Jump to content
vorios_polos

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα στα μελλούμενα, ένα σενάριο θα μπορούσε να είναι αυτό που έχει το Cfs και το παλεύει το κοντρόλ Τζεμ και κάποια σενάρια του Τζεμ. Στις 192 ώρες άνετα βελτιώνεται. Αλλά αυτό πρέπει να φανεί από σήμερα. 

IMG_20221221_144635.png

cfs-1-192.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, nikolas 2365 είπε:

Είπα θεωρώ, δεν είπα ότι είναι σίγουρο και καλά έκανες και με διόρθωσες..όμως αυτά που έβαλες δεν ισχύουν για Βόλο. Ο Βόλος με κεντροβόρειο παλεύει με χλαπατσες

Δεν το έγραψα για σένα. Ότι δεν είχαμε υψηλές πιέσεις στη γροιλανδία για τον φίλο πιο πάνω το έγραψα που ξεκίνησε και την αναδρομή από το 2012 αποφεύγοντας να βάλει το μεγαλύτερο από όλα τα τα χιόνια της λάρισας, το 2010.

 

Ο βόλος απλά θέλει το χαμηλό αρκετά νότια γι αυτό έχει μεγάλα χιόνια σε άλλες περιπτώσεις,κυρίως μαζί με τη θήβα (2006, 2014 κλπ)

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επίσης η λάρισα θεωρείται βόρεια ελλάδα καιρικά. Με τις ίδιες διατάξεις που χιονίζει στη βόρεια ελλάδα καλά χιονίζει και στη λάρισα, είναι πρακτικά αδύνατο να βρέξει εκεί σε μεγάλο χιόνι στα βόρεια μιας και όταν περάσει το χαμηλό στο αιγαίο θα έχει μπει ήδη το κρύο. Άντε απλά να αργήσει 2 ώρες να ξεκινήσει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, bill24 είπε:

αυτο ισχυει 100%.ειναι μια ειδικη περιπτωση ο βολος και χιονιζεται με ειδικες διαταξεις και οχι με κλασσικο κεντροβορειο,ο κλασσικος κεντροβορειος αφορα κυριως ηπειρωτικες περιοχες.στην σοφια για παραδειγμα που δεν ηταν ο ορισμος του κεντροβορειου ειδικα στις 4 του μηνα η θεσσαλονικη χιονιστηκε γιατι τα χιονια ηρθαν απο τα νοτια απο τον θερμαικο εμπλουτισμενα με υδρατμους.γενικως σε κεντροβορειους υπαρχουν παραθαλασσια που ζοριζονται

Για αυτό ακριβώς και υπάρχει μια ας το πούμε διαφωνία. Άλλοι θέλουν Αζορικό, άλλοι Γροιλανδικό με Αζορικό, άλλοι σκέτο Γροιλανδικό, άλλοι το χαμηλό Κυκλάδες, άλλοι στην Σκιάθο και άλλοι στον Σαρωνικό. Ένα όμως είναι το στανταρακι. Όταν τα χιόνια κατεβαίνουν πεδινά η Θήβα βάζει 30ποντο για πλάκα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, bill24 είπε:

το 2010 να πω την αληθεια ημουν 12 οποτε δεν το θυμαμαι καθολου για αυτο δεν το εβαλα.δεν ξερω τι ειχε παιχτει αλλά ειλικρινα δεν πιστευω πως ειχε περισσοτερο απο το 2017 οπου στην περιοχη των φαρσαλων οπου κατοικω ειχε κοντα στους 80 ποντους ενω στην λαρισα αγγιζε τα 40-50 εκατοστα

Λάρισα νομίζω είχε παραπάνω το 2010 από το 2017. 

να και η διάταξη

archives-2010-12-16-12-0.png?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο Βόλος με βάση αυτά που έχω δει τρώει πολύ χιόνι, όταν στα υπόλοιπα κεντροβόρεια είναι ψιλομούφα...όταν χιονίζεται πολύ ταυτόχρονα με τα κεντροβόρεια είναι σε άλλη μέρα, συνήθως την επομένη των κεντροβόρειων...συνήθως όταν βάζει ιστορικό χιόνι ο Βόλος έχει και η Θήβα ιστορικό, η οποία βέβαια έχει το πλεονέκτημα λόγω χαμηλότερης θερμοκρασίας να τρώει πολύ χιόνι και όταν ο Βόλος παλεύει με πολύ χιονόνερο ή χλαπάτσες...

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, geornik είπε:

Ο Βόλος με βάση αυτά που έχω δει τρώει πολύ χιόνι, όταν στα υπόλοιπα κεντροβόρεια είναι ψιλομούφα...όταν χιονίζεται πολύ ταυτόχρονα με τα κεντροβόρεια είναι σε άλλη μέρα, συνήθως την επομένη των κεντροβόρειων...συνήθως όταν βάζει ιστορικό χιόνι ο Βόλος έχει και η Θήβα ιστορικό, η οποία βέβαια έχει το πλεονόκτημα λόγω χαμηλότερης θερμοκρασίας να τρώει πολύ χιόνι και όταν ο Βόλος παλεύει με πολύ χιονόνερο ή χλαπάτσες...

Θηβάρα παίζει να είναι η πόλη με τα μεγαλύτερα χιόνια την τελευταία 20ετια. Τρομερό μικροκλίμα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, BrainA είπε:

Κατά πώς φαίνεται ΨΟΦΑΕΙ ο ΓΡΟΙΛΑΝΔΙΚΟΣ. Πάμε για το 3χ3.

Το σύνθημα εδόθη χθες Ταγματάρχα με επιστροφή του Αλέκου στο στράτευμα μετά από ολιγοήμερες διακοπές. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απλά ο Βόλος θέλει τον αυλώνα λίγο πιο κάτω ώστε το κρύο και το χαμηλό να βγουν λίγο πιο νότια και ως αποτέλεσμα απομακρύνονται τα φαινόμενα από τα βόρεια. Δεν θυμάμαι να έχει συμβεί ποτέ μισό μέτρο στο Βόλο και στη Λάρισα μαζί. Βόλος-Υσταία-Θήβα και ίσως και Λαμία πάνε μαζί. Θεσσαλονίκη-Κατερίνη-Λαρισα επίσης μαζί, κτλ..

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis_volos είπε:

Απλά ο Βόλο θέλει τον αυλώνα λίγο πιο κάτω ώστε το κρύο και το χαμηλό να βγουν λίγο πιο νότια και ως αποτέλεσμα απομακρύνονται τα φαινόμενα από τα βόρεια. Δεν θυμάμαι να έχει συμβεί ποτέ μισό μέτρο στο Βόλο και στη Λάρισα μαζί. Βόλος-Υσταία-Θήβα και ίσως και Λαμία πάνε μαζί. Θεσσαλονίκη-Κατερίνη-Λαρισα επίσης μαζί, κτλ..

Γνωρίζεις ποιοι είναι οι πιο μεγάλοι χιονιάδες του Βόλου μεταπολεμικά; Πριν το 2014

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Χιών είπε:

Γνωρίζεις ποιοι είναι οι πιο μεγάλοι χιονιάδες του Βόλου μεταπολεμικά; Πριν το 2014

νομίζω ο μεγαλύτερος ever ειναι στις 5-7.12.1925 και μετά στις 23-24.1.1963

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, geornik είπε:

νομίζω ο μεγαλύτερος ever ειναι στις 5-7.12.1925 και μετά στις 23-24.1.1963

Το 1963 νομίζω είδε και η Αθήνα καλό χιόνι.

Το 1925 γνωρίζεις αν είχε κάτι εδώ;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Χιών είπε:

Το 1963 νομίζω είδε και η Αθήνα καλό χιόνι.

Το 1925 γνωρίζεις αν είχε κάτι εδώ;

Τι το παλεύεις ρε συ?? Μαζί δεν τα λέγαμε και πριν μερικούς μήνες? Ετσι κι αλλιώς....κάτω απο -1 δεν θα πέσει, ακόμα κι αν ρίξει 1 μέτρο χιόνι εδω . χαχαχαχ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Χιών είπε:

Το 1963 νομίζω είδε και η Αθήνα καλό χιόνι.

Το 1925 γνωρίζεις αν είχε κάτι εδώ;

νομίζω οριακά χάθηκε η σοβαρή χιονόστρωση το 1925...Θησείο βλέπω μια μέρα είχε διακύμανση 1c...4c...στα προάστια έριξε πολύ...έχω δει φώτος που λένε Κηφισιά 1925 με πολύ χιόνι...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εφαγα πακετο..Ο Μεσι πηρε Μουντιαλ..Εγω χωρισα με τη Σακιρα..Και το χειροτερο...Εκλεισα χειμερινες διακοπες στο Καιμακτσαλαν....🥲Με λενε Πικε και ειμαι καλα...

αρχείο λήψης.jpeg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, salonikatasos said:

Με εξαίρεση το 2012 σε όλα τα χιόνια που αναφέρθηκαν πάνω για τη λάρισα έχει υψηλές πιέσεις στη γροιλανδία 3-5 μέρες πριν που είχαν ως αποτέλεσμα ο αζορικός να ριτζάρει προς τα ΒΔ και όχι προς τα εμάς ή να καταρρεύσει πάνω μας

2014

archives-2014-12-26-18-0.png?

 

2017

archives-2017-1-3-12-0.png?

archives-2019-1-1-0-0.png?

2021

archives-2021-2-9-18-0.png?

 

εμτω μεταξυ και στους 3 απο τους 4 χαρτες υπαρχει μυτη-ριτζ του αζορικου προς την κεντρικη ευρωπη και για αυτο και μονο χιονισε στη Λαρισα η οπου αλλου αναφερεσαι, ενω στον 4ο χαρτη η λαρισα συγκεκριμενα ειχε διψηφιες θετικες με το χιονι να ερχετε 5 μερες μετα απο τι αλλο? ριτζ του αζορικου στην κεντρικη ευρωπη ενω ο γροιλανδικος ειχε ειδη καταρρευσει 😄

Επεξεργάστηκε από alkis91_2.0
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, alkis91_2.0 είπε:

εμτω μεταξυ και στους 3 απο τιυς 4 χαρτες υπαρχει μυτη-ριτζ του αζιρικου προς την κεντρικη ευρωπη και για αυτο και μονο χιονισε στη Λαρισα η οπου αλλου αναφερεσαι, ενω στον 4ο χαρτη η λαρισα συγκεκριμενα ειχε διψηφιες θετικες με το χιονι να ερχετε 5 μερες μετα απο τι αλλο? ριτζ του αζορικου στην κεντρικη ευρωπη ενω ο γροιλανδικος ειχε ειδη καταρρευσει 😄

Ο Γροιλανδικός δεν βοηθάει όμως ώστε να υπάρχουν πρασινάκια στην Ιταλία ώστε να χωθεί εκεί ο αυλώνας; Διαφορετικά ο Αζορικός θα είχε μια τάση κατάρρευσης σε εκείνο το σημείο οπότε και ο αυλώνας θα πήγαινε έστω και λίγο ανατολικά, ίσα για να πετάξει εκτός τα βόρεια. Εγώ αυτό κατάλαβα χθες από την κουβέντα με τον vorios_polos

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

34 λεπτά πριν, Χιών είπε:

Γνωρίζεις ποιοι είναι οι πιο μεγάλοι χιονιάδες του Βόλου μεταπολεμικά; Πριν το 2014

Εδώ ένα άρθρο https://e-thessalia.gr/istorikoi-chioniades-poy-eplixan-ti-magnisia-apo-tin-ariadni-stin-elpida/

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...