Jump to content
snowjohn

Αναφορές σοβαρής κακοκαιρίας "EVA" 5-7/11/2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως υετικά συνολικά το έτος ως τώρα δε το λες πλούσιο για τις περισσότερες περιοχές της Αττικής. Φυσικά κοιτώντας τις ακραίες τιμές της Αττικής δε βγάζεις απόλυτη εικόνα αλλά από τα γρήγορα που βλέπω πχ η Ανάβυσσος ΕΑΑ υπολογίζοντας μέχρι και σήμερα έχει μόλις 316 mm μέσο ετήσιο υετό για τα 11 χρόνια λειτουργίας του σταθμού. Αν οι επόμενοι μήνες είναι κάτω του ΜΟ τότε θεωρητικά θα μπορούσε να είναι η πρώτη περιοχή της Αττικής που θα πέσει κάτω από 300 mm στους μακροχρόνιους μέσους όρους...

Αντίστοιχα και η Μαρίνα της Αθήνας στο ΣΕΦ υπολογίζοντας μέχρι και σήμερα πέφτει σε μέση κλιματική τιμή κάτω από 340 mm για τα 9 χρόνια λειτουργίας του σταθμού. 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, yiannis_volos είπε:

Καλά βρε παιδιά και στην Αττική μουφα; Μόνο στην Κέρκυρα και στην Πάργα έβρεξε σοβαρά;

Στη Λευκάδα έριξε 130 χιλιοστά πάντως και βρέχει ακόμα. Δεν είναι κάτι τρομερό για Λευκάδα, αλλά οκ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υπάρχει θέμα λόγω ΝΝΑ στριμ χαμηλα, οι καταιγίδες που δημιουργούνται στον Σαρωνικό και έχουν χαμηλή βάση νέφωσης φεύγουν καρφί για Ελευσίνα, Ασπρόπυργο, το άγιο ΝΔ στριμ είναι που δίνει πάντα τα καλύτερα από Σαρωνικό...ίσως αργότερα με την κίνηση του χαμηλού ανατολικότερα να ευνοηθουμε αφού η δημιουργία των πυρήνων θα γίνεται μέσα στο Αιγαίο...Γέρακα 16.8mm ως τωρα

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

http://penteli.meteo.gr/stations/ekali/ βρέθηκε ο σταθμός που δείχνει την πραγματική Εύα... λολ

on-off ποτιστική εδώ και 16 βαθμοί.

Επεξεργάστηκε από CATHA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, geornik είπε:

Απο το σπιτι μου προς ΝΔ τωρα

 

20221106_110816.jpg

Φίλε μου, το σπίτι σου είναι το όνειρο κάθε καραβολατρη (είμαι προσωπικά btw)😄🙂

Όσο για τα καιρικά, νομίζω ότι τα μοντέλα έδειχναν πραγματικά τρομακτικά πράγματα για την Αττική. Καλώς ενημέρωσαν με 112, γιατί εάν έστω τοπικά δημιουργούνταn flashflood (αιφνίδια πλημμύρα) κάπου, τα αποτελέσματα θα ήταν άσχημα. Μην ξεχνάμε ότι τα φαινόμενα αναμένονταν Σαββατόβραδο που πολύς κόσμος, και ειδικά νεολαία, είναι έξω και ο κίνδυνος επομένως αυξάνονταν. Όσο για τυχόν επικαιροποιησηση που ανέφερε πολύ λογικά ο CATHA , φοβάμαι ότι και να γινόταν ας πούμε στις 23.00 χθες, ένας που θα ήταν σε μπαρ/ταβερνα/θέατρο/σινεμά ούτε καν θα την έβλεπε.

Καλύτερα λοιπόν έτσι και να λέμε δόξα σου ο Θεός που δεν έπεσαν περισσότερα χιλιοστά.

Εν αναμονή κ εδώ στη Ρόδο από το απόγευμα 

Επεξεργάστηκε από brainstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, Panagiotis said:

Δεν άλλαξαν κάτι, σιγά μην ασχοληθεί κανείς Κυριακάτικα... στη λογική και εάν τελικά γίνει μία στραβή να είμαστε καλλυμένοι...

brainstorm την επικαιροποίηση την έβαλε ο Panagiotis... μία τα ίδια. Ηλιο βγάζει εδώ, έλεος.

Επεξεργάστηκε από CATHA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, CATHA said:

Δεν άλλαξαν κάτι, σιγά μην ασχοληθεί κανείς Κυριακάτικα... στη λογική και εάν τελικά γίνει μία στραβή να είμαστε καλλυμένοι...

Για να δούμε. 
On off η κατάσταση εδώ πάντως με Τ 14.8 και βλέπω κινητικότητα προς τα κάτω 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ναυπλιο πάντως έχει ξεκωλωθεί να ρίχνει απο το βράδυ μέχρι και τώρα . Συνεχείς καταιγίδες διαρκείας 15 με 20 λεπτών και διάλειμμα . Και ξανά μανα το ίδιο . Είμαι περίεργος ποσο έχει ρίξει , κάποιος σταθμός θα υπάρχει . Μας ψιλογ@@@σε το ΣΚ αλλά δε βαριέσαι. Πάντα κάτι χάνεις και κάτι κερδίζεις στη ζωή 😅

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα! Πράγματι η κακοκαιρία για εμάς εδώ στην Αττική, δεν έδωσε τρελά πράγματα (προς το παρόν!).... αλλά έδωσε σίγουρα καλά πράγματα... τελευταία φορά που ακριβώς αυτό που θέλαμε το πήραμε σε μια φθινοπωρινή κακοκαιρία, πρέπει να ήταν τα ξημερώματα τις 13ης Οκτώβρη 2020.. έχουμε και την 80αρα+ του Mπάλου θα μου πείτε, αλλά ας είμαστε ειλικρινείς.. το Νο1 όνειρο κάθε καταιγιδάκια είναι τα χιλιοστά αυτά να πέσουν σε ΜΙΑ άκρως εντυπωσική καταιγίδα σαν κι εκείνη του 2013 κι όχι στο σύνολο μίας κακοκαιρίας... το πότε θα ξανακάνει το μπαμ και θα μας βγάλει καμια καταιγίδα σαν κι εκείνες, παραμένει άγνωστο....

... παρ' όλα αυτά, τα χιλιοστά που έριξε δεν είναι και λίγα... έριξε σίγουρα αξιόλογο νεράκι και το κυριότερο, δεν είχαμε προβλήματα.. 20.4 mm γράψαμε εμείς στην Χρυσούπολη Περιστερίου, ένα ωραιότατο νουμερο... είχαμε απλώς προσδοκίες για κάτι μεγαλύτερο λόγω και της ιστορίας, ως συνήθως σε αυτές τις περιπτώσεις.. έχει και συνέχεια.. νομίζω μπορώ να το πω με βεβαιότητα αυτό🙂! Μαύρη μαυρίλα πλάκωσε😋!!

Το πέρασμα του μετώπου μετά τις 1 το βράδυ, ήταν σύντομο μεν, μα άκρως εντυπωσιακό δε! Στη περιοχή γράψαμε 6 χιλιοστά σε ένα 5λεπτο και μέγιστη ραγδαιότητα 144 mm/h στις 01:08... μετά το δυνατό 5λεπτο, η βροχή συνεχίστηκε με πιο ποτιστικούς ρυθμούς.. βάλαμε ακόμη ένα χιλιοστά απ' το πέρασμα το μετώπου και η νύχτα συνεχίστηκε βροχερή με αυξομειώσεις...

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...