Jump to content
vorios_polos

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Χιών είπε:

Άσε τα ταπεινά -11, εγώ ξέρω τι θες ενδόμυχα:

1760961714_cfs-0-2616(1).png.f6928961de6c6cf62f99419f49377203.png151588874_cfs-1-2616(1).png.439571a3dbd327a6e3cb01afdab388bf.png

 

Με διακύμανση -10 έως -5 Θησείο. Και την επόμενη μέρα ξαστεριά και άπνοια, να βαρέσει η Τανάγρα ένα -26 ξεγυρισμένο και ο Βοτανικός (Γκάζι πλέον) ένα τίμιο -15αράκι. 😂

ΧΑΧΑΧΑ ΑΙΡΧΑΙΤΕ ΟΙ ΣΗΡΡΑ ΤΙΣ ΑΙΒΡΟΠΠΙΣ!!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 minutes ago, vorios_polos said:

Θα το διασκεδάζω όσο δεν πάει όσο θα παρακαλάτε να....σηκωθεί!!!🤣🤣🤣...

'Oταν όμως σηκωθεί θα το διασκεδάσουμε όλοι μαζί. 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, kostasmarousi13 είπε:

Αραιες οπως και οι χιονοπτώσεις;;;😁

Για τις χιονοπτώσεις το έλεγα. Που βασικά μόνο αραιή δεν την λες. 5 πόντοι σε μια ώρα με θετικές και βρεγμένο έδαφος από τα τριψήφια χιλιοστά που έπεσαν τις προηγούμενες μέρες.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Γιάννενα; 

Τι Λάρισα τι Γιαννενα. Τα ίδια χάλια θα είναι. Και αυτή την φορά παίζει και να μην έχει ομίχλες εδώ. Στα Γιάννενα ίσως.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χαχαχαχαχα έχετε γέλιο κατ αρχην σόρρυ για χτες σε όσους νευρίασα ....

Είστε όλοι φίλοι.. 

Δεύτερον πιτσιρίκια εχω δει χιονι σε 3,30 ωρες σε Βίκτωρα 50 πόντους χιονι με 17 μμ ραγδαιοτητα κατεαγεγγραμενη οποτε φιλάκια 

Και κάτι ακόμα....γροιλανδικος οε οε οε οε οε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Clapsanto είπε:

Χαχαχαχαχα έχετε γέλιο κατ αρχην σόρρυ για χτες σε όσους νευρίασα ....

Είστε όλοι φίλοι.. 

Δεύτερον πιτσιρίκια εχω δει χιονι σε 3,30 ωρες σε Βίκτωρα 50 πόντους χιονι με 17 μμ ραγδαιοτητα κατεαγεγγραμενη οποτε φιλάκια 

Και κάτι ακόμα....γροιλανδικος οε οε οε οε οε 

Πέρσι στις θετικές θερμοκρασίες στα 850, ο σταθμός σε μια περιοχή εκτός Ιωαννίνων [σε ίδιο υψόμετρο] έγραφε 40αρες ραγδαιόοτητες σμουτσ😘

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Clapsanto είπε:

Χαχαχαχαχα έχετε γέλιο κατ αρχην σόρρυ για χτες σε όσους νευρίασα ....

Είστε όλοι φίλοι.. 

Δεύτερον πιτσιρίκια εχω δει χιονι σε 3,30 ωρες σε Βίκτωρα 50 πόντους χιονι με 17 μμ ραγδαιοτητα κατεαγεγγραμενη οποτε φιλάκια 

Και κάτι ακόμα....γροιλανδικος οε οε οε οε οε 

ο βικτωρα ηταν μετα την αριαδνη ; Νομιζα οτι το πιο εντονο στα γρεβενα ηταν η υπατια...παντως αν εχεις βιντεο απο τον βικτωρα θα ηθελα πολυ να το δω,  πρεπει να ηταν απιστευτο με αυτη την ραγδαιοτητα! Ωστοσο εγω εχω δει χιονοθυελλα στο πηλιο ,απο αυτες που βαζουν 2-2,5 μετρα σε 10-15 ωρες οποτε θα σεβεστε αχαχαχαχαχαχ Βεβαια αυτες οι χιονοθυελλες στο πηλιο δεν ειναι ομορφες χιονοπτωσεις με μεγαλες νιφαδες ειναι σαν να αδειαζεις χιονι με κουβαδες σαν σκονη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

32 λεπτά πριν, Χιών είπε:

Άσε τα ταπεινά -11, εγώ ξέρω τι θες ενδόμυχα:

1760961714_cfs-0-2616(1).png.f6928961de6c6cf62f99419f49377203.png151588874_cfs-1-2616(1).png.439571a3dbd327a6e3cb01afdab388bf.png

 

Με διακύμανση -10 έως -5 Θησείο. Και την επόμενη μέρα ξαστεριά και άπνοια, να βαρέσει η Τανάγρα ένα -26 ξεγυρισμένο και ο Βοτανικός (Γκάζι πλέον) ένα τίμιο -15αράκι. 😂

Εχει εμφανισει ποτέ το cfs κατι πιο ψυχρο απο αυτο;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Παπλαμουδας είπε:

Εχει εμφανισει ποτέ το cfs κατι πιο ψυχρο απο αυτο;

Ναι. Έχω δει να πατάει το -28 στα βόρεια σύνορα. Δεν έχω τους χάρτες όμως διαθέσιμους αυτή την στιγμή.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Πέρσι στις θετικές θερμοκρασίες στα 850, ο σταθμός σε μια περιοχή εκτός Ιωαννίνων [σε ίδιο υψόμετρο] έγραφε 40αρες ραγδαιόοτητες σμουτσ😘

Φιλάκια ειπα για το νιφαδες ...υπατια χιονοκατογιδα με 25 πόντους από τις 3 έως τις 4, 30 φιλάκια....βέβαια ειχε μετρο ας νιφαδες αλλα και αστραπές και βροχη στη βασιλιτσα ..θα σέβεσαι 😂😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Ναι. Έχω δει να πατάει το -28 στα βόρεια σύνορα. Δεν έχω τους χάρτες όμως διαθέσιμους αυτή την στιγμή.

Μιχαλη μια και αναφερθηκες στη δυτικη διαταξη ως τη 2η συχνοτερη για χιονια στα Γιαννενα, ποια θεωρεις 1η και συχνοτερη;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Ναι. Έχω δει να πατάει το -28 στα βόρεια σύνορα. Δεν έχω τους χάρτες όμως διαθέσιμους αυτή την στιγμή.

εντωμεταξυ με τον παραπανω χαρτη υποθετω το lake effect θα ηταν ακομα πιο ακραιο και απο ελπδια που ειχαμε κεραυνους εν μεσω τεραστιων νιφαδων...
αν και δεν ξερω αν υπαρχει κατι πιο καλο απο το -38 με -40 της ελπιδας . αν ειχε η ελπιδα και στα 850 2 βαθμους πιο κατω θα ηταν ισως πρωτογνωρο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

ο βικτωρα ηταν μετα την αριαδνη ; Νομιζα οτι το πιο εντονο στα γρεβενα ηταν η υπατια...παντως αν εχεις βιντεο απο τον βικτωρα θα ηθελα πολυ να το δω,  πρεπει να ηταν απιστευτο με αυτη την ραγδαιοτητα! Ωστοσο εγω εχω δει χιονοθυελλα στο πηλιο ,απο αυτες που βαζουν 2-2,5 μετρα σε 10-15 ωρες οποτε θα σεβεστε αχαχαχαχαχαχ Βεβαια αυτες οι χιονοθυελλες στο πηλιο δεν ειναι ομορφες χιονοπτωσεις με μεγαλες νιφαδες ειναι σαν να αδειαζεις χιονι με κουβαδες σαν σκονη

Αν βρω θα στείλω ιλαμε για ατσαμτητη ενταση για 3 ωρες ...προχθές βρηκα και φωτο απο το 2001 που φαίνεται μονο η κουκούλα απο το μπουφάν μου...Για τν υπατια έγραψα στον μιχαηλ ....υπατια δε ξανάρχεται συχνά μια φορά στα 20 χρόνια ήταν ότι καλύτερο έχω ζήσει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Snow sick είπε:

Αν ο παραπάνω χάρτης ήταν ποτε στις 24 ώρες, θα είχα μεγάλη περιέργεια τι μέτρα θα έπαιρναν. 

αργια 3μερη 
μετα τα φαινομενα και αφου θα ειχε αποκλειστει κοσμος στους δρομους χααχαχαχ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

εντωμεταξυ με τον παραπανω χαρτη υποθετω το lake effect θα ηταν ακομα πιο ακραιο και απο ελπδια που ειχαμε κεραυνους εν μεσω τεραστιων νιφαδων...
αν και δεν ξερω αν υπαρχει κατι πιο καλο απο το -38 με -40 της ελπιδας . αν ειχε η ελπιδα και στα 850 2 βαθμους πιο κατω θα ηταν ισως πρωτογνωρο

Θα ήταν το χαμηλότερο δυνατό, ίσως να ήταν με  καθαρό -45 στα 500 σε όλο το Αιγαίο. Πιο χαμηλά δύσκολα, μιας και ακόμα και το -50 δεν είναι συχνό να το βλέπεις στον πολικό στροβίλο.  Οι ακραία ελάχιστες τιμές νομίζω πρέπει να είναι -55 κάπου εκεί.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ εδώ πάντως την πυκνότερη χιονόπτωση φέτος (και ίσως τα τελευταία χρόνια γενικά) την είδα φέτος στο "Φίλιππο", 10 Μαρτίου μεσημέρι. Κράτησε μετά βίας 5-10 λεπτά, και άρχισε με θετικές θεμοκρασίες να στρώνει βρεγμένους δρόμους (είχε 3-5 βαθμούς πριν λίγη ώρα με χιονόνερο, χιονοπτώσεις και ήλιο ενδιάμεσα). Ήταν τρελό, δυστυχώς δεν το αποτυπώνουν καλά τα βίντεο. Μιλάμε ότι αν κρατούσε μία ώρα, θα έβαζε εύκολα 10+ πόντους.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

εντωμεταξυ με τον παραπανω χαρτη υποθετω το lake effect θα ηταν ακομα πιο ακραιο και απο ελπδια που ειχαμε κεραυνους εν μεσω τεραστιων νιφαδων...
αν και δεν ξερω αν υπαρχει κατι πιο καλο απο το -38 με -40 της ελπιδας . αν ειχε η ελπιδα και στα 850 2 βαθμους πιο κατω θα ηταν ισως πρωτογνωρο

2008, -12 στα 850 και -42 στα 500

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Παπλαμουδας είπε:

2008, -12 στα 850 και -42 στα 500

Γιατι εβαλε ομως λιγότερο χιονι ; 

Εδω τουλάχιστον βλεποντας τις εικονες, η ελπιδα ηταν ξεκαθαρα πιο ισχυρη και ξεπερασε στανταρ 5 εκ . Και τοχιονι κρατησε 6 μερες παντου( περα απο κεντρικες λεωφορους) . 

Τελικα μηπως ειναι πιο σημαντική η κλιση του αυλωνα για ιδανικη σύγκλιση;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, Χιών είπε:

Εγώ εδώ πάντως την πυκνότερη χιονόπτωση φέτος (και ίσως τα τελευταία χρόνια γενικά) την είδα φέτος στο "Φίλιππο", 10 Μαρτίου μεσημέρι. Κράτησε μετά βίας 5-10 λεπτά, και άρχισε με θετικές θεμοκρασίες να στρώνει βρεγμένους δρόμους (είχε 3-5 βαθμούς πριν λίγη ώρα με χιονόνερο, χιονοπτώσεις και ήλιο ενδιάμεσα). Ήταν τρελό, δυστυχώς δεν το αποτυπώνουν καλά τα βίντεο. Μιλάμε ότι αν κρατούσε μία ώρα, θα έβαζε εύκολα 10+ πόντους.

Και μεσα σε αυτα τα 10 λεπτα η θερμοκρασία επεσε στους 0.6 καπου εκει θυμάμαι. 

Ολα λευκα στιγμιαια . Ο δρόμος οριακά στρωθηκε για πολυ λιγο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, Χιών είπε:

Εγώ εδώ πάντως την πυκνότερη χιονόπτωση φέτος (και ίσως τα τελευταία χρόνια γενικά) την είδα φέτος στο "Φίλιππο", 10 Μαρτίου μεσημέρι. Κράτησε μετά βίας 5-10 λεπτά, και άρχισε με θετικές θεμοκρασίες να στρώνει βρεγμένους δρόμους (είχε 3-5 βαθμούς πριν λίγη ώρα με χιονόνερο, χιονοπτώσεις και ήλιο ενδιάμεσα). Ήταν τρελό, δυστυχώς δεν το αποτυπώνουν καλά τα βίντεο. Μιλάμε ότι αν κρατούσε μία ώρα, θα έβαζε εύκολα 10+ πόντους.

Και εγώ το ίδιο,Πέμπτη το απόγευμα από δύο βαθμούς έπεσε στους μηδέν σε δύο λεπτά,για δέκα λεπτά έριχνε τρέλα .Ξεκινησε και πολύ απότομα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

Γιατι εβαλε ομως λιγότερο χιονι ; 

Εδω τουλάχιστον βλεποντας τις εικονες, η ελπιδα ηταν ξεκαθαρα πιο ισχυρη και ξεπερασε στανταρ 5 εκ . Και τοχιονι κρατησε 6 μερες παντου( περα απο κεντρικες λεωφορους) . 

Τελικα μηπως ειναι πιο σημαντική η κλιση του αυλωνα για ιδανικη σύγκλιση;

Ήταν και Φλεβάρης,δύσκολα κρατάει το χιόνι τόσες μέρες Φλεβάρη μηνα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καιρική αθλιότητα... Σχολιασμός χαρτών Δεκεμβρίου και γίνεται αναδρομή σε παλιούς χιονιάδες για να ξεχάσουμε τον πόνο μας...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...