Jump to content
billipiros12

Ανάλυση χαρτών Νοεμβρίου 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, Spyros Snowstorm said:

Ετσι όπως είναι στημένος ο Αζορικος 

Ταμαμ τρέξιμο για κεντρικη Ευρώπη  είναι σωτο 

Εμεις κλασικά στην ράχη του υποτροπικου, να μας χαρίζει  μέρες ξενοιασιάς, παρέα με κατσαρίδες και κουνούπια  τέλος Νοεμβρίου 

Πόσο πιο καλή ψυχολογία θα είχα στη ζωή μου αν είχε πιο έντονο καιρικό ενδιαφέρον

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, snowjohn είπε:

Πόσο πιο καλή ψυχολογία θα είχα στη ζωή μου αν είχε πιο έντονο καιρικό ενδιαφέρον

Απλά ζούμε σε λάθος χώρα, και Ήπειρο 

Τα καλύτερα τα βλέπεις και με διαφορά πια μόνο στην Αμερική 

Καιρός για όλα τα γούστα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, snowjohn είπε:

Πόσο πιο καλή ψυχολογία θα είχα στη ζωή μου αν είχε πιο έντονο καιρικό ενδιαφέρον

Έπρεπε να ζεις στην Λάρισα το 2022, και θα δεις πόσο χειρότερη μπορεί να είναι η καιρική ψυχολογία σου😅

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στα εσνέμπλς ο τζίφος πάντως μείωσε την διάρκεια του υετού εδώ, καθώς μετακινήθηκε σημαντικά βορειοδυτικότερα το σύστημα. Και για να πω την αλήθεια το κύριο μπορεί να αύξησε τα φαινόμενα, αλλά η διάταξη του 00ζ μου φαινόταν καλύτερη.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Στο 6αρι έχουμε εκτός από το πρώτο χαμηλό, ένα δεύτερο μέτωπο με χιόνια έως τα 1200 μέτρα στην ραχοκοκαλιά της Πίνδου, και ενίσχυση του χαμηλού της επόμενης εβδομάδας, και έτσι παρόλο που είναι δυτικόαιμο χαμηλό περνάει έντονα φαινόμενα και ανατολικά της Πίνδου

Θα το παλεψουμε κεντρικη στερεα αν και πιστευω πανω απ τα 1400 τα χιονια..μου μοιαζει σαν κατι δυτικοσυστηματα που χιονιζε λαμια κ περιξ με -1/850..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Tolisk20 είπε:

Θα το παλεψουμε κεντρικη στερεα αν και πιστευω πανω απ τα 1400 τα χιονια..μου μοιαζει σαν κατι δυτικοσυστηματα που χιονιζε λαμια κ περιξ με -1/850..

Ναι αν βγει αυτό το ενδιάμεσο μέτωπο [που κακά τα ψέμματα είναι φτερό στον άνεμο] τα δυτικά σύνορα τςη κεντρικής Στερεάς μπορούν να δουν καλά χιόνια στα ορεινά τους, μέχρι εκείνα τα υψόμετρα χοντρικά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ω ρε πετσοκομμα υετος Κυριακης Αττικουλας απο 6αρι Τζιφου.....ουτε 8 mm δεν βγαινουν με φαινομενα ολη μερα

Ενα καλο ειναι οτι η Τ δεν θα ξαναπεσει κατω απο 16-17 μεχρι την αλλη Τεταρτη....ειπαμε, φιλακια σε ολους τους εκμεταλλευτες, ουτε πετρελαιο, ουτε αεριο, ουτε ρευμα....ηλιος μονο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, kouvanos είπε:

Ω ρε πετσοκομμα υετος Κυριακης Αττικουλας απο 6αρι Τζιφου.....ουτε 8 mm δεν βγαινουν με φαινομενα ολη μερα

Ενα καλο ειναι οτι η Τ δεν θα ξαναπεσει κατω απο 16-17 μεχρι την αλλη Τεταρτη....ειπαμε, φιλακια σε ολους τους εκμεταλλευτες, ουτε πετρελαιο, ουτε αεριο, ουτε ρευμα....ηλιος μονο

Πράγματικα φέτος εύχομαι να μην κάνει καθόλου πολύ βαρύ χειμώνα 

Να πάρουν όλοι αυτοί οι εκμεταλλευτες τα ριδια μας 

Βροχες χρειαζόμαστε οσο κουραστικό και να ακούγεται αυτό. 

Ας γεμίσουν τα βουνά μας τουλάχιστον τίγκα χιονια. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Έπρεπε να ζεις στην Λάρισα το 2022, και θα δεις πόσο χειρότερη μπορεί να είναι η καιρική ψυχολογία σου😅

Για πες , ποσα χιλιοστά και ημερες βροχοπτώσεων εχετε;

Επεξεργάστηκε από Frostfang8
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

Για πες , ποσα χιλιοστά και ημερες βροχοπτώσεων εχετε;

Περίμενε να ψάξω. Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν είχαμε κανένα αξιομνημόνευτο καρικό γεγονός, και ότι ειδικά το δεύτερο μισό του καλοκαιριού, μας απέφευγαν όλα

311 mm ετησιος, για μέρες βροχής σε λίγο

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36 λεπτά πριν, Spyros Snowstorm είπε:

Ετσι όπως είναι στημένος ο Αζορικος 

Ταμαμ τρέξιμο για κεντρικη Ευρώπη  είναι σωτο 

Εμεις κλασικά στην ράχη του υποτροπικου, να μας χαρίζει  μέρες ξενοιασιάς, παρέα με κατσαρίδες και κουνούπια  τέλος Νοεμβρίου 

Καλά Σπύρο δεν μιλάω για την ακριβώς ίδια διάταξη εννοειται.... απλά λέω ότι όλα αλλάζουν από ραν σε ραν και από μέρα σε μέρα και ότι είναι θετικό σημάδι το ότι τα μοντέλα υποψιάζονται μια προσπάθεια ανύψωσης του αζορικού .... το που θα ανέβει αν θα ανέβει το μέγεθος και η δυναμική είναι από τώρα πολύ δυσκολο να προβλεφθούν ..... εγώ απλά θεωρώ θετικό το ότι έδειξαν κάτι διαφορετικό από ότι μέχρι χτες με πολύ δυνατό το Ισλανδικό χαμηλό...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

Για πες , ποσα χιλιοστά και ημερες βροχοπτώσεων εχετε;

Εδώ οι ημέρες με πάνω από 2 χιλιοστά και πάνω από 20 χιλιοστά βροχόπτωσης ανά μήνα. Όλο τον χρόνο μόλις 3 μέρες έχουν ξεπεράσει τα 20 χιλιοστά ημερήσιας βροχόπτωσης! Και καμία πάνω από 30 βέβαια.

image.png.dbd74da2264c2f2e3abd0a6530b6e130.png

 

Για να μην πω πόσες μέρες είχαμε μέσα στον χειμώνα που έβρεχε με 5 βαθμούς και χάναμε το χιόνι τζάμπα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Εδώ οι ημέρες με πάνω από 2 χιλιοστά και πάνω από 20 χιλιοστά βροχόπτωσης ανά μήνα. Όλο τον χρόνο μόλις 3 μέρες έχουν ξεπεράσει τα 20 χιλιοστά ημερήσιας βροχόπτωσης! Και καμία πάνω από 30 βέβαια.

image.png.dbd74da2264c2f2e3abd0a6530b6e130.png

 

Για να μην πω πόσες μέρες είχαμε μέσα στον χειμώνα που έβρεχε με 5 βαθμούς και χάναμε το χιόνι τζάμπα. 

Αρα 35 μερες καταγεγραμμένη βροχη (2μμ+) 

Συνολικά ποσο υετο εχετε εως τωρα το έτος;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Frostfang8 είπε:

Αρα 35 μερες καταγεγραμμένη βροχη (2μμ+) 

Συνολικά ποσο υετο εχετε εως τωρα το έτος;

Το έγραψα στο προηγούμενο μήνυμα, 311.4 mm στον σταθμό του Ε.Α.Α. ως τώρα

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Περίμενε να ψάξω. Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν είχαμε κανένα αξιομνημόνευτο καρικό γεγονός, και ότι ειδικά το δεύτερο μισό του καλοκαιριού, μας απέφευγαν όλα

311 mm ετησιος, για μέρες βροχής σε λίγο

Η Πάτρα προς το παρόν 383mm. Πολύ λίγο για εδώ αλλά τα μοντέλα τάζουν για επιλέον 150-200 μέχρι αρχές Δεκέμβρη. Πολλά μου ακούγονται αλλά μακάρι...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, galatsioths είπε:

Η Πάτρα προς το παρόν 383mm. Πολύ λίγο για εδώ αλλά τα μοντέλα τάζουν για επιλέον 150-200 μέχρι αρχές Δεκέμβρη. Πολλά μου ακούγονται αλλά μακάρι...

Βέβαια τα δυτικά μέχρι πρότινος και κυρίως τα παράλια είναι ακόμα πιο αδικημένα φέτος.. Μιλάμε για 1/3 του φυσιολογικού. Βέβαια Μέσα στις επόμενες 7 μέρες θα πέσει όλο το νερό του φθινόπωρου [όπως κλασσικά συμβαίνει με ένα ξέσπασμα] και μετά θα δούμε ότι τα χιλιοστά είναι καλά, και άρα και το κλίμα.. Που δυστυχως δεν είναι έτσι. Κάποιες ορεινές περιοχές προσήνεμες στο δυτικό Ρεύμα θα έχουν μέχρι τις αρχές Δεκέμβρη έως και 500 χιλιοστά παραπάνω από ότι είχανε εχθές.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 16/11/2022 at 1:23 ΜΜ, sakis13 είπε:

..Επειδη διαβαζω για καιρο τυπου Π...Οχι εδω. ΑΠΛΑ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ...!!!

 

23 ώρες πριν, kouvanos είπε:

Κι εγω ημουν ετοιμος να γραψω για καιρο Π αλλα δεν ειναι...ειναι απτα παλιακα φθινοπωρινα περασματα

 IMG_20221117_133528.thumb.jpg.7db61f3bdab87b9b324ddd9f4a7e13b2.jpg

 

....🤣🤣🤣🤣🤣🍆🍆

 

FB_IMG_1668684408939.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως μου φαίνεται υπερβολή όσα χαμηλά έρχονται να είναι στημένα ΟΛΑ για δυτικά... εννοώντας πως κανα δυο από αυτά που φαίνονται ίσως εν τέλει πάρουν διαφορετική πορεία και ευνοήσουν περιοχές τύπου προσήνεμα Αθήνα Λάρισα κτλ... καθαρά από θέμα φαντασίας το λέω... 

Επεξεργάστηκε από galatsioths
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

32 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Το έγραψα στο προηγούμενο μήνυμα, 311.4 mm στον σταθμό του Ε.Α.Α. ως τώρα

Γενικα ανυδρο έτος. Ήθελα απλα να καταλαβω γιατι παραπονιέσαι τοσο ενω εδω εχουν ξεραθει τα παντα. 

Τελικα ειναι γενικο το κακο με λιγες εξαιρέσεις 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, ΣΑΧΑΡΑ είπε:

ελα πεστο κατι βλεπεις εσυ

Αρχίζουν τα μοντέλα πιο πυκνά να δικαιολογούν τον αρνητικό ΝΑΟ που σε συνδιασμό με το ότι θα υπάρχει ο μπαστακας έτσι κι αλλιώς σε κάποια μορφή  οδηγούμαι  σε ωραίες σκέψεις.Ρυθμιστης των αρχών Δεκεμβρίου θα είναι που θα κάτσει ο μπαστακας σαν εμποδιστης...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

Γενικα ανυδρο έτος. Ήθελα απλα να καταλαβω γιατι παραπονιέσαι τοσο ενω εδω εχουν ξεραθει τα παντα. 

Τελικα ειναι γενικο το κακο με λιγες εξαιρέσεις 

Γενικά είμαι λάτρης των έντονων ή και ακραίων φαινομένων [όπως μάλλον το έχετε καταλάβει😅] και φέτος είναι η χρονιά της μεtριότητας, της μούφας. Ακόμα και όταν ο υπόλοιπος νομός έβλεπε καλά πράγματα μέσα στο καλοκαίρι, εμάς οι καταιγίδες θα έβρισκαν κάθε τρόπο για να μας αποφύγουν. Ενώ τον χειμώνα που πέρασε καταφέραμε με κάποιον τρόπο ενώ ήταν σχετικά υγρός και κρύος, δεν είχαμε ούτε πάσπαλα. Για αυτό θέλω να ξεχάσω αυτό το έτος. Το 2022 ολόκληρο [πλην Ιουνίου] μαζί με τον χειμώνα 2019-2020, το καλοκαίρι του 2012 είναι πράγατα που θέλω να ξεχάσω για πάντα. Πιο πίσω έτσι και αλλιώς δεν θυμάμαι πολλά. Μόνο σποραδικά εντυπωσιακά γεγονότα.

Πάντως φέτος το αλκαζάρ μόλις τιςς τελευταίες 10 μέρες απέκτησε φθινοπωρινή μορφή, μέχρι τότε ήταν όλα μπεζ-ξεραμένα

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...