Jump to content
Άγγελος

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2022....

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χιόνισε σήμερα το ξημέρωμα και νωρις το πρωί και στο Καρπενήσι και στη Λάσπη και στη Χόχλια, από τα Ευρυτανικά μονοπάτια!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χειμωνας και σημερα απολαυστε υπευθυνα πριν ξανακαλοκαιριασει!!!!!

Κρυο δυνατο πανισχυρος βοριας κοπαναγε ολη νυχτα....

6.7 ελαχιστη θαυμα δεν ειναι καταπληκτικο να ξυπνας με.τετοιες Τ; βαρια συννεφια ακομα βεβαια ο ατιμος ουτε μια σταλα δεν καταφερε να ριξει....

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ήλιος καθαρός μετά από ποοοοολλλλεεεεςςς μέρες ... 4,8 C η ελάχιστη στον σταθμό μου που ακόμα δεν έχει πέσει κάτω απο 0 αν και έφτασε πολύ κοντά πριν από 3 βδομάδες.    Χρειάζεται και ένα διάλειμμα.... Θέα από το σπίτι μου με το Χορτιάτη (πίσω) και το Λαναρι (μπροστά) και την Περιστερα στα δεξιά 

image.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χιόνισε το ξημέρωμα και το πρωί σήμερα, σε μεγάλο μέρος της Ευρυτανίας, κσθώς φυσικά και στην Χόχλια....Η εικόνα είναι από το Καρπενήσι, με το πρωινό χιονο-πασπάλισμα....Η θερμοκρασία πριν λίγο στο Βελούχι ήταν -6οC....

IMG_20221220_111305.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η πρώτη χιονόπτωση του χειμώνα στην Σέττα Ευβοίας (Χωριό - 750μ.)!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σημερινά δεδομενα του σταθμού μου ως τώρα με την αίσθηση κρύου να παίζει διαρκώς από 1-5 βαθμούς ανάλογα την ένταση του ανέμου 

Screenshot_2022-12-20-11-44-26-630_com.android.chrome.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και στο αγαπημένο ζερικι χιονιζει

https://livecameras.gr:30443/live/zeri1/playlist.m3u8

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σήμερα μίλησα με συγγενείς στα Καλάβρυτα ...δεν χρειαζόταν να μου το πουν ....το καταλαβαίνω και εγώ ....

Ο Χελμος 20 Δεκέμβρη δεν έχει ίχνος χιονιού μέχρι την κορυφή(λιωσανε όλα τις προηγούμενες εβδομάδες) πράγμα που δεν έχει ξανασυμβεί ποτέ τουλάχιστον εδώ και 40 χρόνια .....

Λυπάμαι τον κόσμο ανά την Ελλάδα που δουλεύει χειμερινή σαιζόν αλλά και όλους αυτούς που εξαρτώνται από το χιόνι στο βουνό και είναι πολλοί πιστέψτε με ....

Σημερινή εικόνα ......

 

cameralaka (32).jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μην είναι η Τενερίφη τον Δεκέμβρη;

Μην είναι οι Βερμούδες και οι Μπαχάμες;

Όχι, είναι το Καστελόριζο επί ευρωπαϊκού εδάφους στον 36ο παράλληλο που πριν λίγο κατάφερε το απίστευτο για τα δεδομένα του Δεκεμβρίου.

Έδωσε και σήμερα μέγιστη πάνω από 20 βαθμούς πετυχαίνοντας κάτι που δεν έχω δει ποτέ Δεκέμβριο στην Ελλάδα, τη νότια Ισπανία, Ιταλία, Μάλτα ή Πορτογαλία...18 από τις 20 μέρες δίνει μέγιστες άνω των 20 βαθμών. 

Σοβαρά τώρα αλλά τόσο στη διεθνή βιβλιογραφία όπως και σε κανένα επίσημο σταθμό δεν έχει παρατηρηθεί κάτι τέτοιο Δεκέμβριο μήνα στη γεωγραφική Ευρώπη από όσο γνωρίζω...

Μένει να δούμε αν και ποιοί σταθμοί θα καταφέρουν μέση μέγιστη Δεκεμβρίου 20+

Αν γίνει αυτό μιλάμε ίσως για το πιο αξιοσημείωτο θερμό μετεωρολογικό γεγονός κατά τη διάρκεια του χειμώνα οπουδήποτε στην Ευρώπη.

1823976899_Screenshot2022-12-20at12_17_36PM.png.132867a9fdc4b126858f29a520746d3a.png

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Σήμερα μίλησα με συγγενείς στα Καλάβρυτα ...δεν χρειαζόταν να μου το πουν ....το καταλαβαίνω και εγώ ....

Ο Χελμος 20 Δεκέμβρη δεν έχει ίχνος χιονιού μέχρι την κορυφή(λιωσανε όλα τις προηγούμενες εβδομάδες) πράγμα που δεν έχει ξανασυμβεί ποτέ τουλάχιστον εδώ και 40 χρόνια .....

Λυπάμαι τον κόσμο ανά την Ελλάδα που δουλεύει χειμερινή σαιζόν αλλά και όλους αυτούς που εξαρτώνται από το χιόνι στο βουνό και είναι πολλοί πιστέψτε με ....

Σημερινή εικόνα ......

 

cameralaka (32).jpg

Όλη η αρρώστια - ανωμαλία του κλίματος αποτυπωμένη σε μια εικόνα 5 μέρες πριν τα Χριστούγεννα. Παρόμοια η κατάσταση και Ταΰγετο και σε αρκετά βουνά της χώρας. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βράχος Ευρυτανίας, ξημερώματα σήμερα.....Από Καρπενήσι προς Αγία Τριάδα!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 λεπτά πριν, Μεσσήνιος είπε:

Όλη η αρρώστια - ανωμαλία του κλίματος αποτυπωμένη σε μια εικόνα 5 μέρες πριν τα Χριστούγεννα. Παρόμοια η κατάσταση και Ταΰγετο και σε αρκετά βουνά της χώρας. 

Σε όλα τα βουνά .....όχι αρκετά .. ανεξαιρέτως 

Το ένστικτο μου αλλά και το γεγονός πως η χιονοκαλυψη στο βόρειο ημισφαίριο αυτήν την εποχή είναι πολύ μεγαλύτερη από το μέσο όρο λέει πως πριν φύγει το 2022 και για πολλυυυυυυ καιρό ο χειμώνας θα δώσει τεράστιες συγκινήσεις....μέχρι τότε υπομονή μονο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εχω βιντεάκια απο Ευρυτανια που εριξε χιονι εκπληξη που δεν υπηρχε πουθενα στα μοντελα.....δυστυχως δεν περνανε εδω.... 

ΥΓ Καμια ανωμαλια κλιματος δεν υπαρχει, μηχανισμους καιρικους συστηματων εχουμε μαθει εδω και 15-20  χρονια....το 80-90% της Ευρωπης χιονιζεται κι εμεις στο θερμο τομεα, απλα και ψυχραιμα!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Σε όλα τα βουνά .....όχι αρκετά .. ανεξαιρέτως 

Το ένστικτο μου αλλά και το γεγονός πως η χιονοκαλυψη στο βόρειο ημισφαίριο αυτήν την εποχή είναι πολύ μεγαλύτερη από το μέσο όρο λέει πως πριν φύγει το 2022 και για πολλυυυυυυ καιρό ο χειμώνας θα δώσει τεράστιες συγκινήσεις....μέχρι τότε υπομονή μονο

Μακάρι αλλά δεν υπάρχει μεγαλύτερο πλήγμα να πηγαίνουμε για Χριστούγεννα όχι απλά χωρίς χιόνια σε ημιορεινά - πεδινά κλπ, αλλά με τα βουνά στεγνά στις κορυφές 😡😡

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, Μεσσήνιος είπε:

Μακάρι αλλά δεν υπάρχει μεγαλύτερο πλήγμα να πηγαίνουμε για Χριστούγεννα όχι απλά χωρίς χιόνια σε ημιορεινά - πεδινά κλπ, αλλά με τα βουνά στεγνά στις κορυφές 😡😡

Ισχυει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καταφυγιο Οιτης σημερα..

319863408_2909026856072530_8290242619658109182_n.jpg

Χιονοστρωση στον Κιθαιρωνα σημερα..Της Μαριας Σακαελλαρη..

320882199_560823222241229_1321069779795356118_n.jpg

Ελατοχωρι σημερα το πρωι..

320053019_2947794108861542_3627856944294951664_n.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...