,2 μερες υετου και 186mm κατα μεσο ορο)

Η τελευταια 20ετια ειναι η πιο ισχυρη ποσοτικα σε υετο με διαφορα 15mm απ την δευτερη!

Σορρυ για το οφ τοπικ

Ευγε για την δουλεια σου! Βαζει κατω πολλες πτυχιακες εργασιες του τμηματος Φυσικης!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μια από τα ίδια τα 12αρια. Νομίζω την συρόμενη εικόνα με τις αστραπές που έχουμε στο φόρουμ για το φθινόπωρο πρέπει να την βγάλουμε και να βάλουμε τον ήλιο, ή τα αστεράκια...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πρωτα θα χιονισει κ μετα θα βρεξει σε καποια βουνα..στη συνεχεια θα ερθουν οι Δεκεμβριανοι αττικοι μουσωνες με νοτια και 17αρια ελαχιστες..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάρτε και έννα ευρωπαίο ακόμα πιο αντικυκλώνατο, απίστευτο αυτό που διάγουμε φέτος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υπάρχει έστω ένας που να πιστεύει ότι θα μας πήγαινε καροτσάκι μέχρι τον Μάρτιο από πέρυσι τον Δεκέμβριο  χωρίς ένα μεγάλο διαλλειμα?άλλο τι ελπίζαμε τι θέλαμε και άλλο τι λέει η λογική.μας έκατσε αυτό το διάστημα και αν όλα πάνε καλά και όντος είναι διαλλειμα και όχι η αρχή μιας άλλου είδους κυκλοφορία τότε θα πρέπει να πούμε και ευχαριστώ.γνωμη μου πάντα οπότε μην πέσετε να με φάτε....χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, PAGETONAS είπε:

Υπάρχει έστω ένας που να πιστεύει ότι θα μας πήγαινε καροτσάκι μέχρι τον Μάρτιο από πέρυσι τον Δεκέμβριο  χωρίς ένα μεγάλο διαλλειμα?άλλο τι ελπίζαμε τι θέλαμε και άλλο τι λέει η λογική.μας έκατσε αυτό το διάστημα και αν όλα πάνε καλά και όντος είναι διαλλειμα και όχι η αρχή μιας άλλου είδους κυκλοφορία τότε θα πρέπει να πούμε και ευχαριστώ.γνωμη μου πάντα οπότε μην πέσετε να με φάτε....χαχαχα

Βάγγο απο τελη Μαρτιου ως τωρα,εδω στη βορεια αττική ενα διάλλειμα ζούμε.Η α-καιρία κυριαρχει εδω και 7 μηνες, απλα δεν έκανε ζέστες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εμένα πάντως έχει χαραχτεί στη μνήμη μου η Πρωτοχρονιά του 2010 με ένα νοτια να λυσσομανάει σαν να μην υπάρχει αύριο και η θερμοκρασία να ναι στους 24! Τι έχουμε ζήσει τελικά … 

Φετος χαλι μαύρο δυστυχώς…κουράγιο καιρόφιλοι 💀

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ολα  πανε βαση σχεδιου

Με λιγα λογια η θα κλαιμε σαν τις χηρες φετος τον χειμωνα

Η απλα θα γελανε και τα μπατζακια  μας με την αλλαγη της κυκλοφοριας την καταλληλη στιγμη που θελαμε..

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...