Jump to content
vorios_polos

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για την ιστορία....οι αεροχείμαροι πλέον δείχνουν ριτζάρισμα στην Ιταλία στις 09 του μηνός και κάθοδος αυλώνα(οχι του ποθητού) στην Τουρκία...η Βρεττανία....τις ίδιες μέρες αρχίζει και "ψήνεται",ίσως το δείξει και ο τζίφος στο 18ζ.....για να δείτε πόσο ρευστά είναι όλα...https://www.netweather.tv/charts-and-data/jetstream.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάει και αυτό το φόρουμ.18αρι και άκρα του τάφου σιωπή.που πήγαν οι καλές εποχές που μας έπαιρνε 1 και περιμέναμε πως και πως να δούμε το επόμενο καρέ  και δω τα σχόλια σας.μου χει λείψει αυτό.Πολυχρονος να είσαι Μιχαήλ .Γερος και δυνατός να μας χαρίζεις τις γνώσεις σου.οτι καλύτερο!!

Επεξεργάστηκε από Kalahari desert
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Kalahari desert είπε:

Πάει και αυτό το φόρουμ.18αρι και άκρα του τάφου σιωπή.που πήγαν οι καλές εποχές που μας έπαιρνε 1 και περιμέναμε πως και πως να δούμε το επόμενο καρέ  και δω τα σχόλια σας.μου χει λείψει αυτό 

Κάτσε ακόμα νωρίς είναι και χωρίς κανέναν υποψήφιο χιονιά στο κοντινό μέλλον... έλα να δεις τι γίνεται όταν θα χουμε την πρώτη σημαντική εισβολή με χιόνια υοψήφια στις 168-190 ώρες δεν σου λέω παραπάνω...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Κάτσε ακόμα νωρίς είναι και χωρίς κανέναν υποψήφιο χιονιά στο κοντινό μέλλον... έλα να δεις τι γίνεται όταν θα χουμε την πρώτη σημαντική εισβολή με χιόνια υοψήφια στις 168-190 ώρες δεν σου λέω παραπάνω...

Το ξέρω.το χω δεί.ε αυτό είναι πού μου λείπει 🙂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κάποια σεναρια του ευρωπαϊκού μου άρεσαν πολύ, σαν το 11.

Οι Τζιφός που ανανεώνονται, δυστυχώς στον Ατλαντικό τουλάχιστον δεν πάνε.

00-10-47-gens-11-1-360.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 hours ago, [weathermaniac] said:

Πέρσι ο μήνας με τον γροιλανδικου ήταν και ο πιο ενδιαφέρον μήνας για τις ΒΔ περιοχές της χώρας. Και εδώ στην Λάρισα βασικά. Ενώ το υπόλοιπο μέρος του χειμώνα, είναι κάτι που θέλω να ξεχάσω,αφού πρακτικά κάηκε από θέμα χιονιού, με ταυτόχρονη έλλειψη καιρικου ενδιαφέροντος.

Υ.γ υπάρχουν και τα τρένα, και τώρα που υπάρχει σπίτι στην κυψέλη θα κατεβαίνω οπότε θελω😝

ΟΥΡΤ παλιογκαντεμόσαυρα που κοντέψαμε να πάθουμε θερμοπληξία μέσα στο χειμώνα πέρσι για να ρίχνεις εσυ πασατέμπο στις πάπχιες της Λίμνης των Ιωαννίνων! Μου θες και πρώτη θέση στο τραινο, μωρη μανατμσουσού

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

κύμα ψύχους με κεντροβόριο χιονιά προβλέπει η αναλογική εκτίμηση του Δεκεμβρίου τού Σάκη Αρναούτογλου για το τρίτο δεκαήμερο του Δεκεμβρίου κοντά στα Χριστούγεννα 

Screenshot_2022-11-30-00-16-14-921_com.facebook.katana.jpg

Screenshot_2022-11-30-00-15-43-192_com.facebook.katana.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παντως οτι  ψυχραινει το κυριο μακροπροθεσμα μπορει να λεει και κατι

+Οτι αυτες οι ψυχρες λιμνες ειναι απροβλεπτες στους βαρομετρικους χαρτες.

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτό κι αν δεν είναι συλλεκτικό έστω και σαν εικονικό.θετικη στα 850!!!!!στην πινέζα στον βόρειο πόλο...ούτε το καλοκαίρι δεν βγάζει εκεί θετική image.thumb.png.801dcd23dff5487866940e3848c7cfaf.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γριφος για αυριο η αττικη.Βροχες θα πεσουν φυσικα με δυο τουλαχιστον δυνατους γυρους,μεσημερι-απογευμα και μεσανυχτα ή λιγο μετα.Μια σχετικα ασφαλης προβλεψη θα εδινε 20-40μμ αναλογα την περιοχη.Στα υψηλης αναλυσης μοντελα ομως φαινεται οτι υπαρχουν μεγαλα ποσα θετικου στροβιλισμου και ευνοικοι ανεμοι στα 850 και 700 hpa που τις κρισιμες ωρες γινονται νοτιοι σχεδον καθαρα και βγαζουν ισχυρες καταιγιδες στις δυο φασεις που αναφεραμε.Αν επαληθευτουν, τα υψη βροχης θα ανεβουν αρκετα και θα μπορουσαν κατα τοπους να φτασουν τα 50-70μμ storm total και πολυ τοπικα ισως και λιγο παραπανω.Θα εχει ενδιαφερον να δουμε τελικα τα υψηλης αναλυσης απεναντι στα παγκοσμια μοντελα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ένα τεράστιο μπαχαλο η Ευρώπη ούτε μαντεψια δεν μπορεί να κάνει ΚΑΝΕΝΑΣ για το που θα σκάσει το τέρας ενώ όσο προχωράμε οι μέρες παίζει να μην υπάρχει καν τέρας στα 500 ....καλό σας βράδυ φιλιά στους φολακαστερς.υγ σε κάνα 3μερο θα έχουμε μια μικρή ταση για τα μέχρι τις 10-12 δεκεμβριου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, Severe_Lover είπε:

ΆΡΙΕΛ  ΟΜΟ  ΓΡΟΙΛΑΝΔΙΚΌΣ

 ΚΑΙ ΠΡΆΣΙΝΑ ΑΛΟΓΑΑΑΑΑΑΑ ΜΕΤΑΝΟΕΙΤΕ  ΠΡΟΛΑΒΑΊΝΕΤΕ ΆΠΑΝΤΕΣ 🆘 ΑΙΧΕΤΑΙΙΙ 👽🥶⏳

 

 

 

Screenshot_2022-11-30-00-25-59-553.jpg

Κάνε δέηση και στον αυριανό εσπερινό (18z) δέσποτα μας να πανε όλα κατ'ευχην... Πορευσου εν ειρήνη ... Και δώσε ημάς τους αυλωνες ημών και αλλά ρυσαι ημάς από του Γροιλανδικου ... Αμήν ... Τα σέβη μου 

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

Ευχαριστώ, σε όλους για τις ευχές😃.

Ακόμα έξω είμαι, αλλα είδα τα σχόλια για τον σεισμό. Θυμίζει αυτό που είχαμε στα Γιάννενα το 15. Βεβαια αυτό που είχαμε στην Ελασσόνα πέρσι τον Μάρτιο ήταν πολύ πιο έντονο. 6.3 θυμίζω, και ειλικρινά νόμιζα ότι θα κοβόταν το σπίτι στην μέση.. τελικά όλα καλά στην Λάρισα. Προφανώς στο επίκεντρο είναι αλλιώς λόγω ανύψωσης η καθίζησης του εδάφους.

Και ναι, και σε εμάς άγνωστο ρήγμα έδωσε τον σεισμό..

 

Χάρτης ηλεκτρικων πιο μετά.

Χρόνια πολλά Μιχαηλ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

image.thumb.png.adf30206dec5f042822122bc9a7f0e9b.png

Ίσως να μην φαίνεται τόσο καλά, επειδή δεν είχε περίγραμμα ο χάρτης, αλλά δυστυχώς αυτόν είχα διαθέσιμο εκείνη την στιγμή. Δηλαδή πχ τα νησιά του Αιγαίου είναι γκρι, αλλά είναι μέσα στην κόκκινη περιοχή, η Κρήτη είναι γκρί, αλλά είναι μέσα στην κίτρινη περιοχή κ.ο.κ.

Έχω εξηγήσει την κλίμακα σε προηγούμενο ποστ. Θεωρώ ότι δεν θα έχει τρομερά μεγάλη ένταση ηλεκτρικών, νορμάλ πράγμα Νοεμβριάτικης κακοκαιρίας.

Μέγιστη πυκνότητα ηλεκτρικών θα έχουν οι περιοχές που φαίνεται να συμβαίνει κατά περιόδους σύγκλιση. Αυτή είναι η περιοχή του κάτω Ολύμπου, ενώ πρόσκαιρα θα επεκτασθεί και σε Βέρμιο.

Το Αιγαίο θα έχει περισσότερα ηλεκτρικά συνολικά από το Ιόνιο.

Η Αττική θα έχει καταιγίδες, αλλά κυρίως στο βραδινό πέρασμα, δηλαδή το δεύτερο, με περισσότερες στα δυτικά και νότια του νομού.

 Το Αιγαίο θα βγάλει αρκετές καταιγίδες κατά την έλευση των μετωπικών φαινομένων.

Το μεγαλύτερο κομμάτι της ηπειρωτικής χώρας δεν θα έχει καταιγίδες, αφού το κρύο που πέρασε έχει οδηγήσει σε αυξημένους δείκτες ευστάθειας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ο αζορ κανει την εμφανιση του σιγα σιγα στις μακρινες ωρες.Ξυπνα αγορι μου κι ελα λυτρωσε μας!😅

Εμείς θέλουμε γροιλανδικο...εσεις οι πλουσιοι να καίτε λεφτά για πετρέλαιο 😂😂😂😂

Επεξεργάστηκε από Clapsanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 minutes ago, GEORGE SNOWMAN said:

Ο αζορ κανει την εμφανιση του σιγα σιγα στις μακρινες ωρες.Ξυπνα αγορι μου κι ελα λυτρωσε μας!😅

Το Γενάρη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 ώρες πριν, salonikatasos είπε:

Για γερμανία που είμαι σε σχέση με χθες που μας έδειχνε στο έλεος του υποτροπικού, σήμερα μας έφερε ξανά το κρύο πάνω μας με ελπίδες και για χιόνια. Μέχρι τις γιορτές ας έχει καλό καιρό στην ελλάδα, όταν έρθω ας κάνει τον κεντροβόρειο χιονιά

τα ερωτηματικα ηταν για καλα λογια στον παιο  χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...