Jump to content
vorios_polos

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα εξήγησα σε προηγούμενο ποστ γιατί το κρύο στην Ευρώπη είναι καλό και για κεντροβόρεια. αλλά είπαμε όλα εξαρτόνται και από την διάταξη του χιονιά. Πάντως σε μελλτονικό χιονιά, όλο αυτό το κρύο στην Ευρώπη μαζί με την χιονοκάλυψη, μπορεί να βοηθήσει σε επιφανειακό ψύχος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

image.png.5aceb25328aef48a6b45c4881d2659d9.pngΒγήκε ο σημερινός, πιο κάτω σε σχέση με εχθές μετά την άνοδο αυτό.

Ευτυχώς είναι οριακά αρνητικος. Να δούμε στα τρεξίματα πως θα φανει. Ο ΑΟ πολύ χαμηλά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νομίζω ότι είναι ιδανικοί οι δείκτες για κάτι δυνατό στη χώρα μας...Αλλά σαν πολύ φορτσατος δεν είναι ο Ατλαντικός για οριακά αρνητικό ΝΑΟ;;Θα δείξει..Έχουμε φάει πολλές φολες στο παρελθόν όταν εναποθεσαμε ελπίδες σε δείκτες και ιστορίες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Ευτυχώς είναι οριακά αρνητικος. Να δούμε στα τρεξίματα πως θα φανει. Ο ΑΟ πολύ χαμηλά 

 

1 λεπτό πριν, dimitris27 είπε:

Νομίζω ότι είναι ιδανικοί οι δείκτες για κάτι δυνατό στη χώρα μας...Αλλά σαν πολύ φορτσατος δεν είναι ο Ατλαντικός για οριακά αρνητικό ΝΑΟ;;Θα δείξει..Έχουμε φάει πολλές φολες στο παρελθόν όταν εναποθεσαμε ελπίδες σε δείκτες και ιστορίες

Κατά πάσα πιθανότητα βλέπουν ότι δεν θα γίνει η ένωση ατλαντικού χαμηλού και αυλώνα από Γροιλανδία, το οποίο είναι ευχής έργο. Ενώ ο ΑΟ δείχνει την διασπασμένη πολική δίνη να παραμένει διασπασμένη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μ αυτό το ΝΑΟ δύσκολα να γίνει ένωση των 2 χαμηλών...να νε καλά ο αζορικος και ο γροιλανδικος που βοηθάει... image.thumb.png.a94ca1af6f6eb1c583b9bf9546f2a849.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, vorios_polos είπε:

Το προσπαθεί το αικον 

Μπορεί να μην ενωθουν. Αυτό είναι αφετηρία για όλους μας. Μετά ο καθένας με τα συμφέροντα του χαχα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παμε για το came back που λεει και η Δημητριου!!!Δεν εχει σημασια ποσες φορες θα πεσεις αλλα ποσες θα σηκωθεις...Βεβαια αλλο θεμα το οτι φετος ειμαστε μονιμως ξαπλωμενοι..🤣Καλα 12 αρια...

318412695_5710396502370307_7693384220864832953_n.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, bardaris είπε:

Επειδή μάλλον μιλάς στον καθρέφτη...και δεν έχω διάθεση για τέτοια(ο καθένας εχει τα δικά του κόκκινα).......γεια σας παιδιά..και μακάρι ολοι λευκοί.....!

Δεν το πιασα αυτό... Μπηχτή είναι? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν και ξεκίνησε καλά, στην συνέχεια οι αυλωνες στην Αμερική χάλασαν στο αικον. Νομίζω δεν θα έβγαζε καλό αποτέλεσμα. Θετικό όμως είναι ότι αρχικά τουλάχιστον παραμένουν διαχωρισμένα που είναι πιο κοντά χρονικά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Πρέπει να σηκωθεί Αζορικός. Δεν γίνεται αλλιώς. Τουλάχιστον για προσήνεμα. 

iconnh-0-174.png

Ούτε για τα κεντροβορεια γινεται δουλεια αλλιως νικολα ...Όλα αυτά που ακούς ειναξ θεωρίες εναλλακτικές τι μπορει να γινει αν δε σηκωθεί ο αζορ ...Όσο ειδες εσυ καμία να βγαίνει τοσο ειδα κι εγω ...Μέχρι και ο μιχαηλ, αυτό θέλει να μην ενωθεί το χαμηλο μπας και σηκωθεί ο αζορ 😂😂😂

Επεξεργάστηκε από Clapsanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

Το μόνο καλό της υπόθεσης είναι ότι πρώτη φορά η Ευρώπη ζει μια φυσιολογική εισοδο χειμωνα. Όταν πέρσι ήταν ένας μόνιμος αντικυκλωνας εκεί, καθώς και το 19-20.

Και γιατί ο αντικυκλώνας είναι αφύσικο? Από πότε ένας Α είναι αφύσικος?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το καλό για κεντρική ευρώπη και κατ' επέκταση σε δεύτερο χρόνο είναι ότι δε φαίνεται να πλακώνει μπάστακας όπως πέρσι το 90% της ηπείρου

Τουλάχιστον για το επόμενο 10-15μερο. Έτσι κι αλλιώς πάντως η περίοδος μέχρι τα χριστούγεννα για τα κεντροβόρεια ήταν χαμένη, οπότε αυτό που συνεχίζουμε να ψάχνουμε είναι οι υψηλές πιέσεις που θα συνεχίσουν να επικρατούν στη γροιλανδία να τραβήξουν τον αζορικό προς τα πάνω μέσα στον ατλαντικό ώστε να συνεχίσει να υπάρχει ροή αυλώνων προς την κεντρική ευρώπη κάτι που δεν μπορεί να γίνει αν υπάρχει αντικυκλώνας στην αγγλία και τη γαλλία. Τα ανσάμπλ της αγγλίας που δείχνουν κι αυτά ότι αντικυκλώνας προς το παρόν εκεί πέρα δεν υπάρχει

Diagramme GEFS

 

Και τι ψάχνουμε ώστε να υπάρχουν ελπίδες για κάτι χειμωνιάτικο μετά τα χριστούγεννα στη βόρεια ελλάδα

gens-3-1-384.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για τετάρτη κρύωσε κι άλλο ο τζίφος στο 12αρι, θέλουμε 1 βαθμό ακόμα για να αφορά όλος ο υετός χιόνι και να μην δούμε παγωμένη βροχή

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Και γιατί ο αντικυκλώνας είναι αφύσικο? Από πότε ένας Α είναι αφύσικος?

Είναι αφύσικο να εχεις αντικυκλωνες συνθήκες επί μονίμου βάσεως όταν ο αντικυκλωνας κανονικά θα έπρεπε να βρίσκεται στις Αζόρες. Στην δυτική Ευρώπη τα διαστήματα ηλιοφάνειας ήταν ασύλληπτα μεγαλύτερα από το κανονικό. 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Είναι αφύσικο να εχεις αντικυκλωνες συνθήκες επί μονίμου βάσεως όταν ο αντικυκλωνας κανονικά θα έπρεπε να βρίσκεται στις Αζόρες. Στην δυτική Ευρώπη τα διαστήματα ηλιοφάνειας ήταν ασύλληπτα μεγαλύτερα από το κανονικό. 

Το ελπίζουμε και φέτος να κάνουν ηλιοθεραπεία στην Μαγιόρκα. 😅😅😅

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, Clapsanto είπε:

Ούτε για τα κεντροβορεια γινεται δουλεια αλλιως νικολα ...Όλα αυτά που ακούς ειναξ θεωρίες εναλλακτικές τι μπορει να γινει αν δε σηκωθεί ο αζορ ...Όσο ειδες εσυ καμία να βγαίνει τοσο ειδα κι εγω ...Μέχρι και ο μιχαηλ, αυτό θέλει να μην ενωθεί το χαμηλο μπας και σηκωθεί ο αζορ 😂😂😂

Χαχα τι εννοείς. Πρώτος από όλους τόνισα το συγκεκριμένο σενάριο εχθές και κάποιοι έλεγαν ότι δεν θέλω να χιονίσει στα προσήνεμα. Χαχαχα. Είπαμε φέτος θέλω να είναι κάτι μεγάλο. Καλά κάθε χρόνο το θέλω, αλλά ποτέ δεν ερχεται

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...