Jump to content
vorios_polos

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ensembles GFS και ECMWF διαφορετικοί μετεοθεοί.

Πάντως σχεδόν όλα τα μοντέλα τείνουν προς ECMWF, χωρίς να δείχνουν ακρότητες ωστόσο

 

IMG_20221221_174248.thumb.jpg.673156b4d7b3b167e2d2f7a3da1c3746.jpgIMG_20221221_174308.thumb.jpg.1cd0525dd13a4aa626cd9747f22712b0.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, baristrs είπε:

Τι αμαρτια ειναι αυτη που ζουμε... Πως θα σπασει ολο αυτο? Μας εχει παει 3 μηνες... Ουτε βροχες, ουτε χιονια, ουτε κρυο, ουτε εικονικους χιονιαδες, μονο ηλιο και ομιχλη με την θερμοκρασια στον Θεο... Εφυγα για κανα ψυχιατρειο γιατι δεν ειμαι καλα. Καλα 12αρια να εχουμε.

ΛΑΜΊΑ 80 ΧΙΛΙΟΣΤΑ ΝΟΈΜΒΡΗΣ 

45.4 έως τώρα Δεκέμβρης 

Το τελευταίο μήνα κυριαρχεί η ολική νέφωση  σε πλεοψηφια συντριπτική ημερών....!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Είναι ένα πράγμα παράξενο. Καλά λέει και ο Σάκης... Θα ξεχάσουμε τι είναι χειμώνας... Εχθές με το κρύο βγήκα στους δρόμους σαν παιδί να νιώσω λίγο χειμώνα... Ξέρω ότι πάλι θα τον χάσω, θα κάνω ένα 10ήμερο τουλάχιστον να το ξαναέχω... Που είναι καμιά βροχή; που είναι η λευκή Πάρνηθα;... Ωχχ μου λείψανε πια... και όσο δεν τα βλέπω να πλησιάζουν τόσο τρελαίνομαι. Επίσημος χειμώνας από σήμερα και στο κοντινό μέλλον έχει 16αρια και 17αρια τα Χριστούγεννα.. Καλά 12αρια να έχουμε... με τις καλύτερες δυνατές εκτιμήσεις...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, weatherforattica είπε:

Είναι ένα πράγμα παράξενο. Καλά λέει και ο Σάκης... Θα ξεχάσουμε τι είναι χειμώνας... Εχθές με το κρύο βγήκα στους δρόμους σαν παιδί να νιώσω λίγο χειμώνα... Ξέρω ότι πάλι θα τον χάσω, θα κάνω ένα 10ήμερο τουλάχιστον να το ξαναέχω... Που είναι καμιά βροχή; που είναι η λευκή Πάρνηθα;... Ωχχ μου λείψανε πια... και όσο δεν τα βλέπω να πλησιάζουν τόσο τρελαίνομαι. Επίσημος χειμώνας από σήμερα και στο κοντινό μέλλον έχει 16αρια και 17αρια τα Χριστούγεννα.. Καλά 12αρια να έχουμε... με τις καλύτερες δυνατές εκτιμήσεις...

Χθες το βράδυ στην Θεσσαλονικη είχε 7-8 βαθμούς και ένιωθες ψοφοκρυο και όλοι με ρωτούσαν γιατι έχει τέτοιο ψοφοκρυο κλπ.

Που να τους απαντήσεις ότι ήταν μια κανονική ημέρα χειμώνα.... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, weatherforattica είπε:

Είναι ένα πράγμα παράξενο. Καλά λέει και ο Σάκης... Θα ξεχάσουμε τι είναι χειμώνας... Εχθές με το κρύο βγήκα στους δρόμους σαν παιδί να νιώσω λίγο χειμώνα... Ξέρω ότι πάλι θα τον χάσω, θα κάνω ένα 10ήμερο τουλάχιστον να το ξαναέχω... Που είναι καμιά βροχή; που είναι η λευκή Πάρνηθα;... Ωχχ μου λείψανε πια... και όσο δεν τα βλέπω να πλησιάζουν τόσο τρελαίνομαι. Επίσημος χειμώνας από σήμερα και στο κοντινό μέλλον έχει 16αρια και 17αρια τα Χριστούγεννα.. Καλά 12αρια να έχουμε... με τις καλύτερες δυνατές εκτιμήσεις...

Ενώ στις ΗΠΑ άλλος θεός και λευκά χριστουγεννα! Γιατί θεε μου? Τι αμαρτιες πληρώνει η Ευρώπη? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

45 minutes ago, salonikatasos said:

νομίζω είναι ξεκάθαρο εδώ και καιρό ότι δεν με ενδιαφέρει τι κάνει οπουδήποτε αλλού εκτός από το σπίτι μου και το έχουν καταλάβει κι οι υπόλοιποι. Ας ήταν επικός λοιπόν στα προσήνεμα, στη βόρεια ελλάδα ήταν ένα έκτρωμα ο χειρότερος χειμώνας μαζί με το 2000-2001 και το 2006-2007 των τελευταίων πολλών 10ετίων

Ο 2019-2020 δεν ήταν χειρότερος για Σαλόνικα;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, thesprotos είπε:

Ενώ στις ΗΠΑ άλλος θεός και λευκά χριστουγεννα! Γιατί θεε μου? Τι αμαρτιες πληρώνει η Ευρώπη? 

Η ευρωπη εχει απεναντι της  και εναν ατλαντικο να αντιμετωπισει παρεπιπτοντως

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Χρηστος είπε:

Χθες το βράδυ στην Θεσσαλονικη είχε 7-8 βαθμούς και ένιωθες ψοφοκρυο και όλοι με ρωτούσαν γιατι έχει τέτοιο ψοφοκρυο κλπ.

Που να τους απαντήσεις ότι ήταν μια κανονική ημέρα χειμώνα.... 

Αυτό ακριβώς.. έχουμε μπερδέψει τις εποχές στην Ελλάδα... Και δεν λέω. Στην Ελλάδα πάντα ήπια ήταν τα Χριστούγεννα, άλλες φορές λίγο παραπάνω άλλες λιγότερο. Αλλα πάντα είχαμε κρυο ενδιάμεσα. Οι θερμοκρασίες κάνανε συχνά βουτιές... Και φαινόμενα είχαμε. Μπορεί να μην ήταν χιόνια, ήταν βροχές... εδώ που είμαι βγαίνει ολος ο Δεκεμβρης με 3.59mm μέγιστο!!! Εκτος και αν κάνει κάτι στις 29 και βγει πιο φυσιολογικό το αποτέλεσμα τουλάχιστον....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τουλάχιστον δεν έχουμε από πάνω μας αυτό το εμετικό κιτρινοπορτοκαλί χρώμα στις θερμοκρασίες Χριστουγεννιάτικα... Κάπως διορθώθηκε με τον καιρό...

gfs-1-96.png

Επεξεργάστηκε από weatherforattica
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

56 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

νομίζω γράφω ελληνικά όπως και οι υπόλοιποι. δεν θα βαρεθώ ποτέ να το γράφω μέχρι να σταματήσει να γίνεται αλλοίωση των όσων γράφουμε, είτε εγώ, είτε άλλοι που αναφέρονται στο συγκεκριμένο θέμα.

 

Αζορικό θέλουν όλοι, γιατί ο αζορικός φέρνει μεσημβρινή κυκλοφορία. είτε το όλοι αναφέρεται σε κεντροβόρειους, είτε σε ανατολικοπροσήνεμους, είτε σε ισπανούς, είτε σε γερμανούς, είτε σε ιταλούς, είτε σε τούρκους. δεν υπάρχει άλλος τρόπος να κατέβει κρύο, παρά μόνο αν κατέβει όλος ο βόρειος πόλος (γενάρης 1968). 

 

Γροιλανδικό όχι δεν θέλουν όλοι. Οι ανατολικοπροσήνεμοι προφανώς δεν θέλουν γροιλανδικό γιατί οι υψηλές πιέσεις τραβάνε τις υψηλές πιέσεις. Άρα ο γροιλανδικός τραβάει τις υψηλές πιέσεις ΒΔ. Άρα η ευρώπη αδειάζει από αντικυκλώνες. Άρα τα ανατολικά προσήνεμα κατεβάζουν πλερέζες γιατί για να χιονιστούν 9 στις 10 φορές όλη η ευρώπη θα πρέπει να έχει ήλιο. Στο όλη η ευρώπη συμπεριλαμβάνεται και η βόρεια ελλάδα. Τι να κάνουμε, αφού αυτές οι διατάξεις που θέλουν αυτό το αποτέλεσμα φέρνουν.

 

Οι βόρειοι θέλουμε γροιλανδικό για να τραβήξει τον αζορικό ΒΔ και να υπάρχει χώρος στην κεντρική ευρώπη ώστε να περάσει αυλώνας από εκεί. Μας ενδιαφέρει αν θα παραμείνουν οι υψηλές πιέσεις στη γροιλανδία αν υπάρχει ήδη αυλώνας στην κεντρική ευρώπη; ΟΧΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ, γιατί ο αυλώνας είναι ήδη εκεί που θέλουμε. αυτό απαντάει και σε αυτό που γράφεις ότι ο γροιλανδικός έχει καταρρεύσει ή δεν υπάρχει όταν χιονίζει στη βόρεια ελλάδα (εσύ μιλάς ανήμερα).

 

Στη βόρεια ελλάδα χιονίζει με πολλούς τρόπους και όχι μόνο με έναν. Γι αυτό υπάρχουν χιονιάδες με όλους τους πιθανούς συνδυασμούς ΝΑΟ (θετικό-αρνητικό-ουδέτερο-σε πτώση-σε άνοδο) και ΑΟ. Ο ΝΑΟ έχει σχέση και με τις πιέσεις στη γροιλανδία μεταξύ όλων των άλλων. 

 

 

Για να κλείσω το μήνυμα, αλλά όχι την κουβέντα γιατί θα επανέλθω να επαναλάβω τη χρησιμότητα του γροιλανδικού όσο συνεχίζουν να γράφονται ανακρίβειες για το τι θέλουμε, αλλά και το τι γράφουμε μιας και υπάρχει μόνιμη παραποίηση κειμένων από πολλούς στο συγκεκριμένο θέμα. Θέλουμε αζορικό και όταν εμφανιστεί (που δεν παίζει κανέναν απολύτως ρόλο η παρουσία του γροιλανδικού, ότι τα χαμηλά κινούνται νοτιότερα επειδή υπάρχουν υψηλές πιέσεις εκεί είναι παραμύθια της χαλιμάς) θέλουμε και γροιλανδικό ώστε ο αζορικός να μην κινηθεί προς την κεντρική ευρώπη και λόγω νόμων της φυσικής στη συνέχεια και πάνω στην ελλάδα, αφού αυτό δεν βολεύει τα κεντροβόρεια. Το είδαμε πέρσι που δεν υπήρχε ο "κακός" γροιλανδικός και υπήρχε μονίμως ο "καλός" ο αζορικός τι φοβερό χειμώνα έφερε

Τώρα μάλιστα.. Είστε απόλυτα κατανοητόι και εσύ και ο Βαγγέλης. Καταλάβαμε τι μας συμφέρει στα βόρεια και εγώ προσωπικά κάνω τουμπεκί! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Spyros Snowstorm είπε:

Η ευρωπη εχει απεναντι της  και εναν ατλαντικο να αντιμετωπισει παρεπιπτοντως

Ναι ενώ οι ΗΠΑ δεν επηρεάζονται τόσο από τον Ειρηνικό. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, Severe_Lover είπε:

ΛΑΜΊΑ 80 ΧΙΛΙΟΣΤΑ ΝΟΈΜΒΡΗΣ 

45.4 έως τώρα Δεκέμβρης 

Το τελευταίο μήνα κυριαρχεί η ολική νέφωση  σε πλεοψηφια συντριπτική ημερών....!!!

Συνολικα αναφερω την Ελλαδα αυτο που βιωνει  και στα δυτικα εχουν πεσει παρα πολλα χιλιοστα.. την ολικη νεφωση τι να την κανω οταν εξω εχει 20 βαθμους

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Ναι ενώ οι ΗΠΑ δεν επηρεάζονται τόσο από τον Ειρηνικό. 

Όχι γιατί δεν φτάνουν τα χαμηλά τόσα νότια(στην θαλλασα του μπαρινγκ είναι )

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Ναι ενώ οι ΗΠΑ δεν επηρεάζονται τόσο από τον Ειρηνικό. 

Αυτοι εχουν και ολοκληρο τον πολικο στροβιλο πανω απο τα κεφαλια τους παρεπιπτοντως

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Από τα 12αρια αυτή την στιγμή:

αικον:

3412754799002_01.jpg

ούκμο:

fixedratio_20220802202756_ralph_lauren_dermatini_gynaikeia_zoni_diplis_opsis_mayri_412754799001.jpeg

γαλλικό:

SS23-PAD01D_99X_F1.jpg?v=1669796586

 

τζίφος:

R23IJU67-B8R-01.jpg

Μπράβο ρε Μιχαήλ ...την πιο στυλατη στον βασιλιά την έβαλες ... Ευγε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το τζεμ θα παραμείνει το μόνο με πιο αξιολογη ψυχρή εισβολή λογικά από τα 12αρια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πότε λέτε να μεταφερθούμε στο θέμα που άνοιξα για σχολιασμό χαρτών Γενάρη; Δύσκολο να αλλάξει κάτι μέχρι τέλος του μήνα. Οι μοντς ότι πουν. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άντε τώρα να σας δω παλικάρια του αζορικου...μην δω κανένα ν αρχίζει την κλαψα του στυλ...ψοφίμι σήκω άχρηστε κτλ ...το κεφάλι κάτω και να βγάλετε τα μάτια σας όπως θα το κάνω κι εγώ πως που και με ποιον τρόπο θα ριτζαρει προφανος ο καθένας βέβαια εκεί που τον συμφέρει...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, freeze είπε:

Μπράβο ρε Μιχαήλ ...την πιο στυλατη στον βασιλιά την έβαλες ... Ευγε

Χαχαχα. Βασικά έψαχνα να βρω παιδική ζώνη με καρτούν, η και κλόουν, απλά δεν έβρισκα, ειδικά για τον Βασιλιά.. χαχαχα. Γιατί, οι άλλοι δεν ήταν μακριά από την ζωνική έτσι και αλλιώς. Ο τζίφος όμως εξεφτυλίστηκε στον μέγιστο βαθμό.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...