Jump to content
South καυσωνάκιας

Στατιστικά και τροπικές καλλιέργειες. Που μπορούμε να φτάσουμε το Ελληνικό κλίμα στα όρια του;

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεδομένων των πολλών κατοίκων της πόλης της Ρόδου ίσως τελικά το πιο πρόσφορο σημείο για καλλιέργεια κοκοφοίνικα στον Ελλαδικό χώρο να ήταν τα παραλιακά της πόλης της Ρόδου. Το κλίμα φαίνεται απίστευτα ήπιο σύμφωνα με τα δεδομένα του Davis στο λιμάνι της Ρόδου και θα ήταν σαφώς ευκολότερο να βρεθούν κάτοικοι που θα ενδιαφέρονταν για κάτι τέτοιο...

image.png.70a9d061aab7b8ee76cfa06fd4c71645.png

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

SOS!

Κάτοικοι της πόλης της Ρόδου αναζητούνται για να προσπαθήσουν πειραματικά καλλιέργεια κοκοφοίνικα.

Αν θέλετε δείτε και στο Αγγλικό φόρουμ που κάνουμε τη σχετική κουβέντα

https://www.palmtalk.org/forum/topic/68701-can-cocos-survive-in-lindosrhodes-in-greece/?do=findComment&comment=1084120

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 11/2/2022 at 12:23 PM, biktoras1995 said:

Κάποιος Ροδίτης να ενδιαφέρεται να πίνει πίνα κολάντα από δικές του καρύδες; 😝

Έλα παιδιά τώρα που γυρνάει οι Ροδίτες να μαζεύονται. Θα σας στείλουμε και καρύδες για να κάνετε τις πρώτες δοκιμές!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 2/11/2022 at 12:23 ΜΜ, biktoras1995 είπε:

Κάποιος Ροδίτης να ενδιαφέρεται να πίνει πίνα κολάντα από δικές του καρύδες; 😝

😝😁😁😁Τώρα είδα το post. Να σου πω...εάν βρω κάποιον που να μένει προς το λιμάνι η προς το "Ζέφυρο" σε σπίτι με καλό κήπο, θα κοιτάξω να τον "ψησω" 😄😊,  γιατί είμαι κ λάτρης της  Pina colada 😃 (ως γνωστόν το παραλιακό μέτωπο της πόλης της Ρόδου "βρίθει" μεγάλων σπιτιών με κήπους😄).  Εγώ στην Ανάληψη που μένω είμαι ολίγον "ορεινός". 

Πέρα από την πλάκα, θα κοιτάξω να ρίξω την ιδέα σε 1-2 πρόσωπα που το έχουν με την κηπουρική, και ποτέ δεν ξέρεις😉....(ο γνωστός του γνωστού')

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, brainstorm είπε:

😝😁😁😁Τώρα είδα το post. Να σου πω...εάν βρω κάποιον που να μένει προς το λιμάνι, την Ακτή Μιαούλη, η προς το "Ζέφυρο" σε σπίτι με καλό κήπο, θα κοιτάξω να τον "ψησω" 😄😊,  γιατί είμαι κ λάτρης της  Pina colada 😃 (ως γνωστόν το παραλιακό μέτωπο της πόλης της Ρόδου "βρίθει" μεγάλων σπιτιών με κήπους😄).  Εγώ στην Ανάληψη που μένω είμαι ολίγον "ορεινός". 

Πέρα από την πλάκα, θα κοιτάξω να ρίξω την ιδέα σε 1-2 πρόσωπα που το έχουν με την κηπουρική, και ποτέ δεν ξέρεις😉....(ο γνωστός του γνωστού')

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, brainstorm είπε:

😝😁😁😁Τώρα είδα το post. Να σου πω...εάν βρω κάποιον που να μένει προς το λιμάνι η προς το "Ζέφυρο" σε σπίτι με καλό κήπο, θα κοιτάξω να τον "ψησω" 😄😊,  γιατί είμαι κ λάτρης της  Pina colada 😃 (ως γνωστόν το παραλιακό μέτωπο της πόλης της Ρόδου "βρίθει" μεγάλων σπιτιών με κήπους😄).  Εγώ στην Ανάληψη που μένω είμαι ολίγον "ορεινός". 

Πέρα από την πλάκα, θα κοιτάξω να ρίξω την ιδέα σε 1-2 πρόσωπα που το έχουν με την κηπουρική, και ποτέ δεν ξέρεις😉....(ο γνωστός του γνωστού')

Edit: Ως παιδί των 80s, λατρεύω και batida de coco 😁😁😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@brainstorm αρχηγός!!!

Ναι, είναι βοηθητικό οτι μένεις Ρόδο οπότε όπου μπορέσεις να το επικοινωνήσεις πες τους οτι θα έχουν και τη βοήθεια ερασιτεχνών που έχουν ασχοληθεί με το θέμα. Μπορείς να τους δώσεις και τα link αυτού του νήματος αλλά και του Αγγλόφωνου φόρουμ και γενικά αν υπάρξει κάποιος που το ψήσει σοβαρά θα τον υποστηρίξουμε όπως μπορούμε.

Έχουμε και τον οδηγό καλλιέργειας κοκοφοίνικα προσαρμοσμένο στο κλίμα των Δωδεκανήσων που μπορούμε να τους δώσουμε για να βοηθήσουμε ακόμα περισσότερο. Δες το λινκ παρακάτω:

https://www.karpathiakanea.gr/cocos-nucifera-odigos-kaliergias/

Είναι κρίμα ένα τόσο μεγάλο και ομολογουμένος πανέμορφο νησί όπως η Ρόδος που φαίνεται οτι έχει το κλίμα έστω και για οριακή καλλιέργεια κοκοφοίνικα να μη το προσπαθήσει. Φυσικά ποτέ δε ξέρεις, δε θα μου έκανε έκπληξη κάποιος Ροδίτης που έχει πάρει πρέφα τι γίνεται να το επιχειρεί ήδη στο κήπο του ή να το είχε κάνει στο παρελθόν.

Ήθελα να σε ρωτήσω επίσης αν ξέρεις τι παίζει με τα σούπερ μάρκετ και με τα ξενοδοχεία/εστιατόρια της Ρόδου. Από όσο ξέρω τα μεγάλα σούπερ μάρκετ της Ρόδου πουλάνε καρύδες στα ράφια τους σωστά? Επίσης έχω ακούσει οτι μεγάλα ξενοδοχεία και εστιατόρια στο νησί λόγω και του δημογραφικού που εξυπηρετούν (πελάτες με όλα τα γούστα κτλ) εισάγουν διάφορα μεταξύ των οποίων καρύδες αλλά και διάφορες τροπικές λιχουδιές. 

Γνωρίζεις μήπως?

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σε μεγάλα ξενοδοχεία εδώ ξέρω καλά ότι παίζουν - αν και όχι σε συνεχή βάση- παπάγιες και μάνγκο (τόσο σε πρωινό όσο και σε βραδινό).  Για καρύδες συγκεκριμένα δεν έχει πέσει κάτι στην αντίληψή μου.  Σϊγουρα όμως κατά καιρούς ο κοντινός μου μεγάλος Σκλαβενίτης (στην Κων.Τσαλδάρη) φέρνει καρύδες εισαγωγής.  Για άλλα supermarket δεν είμαι σίγουρος

Επεξεργάστηκε από brainstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 14/11/2022 at 1:22 ΜΜ, brainstorm είπε:

Σε μεγάλα ξενοδοχεία εδώ ξέρω καλά ότι παίζουν - αν και όχι σε συνεχή βάση- παπάγιες και μάνγκο (τόσο σε πρωινό όσο και σε βραδινό).  Για καρύδες συγκεκριμένα δεν έχει πέσει κάτι στην αντίληψή μου.  Σϊγουρα όμως κατά καιρούς ο κοντινός μου μεγάλος Σκλαβενίτης (στην Κων.Τσαλδάρη) φέρνει καρύδες εισαγωγής.  Για άλλα supermarket δεν είμαι σίγουρος

Σε εκτεταμένες κουβέντες που έχουμε κάνει (στο αγγλικό φόρουμ) με μέλη απ' όλο τον κόσμο, έχουμε καταλήξει ότι η δεύτερη πιο ανθεκτική στο κρύο ποικιλία είναι οι ινδικές καρύδες (που σπάνια τις βρίσκεις στην Ελλάδα). Η πρώτη και πιο ανθεκτική απ' όλες είναι μάλλον μία που λέγεται Panama Tall, με καταγωγή λογικά τον Παναμά (ή κάπου εκεί).

Διάφορα μέλη με την συγκεκριμένη ποικιλία έχουν αναφέρει άρρωστες θερμοκρασίες και ο κοκοφοίνικάς τους επέζησε.
Βραβείο κερδίζει ένας από το Μοντερρέυ του Μεξικού, του οποίου ο κοκοφοίνικας άντεξε -5 το βράδυ και -3 το πρωί.

Μακάρι να μπορούσαμε να βρούμε αυτή την ποικιλία, αλλά τρέχα γύρευε.... Μόνο με ειδική παραγγελία και τα μεταφορικά στο Θεό!

Υ.Γ.: Ένας από την Πάφο της Κύπρου τα έχει καταφέρει με τη συγκεκριμένη ποικιλία, άνευ προστασίας το χειμώνα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 minutes ago, biktoras1995 said:

Σε εκτεταμένες κουβέντες που έχουμε κάνει (στο αγγλικό φόρουμ) με μέλη απ' όλο τον κόσμο, έχουμε καταλήξει ότι η δεύτερη πιο ανθεκτική στο κρύο ποικιλία είναι οι ινδικές καρύδες (που σπάνια τις βρίσκεις στην Ελλάδα). Η πρώτη και πιο ανθεκτική απ' όλες είναι μάλλον μία που λέγεται Panama Tall, με καταγωγή λογικά τον Παναμά (ή κάπου εκεί).

Διάφορα μέλη με την συγκεκριμένη ποικιλία έχουν αναφέρει άρρωστες θερμοκρασίες και ο κοκοφοίνικάς τους επέζησε.
Βραβείο κερδίζει ένας από το Μοντερρέυ του Μεξικού, του οποίου ο κοκοφοίνικας άντεξε -5 το βράδυ και -3 το πρωί.

Μακάρι να μπορούσαμε να βρούμε αυτή την ποικιλία, αλλά τρέχα γύρευε.... Μόνο με ειδική παραγγελία και τα μεταφορικά στο Θεό!

Υ.Γ.: Ένας από την Πάφο της Κύπρου τα έχει καταφέρει με τη συγκεκριμένη ποικιλία, άνευ προστασίας το χειμώνα

Η ποικιλία Panama Tall είναι τόσο δύσκολο να βρεθεί δλδ? Επίσης είμαστε σίγουροι οτι επιβίωσαν αυτοί οι κοκοφοίνικες λόγω της ποικιλίας?

Θέλω να πω οκ για αυτόν στο Μεξικό αν θυμάμαι καλά όντως τέτοια ποικιλία είναι. Αυτός στην Πάφο σίγουρα από αυτή τη ποικιλία είναι?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βρήκα και βίντεο αυτής της ποικιλίας...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Η ποικιλία Panama Tall είναι τόσο δύσκολο να βρεθεί δλδ? Επίσης είμαστε σίγουροι οτι επιβίωσαν αυτοί οι κοκοφοίνικες λόγω της ποικιλίας?

Θέλω να πω οκ για αυτόν στο Μεξικό αν θυμάμαι καλά όντως τέτοια ποικιλία είναι. Αυτός στην Πάφο σίγουρα από αυτή τη ποικιλία είναι?

Δυσκολο να βρεθεί για την Ελλάδα εννοώ. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο ευρωπαϊκό φυτώριο το οποίο να την πουλάει, αλλά ακόμα και αν υπάρχει, θα πουλάει φυτά και όχι καρύδες. Και τα φυτά θα είναι πανάκριβα, εύκολα 200 ευρώ το καθένα.

Δεν έχουμε επιστημονική έρευνα να επιβεβαιώνει την ανθεκτικότητα της συγκεκριμένες ποικιλίας. Έχουμε όμως την εμπειρία μελών, που αναφέρουν ότι είναι ίσως η πιο ανθεκτική από όλες. Κάπου στο PalmTalk υπάρχει η σχετική κουβέντα, αλλά δε θυμάμαι. Νομίζω ότι ήταν στο νήμα του Μεξικανού από το Μοντερέι.

Ο Στέλιος νομίζει ότι έχει αυτή την ποικιλία, χωρίς όμως να είναι σίγουρος. Διάφοροι που έχουν δει τις εικόνες του, του είπαν ότι πράγματι έχει αυτήν. Επίσης την έφερε από κάπου εκεί (κεντρική Αμερική), επομένως οι πιθανότητες είναι καλές 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Α και κάτι άλλο. Στο Μαϊάμι, οι κοκοφοίνικες έχουν επιβιώσει από -3, ίσως και -4 βαθμούς. Βέβαια την επόμενη μέρα είδαν πάνω από 15 βαθμούς.

Δεδομένης της γεωγραφικής θέσεις του, ενδεχομένως να έχουν αυτή την ποικιλία. (Τουλάχιστον είναι πιο πιθανό από το να έχουν αφρικανικές ή ινδικές)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 hours ago, biktoras1995 said:

Ο Στέλιος νομίζει ότι έχει αυτή την ποικιλία, χωρίς όμως να είναι σίγουρος. Διάφοροι που έχουν δει τις εικόνες του, του είπαν ότι πράγματι έχει αυτήν. Επίσης την έφερε από κάπου εκεί (κεντρική Αμερική), επομένως οι πιθανότητες είναι καλές 

Μήπως να πούμε στον Στέλιο να γραφτεί στο φόρουμ εδώ να μας πει περισσότερες λεπτομέρειες, χωρίς να μας βάζουν και χέρι οτι μιλάμε Ελληνικά κιόλας στο Αγγλικό φόρουμ? Οτι ο κοκοφοίνικας του στη Πάφο τα έχει καταφέρει τόσα χρόνια φυτευμένος στο έδαφος στο κήπο του και χωρίς καμία προστασία και ένα παραπάνω που φέτος η θερμοκρασία στην Πάφο έπεσε στους 1-2 βαθμούς και παρόλα ταύτα ο κοκοφοίνικας επέζησε είναι εντυπωσιακό...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 hours ago, biktoras1995 said:

Α και κάτι άλλο. Στο Μαϊάμι, οι κοκοφοίνικες έχουν επιβιώσει από -3, ίσως και -4 βαθμούς. Βέβαια την επόμενη μέρα είδαν πάνω από 15 βαθμούς.

Δεδομένης της γεωγραφικής θέσεις του, ενδεχομένως να έχουν αυτή την ποικιλία. (Τουλάχιστον είναι πιο πιθανό από το να έχουν αφρικανικές ή ινδικές)

Καλά το Μαιάμι δε πιάνει και κάθε χρόνο -3. Μια στα 10 με 20 χρόνια. Απλά είναι βραχύβιο και την επόμενη μπορεί να χτυπήσει όντως και 25 για πλάκα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λοιπόν μόλις βρήκα ένα paper για τη καλλιέργεια κοκοφοίνικα και έχουμε τα εξής

707873058_Screenshot2022-11-17at6_03_15PM.png.fe4f5238d69fbca21f38e0277a472371.png

 

Αυτές τις συνθήκες λοιπόν τις έχει λίγο πολύ όλη η παραλιακή Ρόδος, περιοχές της Ν.Κρήτης,Γαύδος, Κάσος, Κάρπαθος και Καστελόριζο καθώς και οριακά οι θερμότερες περιοχές της Αττικής.

Για την ακρίβεια μέση ετήσια Τ πάνω από 21 βαθμούς έχει μόνο η Λίνδος και το Καστελόριζο αλλά από κοντά είναι και το λιμάνι της Ρόδου με 20.6 και οι θερμότερες περιοχές της Αττικής με 20.5 στην Αθηναική Ριβιέρα (Γλυφάδα κτλ). Φυσικά το πρόβλημα με την Αθηναική Ριβιέρα είναι οτι occasionally μπορεί να έχουμε μερικές φορές στα 10-20 χρόνια αρνητικές τιμές κάτι που δε συμβαίνει ποτέ στα Δωδεκάνησα..

Το πρόβλημα του νερού/υγρασίας που έχουμε στην Ελλάδα λόγω του ξηρού μας κλίματος γίνεται mitigated από το καλό πότισμα 

https://web.archive.org/web/20131020005217/http://agroforestry.net/tti/Cocos-coconut.pdf

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως αν γίνουμε εντελώς αυστηροί με τα μαθηματικά τις παραπάνω συνθήκες για καλλιέργεια κοκοφοίνικα στην Ελλάδα τις πιάνει μόνο η Λίνδος και το Καστελόριζο οπού έχουν μέση ετήσια θερμοκρασία πάνω από 21 βαθμούς...

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χαίρομαι πολύ που υπάρχει αυτό το φόρουμ στα ελληνικά. Ο Στέλιος είμαι από την Πάφο στη Κύπρο. Ο κοκοφοίνικας που έχω εδώ στον κήπο είναι από την Κόστα Ρίκα. Απο ότi μου έχουν πει άλλοι στο αγγλοφωνο φόρουμ πρέπει να είναι Panama tall. Τον έχω φυτέψει στο έδοφος από το 2012 και τα πρώτα 1-2 χρόνια ήταν εντελώς προστατευμένος. Μετά τους επόμενους χειμώνες η προστασία που είχε ήταν όλο και λιγότερη, μέχρι που τα τελευταία χρόνια δεν έχει κάποια προστασία από τα καιρικά φαινόμενα. Δύο φορές σχεδόν να μην τα καταφέρει λόγο της μεγάλης βροχόπτωσης  που είχαμε το χειμώνα τα τελευταία 3 από τα 4 χρόνια (κάπως ασυνήθιστο αλλά και ευλογία για το νησί). Το καλοκαίρι έχει ανακάμψει κάπως.

Screenshot_20221019-181301_Gallery.thumb.jpg.6cd59b83252240f0a10513652ca453a8.jpg

Screenshot_20221019-181253_Gallery.thumb.jpg.feea9b4185e6ba9a63d872e024fd432d.jpg

20221019_144512.thumb.jpg.8f51e6ce597f069e9a2cde2c8dcc7104.jpg

20221019_144422.thumb.jpg.3ab58294ecbe1b69c21e3d7aa642075c.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 11/18/2022 at 10:02 AM, Stelios-Paphos said:

Χαίρομαι πολύ που υπάρχει αυτό το φόρουμ στα ελληνικά. Ο Στέλιος είμαι από την Πάφο στη Κύπρο. Ο κοκοφοίνικας που έχω εδώ στον κήπο είναι από την Κόστα Ρίκα. Απο ότi μου έχουν πει άλλοι στο αγγλοφωνο φόρουμ πρέπει να είναι Panama tall. Τον έχω φυτέψει στο έδοφος από το 2012 και τα πρώτα 1-2 χρόνια ήταν εντελώς προστατευμένος. Μετά τους επόμενους χειμώνες η προστασία που είχε ήταν όλο και λιγότερη, μέχρι που τα τελευταία χρόνια δεν έχει κάποια προστασία από τα καιρικά φαινόμενα. Δύο φορές σχεδόν να μην τα καταφέρει λόγο της μεγάλης βροχόπτωσης  που είχαμε το χειμώνα τα τελευταία 3 από τα 4 χρόνια (κάπως ασυνήθιστο αλλά και ευλογία για το νησί). Το καλοκαίρι έχει ανακάμψει κάπως.

Screenshot_20221019-181301_Gallery.thumb.jpg.6cd59b83252240f0a10513652ca453a8.jpg

Screenshot_20221019-181253_Gallery.thumb.jpg.feea9b4185e6ba9a63d872e024fd432d.jpg

20221019_144512.thumb.jpg.8f51e6ce597f069e9a2cde2c8dcc7104.jpg

20221019_144422.thumb.jpg.3ab58294ecbe1b69c21e3d7aa642075c.jpg

Καλωσήρθες Στέλιο και σε ευχαριστούμε πολύ για τη συνδρομή!!!

Ο κοκοφοίνικας σου είναι εντυπωσιακό επίτευγμα για την ευρύτερη περιοχή μας. Λογικά αν δεν κάνω λάθος αυτή τη στιγμή είναι ο μόνος κοκοφοίνικας παγκοσμίως που επιβιώνει φυτευμένος στο έδαφος χωρίς προστασία σε τόσο μεγάλο γεωγραφικό πλάτος. Από την στιγμή που τα έφτυσε ο κοκοφοίνικας στην Καλιφόρνια λογικά ο δικός σου έχει την παγκόσμια πρωτιά. 

Σωστά καταλαβαίνω?

Αυτό μας δίνει μεγάλο θάρρος ώστε να επιχειρήσουμε και στην Ελλάδα καλλιέργεια κοκοφοίνικα στις περιοχές με το ηπιότερο κλίμα!!!

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 hours ago, South καυσωνάκιας said:

Καλωσήρθες Στέλιο και σε ευχαριστούμε πολύ για τη συνδρομή!!!

Ο κοκοφοίνικας σου είναι εντυπωσιακό επίτευγμα για την ευρύτερη περιοχή μας. Λογικά αν δεν κάνω λάθος αυτή τη στιγμή είναι ο μόνος κοκοφοίνικας παγκοσμίως που επιβιώνει φυτευμένος στο έδαφος χωρίς προστασία σε τόσο μεγάλο γεωγραφικό πλάτος. Από την στιγμή που τα έφτυσε ο κοκοφοίνικας στην Καλιφόρνια λογικά ο δικός σου έχει την παγκόσμια πρωτιά. 

Σωστά καταλαβαίνω?

Αυτό μας δίνει μεγάλο θάρρος ώστε να επιχειρήσουμε και στην Ελλάδα καλλιέργεια κοκοφοίνικα στις περιοχές με το ηπιότερο κλίμα!!!

Απ' ό,τι ξέρω υπάρχουν και άλλοι κοκοφοίνικες στην Καλιφόρνια αλλά πρέπει να είναι λίγο πιο νότια από μένα. Σίγουρα είναι μεγάλη περιοχή με μικροκλίματα με πιο λίγες βροχές και θερμότερες μέρες το χειμώνα. Υπάρχει και στη Μάλαγα κάποιος έξω, αλλά είναι ακόμα σε μεγάλη γλάστρα. Στο δικό μας κλίμα παίζουν ρόλο και οι βροχές εκτώς από τις ελάχιστες θερμοκρασίες. Σίγουρα είναι σημαντικό να γίνουν κάποια πράγματα για να αντέξει ο φοίνικας το χειμώνα, όπως να φυτευτεί έτσι ώστε να βλέπει προς τα νότια και να έχει προστασία από τα βόρεια. Επίσης καλό θα ήταν να φυτευτεί σε άμμο της θάλασσα για καλύτερη αποστράγγιση του νερού από τις βροχές του χειμώνα. Γενικά όταν το φυτό είναι μικρό χρειάζεται κάποια προστασία. Ίσως και η προέλευση του να κάνει τη διαφορά. Οπότε είναι πολύ δύσκολο να μεγαλώσει ο κοκοφοίνικας στο κλίμα μας έτσι απλά.

Τώρα βλέπω κάποια λάθη που έκανα στο φύτεμα του κοκοφοίνικα. Θα έπρεπε να φυτευτεί λίγο πιο ψηλά για φεύγει το νερό μακριά από τον κορμό. Απομακρύνοντας την άμμο έχει φανεί λίγος καθαρός κορμός, αλλά έχει δημιουργηθεί μια λεκάνη και αυτό θα κρατήσει νερό από τις βροχές.

20221118_093404.thumb.jpg.fdf10f239df2e741a8ac8bbe17587eae.jpg

20221118_093131.thumb.jpg.6f5e486f04c209ca5924fea6bb619fa2.jpg

Επίσης νομίζω ότι το πιο ιδανικό σημείο στον κήπο μου θα ήταν αυτό στη φωτογραφία πιο κάτω. Είναι πιο κοντά στο σπίτι και μαζεύει τη ζέστη τις ηλιόλουστες μέρες του χειμώνα, αυξάνοντας έτσι τη θερμοκρασία εκεί γύρω. Πιστεύω η πέτρα κάτω αφήνει λιγότερο νερό της βροχής και κρατά τις ρίζες πιο ζεστές. Αν είχε μπει εδώ ίσως είχα καλύτερα  αποτελέσματα. Έχω δει κάποιους που τα κατάφεραν στην Καλιφόρνια που γύρω από τις ρίζες υπάρχει μπετόν. Αλλά δεν θα ήθελα καταστρέψω αυτό τον ωραίο αρχοντοφοίνικα απλά για ένα πείραμα.

20221118_100939.thumb.jpg.ccd9379f81596de21f61b81230b5c036.jpg

Ελπίζω κάποιος να συνδυάσει αυτά που προτείνω μαζί με δικούς του τρόπους για μεγαλώσει κοκοφοίνικα σε εξωτερικό χώρο στο μεσογειακό κλίμα. Μπορεί με κάποια κόλπα να δημιουργήσουμε μικροκλίμα στον κήπο μας αυξάνοντας έστω και λίγο τη θερμοκρασία γύρω.

Επεξεργάστηκε από Stelios-Paphos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 11/20/2022 at 8:55 AM, Stelios-Paphos said:

Απ' ό,τι ξέρω υπάρχουν και άλλοι κοκοφοίνικες στην Καλιφόρνια αλλά πρέπει να είναι λίγο πιο νότια από μένα.

Στέλιο ευχαριστούμε για τις πολύτιμες συμβουλές. Νομίζω πολλά άτομα από τα ήπια κλίματα της Ελλάδας που σκέφτονται να καλλιεργήσουν κοκοφοίνικες θα τις βρουν ιδιαίτερα χρήσιμες.

Πάντως ναι κοίταξα ο δικός σου κοκοφοίνικας αυτή τη στιγμή είναι όντως ο βορειότερος στον πλανήτη (από όσο ξέρουμε) που επιβιώνει φυτευμένος στο έδαφος χωρίς προστασία. Ο άλλος στη Μάλαγα δεν ''πιάνεται'' αφού είναι σε γλάστρα. 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@Stelios-Paphos Στέλιο, σε ευχαριστούμε για τις πληροφορίες.

Έχω δει και τις αναρτήσεις σου στο PalmTalk. Αν θυμάμαι καλά, η προστασία που παρείχες τα πρώτα χρόνια στον φοίνικα ήταν μόνο ένα κάλυμμα, σωστά; Ή είχες εγκαταστήσει και τεχνητή θέρμανση;

Όταν γυρίσω μόνιμα Ελλάδα (σε 9 μήνες περίπου), θα δοκιμάσω κι εγώ να βάλω μερικούς. Ενδεχομένως σε μένα να έχει λίγο περισσότερο κρύο το χειμώνα (δεν έχω δει τα κλιματικά στοιχεία της Πάφου), αλλά μια προσπάθεια θα την κάνω.
Ιδανικά θέλω να βρώ την ίδια ποικιλία που έχεις κι εσύ, αλλά είναι μάλλον λίγο δύσκολο.... Θα δούμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 hours ago, biktoras1995 said:

@Stelios-Paphos Στέλιο, σε ευχαριστούμε για τις πληροφορίες.

Έχω δει και τις αναρτήσεις σου στο PalmTalk. Αν θυμάμαι καλά, η προστασία που παρείχες τα πρώτα χρόνια στον φοίνικα ήταν μόνο ένα κάλυμμα, σωστά; Ή είχες εγκαταστήσει και τεχνητή θέρμανση;

Όταν γυρίσω μόνιμα Ελλάδα (σε 9 μήνες περίπου), θα δοκιμάσω κι εγώ να βάλω μερικούς. Ενδεχομένως σε μένα να έχει λίγο περισσότερο κρύο το χειμώνα (δεν έχω δει τα κλιματικά στοιχεία της Πάφου), αλλά μια προσπάθεια θα την κάνω.
Ιδανικά θέλω να βρώ την ίδια ποικιλία που έχεις κι εσύ, αλλά είναι μάλλον λίγο δύσκολο.... Θα δούμε

@biktoras1995 εγώ ευχαριστώ για την πρόσκληση εδώ στο φόρουμ. 

Για την προστασία του κοκοφοίνικα δεν χρησιμοποίησα τεχνητή θέρμανση. Ήθελα να κάνω αυτό το πείραμα από την αρχή απλά από περιέργεια και με τα λιγότερα μέσα. Δεν είναι κάτι που θέλω να κάνω συχνά ξέροντας ότι δεν έχω τροπικό κλίμα.

Το επόμενο μου πείραμα που δοκιμάζω τώρα είναι με salacca zalacca. Απλά έτυχε να φάμε τα φρούτα και δεν ήθελα να πετάξω τους σπόρους. Και οι 12 σπόροι βλάστησαν, οι 9  σε 1 μέρα (δεν έχω ξαναδεί σε φοίνικα κάτι παρόμοιο) στο δοχείο που τους έβαλα. Οι salacca είναι πιο ευαίσθητοι από τους κοκκοφοίνικες!!! Θα είναι σε προστασία το χειμώνα και θα δούμε.

20220904_154431.thumb.jpg.9767a22d716760d98107bba27823d5eb.jpg

20220916_170839.thumb.jpg.222d12c52bd16647891bcba86972dd86.jpg

20220919_205628.thumb.jpg.9c2bd08e07480e5caa70dc58bf617e76.jpg

20221102_151425.thumb.jpg.ada11d6a3430b98c436237e073c85a6b.jpg

20221124_085132.thumb.jpg.1e3a7c6f4f510531414cdc7e032426fb.jpg

Υπάρχουν και άλλα ωραία φοινικοειδή όπως και τροπικά φρούτα που είναι πιο εύκολα στο κλίμα μας. Θέλω να έχω και κάτι που θα μεγαλώσει σίγουρα στον κήπο μου παρά κάτι που απλά θα επιβιώσει. Το δύσκολο στην Κύπρο είναι να βρούμε και άλλα είδη που θα μπορούσαν να μεγαλώσουν εδώ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...