Jump to content
South καυσωνάκιας

Στατιστικά και τροπικές καλλιέργειες. Που μπορούμε να φτάσουμε το Ελληνικό κλίμα στα όρια του;

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, South καυσωνάκιας είπε:

@alkis91_2.0 @brainstorm @Χιονοσκεπής @biktoras1995

O πρώτος λοιπόν επιβεβαιωμενος κοκοφοίνικας επί Ελληνικού εδάφους στην Λάρδο της νότιας Ρόδου.

Είναι ηλικίας 20 μηνών και είναι έξω στη τοποθεσία του ιδιωτικού κήπου που βλέπετε παρακάτω από τον Ιούνιο του 2023 με εξαίρεση 6 ημέρες τον Ιανουάριο που το έβαλε μέσα γιατί φοβήθηκε μήπως δεν αντέξει το κρύο.

Φαίνεται υγιής. Για να δούμε αν θα επιβιώσει λοιπόν...Σημερινή η φώτο σύμφωνα με τον ιδιοκτήτη του.

Αν επιβιώσει πάντως θα είναι ο βορειότερος κοκοφοίνικας στον πλανήτη που επιβιώνει σε εξωτερικό χώρο χωρίς προστασία.

2121217962_Screenshot2024-02-12at7_03_59PM.png.b27a6995330f2d8a1ca66b5d11579e25.png

Σε γλάστρα τον έχει?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 minutes ago, brainstorm said:

Σε γλάστρα τον έχει?

Από την φώτο που βλέπω ναι. Συνήθως τα πρώτα 1-2 χρόνια πρέπει να είναι σε γλάστρα μέχρι να μεταφυτευτουν κανονικά στο έδαφος.  Βασικά αυτό τον ρώτησα και εγώ. Πότε θα τον μεταφυτεύσει στο έδαφος και περιμένω την απάντηση του. 

Επίσης μας έλεγε οτι στα Praktiker της Ρόδου έχουν χύμα πολλούς κοκοφοίνικες σε γλάστρες σε εξωτερικό χώρο εδώ και πολλά χρόνια χωρίς να έχουν πάθει ζημιά. Μας έκανε μεγάλη εντύπωση αυτό. Εσύ που είσαι ντόπιος έχεις περάσει καθόλου από Praktiker να δεις τι παίζει? Το έχεις προσέξει αυτό?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Εντωμεταξύ αν ισχύει αυτό για το Praktiker πρακτικά σημαίνει οτι φύονται κοκοφοίνικες άνετα και μέσα στην πόλη της Ρόδου. Από οτι βλέπω στον χάρτη τα Praktiker της Ρόδου είναι στα νότια περίχωρα της πόλης και μάλιστα σε υψόμετρο σχεδόν 100 μέτρων και όχι τόσο κοντά στη θάλασσα.

Βασικά αν στέκει αυτό για Praktiker είναι πολύ εντυπωσιακό και λογικά ο οποιοσδήποτε κάτοικος της πόλης της Ρόδου θα μπορούσε να προσπαθήσει να φυτεύσει κοκοφοίνικες!!!

1561051770_Screenshot2024-02-12at10_11_55PM.png.13b2c6579eed16aa7dd698e618f98e2c.png

Και εδώ μια καλύτερη ανάλυση της φώτο του κοκοφοίνικα στην Λάρδο.

580540544_CocoRhodes.jpeg.c9470d180a4902ee9f91e68dffa3bfd1.jpeg

 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για την ακρίβεια φίλε μου μένω αρκετά κοντά στο Praktiker😊αν και ομολογώ πως δεν ψωνίζω συχνά από εκεί. Θα περάσω κάποια στιγμή να δω😉. Θεωρητικά αυτό ισχύει πάντως που λες. Ο οποιοσδήποτε θα μπορούσε να αγορασει και να φυτέψει. Βέβαια το αν θα κάνει προκοπή κι αν θα δέσει καρπούς είναι ερωτηματικό. Πάντως η περίπτωση της Λαρδου μου φαίνεται promising 

Επεξεργάστηκε από brainstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
3 minutes ago, brainstorm said:

Για την ακρίβεια φίλε μου μένω αρκετά κοντά στο Praktiker😊αν και ομολογώ πως δεν ψωνίζω συχνά από εκεί. Θα περάσω κάποια στιγμή να το δω😉

Ε, αφού πας αγόρασε και καμιά γλάστρα κοκοφοίνικα από εκεί και δοκίμασε την στο σπίτι σου αν έχεις εξωτερικό χώρο να τον φυτεύσεις. Φτηνοί νομίζω είναι 15-20 ευρώ. Ποτέ δεν ξέρεις. Μπορεί εσύ να γίνεις ο ιδιοκτήτης του βορειότερου κοκοφοίνικα στον πλανήτη!!!

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, brainstorm said:

Βέβαια το αν θα κάνει προκοπή κι αν θα δέσει καρπούς είναι ερωτηματικό. Πάντως η περίπτωση της Λαρδου μου φαίνεται promising 

Καλά καρπούς οι κοκοφοίνικες δεν δίνουν ούτε στις Μπαχάμες. Μόνο στον τροπικό πάνω να καρποφορήσουν οι κοκοφοίνικες. Το θέμα είναι να επιβιώσει τουλάχιστον σε υπαίθριο χώρο χωρίς προστασία. Year round!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 hours ago, South καυσωνάκιας said:

@alkis91_2.0 @brainstorm @Χιονοσκεπής @biktoras1995

O πρώτος λοιπόν επιβεβαιωμενος κοκοφοίνικας επί Ελληνικού εδάφους στην Λάρδο της νότιας Ρόδου.

Είναι ηλικίας 20 μηνών και είναι έξω στη τοποθεσία του ιδιωτικού κήπου που βλέπετε παρακάτω από τον Ιούνιο του 2023 με εξαίρεση 6 ημέρες τον Ιανουάριο που το έβαλε μέσα γιατί φοβήθηκε μήπως δεν αντέξει το κρύο.

Φαίνεται υγιής. Για να δούμε αν θα επιβιώσει λοιπόν...Σημερινή η φώτο σύμφωνα με τον ιδιοκτήτη του.

Αν επιβιώσει πάντως θα είναι ο βορειότερος κοκοφοίνικας στον πλανήτη που επιβιώνει σε εξωτερικό χώρο χωρίς προστασία.

2121217962_Screenshot2024-02-12at7_03_59PM.png.b27a6995330f2d8a1ca66b5d11579e25.png

Δεν παίζει να υπάρχει καλύτερο μέρος από την Κάσο πάντως! Για να δούμε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γιατί όχι? 🙂 Το είχα σκεφτεί λίγο κ πέρσι. Ο μόνος ανασταλτικος παράγοντας είναι ότι εδώ στην Ανάληψη που είμαι δεν έχω κήπο για μεταφύτευση. Έχω μόνο μπαλκόνι και μάλιστα βορινο. Επίσης υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο σε 2 χρόνια με το ετερον ήμισυ να μετοικησουμε εις τα Αθήνας, οπότε υπάρχουν ανασταλτικοι παράγοντες για μένα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, alkis91_2.0 said:

Δεν παίζει να υπάρχει καλύτερο μέρος από την Κάσο πάντως! Για να δούμε 

Καλά αυτό σίγουρα. Ειδικά εκεί στο Φρυ αν φυτευτεί στο έδαφος εγώ προσωπικά τον κόβω οτι θα επιβιώσει και θα μεγαλώσει κανονικά!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, brainstorm said:

Γιατί όχι? 🙂 Το είχα σκεφτεί λίγο κ πέρσι. Ο μόνος ανασταλτικος παράγοντας είναι ότι εδώ στην Ανάληψη που είμαι δεν έχω κήπο για μεταφύτευση. Έχω μόνο μπαλκόνι και μάλιστα βορινο. Επίσης υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο σε 2 χρόνια με το ετερον ήμισυ να μετοικησουμε εις τα Αθήνας, οπότε υπάρχουν ανασταλτικοι παράγοντες για μένα 

Κατάλαβα ναι! Ε κλαιν βάλτον στο μπαλκόνι ως πείραμα τουλάχιστον να δεις αν επιβιώνει. Σύμφωνα με τα όσα μας είπε αυτός από Λάρδο σίγουρα επιβιώνουν και μάλιστα για πολλά χρόνια εκεί στα Praktiker. Μάλιστα μας είπε κάποιοι είναι αρκετά ψηλοί αλλά επειδή οι υπάλληλοι/managers των Praktiker δεν ξέρουν από τροπικές φυτείες τους κρατάνε ακόμα στις γλάστρες ενώ θα έπρεπε ήδη να είναι φυτευμένοι στο έδαφος. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 Καλέ μόλις διαπίστωσα ότι τα Praktiker πωλούν κοκοφοίνικες σε γλάστρα και ηλεκτρονικά!!! Και μάλιστα σχεδόν όλα τα Praktiker (και της Αθήνας)! Η τιμή δε είναι χαρά. Κοίτα να δεις που σχεδόν "εψηθην"!!!☺

Επεξεργάστηκε από brainstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
21 minutes ago, brainstorm said:

 Καλέ μόλις διαπίστωσα ότι τα Praktiker πωλούν κοκοφοίνικες σε γλάστρα και ηλεκτρονικά!!! Και μάλιστα σχεδόν όλα τα Praktiker (και της Αθήνας)! Η τιμή δε είναι χαρά. Κοίτα να δεις που σχεδόν "εψηθην"!!!☺

Τέλειο!!! Ε στην Αθήνα τι να φτουρήσει, μόνο σε εσωτερικό χώρο. Σε εσένα εκεί στη Ρόδο όμως αν τον βάλεις έξω στο μπαλκόνι θα είναι ενδιαφέρον πείραμα!

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο ιδιοκτήτης του κοκοφοίνικα στη Ρόδο μας ενημέρωσε πως θα τον μεταφυτευση κανονικά στο έδαφος από τον Απρίλιο και μετά. 

Αν επιβιώσει θα είναι πραγματικά συγκλονιστικό και μπορεί όντως να πάει για ρεκόρ Γκίνες. Για να δούμε. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 2/9/2024 at 5:44 PM, South καυσωνάκιας said:

Προσθήκη και της Γαύδου στη ζώνη 11a από τα δεδομένα του Davis της Creta Weather. Λείπουν όμως αρκετοί μήνες από το αρχείο του σταθμού αλλά λογικά είναι καθαρό 11a και η Γαύδος.

746923097_Screenshot2024-02-09at5_40_00PM.png.950c4a86acbcebc742d966b09d11a7e1.png

Προσθήκη και της Σίφνου ΕΑΑ στη λίστα των σταθμών με ζώνη 11a. Μαζί με τους παρακάτω σταθμούς έχουμε επίσης την Ψαρή Φοράδα και Γαύδο με 11a από τους Davis της Creta Weather.

376026673_Screenshot2024-02-23at3_35_50AM.png.2e1c75edf2d4b7cdcf59d29a593aae0d.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 2/15/2024 at 2:27 AM, South καυσωνάκιας said:

Ο ιδιοκτήτης του κοκοφοίνικα στη Ρόδο μας ενημέρωσε πως θα τον μεταφυτευση κανονικά στο έδαφος από τον Απρίλιο και μετά. 

Αν επιβιώσει θα είναι πραγματικά συγκλονιστικό και μπορεί όντως να πάει για ρεκόρ Γκίνες. Για να δούμε. 

Είπα του κασιώτη φίλου μου τι παίζει με τον τυπά από τη Ρόδο κ ξενέρωσε λίγο ....άμα δεν πιάσει το πείραμα πάντως, εδώ είμαστε! 😆

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 hours ago, alkis91_2.0 said:

Είπα του κασιώτη φίλου μου τι παίζει με τον τυπά από τη Ρόδο κ ξενέρωσε λίγο ....άμα δεν πιάσει το πείραμα πάντως, εδώ είμαστε! 😆

Πες του να τον φυτεύσει ανεξάρτητα γιατί μπορεί να μην επιβιώσει ο κοκοφοίνικας στη Ρόδο. Αν και επειδή είναι σοβαρός ο ιδιοκτήτης του και πολύ γνώστης πιστεύω το πιο κρίσιμο διάστημα για την επιβίωση του το ξεπέρασε. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Πες του να τον φυτεύσει ανεξάρτητα γιατί μπορεί να μην επιβιώσει ο κοκοφοίνικας στη Ρόδο. Αν και επειδή είναι σοβαρός ο ιδιοκτήτης του και πολύ γνώστης πιστεύω το πιο κρίσιμο διάστημα για την επιβίωση του το ξεπέρασε. 

Γίνεται να χιονίσει εκεί που τον έχει βάλει όπως χιόνισε στο Φαληράκι πχ το 2022? Η είναι φουλ προστατευμένη περιοχή? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, alkis91_2.0 said:

Γίνεται να χιονίσει εκεί που τον έχει βάλει όπως χιόνισε στο Φαληράκι πχ το 2022? Η είναι φουλ προστατευμένη περιοχή? 

Όχι δεν έχει χιονίσει ποτέ εκεί μας είχε πει ο ιδιοκτήτης. Το πιο κοντινό του χιόνι ήταν 15 χλμ ΒΑ το 2022. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, South καυσωνάκιας said:

Όχι δεν έχει χιονίσει ποτέ εκεί μας είχε πει ο ιδιοκτήτης. Το πιο κοντινό του χιόνι ήταν 15 χλμ ΒΑ το 2022. 

Απόλυτα ελάχιστη έχουμε από κάναν ιδιωτικό σταθμό?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 hours ago, alkis91_2.0 said:

Απόλυτα ελάχιστη έχουμε από κάναν ιδιωτικό σταθμό?

Μπά πέρα από το 3.0 ελάχιστη που έδωσε η Λίνδος δεν βρίσκω κάτι άλλο από αξιόπιστο εκεί πέρα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 hours ago, South καυσωνάκιας said:

Μπά πέρα από το 3.0 ελάχιστη που έδωσε η Λίνδος δεν βρίσκω κάτι άλλο από αξιόπιστο εκεί πέρα. 

Μόνο 3 έφτασε η Λίνδος το 22?! Η λες για φέτος? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 hours ago, alkis91_2.0 said:

Μόνο 3 έφτασε η Λίνδος το 22?! Η λες για φέτος? 

To 2022 ρε συ έφτασε 3.0 η Λίνδος

Το ρεκόρ της είναι 1.1 το 2015

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, alkis91_2.0 said:

Πιο πάνω κ από Κάσο 😄 τι να πω gg

Αφού δεν είχε φαινόμενα η Λίνδος το 2022. Μόνο η Β/ΒΑ Ρόδος 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...