Jump to content
Άγγελος

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2022....

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, KapelosG said:

Δυστυχως ομογενοποιηση δεν μπορει να γινει σωστα σε εναν αισθητηρα που εχει αποκλιση σε συμπεριφορα σε μεγιστες και ελαχιστες...

Κάτσε γιατί νομίζω μιλάμε για διαφορετικά πράγματα. Με τον όρο ομογενοποίηση δεδομένων αναφέρομαι στις διαφορές πριν και μετά την αλλαγή οργάνων στον επίσημο σταθμό του Θησείου. Εκεί επιστημονικά έχει δώσει τη λύση με έναν πολύπλοκο τύπο αν θυμάμαι καλά η επιστημονική ομάδα του ΕΑΑ στη δημοσίευση που ανέφερα νωρίτερα. Εσύ σε τι ακριβώς αναφέρεσαι?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Κάτσε γιατί νομίζω μιλάμε για διαφορετικά πράγματα. Με τον όρο ομογενοποίηση δεδομένων αναφέρομαι στις διαφορές πριν και μετά την αλλαγή οργάνων στον επίσημο σταθμό του Θησείου. Εκεί επιστημονικά έχει δώσει τη λύση με έναν πολύπλοκο τύπο αν θυμάμαι καλά η επιστημονική ομάδα του ΕΑΑ στη δημοσίευση που ανέφερα νωρίτερα. Εσύ σε τι ακριβώς αναφέρεσαι?

Ναι αυτό που λες εσύ είναι ότι έχουν προσπαθήσει να εκμηδενίσουν την απόκλιση στις μέσες Τ μήνα...όμως αν καλιμπραρεις έναν σταθμό έτσι με αυτόν τον τρόπο ουσιαστικά αλλάζεις την μέτρηση της μέγιστης και της ελάχιστης Τ ισόποσα, ενώ δεν θα πρεπε γιατί πιθανότατα ο αισθητήρας συμπεριφέρεται διάφορετικα απ' τον παλαιό στην εκάστοτε συνθήκη (άλλη συμπεριφορά σε καύσωνες, άλλη με άνεμο, άλλη σε αναστροφή και πάει λέγοντας)... αυτοί έχουν χρησιμοποιήσει μια μέση κατάσταση γεγονός που φτιαχνει κάπως τα πράγματα αλλά δεν τα κάνει όπως ήταν πριν, και αυτό είναι πρόβλημα από μόνο του

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα 17.4  μέγιστη Ηλιούπολη ούτε κρύο ούτε ζέστη για μεσημέρι!! Μήν βιάζεστε νά τελειώσετε τόν χειμώνα ακόμα δεν μπήκε!! καλό βράδυ σε όλους 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, KapelosG said:

Ναι αυτό που λες εσύ είναι ότι έχουν προσπαθήσει να εκμηδενίσουν την απόκλιση στις μέσες Τ μήνα...

Όχι μόνο στις μέσες. Και στις ελάχιστες και στις μέγιστες έχουν γίνει meticulous διορθώσεις μέρα μέρα όπως καταλαβαίνω από το 1995 μέχρι και το σήμερα οπού πλέον τα όργανα είναι on par. Εξάλλου γι΄αυτό το επικαιροποιημένο αρχείο του CLIMPACT για το Θησείο έχει διαφορές με όλα τα υπόλοιπα δημοσιευμένα αρχεία του Θησείου ( ECAD, NOOA κτλ). Είναι προφανές αυτό αν κοιτάξεις σε ποιές παραμέτρους είναι οι αποκλίσεις. Αυτό αν θυμάμαι καλά αναφέρεται ρητά στο paper της Δρ. Φούντα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μια ευχάριστη μέρα με διαύγεια και ένα καθαρό ηλιοβασίλεμα από το Τροπικό Χωριό, με ελαφρύ ΒΒΔ και 13.3 βαθμούς.

Καλές γιορτές με υγεία και δημιουργία!

6.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Όχι μόνο στις μέσες. Και στις ελάχιστες και στις μέγιστες έχουν γίνει meticulous διορθώσεις μέρα μέρα όπως καταλαβαίνω από το 1995 μέχρι και το σήμερα οπού πλέον τα όργανα είναι on par. Εξάλλου γι΄αυτό το επικαιροποιημένο αρχείο του CLIMPACT για το Θησείο έχει διαφορές με όλα τα υπόλοιπα δημοσιευμένα αρχεία του Θησείου ( ECAD, NOOA κτλ). Είναι προφανές αυτό αν κοιτάξεις σε ποιές παραμέτρους είναι οι αποκλίσεις. Αυτό αν θυμάμαι καλά αναφέρεται ρητά στο paper της Δρ. Φούντα.

Δεν έχει αποσαφηνιστεί κάτι τέτοιο πάντως βάση της έρευνας, δηλαδή ότι συνυπολογίζεται κάθε λογής μεταβολή με διαφορετικό τρόπο για μέγιστες μέσες και ελάχιστες Τ...τέλος πάντων η αλλαγη οργάνων για μενα αν και δύσκολο να αποφευχθεί δεν είναι σωστή, πρέπει να διατηρείς ίδιο τρόπο και οργανα για σωστό αποτέλεσμα...αν θες το συζητάμε στα στατιστικά δεν έχει χώρο εδώ και είναι εκτός θέματος!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 minutes ago, KapelosG said:

Δεν έχει αποσαφηνιστεί κάτι τέτοιο πάντως βάση της έρευνας, δηλαδή ότι συνυπολογίζεται κάθε λογής μεταβολή με διαφορετικό τρόπο για μέγιστες μέσες και ελάχιστες Τ...τέλος πάντων η αλλαγη οργάνων για μενα αν και δύσκολο να αποφευχθεί δεν είναι σωστή, πρέπει να διατηρείς ίδιο τρόπο και οργανα για σωστό αποτέλεσμα...αν θες το συζητάμε στα στατιστικά δεν έχει χώρο εδώ και είναι εκτός θέματος!

Κοίτα δεν είμαι φυσικός/μετεωρολόγος οπότε σίγουρα κάτι θα χάνω. Το δικό μου διδακτορικό είναι σε εντελώς άσχετο τομέα όμως it is my understanding οτι οι διορθώσεις σε μέγιστες και ελάχιστες είναι προφανές οτι έχουν γίνει. Φυσικά δε ξέρω αν έχουν πάρει under consideration αυτό που λες (πχ βάσει κάθε διαφορετικής συνθήκης) αλλά αντικειμενικά επιστημονικά δεν υπάρχει άλλος τρόπος να λυθεί και θα κατέστρεφε ουσιαστικά τη χρονοσειρά του Θησείου (πχ μετακίνηση του σταθμού σε άλλη τοποθεσία για να αρχίσει νέα χρονοσειρά κτλ).Πιστεύω η επιστημονική ομάδα του ΕΑΑ έχει κάνει αυτό που είναι ανθρωπίνως δυνατόν για να έχει μια άρτια επιστημονικά  ομογενοποιημένη χρονοσειρά. 

Για να σου δώσω ένα παράδειγμα από το δικό μου αρχείο που το έχω λάβει απευθείας από το ΕΑΑ δες παρακάτω τις αποκλίσεις σε μέσες μέγιστες και ελάχιστες για τον Δεκέμβριο για κάποια επιλεγμένα έτη σε σχέση με το αρχείο της ECAD.

Με πράσινο είναι οι μέσες μέγιστες και ελάχιστες με την διορθωμένη φόρμουλα του ΕΑΑ και είναι αυτές πλέον που αντικατοπτρίζονται στο επικαιροποιημένο αρχείο του ΕΑΑ.

Screenshot 2022-12-25 at 6.00.48 PM.png

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17,7 τελικα η μεγιστη για εδω τα 180 μ του Ζωγραφου....αισθηση για πολυ περισσοτερο βεβαια, λιακαδα, ασθενες ΝΝΔ ρευμα και αυξημενη υγρασια.....που τον βρηκατε βρε τυχεροι τον ΒΒΑ και τον ΒΒΔ, εδω δεν εφθασε ποτε, δυστυχως....

9,3 η ελαχιστη παλι καλα τα πρωινα θυμιζουν κατι απο χειμωνα....

Απο αυριο και για οσο παει το ματι μας βλεπω ακομα πιο ψηλα, διψηφιες ελαχιστες κανονικα και μεγιστες ισως και 20++

Το ΜΟΝΑΔΙΚΟ καλο, θα τη βγαλουμε ολο το χειμωνα - ανοιξη χωρις θερμανση, τι να την κανεις οταν με τετοια ηλιοφανεια φθανει η εσωτερικη 21-21,5 για πλακα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ποιό θησειο και γκαζι;;;...αν συνεχισει αυτη η κατασταση ειναι για να ανοιξουμε το γκαζι και να ανεβουμε πανω να γίνουμε  εμεις Θησείο 😂😂😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

59 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Χμμμ...απλά το προβληματικό είναι οτι οι αναστροφές στο Γκάζι άρχισαν από το 2019. Το πιο λογικό συμπέρασμα είναι να υπάρχει κάποια βλάβη ή κάποιο τεχνικό ζήτημα. Επί πάνω από 10+ χρόνια δεν είχε αναστροφές το Γκάζι...Δε βγάζει νόημα.

Πάντως δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό... Θυμάμαι πχ το Δεκέμβρη του '15 που είχαμε μονίμως αντικυκλώνα με θετικές Τ στα 850, και το Γκάζι το μεσημέρι βάρουσε 15αρια φουλ, αλλά το πρωί χτύπαγε 4-5 βαθμούς για πλάκα με αναστροφή.

Θυμάμαι επίσης χαρακτηριστικά μια μέρα το Γενάρη του 12 νομίζω, που με οριακά θετικές Τ στα 850 είχε κάνει αναστροφή και κατέγραψε 1,5 βαθμούς. Και αντίστοιχες περιπτώσεις αρκετές φορές στο παρελθόν (οι δυνατές αναστροφές που έκανε Δεκέμβρη του 16, κλπ κλπ).

Τον παρακολουθώ από γυμνασιοπαιδο το σταθμό και θυμάμαι πάντα να έχει αναστροφικες θεμροκρασιες. Άλλωστε και γεωγραφικά βγάζει 100% νόημα να ευνοεί τις αναστροφές.

Κάτι που θα μπορούσε να έχει συμβεί, είναι να μετακίνησαν τον αισθητήρα της θερμοκρασίας πιο κοντά στο έδαφος.

Επεξεργάστηκε από Χιών
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, Χιών said:

Πάντως δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό... Θυμάμαι πχ το Δεκέμβρη του '15 που είχαμε μονίμως αντικυκλώνα με θετικές Τ στα 850, και το Γκάζι το μεσημέρι βάρουσε 15αρια φουλ, αλλά το πρωί χτύπαγε 4-5 βαθμούς για πλάκα με αναστροφή.

Μάλλον αναφέρεσαι σε περιόδους που όλη η Αθήνα είχε αναστροφικές συνθήκες. Ανάλογη θα ήταν υποθέτω η εικόνα και στον σταθμό του Θησείου για εκείνες τις μέρες. Από το 2019 και μετά οι διαφορές είναι αναιτιολόγητα pronounced.

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ερώτηση κρίσεως...με βάση τις Τ στα 850 τις επόμενες μέρες και δεδομένου οτι ήδη κάποιες περιοχές σε Κρήτη, Δωδεκάνησα, Καλαμάτα κτλ κρατάνε μέση μέγιστη 20.0 λέτε να τα καταφέρουν να κλείσουν τον Δεκέμβριο με ατόφιο 20άρι και πάνω κάποιες περιοχές?

Πόσες πιθανότητες θα δίνατε???

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καταπληκτική ήπια χειμωνιάτικη μέρα, με υγρασία μεγάλη το ξημέρωμα, και 15,2οC εδώ στα Μελίσσια με μέσο όρο κοντά στους 16-16,5οC γενικά και πλέον άρχισε και πάλι η αναστροφική πτώση (9,3οC)....φυσικά δεν κάθεσαι χωρίς θέρμανση....Θαλπωρή Χριστουγεννιάτικη, έστω κι αν τσίμπησαν για λίγα λεπτά οι μέγιστες στα κεντρικά του λεκανοπεδίου!!

ΥΓ 5,2 χθες και 5,4 σήμερα η θερμ στα 850 από την ραδιοβόληση....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Καταπληκτική ήπια χειμωνιάτικη μέρα, με υγρασία μεγάλη το ξημέρωμα, και 15,2οC εδώ στα Μελίσσια με μέσο όρο κοντά στους 16-16,5οC γενικά και πλέον άρχισε και πάλι η αναστροφική πτώση (9,3οC)....φυσικά δεν κάθεσαι χωρίς θέρμανση....Θαλπωρή Χριστουγεννιάτικη, έστω κι αν τσίμπησαν για λίγα λεπτά οι μέγιστες στα κεντρικά του λεκανοπεδίου!!

ΥΓ 5,2 χθες και 5,4 σήμερα η θερμ στα 850 από την ραδιοβόληση....

Ναι πολύ θαλπωρή.... Με κόσμο στις παραλίες στον Άλιμο.. Και πολλοί να ψενουν αρνιά και κοκορέτσι στα μερη μου... Με μέγιστες 16αρια και 18αρια και 20αρια στα νότια... Χρόνια  πολλά και ρεαλιστικά φιλε😆

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επειδή βλέπω λέτε για αναστροφικό Γκάζι, έχετε χάρη που δεν υπάρχει σταθμός στην καρδιά του Πεδίου του Άρεως. 😋 Να δείτε εκεί αναστροφικές ελάχιστες σε βαθμό που να κάνουν το Γκάζι να θεωρείται "ζεστό", συγκριτικά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Beach-snow NG είπε:

Καταπληκτική ήπια χειμωνιάτικη μέρα, με υγρασία μεγάλη το ξημέρωμα, και 15,2οC εδώ στα Μελίσσια με μέσο όρο κοντά στους 16-16,5οC γενικά και πλέον άρχισε και πάλι η αναστροφική πτώση (9,3οC)....φυσικά δεν κάθεσαι χωρίς θέρμανση....Θαλπωρή Χριστουγεννιάτικη, έστω κι αν τσίμπησαν για λίγα λεπτά οι μέγιστες στα κεντρικά του λεκανοπεδίου!!

ΥΓ 5,2 χθες και 5,4 σήμερα η θερμ στα 850 από την ραδιοβόληση....

Διαβασα το ποστ και για κάποια στιγμή νόμισα ότι μετακομισες στο Αϊντάχο των ΗΠΑ .....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φιλε thesprotos (πολύ ειρωνεία βλέπω) και φίλε XELMOS παρακαλώ να σέβεστε τις αναφορές των άλλων όπως το κάνω κι εγώ ο ίδιος πιστά και χωρίς να προκαλώ. Ασε που εδώ είναι αναφορές κι όταν δεν μου αρεσει κάτι απλά δεν γράφω, αλλά ταυτόχρονα και δεν ακυρώνω.....Εκτός αν θέλετε να να γράφετε μόνο μερικοί και οι υπόλοιποι να φύγουμε ή να σιωπούμε....Κι εμένα θα μου άρεσε να έχει χιόνι ή βροχή και χιονόνερο, αλλά συμβαδίζω με ό,τι έχω....Και ας προσέχουμε και το τι σημειώνει ο άλλος, τα Ελληνικά πιστεύω τα προσέχω. Χρόνια πολλά ξανά και με υγεία.....8,6οC τώρα Μελίσσια και με σχεδόν 60% υγρασία,

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Φιλε thesprotos (πολύ ειρωνεία βλέπω) και φίλε XELMOS παρακαλώ να σέβεστε τις αναφορές των άλλων όπως το κάνω κι εγώ ο ίδιος πιστά και χωρίς να προκαλώ. Ασε που εδώ είναι αναφορές κι όταν δεν μου αρεσει κάτι απλά δεν γράφω, αλλά ταυτόχρονα και δεν ακυρώνω.....Κι εμένα θα μου άρεσε να έχει χιόνι ή βροχή και χιονόνερο, αλλά συμβαδίζω με ό,τι έχω....Και ας προσέχουμε και το τι σημειώνει ο άλλος, τα Ελληνικά πιστεύω τα προσέχω. Χρόνια πολλά ξανά και με υγεία.....8,6οC τώρα Μελίσσια και με σχεδόν 60% υγρασία,

Έχεις δίκιο Κώστα ....

Πάμε παρακάτω λοιπόν....

11.1 βαθμοί αυτήν την ώρα χωρίς ανατροφή λίγο πριν τα μεσάνυχτα με 55% υγρασία και ελαφρύ ΒΑ ανεμο..

0.4 στα Καλάβρυτα φυσικά με συνθήκες θερμοκρασιακης αναστροφής 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 hours ago, South καυσωνάκιας said:

Για την ιστορία το 19.8 που έδωσε σήμερα ο σταθμός του ΕΑΑ στο Μοσχάτο ισοφάρισε το ρεκόρ όλων των εποχών στο Θησείο για Χριστούγεννα. Είχε σημειωθεί το 1995...

Υπενθυμίζω οτι η υψηλότερη γνωστή σε εμάς θερμοκρασία που έχει σημειωθεί ποτέ τα Χριστούγεννα στην Αττική είναι το 20.4 της Νέας Μάκρης το 2020...

Επίσης, μέσα στην Μητροπολιτική Αθήνα ατόφιο 20άρι (ακριβώς 20.0) είχαμε επίσης το 2020 στην Ελευσίνα ΕΑΑ που είναι και η μεγαλύτερη Χριστουγεννιάτικη μέγιστη ever στην Αθήνα που μπορώ αξιόπιστα να βρω. 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9.5 ελάχιστη στην ταράτσα μου με ΒΑ άνεμο και χαμηλή υγρασια.....

-2.3 στα Καλάβρυτα

3.8 στον Ποταμό Κέρκυρας 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17.4 βλέπω η μέγιστη Αττικής ως τώρα στα νότια με την Βάρη ΕΑΑ ενώ εμείς στην τρόπικα άφρικα Γλυφάδα ακολουθούμε με 17.3 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εικονα 15αυγουστου σε ολα τα χιονοδρομικα...κ δεν φαινεται να αλλαζει τιποτα τις επομενες βδομαδες...πανε για κλεισιμο αν επαληθευτει...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17.8 ο αυτόματος του Θησείου, o οποίος και τον χειμώνα είναι συχνά πιο κάτω από τον επίσημο ιστορικό τόσο στις μέγιστες όσο και στις ελάχιστες. 

Πλέον πολύ δύσκολα το κέντρο της Αθήνας να μη σπάσει το ρεκόρ υψηλότερης μέσης μέγιστης Δεκεμβρίου. Θα δούμε και για την ελάχιστη αλλά και για τη μέση αλλά είναι ξεκάθαρα σε τροχιά ρεκόρ όλων των εποχών. Προσωπικά η γνώμη μου είναι οτι θα το σπάσει και θα μιλάμε και επίσημα για τον θερμότερο Δεκέμβριο στο κέντρο της Αθήνας από το 1890.

18.1 ο Davis Αυλώνα και η υψηλότερη Τ ως τώρα στην Αττική.

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...