Jump to content
vorios_polos

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Κανένα μοντέλο δεν μοιάζει στον παιο

Βαγγέλη, να ρωτήσω κάτι. Το οποιο χιόνι βλέπεις ως πιθανότητα το βλέπεις μετά τις 15 σωστά; Λόγω του ψύχους (αν δεν φύγει πολύ δυτικά). Έχω καταλάβει σωστά;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Κανένα μοντέλο δεν μοιάζει στον παιο

και εχθές αυτό ίσχυε, αλλά μετά όλα πήγαν σε αυτόν. Ενώ τα ενσέμπλς του ευρωπαίου έγιναν τελείως χάλια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

και εχθές αυτό ίσχυε, αλλά μετά όλα πήγαν σε αυτόν. Ενώ τα ενσέμπλς του ευρωπαίου έγιναν τελείως χάλια

Άστο Μιχαήλ. Χαλκίδα αυτά. 

Screenshot_2022-12-01-11-28-36-174_com.android.chrome.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Άστο Μιχαήλ. Χαλκίδα αυτά. 

Screenshot_2022-12-01-11-28-36-174_com.android.chrome.jpg

Έως ότου αλλάξει ο ευρωπαίος [ελπίζω να αλάξει αυτός, και οι άλλοι να κάνουν μόνο ενδιαφέρουσες αλλαγές] είμαι λίγο καχύποπτος πλέον. Ελπίζω να αισιοδοξήσω ξανά μετά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Βαγγέλη, να ρωτήσω κάτι. Το οποιο χιόνι βλέπεις ως πιθανότητα το βλέπεις μετά τις 15 σωστά; Λόγω του ψύχους (αν δεν φύγει πολύ δυτικά). Έχω καταλάβει σωστά;;

Περίπου ναι...στην καλύτερη στο ιδανικό σενάριο εάν πάει τόσο ανατολικά το κύριο μέρος του Αυλώνα να έχουμε ένα γρήγορο πέρασμα αλλά ναι το κύριο μέρος αμέσως μετά εφ όσον δεν πάμε σε σενάριο παιου.Αν πάμε σε σενάριο τζιφου 00 τότε είναι εντελώς αλλιώς...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σχετικά με αζορικό,γροιλανδικό κλπ. Ο πιο πανελλαδικός (ως προς την έκταση και την ένταση) χιονιάς είχε 1060 στη γροιλανδία, κανέναν αζορικό, απλά το όλο σύστημα ήταν μετατοπισμένο νοτιότερα. Ως προς τον υποτροπικό, αυτός για τη βόρεια ελλάδα τουλάχιστον είναι κατά τη γνώμη μου χρησιμότατος ώστε να εμποδίζει το όποιον αυλώνα να έρθει μονοκοπανιά πάνω μας ή να μη βρίσκει τίποτα και να κινείται πολύ νότια. Ο υποτροπικός στη σωστή θέση σπρώχνει τον αυλώνα πάνω από τη χώρα μας κι επειδή πάντα η κλίση του είναι από ΝΔ προς ΒΑ, βοηθάει ώστε να γλιστρήσει ο αυλώνας πάνω του, στην αντίθετη διεύθυνση. Δηλαδή από ΒΑ προς ΝΔ, απλά όχι μέσα στο αιγαίο ή ανατολικά ή πολύ νότια όπως θα συνέβαινε αν δεν έβρισκε τίποτα ο αυλώνας στα νότιά του. 

archives-2001-12-16-0-0.png?

 

 

Οπότε η διατύπωση ότι η βόρεια ελλάδα θέλει αζορικό ή ότι δεν την βολεύει ο γροιλανδικός ή ότι με αυλώνες στην ισπανία δεν έχει τίποτα εδώ (προφανώς δεν έχει την ίδια μέρα, αλλά δεν το είπε και κανείς αυτό) δεν ισχύει. Σίγουρα οι εμποδισμοί βοηθάνε, αλλά σε κάποιες περιπτώσεις δεν χρειάζεται ούτε καν εμποδισμός

archives-1968-1-12-6-0.png?

 

Τέλος στα περί κεντρικής ευρώπης δεν υπάρχει πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα από το 2012. Χωρίς αζορικό και πάλι

archives-2012-2-2-18-0.png?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Salonikatasos και στις 3 εικόνες που έβαλες υπάρχει ridge προς Αγγλία - Ευρώπη, ενώ τώρα μέχρι της 240 ώρες δεν υπάρχει πουθενά κάτι τέτοιο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Santa snow είπε:

Salonikatasos και στις 3 εικόνες που έβαλες υπάρχει ridge προς Αγγλία - Ευρώπη, ενώ τώρα μέχρι της 240 ώρες δεν υπάρχει πουθενά κάτι τέτοιο

Υπάρχει στον τζίφο. 

gfs-0-210.png?0

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και θετικά και αρνητικά στοιχεία στο 6αρι του τζίφου. Στα θετικά ο Ατλαντικός και η Αμεριική, στα κακά, ΄σως λίγο ο αυλώνας, αλλά σαν σχήμα είναι καλός.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, vorios_polos είπε:

Το πίσω μέρος κοίτα εκεί είναι ο στόχος...άσε το μπροστά και την ουρα

Το 990 λες; Πάνω πάνω;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Το 990 λες; Πάνω πάνω;;

Ναι τα ροζ...όσο πιο βαθύ το χαμηλό κάπου στην κεντρική Ευρώπη και όσο πιο ανατολικά τόσο πιο έντονα θα τραβήξει και τον Αυλώνα και δεν θα τον αφήσει να ξεχυθεί στον Ατλαντικό και εκεί να θα θέλουμε από ιβηρική κάποιου είδους αζορικο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, vorios_polos είπε:

Ναι τα ροζ...όσο πιο βαθύ το χαμηλό κάπου στην κεντρική Ευρώπη και όσο πιο ανατολικά τόσο πιο έντονα θα τραβήξει και τον Αυλώνα και δεν θα τον αφήσει να ξεχυθεί στον Ατλαντικό και εκεί να θα θέλουμε από ιβηρική κάποιου είδους αζορικο

Αυτό το τέρας δεν ξέρω πως μπορεί να συγκρατηθεί. Μπορεί να δώσει  σε όλους και πιο πολύ σε εσάς αλλά δεν ξέρω. 

Επεξεργάστηκε από nikolas 2365
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, nikolas 2365 είπε:

Αυτό το τέρας δεν ξέρω πως μπορεί να συγκρατηθεί. Μπορεί να δώσει  σε όλους και πιο πολύ σε εσάς αλλά δεν ξέρω. 

Μόνο αν φρενάρει κάπως και το μπροστινό μέρος του Αυλώνα βρει διέξοδο προς κέντρο κη Ευρώπη με κάποιο χαμηλό και ταυτόχρονα σηκωθεί ο υποτροπικος από ιβηρική και δυτικότερα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απ' τη στιγμή που δεν υπάρχουν κιτρινάκια στην Αγγλία στην πρώτη καρτέλα τι να περιμένεις. Όλο για τις 250+ ώρες συζητάμε, που και εκεί δεν υπάρχει κάτι χειροπιαστό. Δυστυχώς χάνονται μέρες. Και δεν είναι και πολλές, 70-80 μέρες κάθε χρόνο που μπορεί να γίνει κάτι καλό στα πεδινά..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ευτηχως είναι κίτρινος κατακιτρινος ο γροιλανδικος και αν γίνει και η Ισλανδία δύσκολα θα πάει τόσο δυτικά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν κλείσει η πόρτα του ατλαντικού, έστω και μερικώς, κοίτα τι έχει από πίσω  αχχχ....

gfsnh-0-246.png?6

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν υπαρχει τιποτα μεχρι 10 Δεκ. πουθενα στην Ελλαδα. Απο τη στιγμη που δεν υπαρχει κανενος ειδους ριτζ προς αγγλια οπως ειπαν και αλλοι δεν γινεται να υπαρξει κατι χειμερινου τυπου για εδω. Καλημερα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...