Jump to content
nikolas 2365

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την πόρτα μας ψάχνουμε όλοι παιδιά, άλλοι το λένε ξεκάθαρα, άλλοι όχι. Ο βόρειος που λέει ότι θέλει τον αντικυκλώνα και τον αυλώνα στην κεντρική ευρώπη το λέει γιατί έτσι τον βολεύει κι ας δεν βολεύει κάποιους άλλους. Όπου άλλους πάει κυρίως στα ανατολικά προσήνεμα που είναι και πολλοί λόγω πληθυσμού, οπότε υπάρχουν αντιδράσεις. Αντίστοιχα ο ανατολικοπροσήνεμος ζητάει τον αυλώνα στο αιγαίο γιατί έτσι τον βολεύει κι ας μη βολεύει άλλους (ανατολικό αιγαίο) και καταριέται αυλώνες που σκάνε ακόμα πιο ανατολικά και φέρνουν ιστορικούς χειμώνες στις κυκλάδες ή την ανατολική εύβοια και το ανατολικό αιγαίο (2014-2015 θυμόμαστε όλοι πολύ καλά τις κατάρες και τα αναθέματα). Απλά εκεί δεν υπάρχουν παρά ελάχιστοι για να πουν το παράπονό τους. Ας το ξεπεράσουν λοιπόν κάποιοι, το ότι ζητάμε κάποια πράγματα για την περιοχή μας δε σημαίνει ότι δεν θέλουμε να χιονίσει στις περιοχές τους. Προσωπικά έτσι κι αλλιώς έχει πάψει να με απασχολεί τι κάνει στην αθήνα, τη χαλκίδα και αλλού

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Screenshot_2022-12-23-16-08-26-940-edit_com.android.chrome.jpg

Screenshot_2022-12-23-16-08-46-992-edit_com.android.chrome.jpg

ecmwf-vs-gfs-weather-models.jpeg

Screenshot_2022-12-23-16-10-09-320-edit_com.android.chrome.jpg

Καλα το 2018 2019 το χα πει είχε μεγάλη κατάντια...Και παλι εχει πρόβλημα στη προγνωση ειδικα 5, 6 μερες πριν 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, LarissaSnow είπε:

Το 2017 για Λάρισα και Θεσσαλια γενικότερα μια χαρά ιστορικός ήταν και από συνολικό ύψος χιονιού και από θερμοκρασίες... Θα έλεγα ένα κλικ πιο κάτω σε σχέση με το 2001

Μια ερώτηση μόνο Γιώργο.. το 2010 θυμάμαι το περισσότερο χιόνι στην Λάρισα, τα τελευταία πολλά έτη, μιας και το 17 ήμουν Γιάννενα. Ερώτηση. Σε ύψος χιονιού, 2010 ή 2017 ήταν καλύτερο? Η ήταν ίσα?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Clapsanto είπε:

Ας βάλω και γω τον πιο  όνειρο  χιονια ...βικτωρρρρρρρ

Στα γρεβενα μισο μετρο σχεδόν και μόλις έφυγες για την Εγνατία προς Σιάτιστα είχε 10 ποντους...χαχαχα

Ένα τέτοιο παλιι θελω 

 

archives-2017-1-18-18-1 (1).png

archives-2017-1-18-18-0 (1).png

archives-2017-1-18-18-7 (1).png

Απίστευτης έντασης χιονοπτώσεις τότε και με την θερμοκρασία κολλημένη αν δεν κάνω λάθος μεταξύ 0,7 και 1 βαθμό..Που να έπεφτε και στο μηδέν δηλαδή..!Για αυτό τον λόγο δεν το απόλαυσα τόσο..Επειδή για μισό βαθμό χάθηκε κάτι που θα έμενε αξέχαστο..χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ας βγει το cfs το 18αρι να βαλει 3μετρα εδω,να ρεφαρει η γη το χαμενο νερο και μας ξεθαψουν τον Απριλιο.

Και θα είμαστε όλοι ευχαριστημένοι. Και θα χιονίσει και θα ξεδιψάσει η γη 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Snowthessaly7 είπε:

Απίστευτης έντασης χιονοπτώσεις τότε και με την θερμοκρασία κολλημένη αν δεν κάνω λάθος μεταξύ 0,7 και 1 βαθμό..Που να έπεφτε και στο μηδέν δηλαδή..!Για αυτό τον λόγο δεν το απόλαυσα τόσο..Επειδή για μισό βαθμό χάθηκε κάτι που θα έμενε αξέχαστο..χαχα

Εγω δε νομιζω να ξαναδουμε ποτε τετοια χιονόπτωση ήταν υπερβολικά πυκνή και χοντρή...Και τα ρίξε ολα μέσα σε 3 μισή ωρες αποχαβλωθηκα ...0,7 είχε συνεχεια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Clapsanto είπε:

Εγω δε νομιζω να ξαναδουμε ποτε τετοια χιονόπτωση ήταν υπερβολικά πυκνή και χοντρή...Και τα ρίξε ολα μέσα σε 3 μισή ωρες αποχαβλωθηκα ...0,7 είχε συνεχεια 

To μάρτιο του 2005 τι έκανε; Για θεσσαλονίκη ήταν και παραμένει η πιο έντονη χιονόπτωση κι αν κάποιος κοιμάται μέχρι αργά δεν πήρε χαμπάρι και πολλά όταν ξύπνησε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

Την πόρτα μας ψάχνουμε όλοι παιδιά, άλλοι το λένε ξεκάθαρα, άλλοι όχι. Ο βόρειος που λέει ότι θέλει τον αντικυκλώνα και τον αυλώνα στην κεντρική ευρώπη το λέει γιατί έτσι τον βολεύει κι ας δεν βολεύει κάποιους άλλους. Όπου άλλους πάει κυρίως στα ανατολικά προσήνεμα που είναι και πολλοί λόγω πληθυσμού, οπότε υπάρχουν αντιδράσεις. Αντίστοιχα ο ανατολικοπροσήνεμος ζητάει τον αυλώνα στο αιγαίο γιατί έτσι τον βολεύει κι ας μη βολεύει άλλους (ανατολικό αιγαίο) και καταριέται αυλώνες που σκάνε ακόμα πιο ανατολικά και φέρνουν ιστορικούς χειμώνες στις κυκλάδες ή την ανατολική εύβοια και το ανατολικό αιγαίο (2014-2015 θυμόμαστε όλοι πολύ καλά τις κατάρες και τα αναθέματα). Απλά εκεί δεν υπάρχουν παρά ελάχιστοι για να πουν το παράπονό τους. Ας το ξεπεράσουν λοιπόν κάποιοι, το ότι ζητάμε κάποια πράγματα για την περιοχή μας δε σημαίνει ότι δεν θέλουμε να χιονίσει στις περιοχές τους. Προσωπικά έτσι κι αλλιώς έχει πάψει να με απασχολεί τι κάνει στην αθήνα, τη χαλκίδα και αλλού

Κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Μια ερώτηση μόνο Γιώργο.. το 2010 θυμάμαι το περισσότερο χιόνι στην Λάρισα, τα τελευταία πολλά έτη, μιας και το 17 ήμουν Γιάννενα. Ερώτηση. Σε ύψος χιονιού, 2010 ή 2017 ήταν καλύτερο? Η ήταν ίσα?

2017 ασυζητητί 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 minutes ago, salonikatasos said:

Στη θεσσαλονίκη, μεγάλο μέρος της κεντρικής μακεδονίας, την ανατολική μακεδονία κλπ και δεν ξέρω τι έκανε στην δυτική ελλάδα. Σίγουρα πάντως χιόνισε σε μικρότερη έκταση από ότι χιόνισε το 2001. και ξαναλέω ότι αναφέρομαι σε 1 κακοκαιρία, το 87 επί 15 μέρες είχε 3-4 διαφορετικές κακοκαιρίες λόγω της ψυχρής μπάλας που έμεινε πάνω μας (αντίστοιχα και η αριάδνη που είχε 2 διαφορετικές κακοκαιρίες)

το.1987 τασο ειναι ο πανελλαδικοτερος και ιστορικοτερος ολων των.χιονιαδων απο.πλευρας χιονοκαλυψης της χωρας και διαρκειας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έτσι και εγώ. Με νοιάζει να ρίξει 20cm και πάνω, στην πόρτα μου. Δεν με νοιάζει αν θα χιονίσει στην Πορταριά, στη Ζαγορά, στη Λάρισα, στην Αθήνα, στη Θεσσαλονίκη, κτλ, πολύ απλά γιατί δεν μένω εκεί. Αλλά προφανώς δεν ζητάω να μην χιονίσει/βρέξει/κάνει καύσωνα/τυφώνα/καταιγίδες (αναλόγως τι αρέσει στον καθένα) σε άλλα μέρη, αυτό έλλειπε. Βασικά μου είναι αδιάφορο γιατί δεν μένω εκεί, μόνο οι φώτος που ανεβάζετε μου αρέσουν 😛

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, oldboy332 είπε:

Κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια.

Όπως κάνει κι ο καθένας στις προηγούμενες σελίδες που αναφέρεται σε επιθυμίες βόρειων και τις ερμηνεύει όπως τον βολεύει. Διαβάσαμε πχ ότι θέλουμε τον αυλώνα στον ατλαντικό για να μη χιονίσει στην αθήνα. Διαβάσαμε ότι θέλουμε γροιλανδικό για να μη χιονίσει στην αθήνα κι ας έχει ήλιο και ζέστη και σε εμάς. Διαβάσαμε ότι δεν ψάχνουμε τα χιόνια στις περιοχές, αλλά πως δεν θα χιονίσει αλλού. Για όλα (αζορικός στον ατλαντικό, γροιλανδικός κλπ) υπάρχουν μηνύματα με εξήγηση για τον τρόπο που ευνοούν τις περιοχές μας. Από την άλλη το μόνο που υπάρχει είναι μηνύματα για ασυλίες, καμία ανάλυση χαρτών και γίνεται απλά ανταλλαγή από καρδούλες σε μηνύματα μεταξύ τους. Προσωπικά τα διαβάζω όλα εννοείται και γελάω γιατί κάποιοι ίσως να νομίζουν ότι έχουμε κόντρα μαζί τους και περιμένουν απάντηση μπας και πέσει κανά μπαν για να χαρούν που δεν θα διαβάζουν ευχολόγια για χιόνια εκεί που θέλουν. Επειδή κι αυτοί τα διαβάζουν, ας ξέρουν τα παιδιά ότι απάντηση δεν θα πάρουν ποτέ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

To μάρτιο του 2005 τι έκανε; Για θεσσαλονίκη ήταν και παραμένει η πιο έντονη χιονόπτωση κι αν κάποιος κοιμάται μέχρι αργά δεν πήρε χαμπάρι και πολλά όταν ξύπνησε

Και τότε εριξε πολυ ημουν μικρός αλλα και ο πατέρας μου μου είπε ότι στο Βίκτωρα δεν ειχε ξαναδεί τοσο χοντρό χιονι ποτε στη ζωη του ....μάλλον όμως ήμασταν σε σύγκλιση μεσα γιατι το επόμενο πρωί αν έμπενες Εγνατία ειχαν όλες οι περιοχές 10 με 15 πο τους Χίονι το πολυ και μόνο η πόλη των γρεβενων και ένα μικρό κομμάτι βορεια της πόλης είχε 40 με 50 ποντους,  πουθενα αλλου 

 

Επεξεργάστηκε από Clapsanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, BrainA είπε:

το.1987 τασο ειναι ο πανελλαδικοτερος και ιστορικοτερος ολων των.χιονιαδων απο.πλευρας χιονοκαλυψης της χωρας και διαρκειας.

Διαφωνώ πρώτον γιατί λέω για πολλοστή φορά ότι τo 87 είναι μια συνέχεια από κακοκαιρίες και όχι μία και μοναδική όπως ήταν το 2001 και επίσης το 2001 η χιονοκάλυψη ήταν πολύ μεγαλύτερη από το 1987, η μισή βόρεια ελλάδα δεν είχε τίποτα από τη θεσσαλονίκη και ανατολικότερα. Σε αντίθεση με το 2001 που οτιδήποτε ήταν πάνω από τη θήβα είχε στη χειρότερη 30 εκατοστά, στην καλύτερη μέτρα και είχε χιόνι και σε περιοχές που δεν ξέρω καν αν χιόνισε το 87 στη δυτική ελλάδα, την κέρκυρα και τα νησιά στο ιόνιο

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για να ειμαι ειλικρινης και να μιλαω μονο για τον εαυτο μου,κατι -10 που περναγαν απο εδω με β.δ και αστεροσκονη και θαψιμο της Τηνου, της ναξου και της Μυκονου,τα σιχαινομαι,ειναι ο χειροτερος εφιαλτης.για.μενα.Κεντροβορειοι ή καθαρα βόρειοι χιονιαδες καθολου δεν με ενοχλουν.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εντωμεταξύ δε ξέρω αν εχουν  καταγράφει αλλου στηη ελλαδα τοσα χιλιοστα 38μμ χιονιου σε 3,30 ωρες στο Βίκτωρα ...βεβαια δε μποορυμε να ξερουμε γιατι οι περισοσοτεροι σταθμοι δε καταγραφουν το χιονι σωστα ..σε πολη εννοώ οχι στα βουνά 

Επεξεργάστηκε από Clapsanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Για να ειμαι ειλικρινης και να μιλαω μονο για τον εαυτο μου,κατι -10 που περναγαν απο εδω με β.δ και αστεροσκονη και θαψιμο της Τηνου, της ναξου και της Μυκονου,τα σιχαινομαι,ειναι ο χειροτερος εφιαλτης.για.μενα.Κεντροβορειοι ή καθαρα βόρειοι χιονιαδες καθολου δεν με ενοχλουν.

Ε κάτι ξέρουμε και εμείς που σιχαινόμαστε τα ξηροκρυα, δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από το να έχεις ολικό παγετο με ήλιο, ειδικά αν ζεις με θερμοκρασίες ερπετού όπως εγω🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Ε κάτι ξέρουμε και εμείς που σιχαινόμαστε τα ξηροκρυα, δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από το να έχεις ολικό παγετο με ήλιο, ειδικά αν ζεις με θερμοκρασίες ερπετού όπως εγω🤣

Δεν με χαλαει καθολου το ξηροκρυο εμενα προσωπικα.Απολαυση ειναι,αρκει να μην ξερεις μεσα σου οτι εχεις χασει ενα χιονι και "στο πηραν" τα νησια.Το θεωρω στο μυαλο μου ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΑ και ΠΑΙΔΙΑΣΤΙΚΑ οτι ειναι ανωμαλια.Αντιθετα δεν ειναι ανωμαλια να εχει ξηροκρυο η βορεια Ελλαδα και να θαβεται η Στενη ή τα μέρη μου,οπως και να θαβονται μερη στη μακεδονια κι εγω να εχω +10. 

Τεσπα,παιχνιδια του μυαλου ενος τρελου ειναι ολα αυτα.Παμε παρακατω.Ο καθενας εχει τα θελω του και ας μας εκνευριζουν αυτα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

Όπως κάνει κι ο καθένας στις προηγούμενες σελίδες που αναφέρεται σε επιθυμίες βόρειων και τις ερμηνεύει όπως τον βολεύει. Διαβάσαμε πχ ότι θέλουμε τον αυλώνα στον ατλαντικό για να μη χιονίσει στην αθήνα. Διαβάσαμε ότι θέλουμε γροιλανδικό για να μη χιονίσει στην αθήνα κι ας έχει ήλιο και ζέστη και σε εμάς. Διαβάσαμε ότι δεν ψάχνουμε τα χιόνια στις περιοχές, αλλά πως δεν θα χιονίσει αλλού. Για όλα (αζορικός στον ατλαντικό, γροιλανδικός κλπ) υπάρχουν μηνύματα με εξήγηση για τον τρόπο που ευνοούν τις περιοχές μας. Από την άλλη το μόνο που υπάρχει είναι μηνύματα για ασυλίες, καμία ανάλυση χαρτών και γίνεται απλά ανταλλαγή από καρδούλες σε μηνύματα μεταξύ τους. Προσωπικά τα διαβάζω όλα εννοείται και γελάω γιατί κάποιοι ίσως να νομίζουν ότι έχουμε κόντρα μαζί τους και περιμένουν απάντηση μπας και πέσει κανά μπαν για να χαρούν που δεν θα διαβάζουν ευχολόγια για χιόνια εκεί που θέλουν. Επειδή κι αυτοί τα διαβάζουν, ας ξέρουν τα παιδιά ότι απάντηση δεν θα πάρουν ποτέ

Τάσο , στο μηνυμα σου ελεγες τι κανουν οι άλλοι στο forum .Για αυτο σου απάντησα. 

Οι φιλοι απο το forum που μενουν στην Αθηνα έτσι κι αλλιως ειναι δυσκολο να χιονιστουν ,οπως και αυτοι που μενουν στην Θεσσαλονίκη. Μεταξύ σας  θελετε διαφορετικά πράγματα γιατι κυνηγάτε  οριακά σενάρια. Οι υπόλοιποι δεν εχουμε λογο να μην θελουμε να χιονίσει στα πεδινα της Μακεδονίας ή της Θεσσαλίας ή της Δυτικής Ελλάδας .Το κρυο ενδέχεται να ειναι αρκετο για εμας και τελικα να δουμε και περισσότερο χιονι .

Επισης, πολλοί απο εμας χαίρονται να βλεπουν π.χ, τον Ελικώνα, την Δίρφυ ή τα Λευκα ορη θαμμένα στο χιονι κι ας το χασαμε εμεις για λίγο .

Μην τσουβαλιάζεις τον κόσμο.Αν θες .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χιόνισε το 87 στις 4 του μήνα στη θεσσαλονίκη για λίγο με ένα μικρό στρώσιμο, σαν το γενάρη του 2006.  Μετά ακολούθησαν άλλα 3-4 χαμηλά (διαφορετικές κακοκαιρίες δηλαδή) που αφορούσαν σχεδόν αποκλειστικά την κεντρική ελλάδα. Το 2001 με ένα χαμηλό, σε μια κακοκαιρία είχε κατ' ελάχιστο 30 εκατοστά και παραπάνω από τα βόρεια προάστια της αθήνας και πιο πάνω, σε όλη την ελλάδα ανατολικά της πίνδου. Και δυτικά της πίνδου είχε χιόνια παντού από την πάτρα μέχρι την πρέβεζα, την ηγουμενίτσα και την κέρκυρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...