Jump to content
billipiros12

Ανάλυση χαρτών Νοεμβρίου 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο Οκτώβριος καιρικά έχει τελειώσει. Οπότε πάμε εδώ. Ας ευχηθούμε  ο μήνας αυτός να έχει πολλές βροχες  πανελλαδικά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γιατί έκλεισε το θέμα του Οκτωβρίου ? Λίγο νωρίς νομίζω. Για την Πέμπτη θα έχουμε κάποιες μπόρες από βόρεια Θεσσαλία κεντρικοδυτική Μακεδονία επίσης.. Τοπικά βέβαια φαινόμενα.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

αντε ...ας κανω σεφτε στο νεο τοπικ ....αφου το 6αρακι ειναι ισως οτι καλυτερο εχουμε δει στα τελευταια πολλα ραν !!!

θερμοκρασιακα "ερχομαστε στα ισα μας" και υετικα το " καδριογραφημα νεκρου" λιγακι ας πουμε πως κουνιεται!! .υπαρχει και μια σχετικη μακαροναδα στα μακρινα που μου λεει οτι ο μπαστακας ισως να μην μπαστακωθει.....παμε αισιοδοξα και οπου βγει !!!

Diagramme GEFS

( απιστευτος μιχαηλ...δεν πιανεσαι 🙂

Επεξεργάστηκε από INUIT
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Θα έρθει κανένα χαμηλό και από την συγκίνηση δεν θα ξέρουμε πως να το διαχειριστούμε. Η κατάσταση είναι απογοητευτική. Από την μια γλυτώνουμε θέρμανση (όχι απόλυτα γιατί μόλις πέφτει ο ήλιος έχει ψύχρα) και απολαμβάνουμε τον ήλιο από την άλλη έχουμε ξεχάσει τι θα πει νεράκι. Στέγνωσε ο τόπος. Θεωρητικά, θυμάμαι το 2011 είχε χιονίσει 28η Οκτωβρίου στην Φλώρινα όταν ήμουν εκεί φοιτητής. Και τώρα όχι απλά δεν κάνει τα πρώτα χιόνια στα ορεινά, αλλά στα χιονοδρομικά θα κυκλοφορεί ο κόσμος με σορτσάκια. Πρέπει να κινηθεί κανένα συρτοχάμηλο να μας δώσει καμία βροχούλα γιατί η κατάσταση δεν παλεύεται. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πρωτο θεμα στις ειδησεις ο καιρος....Οπως καποτε...Βροχες παντου...Χαμηλαρες απο τα δυτικα να καλυπτουν ολη την Ελλαδα...Σταδιακο ασπρισμα των βουνων..Χιονια αργοτερα και στα ημιορεινα μας...Στασιμα χαμηλα...

Ακομα κι αν χαθει και το πρωτο δεκαημερο του Νοεμβρη,μετα ας ερθει η εξιλεωση..Οργη θεου..Θελω πανικους,εκτακτα,πλυμμηρες και θαψιματα..Να σκασουν οι οχθροι μας...

ΧΩΡΙΣ ΕΛΕΟΣ!!!Τα λεμε εν καιρω...Καλο βραδυ....Και καλη συνεχεια..

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ens_image.php?geoid=52690&var=201&run=6&

Μεχρι τις 28 θα ζουμε αυτο το θερμοκρασιακο δραμα

Απο εκει και μετα εχει ο θεος για τον μηνα νοεμβριο

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

επιμένει ο αντικυκλώνας σε όλη την ευρώπη μέχρι όσο πάει το μάτι. εκεί που δεν πάει το μάτι στο 12αρι θα έβγαζε μια αστεία ψυχρή εισβολή τύπου backdoor στις 12-13 περίπου νοέμβρη και θα τελείωνε με συνοπτικές διαδικασίες ο χειμώνας αφού σε τέτοιες περιπτώσεις έτσι γίνεται πάντα, είτε τις κάνει αρχές νοέμβρη, είτε τις κάνει οποιαδήποτε στιγμή μέσα στο χειμώνα

gfs-0-378.png?12

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν είχε τίτλο το 12αρι σε αυτό το τρέξιμο. θα ήταν για τον (αγαπημένο) μας Ατλαντικό 

Χεστηκε η φόραδα στο αλωνη, και ξερνάει χαμηλά προς μεγάλη Βρετανία 

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μας προετοιμάζει σιγά σιγά οτι θα χαθεί Δεκέμβρης και Γενάρης και τον Φλεβάρη θα παίζουν μπάλα οι νότιοι....

Για τους βόρειους τα λέω να μην ξενερώνουν μετά....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 minutes ago, Kilkis1989 said:

Μας προετοιμάζει σιγά σιγά οτι θα χαθεί Δεκέμβρης και Γενάρης και τον Φλεβάρη θα παίζουν μπάλα οι νότιοι....

Για τους βόρειους τα λέω να μην ξενερώνουν μετά....

αντικυκλωνας μεχρι 22 οκτωβρη του 23

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συντροφοι ας σταθούμε στο τώρα και ....στην ανάλυση....εκεί που κεντράρω εγώ είναι τα ΒΑ κράσπεδα του Αντικυκλωνα μην τα υποβιβάζετε....μπορεί να γίνει ενας καλός θύλακας για υποδοχή και κατέβασμα σιβηρικού ψυχους.....την δυση δεν την πολυκοιτάω αν και τέτοιες εποχές κανει εκπληξεις...αλλά θελεις εναν εμποδισμό δυτκή η κεντρική ευρώπη που τον αποκλέιω....εγώ τουλάχιστον πάντως βλέπω ΒΑ.Μην ξεχνάμε οτι μια βιαιη μεταφορά ψυχους από εκει με κατάλληλες διατάξεις μπορεί να φθασει και Ιόνιο Συρτη....εδώ θα έιμαστε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σίγουρα, μέσα στον Νοέμβριο θα έχουμε ακραίο ξέσπασμα με κανένα χαμηλό - δυναμίτη. Αλλά το θέμα δεν είναι να κάνει καταστροφές. Το θέμα είναι να ρίξει 300 μμ σε 10 μέρες τον μήνα από 30 μμ την μέρα. Ενδεικτικές οι τιμές. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, PAGETONAS είπε:

Κάπου στις 5με10 Νοεμβρίου πιστεύω θα σπάσει ο αντικυκλωνας.Το θέμα είναι πως...

Με νεο αντικυκλωνα...😜Οπως το παει ο καιρος πρωτα θα πιασω εγω παιδι και μετα η γυναικα μου...

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Με νεο αντικυκλωνα...😜

Ρε μάγκα μέσα στο μυαλό μου είσαι!! Αυτό θα έγραφα τώρα!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

55 λεπτά πριν, bardaris είπε:

Συντροφοι ας σταθούμε στο τώρα και ....στην ανάλυση....εκεί που κεντράρω εγώ είναι τα ΒΑ κράσπεδα του Αντικυκλωνα μην τα υποβιβάζετε....μπορεί να γίνει ενας καλός θύλακας για υποδοχή και κατέβασμα σιβηρικού ψυχους.....την δυση δεν την πολυκοιτάω αν και τέτοιες εποχές κανει εκπληξεις...αλλά θελεις εναν εμποδισμό δυτκή η κεντρική ευρώπη που τον αποκλέιω....εγώ τουλάχιστον πάντως βλέπω ΒΑ.Μην ξεχνάμε οτι μια βιαιη μεταφορά ψυχους από εκει με κατάλληλες διατάξεις μπορεί να φθασει και Ιόνιο Συρτη....εδώ θα έιμαστε.

Αιώνιος ρομαντικος και ονειροπόλος παρόλο που πάτησες τα 60😆

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Αιώνιος ρομαντικος και ονειροπόλος παρόλο που πάτησες τα 60😆

54 μικρέ.......τι ρομαντικός βρε?......τα λεω αυτά γιατί στις δεκαρτίες που σε περνάω εχω δεί καποιες ανατροπές....και εχω την αίσθηση οτι δεν είναι οι μόνες...χαρακτηριστικές

-χειμωνες 79-81 διαδέχτηκαν ηπιους χειμώνες και ηταν παγωμένοι...

-Δεκέμβρης 91...σμπαράλιασε ενα καυτό καλοκαίρι-φθινόπωρο

-Νοέμβρης 2001 (χωρίς σχόλια)

 

-γενάρης 2004

και για αναθαρέψουμε άρθρο του αγαπημένου κολυδά για τον χειμωνα 40-41 που διαδέχθηκε μια ζεστή  για τα εκεινα τα χρονια δεκαετία του 30 https://kolydas.eu/2022/10/24/ο-παράγων-καιρός-στο-έπος-του-1940/

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συνήθως όπως μας έχει διδάξει το παρελθόν τέτοιοι αντικυκλώνες σπάνε ή έστω κάνουν ένα διάλειμμα με μια ισχυρή για την εποχή ψυχρή εισβολή..... κάτι που προσπαθεί ο τζίφος επί τόσα τρεξίματα να μας προετοιμάσει... προσωπικά φυσικά δεν θα ηθελα τόσο νωρίς δυνατή εισβολή ,αλλά χαμηλά από τα δυτικά και βροχές αρχικά.....έστω αυλώνες στην Ιταλία Αδριατική να έχουμε πολλά νερά και σταδιακά μέσα στο μήνα χιόνια από ψηλά προς χαμηλά σαν άλλοτε....αλλά δεν θα μας ρωτήσει , ποτέ δεν μας ρώτησε..................😄

μια ψυχρή εισβολή δυνατή εκτός εποχής τόσο νωρίς που θα αφορά την χώρα μας και ανατολικότερα θα είναι κατάξερη για την συντριπτική πλειοψηφία της γεωγραφικά ενώ θα είναι η αιτία να σκεπαστούμε εκ νέου με τον αντικυκλώνα μετά για άγνωστο χρονικό διάστημα...........

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...