Jump to content
Άγγελος

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2022....

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θερμοκρασίες τώρα 

Ζωγράφου 17....  ελάχιστη 9.7

Ποταμός Κέρκυρας 16.7.... ελάχιστη 6.2

Καλάβρυτα 10.8 ...ελάχιστη -1.1

 

Αδιανόητη η κατάσταση .....μόνο οι ομίχλες είναι άξιες αναφοράς εδώ και εβδομάδες ....

Θα βγει ο μήνας με 18mm υετου....τραγικο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μεγαλύτερη μέγιστη σήμερα από χθες, παρά τους 4-5 χαμηλότερους βαθμούς στα 850.

Κλασική Αθήνα με βοριά που λειτουργεί ως καταβάτης τις ζεστές ημέρες.

Επεξεργάστηκε από Χιών
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλαμάτα, Παλαιόχωρα, Χανιά κέντρο 20.0 μέση μέγιστη Δεκεμβρίου στις 29 Δεκεμβρίου. 

Απιστεύτογλου που λένε στο χωριό μου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

https://penteli.meteo.gr/stations/lindos/

Και όμως στην Ελλάδα κάπου βρέχει! Και αυτό το κάπου είναι η Λίνδος της Ρόδου. 13 χιλιοστά ήδη και πολύ όμορφη εικόνα με την αστάθειοσυννεφια πάνω από τη θάλασσα. Στην πόλη εδώ της Ρόδου εντελώς άλλος Θεός με λίγη συννεφιά απλώς 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μέγιστη Αττικής 19.8 Μοσχάτο ΕΑΑ το οποίο αισίως δίνει 18.5 μέση μέγιστη Δεκεμβρίου. Οτι να ναι, έχουμε ξεφύγει εντελώς από τις κλιματικές τιμές για Αττική. Ρεκόρ στο ρεκόρ η φάση...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

40 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Καλαμάτα  20.0 μέση μέγιστη Δεκεμβρίου στις 29 Δεκεμβρίου. 

Αν η Καλαμάτα αύριο και μεθαύριο δεν πέσει κάτω από 19.1 και 19.0  τότε θα είναι η πρώτη περιοχή στην ηπειρωτική Ευρώπη που θα έχει καταφέρει 20.0 βαθμούς μέση μέγιστη θερμοκρασία για Δεκέμβριο...

Το έχει? Τι λέτε??

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για κλαμματα και σημερα, καλοκαιρι σωστο, οχι αστεια....

9,9 η ελαχιστη, φουλ υγρασια, και 0,2 mm τα βροχομετρα, ο μοναδικος υετος του Δεκεμβρη ετσι μαζευεται...

16-17αρακια οι μεγιστες με ηλιοφανεια στο φουλ, ασθενες νοτιαδακι και ΘΕΡΜΙΚΗ ΑΣΤΑΘΕΙΑ στον Υμηττο, ΗΜΑΡΤΟΝ, θα μου πεις, καλοκαιρακι εχουμε, θερμικες ασταθειες βγαζει τα μεσημερια, λογικοτατο....

Υπομονη και υγεια να εχουμε, ο καιρος δεν μας θελει, παμε για αλλα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μιας και καιρικο ενδιαφερον δεν υπαρχει ειπα να ριξω μια ματια στους σταθμους του ΕΑΑ για τον μηνα δεκεμβριο γιατι οπως εχω ξαναπει 2 σταθμοι μου κανουν εντυπωση...ο ενας ειναι το θησειο που τα τελευταια ετη γραφει θετικες αποκλισεις σε σχεση με οσα θυμαμαι εγω παλιοτερα για τον ιδιο σταθμο και αντιθετως το γκαζι που εχει αρνητικες αποκλισεις κυριως στις ελαχιστες Τ...παμε να δουμε τα δεδομενα

image.thumb.png.c79124d3b3d9a1b5211141204b4f8ba1.png

Βλεπουμε εδω τα τελευταια 12 ετη την πορεια της μεγιστης Τ σε διαφορους σταθμους του ΕΑΑ στην Αθηνα, οι περισσοτεροι κοντα στο κεντρο εκτος απο Μαρουσι

Τι βλεπουμε?

Μονο ενας σταθμος ξεχωριζει και ειναι αυτος του Θησειου που αλλωστε ειναι γνωστη η αντισκατασταση των οργανων μετρησης το 2014 ξανα...παρατηρουμε οτι στις μεγιστες Τ ολοι η σταθμοι εχουν μια αρνητικη ταση της ταξης του 0,03-0,05 ανα ετος, δηλαδη σε βαθος 12ετιας πτωση της Τ κατα 0,36 (Μαρουσι) - 0,6 (Γκαζι), ενω το θησειο εχει μολις πτωτικη ταση 0,01 ανα ετος ή 0,12 στην 12ετια..σε σχεση με τους υπολοιπους σταθμους της Αττικης ενα θετικο bias της ταξης του 0,3-0,4, πραγμα που και εγω που παρατηρω χρονια τον σταθμο εχω δει συγκριτικα με τους αλλους σταθμους

image.png.20811ea0580647062ee7c7b0f9a97eb5.png

Εδω εχουμε πιο ενδιαφεροντα στοιχεια και αναλυω βαση γραμμικης προσαρμογης

Θησειο ξεκινησε με 8,5 και εφτασε 9,5

Γκαζι ξεκινησε με 8,7 και εφτασε 8,6

Αμπελοκηποι ξεκινησαν με 8,9 και εφτασαν 9,5

Νεος κοσμος 9,8 και εφτασε 10,2

Ψυχικο 8 και εφτασε 8,1

Μαρουσι 7,8 και εφτασε 8,1

Βλεπουμε δηλαδη αν αφαιρεσουμε τους σταθμους στο θησειο και το Γκαζι μια αυξηση της ταξης του 0,35 χοντρικα στην Αττικη

Λανθασμενα ο σταθμος στο Γκαζι εχει αρνητικο bias -0,5 με αυξανομενο ρυθμο απο 2019 και μετα που φτανει ακομα και στο -1

Θετικο bias βλεπουμε στον σταθμο στο Θησειο της ταξης 0,4 ειδικα απο 2015 και μετα

Εξου και οταν συγκρινουμε Θησειο με Γκαζι τα πραγματα εχουν ξεφυγει τελειως, αφου ακολοθουν οι δυο σταθμοι αναποδη πορεια

Στο τελευταιο κλιματικο δελτιο του Νοεμβριου 2022 ολα τα παραπανω επιβεβαιωνονται και συνεχιζουν να μεγαλωνουν την ταση αυτη, με τους Αμπελοκηπους που ανεκαθεν ηταν λιγο πανω σε ελαχιστες απο θησειο να ειχε -0,4 σε σχεση με αυτο! ενω το Γκαζι εβγαλε -1,6 απο το Θησειο!!!!!...Το προβλημα στις ελαχιστες στο Γκαζι εχει ξεφυγει, αλλα δεν πρεπει να αμεληθει και το Θησειο που ειναι ο επισημος σταθμος του κεντρου

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Αν η Καλαμάτα αύριο και μεθαύριο δεν πέσει κάτω από 19.1 και 19.0  τότε θα είναι η πρώτη περιοχή στην ηπειρωτική Ευρώπη που θα έχει καταφέρει 20.0 βαθμούς μέση μέγιστη θερμοκρασία για Δεκέμβριο...

Το έχει? Τι λέτε??

Γκουρού της ζέστης , άρχοντα της κάψας , γητευτη του λιβα, και βασιλιά του βρασμού ... Σε παρακολουθούμε με αγωνία να εκπληρώσεις τον στόχο σου.... Οπότε λέμε ΝΑΙ .... Σε λίγο καιρό λεοπαρδάλεις θα κυνηγούν στις σαβάνες της Μεσσηνίας και τουκαν θα κελαηδουν ... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αριδαια Πελλας χθες..Στις 08:20 το πρωι...Το μονο θετικο απο αυτη την καιρικη εξελιξη!!Ομορφες εικονες.

321913558_491480596399879_5226126849038524272_n.jpg

Δαρας Αρκαδιας.

322412981_1328525761274737_913067233877409998_n.jpg

Ολυμπος 28/12.

322900813_604997464963149_8708953391675933039_n.jpg

323205613_720372349516080_3599056089611145066_n.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@KapelosG επομένως όσον αφορά Θησείο - Γκάζι και στραβος είναι ο γιαλός, και στραβά αρμενιζουμε 😂

Ε φαινόταν ότι κάτι συμβαίνει, μιλάμε οι αποκλίσεις κάποιες μέρες δεν μπορούν να δικαιολογηθούν ούτε κατά διάνοια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Χιών είπε:

@KapelosG επομένως όσον αφορά Θησείο - Γκάζι και στραβος είναι ο γιαλός, και στραβά αρμενιζουμε 😂

Ε φαινόταν ότι κάτι συμβαίνει, μιλάμε οι αποκλίσεις κάποιες μέρες δεν μπορούν να δικαιολογηθούν ούτε κατά διάνοια.

Ναι ειδικα το Γκαζι εχει σοβαρο θεμα τον χειμωνα που εχουμε και αναστροφες, αλλα και το Θησειο θελει ξανα καλιμπραρισμα οπως εγινε καποτε, πολυ πιθανο να το κανουν καποια στιγμη απλα ισως περιμενουν λιγα ετη ακομα για να χουν μεγαλυτερο δειγμα...εγω προσωπικα και δυστυχως που το λεω Γκαζι και θησειο δεν τους λαμβανω σοβαρα υποψην τελευταια ετη και ας ειναι οι δυο πιο αντιπροσωπευτικοι του κεντρου, το θησειο κανει ρεκορ υψηλων ελαχιστων με πολυ μεγαλυτερη ευκολια απ οτι 6-7 χρονια πριν ενω το Γκαζι καταρριπτει τα ψυχρα του ρεκορ σε ελαχιστες το ενα μετα το αλλο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

όλα φυσιολογικά πάνε....σημερινή φωτο από τον κάμπο στην Ημαθία.... μερικές ποικιλίες δεν κοιμήθηκαν καθόλου και ήδη πάνε να ξυπνήσουν....

321999243_905934040851760_1348415447586019718_n.jpg?stp=dst-jpg_s600x600&_nc_cat=106&ccb=1-7&_nc_sid=8bfeb9&_nc_ohc=TuBtg282sRcAX9D95hF&_nc_ht=scontent.fath6-1.fna&oh=00_AfAxfHYxVW6-Pi4Ds1LKMHrYs_jhnR_sBaid02Inu6LoNw&oe=63B3AAC0

321508711_2490144754477296_4990493455100957766_n.jpg?stp=dst-jpg_s600x600&_nc_cat=104&ccb=1-7&_nc_sid=8bfeb9&_nc_ohc=NBNtlYKGhSMAX8O5e-m&_nc_ht=scontent.fath6-1.fna&oh=00_AfDwG57qO_diws6BfUenmsIeJ18tCKriyPcVbbfrpymc5w&oe=63B2B0B1

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οι 17.7 βαθμοί απλή μέση μηνιαία θερμοκρασία που σημειώνει αυτή τη στιγμή το Καστελόριζο πρέπει να έχει καταρρίψει κάθε έννοια ρεκόρ για Δεκέμβριο στην Ευρώπη. Ακόμα και αν θεωρήσουμε γεωγραφικά κάποιες από τις Αζόρες ως μέρος της Ευρώπης...

Έχω βάλει επίτηδες την απλή μέση μηνιαία θερμοκρασία ώστε να μπορούν να είναι συγκρίσιμες οι τιμές διεθνώς. 

Η Λίνδος και το Λιμάνι της Ρόδου επίσης έχουν απιστεύτογλου απλές μέσες μηνιαίες θερμοκρασίες Δεκεμβρίου. Η Λίνδος δίνει απλή μέση μηνιαία θερμοκρασία Δεκεμβρίου 17.3 βαθμούς και o Davis στο Λιμάνι της Ρόδου 17.2 βαθμούς.

Η φάση έχει ξεφύγει εντελώς. Δε νομίζω οτι αν ανατρέξουμε ποτέ στο παρελθόν θα μπορέσουμε να βρούμε τέτοιες μέσες μηνιαίες θερμοκρασίες τον Δεκέμβριο οπουδήποτε στην Ευρώπη από fan aspirated σταθμούς.

@brainstorm δες τα και εσύ που είσαι ντόπιος!

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χιλιαδού …! Σαν από καλοκαίρι στην καρδιά του χειμώνα! 

 

F573EEB4-B904-47AB-A654-1199BEC9FFC1.jpeg

Επεξεργάστηκε από Άγγελος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συννεφιά ως το μεσημέρι, ήλιος εν συνεχεία. 5-14 θερμοκρασία και ξεπερνάω την ίωση που με βρήκε από το βράδυ Τρίτης.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όταν βλέπετε σε χειμερινούς μήνες οτι στις αναφορές είμαι στους πρώτους...ε, τότε πρέπει να ανησυχήσετε 

😜

463280068_Screenshot2022-12-29at11_59_47PM.png.e5cee26a679cc4f2f3486fce30175e09.png

Συνήθως σε χειμωνιάτικα thread να έχω το πολύ 3 ως 5 αναφορές...

Οπότε καταλαβαίνετε τι θερμό ενδιαφέρον είχε ο Δεκέμβριος για την Ελλάδα...

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Οι 17.7 βαθμοί απλή μέση μηνιαία θερμοκρασία που σημειώνει αυτή τη στιγμή το Καστελόριζο πρέπει να έχει καταρρίψει κάθε έννοια ρεκόρ για Δεκέμβριο στην Ευρώπη. Ακόμα και αν θεωρήσουμε γεωγραφικά κάποιες από τις Αζόρες ως μέρος της Ευρώπης...

Έχω βάλει επίτηδες την απλή μέση μηνιαία θερμοκρασία ώστε να μπορούν να είναι συγκρίσιμες οι τιμές διεθνώς. 

Η Λίνδος και το Λιμάνι της Ρόδου επίσης έχουν απιστεύτογλου απλές μέσες μηνιαίες θερμοκρασίες Δεκεμβρίου. Η Λίνδος δίνει απλή μέση μηνιαία θερμοκρασία Δεκεμβρίου 17.3 βαθμούς και o Davis στο Λιμάνι της Ρόδου 17.2 βαθμούς.

Η φάση έχει ξεφύγει εντελώς. Δε νομίζω οτι αν ανατρέξουμε ποτέ στο παρελθόν θα μπορέσουμε να βρούμε τέτοιες μέσες μηνιαίες θερμοκρασίες τον Δεκέμβριο οπουδήποτε στην Ευρώπη από fan aspirated σταθμούς.

@brainstorm δες τα και εσύ που είσαι ντόπιος!

Πρόλαβα στα γρήγορα και είδα ότι η μέση θερμοκρασία της Λίνδου για το Δεκέμβριο είναι 17 βαθμοί ακριβώς και για την πόλη της Ρόδου (σταθμος ΕΑΑ) είναι 16,3. Με τα μέχρι τώρα δεδομένα και των δύο σταθμών (με βάση και το αρχείο μετεωρολογικων δεδομένων του ΕΑΑ) είναι οι υψηλότερες μέσες που έχουν καταγραφεί για Δεκέμβριο.

Έχω την αίσθηση ότι σε σταθμούς στη νότια Πελοπόννησο και την Κρήτη έχουν καταγραφεί ακόμα υψηλότερες μέσες θερμοκρασίες 

Επεξεργάστηκε από brainstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, brainstorm said:

Πρόλαβα στα γρήγορα και είδα ότι η μέση θερμοκρασία της Λίνδου για το Δεκέμβριο είναι 17 βαθμοί ακριβώς και για την πόλη της Ρόδου (σταθμος ΕΑΑ) είναι 16,3. Με τα μέχρι τώρα δεδομένα και των δύο σταθμών (με βάση και το αρχείο μετεωρολογικων δεδομένων του ΕΑΑ) είναι οι υψηλότερες μέσες που έχουν καταγραφεί για Δεκέμβριο.

Έχω την αίσθηση ότι σε σταθμούς στη νότια Πελοπόννησο και την Κρήτη έχουν καταγραφεί ακόμα υψηλότερες μέσες θερμοκρασίες 

Ανάλογα τι μετράμε ως μέσες μηνιαίες Τ.

Γενικά προσωπικά προτιμώ να μετράω τις απλές μέσες μηνιαίες Τ καθώς τις μέσες που παράγονται από το λογισμικό της Davis τις βλέπω συνήθως συμβουλευτικά. Αν και οι μέσες από Davis είναι πιο αντιπροσωπευτικές οι απλές μέσες είναι πιο χρήσιμες σε διεθνείς συγκρίσεις με σταθμούς που δεν είναι Davis. Είναι πιο ευρεία και διαδεδομένη η χρήση τους με άλλα λόγια.

Mε το ξημέρωμα της 30ης Δεκεμβρίου πλέον οι υψηλότερες μέσες (τόσο απλές όσο και οι παραγόμενες Davis) αυτή τη στιγμή στη χώρα είναι:

 Καστελόριζο ΕΑΑ = 17.5 (Davis)/ 17.7 (απλή) 

Λιμάνι Ρόδου (Δημοτικό Λιμενικό Ταμείο Νότιας Δωδεκανήσου) = 17.2 (Davis)/ 17.2 (απλή)   

Λίνδος ΕΑΑ= 17.0 (Davis)/ 17.1 (απλή) 

Παλαιόχωρα ΕΑΑ= 17.0 (Davis)/ 17.0 (απλή) 

Το Λιμάνι της Ρόδου συνεχίζει να είναι εξαιρετικά εντυπωσιακό πάντως βλέπωντας καλύτερα τα δεδομένα του καθώς περνάει ο καιρός. Από αυτά που καταλαβαίνω είναι σταθερά στις 3 ηπιότερες περιοχές της χώρας τον χειμώνα με τις θέσεις να εναλλάσσονται ανάλογα τον μήνα μεταξύ αυτού, της Κάσου ΕΑΑ και του Καστελόριζου ΕΑΑ. 

https://www.meteocam.gr/rhodes/NOAA/NOAA-2022.txt

Επίσης έχω προσέξει οτι η Κάσος ΕΑΑ φαίνεται οτι σε θερμούς χειμωνιάτικους μήνες είναι πιο αδύναμη και ίσως πέφτει στους τοπ 5 αλλά παραμένει  η ηπιότερη περιοχή στη χώρα σε κανονικούς και ψυχρούς χειμωνιάτικους μήνες...με το Καστελόριζο ΕΑΑ και το Λιμάνι της Ρόδου να είναι πολύ κοντά αλλά πιο κάτω. Αντίθετα σε θερμούς χειμωνιάτικους μήνες η Κρήτη ανεβαίνει πολύ, ειδικά στα νότια.

Πάντως σταθερή αξία στις μέσες ετήσιες θερμοκρασίες παραμένει η μια και μοναδική Λίνδος ΕΑΑ. Είναι άπιαστη σε όλα τα επίπεδα. Τόσο σε εθνικό επίπεδο όσο και σε Ευρωπαικό. Κατατροπώνει μάλιστα ακόμα και Μαδέιρα και Κανάρια Νησιά (που οκ δεν ανήκουν γεωγραφικά στην Ευρώπη) με σχεδόν 22 βαθμούς απλή μέση ετήσια Τ (2014-2022). Pretty impressive!

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...