Jump to content
vorios_polos

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κλειδώνει άλλη μια θερμή εισβολή, ευτυχώς μικρότερης δυναμικής. Αλλά δεν πειράζει, το μισό μέτρο που θα ρίξει τον Ιανουάριο στην παραλία θα είναι πιο γλυκό έτσι! 😛 Καλημέρα!!

ens_image.php?geoid=52137&var=201&run=0&date=2022-12-13&model=gfs&member=ENS&bw=1

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βήμα βήμα...θέλει πάρα πολλά ακόμη για να πούμε ότι έχουμε έστω και υποψία τάσης.Πρωτα να κατασταλάξουν στον Ατλαντικό και μετά βλέπουμε από που θα σηκωθούν και που θα ριτζαρουν οι εμποδισμοι...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από χθες υπάρχει θετική τάση (πρώτα από όλα,μάλλον αδυνατίζει προς το παρόν το σενάριο να κάνει έφοδο σε όλη την Ευρώπη ο μαστουρωμενος αζορικος), οπότε ο χειμώνας συνεχίζεται στη πλειοψηφία της Ευρώπης...

Πάμε βήμα βήμα να το χτίσουμε περαιτέρω 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 hours ago, vorios_polos said:

Μέχρι να πέσουν και τα τελευταία οχυρα  γιουκμο και ναύτης ελπίζουμε...

Αν ειναι να μεινει μονη μας ελπιδα ο...ναυτης Βαγγελη 😂😂😂

Πρεπει να ξυπνησει ο Κόπρος και λεγω: 

Ω ΚΟΠΡΕ, ΜΠΑΚΑΛΟΣΚΥΛΟ ΤΩΝ ΤΑΒΕΡΝΩΝ ΤΩΝ ΑΖΟΡΩΝ, ΞΥΠΝΑ ΩΡΕ ΤΣΙΟΥΑΟΥΑ ΚΑΙ ΓΙΝΕ ΞΑΝΑ Ο ΤΙΜΩΡΟΣ ΤΩΝ ΑΠΟΙΚΙΟΚΡΑΤΩΝ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ! ΚΑΤΑΠΙΕ ΤΗ ΛΟΝΤΡΑ ΚΑΙ ΤΗ ΣΚΑΝΔΙΝΑΒΙΑ ΚΑΙ ΦΕΡΕ ΤΗΝ ΑΣΠΡΗ ΚΟΛΑΣΗ ΣΤΟ ΝΟΤΟ! ΟΥΣΤ!

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Αν ειναι να μεινει μονη μας ελπιδα ο...ναυτης Βαγγελη 😂😂😂

Είμαστε στο μεταίχμιο ...θα δείξει😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, larissa_mare είπε:

Το κόβω ο Δεκέμβρης να βγαίνει έτσι μουντης με ελάχιστες διψήφιες κλπ..

Εγώ θα πω την αμαρτία μου πάντως ότι προτιμώ συννεφιές και διακύμανση του τύπου ~10-15 και να κάνει 1-2 καλές εισβολές πεδινών παρά το περσινό που παγώσαμε και δώσαμε ένα σωρό λεφτά στη θέρμανση με αντίκρυσμα μια χιονόπτωση των 3 ωρών και 5cm. Άλλωστε οι μέγιστες για Δεκέμβρη με βάση τα κλιματικά είναι περίπου στους 12, λίγο πάνω, λίγο κάτω. Οι πολύ χαμηλές ελάχιστες δεν έχουν κάποια ουσία αν δεν συνοδεύονται από χιόνι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ερωτηση στους πιο ειδικους¨Πως γινεται στη μεγ. βρετανια και στην β ευρωπη γενικοτερα με -5 στα 850 και κακα 500ρια να κρατιεται στο 0 η Τ επιφανειας?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα σε όλους...τα μοντέλα δεν λένε να  δείξουν κάτι αξιόλογο το τελευταίο διάστημα..πάντως όσο τα μοντέλα δεν συμφωνούν σε κάτι τόσο θα εχουμε ελπίδες..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, alkis91_2.0 είπε:

Ερωτηση στους πιο ειδικους¨Πως γινεται στη μεγ. βρετανια και στην β ευρωπη γενικοτερα με -5 στα 850 και κακα 500ρια να κρατιεται στο 0 η Τ επιφανειας?

Επειδή έχουν -35 στα 500 κ έχουν -7 σήμερα στα 850 στην αγγλια...γερμανια είναι ηπειρωτική περιοχή οπότε κ το -5 αρκεί.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Εγώ θα πω την αμαρτία μου πάντως ότι προτιμώ συννεφιές και διακύμανση του τύπου ~10-15 και να κάνει 1-2 καλές εισβολές πεδινών παρά το περσινό που παγώσαμε και δώσαμε ένα σωρό λεφτά στη θέρμανση με αντίκρυσμα μια ψωρο-χιονόπτωση των 3 ωρών και 5cm. Άλλωστε οι μέγιστες για Δεκέμβρη με βάση τα κλιματικά είναι περίπου στους 12, λίγο πάνω, λίγο κάτω. Οι πολύ χαμηλές ελάχιστες δεν έχουν κάποια ουσία αν δεν συνοδεύονται από χιόνι.

Συμφωνώ .... απο ατέρμονο ήλιο και παγωνιες που μας έχει κάψει το πετσί μας και εγώ της ίδιας λογικής είμαι ..  εκτός αν ρίξει κάνα 20+ποντο κάτω (όπως στη Σοφία ) εεεεε τότε την θέλω την παγωνιά για να διατηρηθεί 1-2 βδομάδες μέχρι το επόμενο😉 ... Οπότε όλα σχετικά είναι.. ... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα... Δεν περίμενα να αγαπήσω τόσο τον Ευρωπαίο... 

Θα έρθει Χριστουγεννιάτικο πάρτυ ωρε αδέρφια!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, freeze είπε:

Συμφωνώ .... απο ατέρμονο ήλιο και παγωνιες που μας έχει κάψει το πετσί μας και εγώ της ίδιας λογικής είμαι ..  εκτός αν ρίξει κάνα 20+ποντο κάτω (όπως στη Σοφία ) εεεεε τότε την θέλω την παγωνιά για να διατηρηθεί 1-2 βδομάδες μέχρι το επόμενο😉 ... Οπότε όλα σχετικά είναι.. ... 

Ακριβώς, το κρύο αξίζει όταν έχει ουσία (χιόνι δηλαδή με στρώσιμο παντού) ή όταν σου πληρώνει άλλος την θέρμανση 😛 Αλλιώς είναι τζάμπα λεφτά από ένα σημείο και έπειτα..

Υ.Γ. Μην παρεξηγηθώ, εννοείται και η ζέστη είναι τζάμπα λεφτά, επί 10 φορές κιόλας.

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 λεπτά πριν, alkis91_2.0 είπε:

Ερωτηση στους πιο ειδικους¨Πως γινεται στη μεγ. βρετανια και στην β ευρωπη γενικοτερα με -5 στα 850 και κακα 500ρια να κρατιεται στο 0 η Τ επιφανειας?

Έχει να κάνει κ με τον εγκλωβισμό ψύχους…! Δεν θα ξεχάσω +5 στα 850hpa πάνω από Πράγα κ στην πόλη-κέντρο καταμεσήμερο 0c…! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, alkis91_2.0 είπε:

Ερωτηση στους πιο ειδικους¨Πως γινεται στη μεγ. βρετανια και στην β ευρωπη γενικοτερα με -5 στα 850 και κακα 500ρια να κρατιεται στο 0 η Τ επιφανειας?

έχει να κάνει και με τη χιονοκάλυψη...εκεί μόνο αν ξεσαλώσει ο Ατλαντικός μπορεί να ανεβάσει πολύ τις θερμοκρασίες επιφανείας...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως οι μέσοι όροι θέλουν τρομερή δουλειά, παραμένουν χάλια σε σχέση με τα κύρια τρεξιματα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, weatherforattica είπε:

Καλημέρα... Δεν περίμενα να αγαπήσω τόσο τον Ευρωπαίο... 

Θα έρθει Χριστουγεννιάτικο πάρτυ ωρε αδέρφια!!!

Τι σου άρεσε από παιο? Τον τζιφο πρέπει να, αγαπήσεις... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25/12/2022...Κοκκινο βοιωτιας...Ελατε....!!Πρωτα θελω κεντροβορειο και μετα ας κανει και δω το ρεκορ...Παραδοσιακα παντως στις γιορτες μια διαταραχη την βγαζει..Ειτε Χριστουγεννα ειτε Πρωτοχρονια ειτε Φωτα..Για να δουμε φετος..

igloo3.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...