Jump to content
South καυσωνάκιας

Στατιστικά και τροπικές καλλιέργειες. Που μπορούμε να φτάσουμε το Ελληνικό κλίμα στα όρια του;

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παραθέτω ένα πολύ ενδιαφέρον παλιό άρθρο που βρήκα με τα τροπικά φυτά που υπάρχουν στη Ρόδο

https://rodosreport.gr/tropika-fita-rodou/

Γενικότερα το νησί βρίθει από φοινικοειδή.  Όσο για τον κοκκοφοίνικα που ανέφερε ο south καυσωνάκιας θα μπορούσε υπό προυποθέσεις στην ευρύτερη περιοχή της Λίνδου να γίνει κάποια προσπάθεια.  Η χαμηλότερη θερμοκρασία που καταγράφηκε στην περιοχή ακόμα και στον αρκετά σκληρό φετεινό χειμώνα ήταν 3 βαθμοί, ενώ γενικότερα έχει την υψηλότερη μέση ελάχιστη θερμοκρασία πανελλαδικά και ικανοποιητικό ετήσιο υετό για τέτοια καλλιέργεια (κάπου στα 500 με 600 χιλιοστά ετησίως συνήθως) που δεν έχει π.χ. η Κάσος.  Και πάλι πάντως έχω κάποιες επιφυλάξεις γενικά.  Αν και προσωπικά δεν το έχω με τις καλλιέργειες και είμαι μάλλον "παιδί της πόλης¨, θα μπορούσε να κάνω καμια κουβεντούλα με κανέναν γνωστό προς τα εκεί

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, brainstorm είπε:

Παραθέτω ένα πολύ ενδιαφέρον παλιό άρθρο που βρήκα με τα τροπικά φυτά που υπάρχουν στη Ρόδο

https://rodosreport.gr/tropika-fita-rodou/

Γενικότερα το νησί βρίθει από φοινικοειδή.  Όσο για τον κοκκοφοίνικα που ανέφερε ο south καυσωνάκιας θα μπορούσε υπό προυποθέσεις στην ευρύτερη περιοχή της Λίνδου να γίνει κάποια προσπάθεια.  Η χαμηλότερη θερμοκρασία που καταγράφηκε στην περιοχή ακόμα και στον αρκετά σκληρό φετεινό χειμώνα ήταν 3 βαθμοί, ενώ γενικότερα έχει την υψηλότερη μέση ελάχιστη θερμοκρασία πανελλαδικά και ικανοποιητικό ετήσιο υετό για τέτοια καλλιέργεια (κάπου στα 500 με 600 χιλιοστά ετησίως συνήθως) που δεν έχει π.χ. η Κάσος.  Και πάλι πάντως έχω κάποιες επιφυλάξεις γενικά.  Αν και προσωπικά δεν το έχω με τις καλλιέργειες και είμαι μάλλον "παιδί της πόλης¨, θα μπορούσε να κάνω καμια κουβεντούλα με κανέναν γνωστό προς τα εκεί

 

Ωραίο άρθρο. Θα έρθω στη Ρόδο 18 με 21 Απρίλη να τα δω από κοντά (όχι βέβαια γι' αυτό το λόγο, προς Θεού! Έχουμε κλείσει καιρό τώρα).

@Χιών@brainstorm Με τον south καυσωνάκια έχουμε συζητήσει εκτεταμένα το θέμα σε ένα αγγλικό φόρουμ (PalmTalk), όπου και άλλοι κοκοφοινικάκηδες παραθέτουν τις απόψεις τους και δυστυχώς έχουμε καταλήξει στο συμπέρασμα ότι μάλλον δεν θα άντεχε. Ακόμα και η Λίνδος, η οποία έχει εντυπωσιακό κλίμα, παρέμεινε για κάποιες συνεχόμενες μέρες κάτω από τους 10β (μέγιστη ημέρας), πράγμα που θα ήταν απαγορευτικό για έναν κοκοφοίνικα. Θέλει τη ζέστη του, ακόμα και το χειμώνα.

Βέβαια το πραγματικά δύσκολο είναι να βρεθεί κάποιος σε αυτά τα μέρη με τη διάθεση να τον καλλιεργήσει και να τον προσέχει. Ακόμα και τα 600 χιλιοστά βροχής δεν το φτάνουν. Πηγές αναφέρουν ότι χρειάζεται γύρω στα 1500 χιλιοστά ετησίως, που σημαίνει πως κάποιος θα πρέπει να τον ποτίζει.

Όσο για τη Γαύδο, κι εμένα αυτή μου είχε έρθει πρώτη στο μυαλό όταν πρωτοσυζητήσαμε για κοκοφοίνικα, ωστόσο φαίνεται ότι επηρεάζεται σε μεγάλο βαθμό από τα ψυχρά κύματα που πλήττουν την Κρήτη κι έχει χαμηλότερες θερμοκρασίες από την Κάσο και τη Ρόδο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ναι παιδιά για τη Λίνδο διατηρώ μια επιφύλαξη διότι ναι μεν πιο εύκολα πέφτει κάτω από τους 10 σε σχέση με Κάσο ωστόσο έχει υψηλότερες μέσες μέγιστες τον χειμώνα. Οπότε νομίζω οτι και η Λίνδος θα άξιζε μια προσπάθεια ίσως...

Η Γαύδος δυστυχώς από τα στατιστικά που έχω δει ως τώρα έχει τις χαμηλότερες μέσες μέγιστες χειμώνα ακόμα και σε σχέση με περιοχές της νότιας Κρήτης και σημαντικά χαμηλότερες χειμωνιάτικες μέσες ελάχιστες από την Κάσο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για όσους ενδιαφέρεστε σας στέλνω και το link του Aγγλικού φόρουμ που το έχουμε ξεσκίσει 10 σελίδες για τη Λίνδο και τη Κάσο κυρίως.

https://www.palmtalk.org/forum/index.php?/topic/68701-can-cocos-survive-in-lindosrhodes-in-greece/&

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 hours ago, brainstorm said:

 

Γενικότερα το νησί βρίθει από φοινικοειδή.  Όσο για τον κοκκοφοίνικα που ανέφερε ο south καυσωνάκιας θα μπορούσε υπό προυποθέσεις στην ευρύτερη περιοχή της Λίνδου να γίνει κάποια προσπάθεια.  Η χαμηλότερη θερμοκρασία που καταγράφηκε στην περιοχή ακόμα και στον αρκετά σκληρό φετεινό χειμώνα ήταν 3 βαθμοί, ενώ γενικότερα έχει την υψηλότερη μέση ελάχιστη θερμοκρασία πανελλαδικά και ικανοποιητικό ετήσιο υετό για τέτοια καλλιέργεια (κάπου στα 500 με 600 χιλιοστά ετησίως συνήθως) που δεν έχει π.χ. η Κάσος.  Και πάλι πάντως έχω κάποιες επιφυλάξεις γενικά.  Αν και προσωπικά δεν το έχω με τις καλλιέργειες και είμαι μάλλον "παιδί της πόλης¨, θα μπορούσε να κάνω καμια κουβεντούλα με κανέναν γνωστό προς τα εκεί

 

Μια διευκρίνηση μόνο για τη Λίνδο. Έχει μεν τις υψηλότερες μέσες ελάχιστες στη χώρα ετησίως αλλά για τον χειμώνα συγκεκριμένα η πρωταθλήτρια είναι η Κάσος με μεγάλη διαφορά από κάθε άλλη Ελληνική περιοχή. Άντε λίγο το Καστελόριζο να είναι κοντά στις χειμωνιάτικες μέσες ελάχιστες. Έχει σχεδόν 12 βαθμούς μέση ελάχιστη Ιανουαρίου η Κάσος. Αχτύπητη 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φοίνικες από Ελλάδα δεν έχω να σας δείξω. Έχω όμως φοίνικες από Μαιαμι 

BC524E61-5F70-431D-9904-958B11F7ED38.jpeg

3F2B50E0-805E-443C-AAE4-04FF2F4CED27.jpeg

C30CC947-D422-41B7-BE1E-427BEDF6BA78.jpeg

7890D3ED-422B-498D-88B7-F5C0525B94F3.jpeg

Επεξεργάστηκε από Philip
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παραλια Κιοταρι, νοτιανατολικη Ρόδος

https://gr.dreamstime.com/φοίνικες-στην-παραλία-κιοτάρι-στο-νησί-ρόδου-ελλάδα-χαλικιού-το-image163324707

Επεξεργάστηκε από brainstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, brainstorm είπε:

Χουρμαδιά, αγαπημένος φοίνικας! Έχω βάλει κι εγώ τέτοια αλλά είναι μικρούλια ακόμα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πλατεία Γαβριήλ Χαρίτου (επίσημα) ή 100 χουρμαδιών (όπως ανεπίσημα λέγεται από τους Ροδίτες). στη νέα  πόλη της Ρόδου, κοντά στο ενυδρείο

 

45376179__mEgcPGBcPLbG-pHKygnEUNlgkxFp1WkxeU3b6TEIRo.jpg

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

45 λεπτά πριν, brainstorm είπε:

Πλατεία Γαβριήλ Χαρίτου (επίσημα) ή 100 χουρμαδιών (όπως ανεπίσημα λέγεται από τους Ροδίτες). στη νέα  πόλη της Ρόδου, κοντά στο ενυδρείο

 

45376179__mEgcPGBcPLbG-pHKygnEUNlgkxFp1WkxeU3b6TEIRo.jpg

 

 

 

Κάνουν χουρμάδες; Τους έχει δοκιμάσει κανείς;

Γιατί μου έχουν πει ότι ο ποιοτικός χουρμάς θέλει πολύ χαμηλή υγρασία, πράγμα που στη Ρόδο ή εκεί που έχω βάλει εγώ (παραθαλάσσια) δεν παίζει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κάνουν χουρμάδες απ'οσο ξέρω, αλλά έχει να κάνει και με τη χρονιά.  Πάντως κάποιος γνωστός μου παλιά που είχε δοκιμάσει μου είπε ότι ήταν αρκετά στυφοί και σκληροί.  Ισως να φταίίει η υγρασία όπως λες.  Αυτό πάντως που έχω δοκιμάσει από κήπο εδώ στη Ρόδο είναι μπανάνες.  Είναι ακριβώς σαν τς κρητικές.  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, brainstorm είπε:

Κάνουν χουρμάδες απ'οσο ξέρω, αλλά έχει να κάνει και με τη χρονιά.  Πάντως κάποιος γνωστός μου παλιά που είχε δοκιμάσει μου είπε ότι ήταν αρκετά στυφοί και σκληροί.  Ισως να φταίίει η υγρασία όπως λες.  Αυτό πάντως που έχω δοκιμάσει από κήπο εδώ στη Ρόδο είναι μπανάνες.  Είναι ακριβώς σαν τς κρητικές.  

Χμμ είναι σίγουρα πραγματικές χουρμαδιές (Φοίνιξ δακτυλιφέρα);
Διότι οι κρητικές χουρμαδιές (Φοίνιξ θεόφραστη) μοιάζουν αρκετά και κάνουν ακριβώς τέτοιους χουρμάδες, στυφούς, σκληρούς και με λίγη σάρκα.

(Η αλήθεια είναι ότι εγώ δυσκολεύομαι να ξεχωρίσω τα δύο είδη)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κοιτάω ξανά τα κλιματικά της Λίνδου και έχω την εντύπωση οτι υπάρχουν σχεδόν το ίδιο πιθανότητες με Κάσο να επιβιώσει κοκοφοίνικας. Είναι και μεγάλο νησί η Ρόδος, ελπίζω να βρεθεί κάποιος ντόπιος να το ψήσει. Ήδη έχει πάρει ευρέως δημοσιότητα στη Ρόδο το πόσο θερμό κλίμα έχει η Λίνδος. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 ώρες πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Κοιτάω ξανά τα κλιματικά της Λίνδου και έχω την εντύπωση οτι υπάρχουν σχεδόν το ίδιο πιθανότητες με Κάσο να επιβιώσει κοκοφοίνικας. Είναι και μεγάλο νησί η Ρόδος, ελπίζω να βρεθεί κάποιος ντόπιος να το ψήσει. Ήδη έχει πάρει ευρέως δημοσιότητα στη Ρόδο το πόσο θερμό κλίμα έχει η Λίνδος. 

Μήπως να φυτέψω έναν τώρα που θα πάω;;;
Να τους πω στα διαμερίσματα που θα μένω να τον ποτίζουν κι ας μην ξέρουν τι είναι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

57 minutes ago, biktoras1995 said:

Μήπως να φυτέψω έναν τώρα που θα πάω;;;
Να τους πω στα διαμερίσματα που θα μένω να τον ποτίζουν κι ας μην ξέρουν τι είναι

Ναι ναι ναί!!!! Κάντο αν μπορείς χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Ναι ναι ναί!!!! Κάντο αν μπορείς χαχα

Μπορεί να βρω κάποιον που να ψήνεται, ποτέ δεν ξέρεις

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά ένα update!

Αρχικά τοπική εφημερίδα της Καρπάθου δημοσίευσε το παρακάτω

https://www.karpathiakanea.gr/tropika-fita-se-karpatho-kai-kaso/

Μέχρι τώρα μας έχουν στείλει 7 email ντόπιοι από Κάσο και Κάρπαθο που ενδιαφέρονται για τη καλλιέργεια κοκοφοίνικα

https://www.palmtalk.org/forum/index.php?/topic/68701-can-cocos-survive-in-lindosrhodes-in-greece/&do=findComment&comment=1051510

Έχουμε ετοιμάσει έναν γενικό οδηγό ήδη και τους τον έχουμε στείλει.

Όποιος μπορεί να βοηθήσει επίσης περισσότερο με την δημοσίευση θα είμασταν ευγνώμονες 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μια ιστορική στιγμή (τουλάχιστον στον τομέα τροπικών καλλιεργιών Ελλάδας) σημειώθηκε χθες το βράδυ!

Μαζί με τον @South καυσωνάκιας κι ένα άλλο μέλος (το οποίο δεν έχει εγγραφεί στο φόρουμ... ακόμα) συνθέσαμε έναν οδηγό καλλιέργειας κοκοφοινίκων στην Κάσο και στην Κάρπαθο.
Οι περιοχές αυτές δεν είναι τυχαία επιλεγμένες καθώς σημειώνουν τον ηπιότερο χειμώνα σε πανελλαδική κλίμακα.

Σήμερα το πρωί, ο οδηγός αυτός δημοσιεύτηκε από την τοπική εφημερίδα Καρπάθου και Κάσου «Καρπαθιακά Νέα».
Για όποιον ενδιαφέρεται να ρίξει μια ματιά, ακολουθεί ο σύνδεσμος

https://www.karpathiakanea.gr/cocos-nucifera-odigos-kaliergias/

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 minutes ago, biktoras1995 said:

Μια ιστορική στιγμή (τουλάχιστον στον τομέα τροπικών καλλιεργιών Ελλάδας) σημειώθηκε χθες το βράδυ!

Μαζί με τον @South καυσωνάκιας κι ένα άλλο μέλος (το οποίο δεν έχει εγγραφεί στο φόρουμ... ακόμα) συνθέσαμε έναν οδηγό καλλιέργειας κοκοφοινίκων στην Κάσο και στην Κάρπαθο.
Οι περιοχές αυτές δεν είναι τυχαία επιλεγμένες καθώς σημειώνουν τον ηπιότερο χειμώνα σε πανελλαδική κλίμακα.

Σήμερα το πρωί, ο οδηγός αυτός δημοσιεύτηκε από την τοπική εφημερίδα Καρπάθου και Κάσου «Καρπαθιακά Νέα».
Για όποιον ενδιαφέρεται να ρίξει μια ματιά, ακολουθεί ο σύνδεσμος

https://www.karpathiakanea.gr/cocos-nucifera-odigos-kaliergias/

Πιστεύω ήδη έχει γαλβανιστεί το ενδιαφέρον των ντόπιων στη Κάσο/Κάρπαθο αν κρίνω από τα email που μας έχουν σταλεί.

Ταυτόχρονα αυτός ο οδηγός μπορεί να χρησιμεύσει κ σε άλλες περιοχές της Ελλάδας που έχουν decent chances για να επιβιώσει κοκοφοίνικας όπως Λίνδος/Καστελόριζο/ Νότια Κρήτη κτλ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

 

On 3/26/2022 at 1:50 PM, South καυσωνάκιας said:

Τα τελευταία χρόνια λοιπόν έχω αρχίσει να ασχολούμαι περισσότερο με τις πιο τροπικές καλλιέργειες και ομολογώ πως παρότι βρίσκεις περιστασιακά αρκετές εξωτικές καλλιέργειες εκτός θερμοκηπίων σε κήπους ανθρώπων που τους αρέσουν τα τροπικά φυτά, σε γενικές γραμμές δεν υπάρχει στην Ελλάδα ιδιαίτερο ενδιαφέρον για την καλλιέργεια τους. Στα νότια προάστια της Αθήνας πχ και γενικότερα κατά μήκος της Αθηναϊκής Ριβιέρας έχουμε δει πραγματικά πολύ τροπικές καλλιέργειες. Μερικές από τις οποίες έχουν καταφέρει να επιβιώσουν ακόμα και από τις απόλυτα ελάχιστες θερμοκρασίες του 2004, 2008 κοκ. 

Δίπλα από τις ακτές της Βούλας/Βουλιαγμένης πχ έχουμε βρει το μοναδικό δέντρο Royal Palm (Roystonea) στην Ελλάδα που επιβιώνει εκτός θερμοκηπίου και μάλιστα πάνω στο δρόμο σε δημόσιο πεζοδρόμιο. Μερικές φωτογραφίες του παρακάτω μετά ακριβώς την Ελπίδα τον Ιανουάριο του 2022:

 image.thumb.png.746489219f74ce1525b7c17b3e708f22.pngimage.thumb.png.08c09a253b25ea2c426794a74d9e3cc9.pngimage.thumb.png.50d1770b60df8c81525f9401cb302cab.png 

  Πρόκειται για φοίνικα που ουσιαστικά είναι απίστευτα ευαίσθητος σε θερμοκρασίες κάτω των 2-3 βαθμών όπου στη συντριπτική τους πλειοψηφία καίγονται σχεδόν ακαριαία με το που πέσουν τόσο χαμηλά οι θερμοκρασίες εφόσον έχουν μόλις πρωτοφυτευτεί. Ο συγκεκριμένος φοίνικας στη φωτό σύμφωνα με αναφορές φυτεύτηκε την άχιονη για την Αθήνα δεκαετία του 90 οπότε κατάφερε και ξέφυγε κατά την κρίσιμη περίοδο της ανάπτυξης του τα πρώτα χρόνια τις χαμηλές θερμοκρασίες και τα χιόνια. Εντύπωση φυσικά προκαλεί το πως επιβίωσε από τις πολύ χαμηλές θερμοκρασίες του 2004. Το ρεκόρ του Ελληνικού τότε ήταν -4.2 βαθμοί και αν υποθέσουμε ότι η παραλιακή Βούλα που είναι αρκετά νοτιότερα θα είχε λίγο παραπάνω ας πούμε γύρω στους -3 και πάλι είναι εξαιρετικά δύσκολο να επιβιώσει μια Roystonea σε τέτοιο περιβάλλον έστω και για λίγες ώρες. Για κάποιο λόγο όμως η συγκεκριμένη τα κατάφερε. 

Χθεσινές νεότερες φώτο από τον Royal στην παραλιακή Βούλα! Σε εξαιρετική κατάσταση παρά τους φετινούς χιονιάδες! Υπενθυμίζω πως πρόκειται για τον μόνο τέτοιο φοίνικα που επιβιώνει εκτός θερμοκηπίου στην Ελλάδα!!!

 

image.thumb.png.cca38de65b2abbb5727ddfa9eed53b76.pngimage.thumb.png.07ef0b6b1edc949c73cdac67c8c8fc65.pngimage.thumb.png.e86e0b4ff990220ef5e4781fed864bae.pngimage.thumb.png.d605be019e6f024e7d147bf00d720a04.png  

 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για δείτε και τα πολύ ενδιαφέροντα στατιστικά από το Λιμάνι της Ρόδου

Η δεύτερη ηπιότερη περιοχή το χειμώνα στη χώρα μετά την Κάσο... Κάτι μου λέει οτι η προσπάθεια για καλλιέργεια κοκοφοίνικα ίσως αξίζει μια δοκιμή μέσα στη πόλη της Ρόδου. You never know...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν είναι τροπικό φυτό, ούτε καν σπάνιο για την Ελλάδα, αλλά στις 24 Σεπτεμβρίου, οι χουρμάδες είχαν ως εξής:

Δυστυχώς όταν πήγα λίγες ημέρες μετά για να κόψω, έλειπαν όλοι

307823189_807725550390956_1554224502766767128_n.jpg

308031620_625178385647041_8146769208779571465_n.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από που πρέπει να ρίξουν τα φύλλα τους οι λευκές για να έχουμε βαρυχειμωνια Απο ψηλά? Η Απο Χαμηλα? Απαντούν μόνο όσοι γνωρίζουν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Wintersnowman είπε:

Από που πρέπει να ρίξουν τα φύλλα τους οι λευκές για να έχουμε βαρυχειμωνια Απο ψηλά? Η Απο Χαμηλα? Απαντούν μόνο όσοι γνωρίζουν

από χαμηλά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...