Jump to content
nikolas 2365

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, larissa_mare είπε:

Ήρθε η ωρα να Χειμωνιασει,. ξεκίνημα με ορεινά,.μετα κβ και εχει ο Θεός. Σαν να έχουμε αρχές Δεκεμβρίου 

αυτο ακριβως ειμαστε ενα μηνα πισω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, menidi είπε:

Ξέρεις κανέναν μετεωρολόγο να κάνει πρόβλεψη από τις 90 ώρες; 

Μέχρι 62 ώρες το πολύ 

Αλλά   εδώ το πρόβλημα γίνεται χειρότερο, φτάνουμε και κάτω και από τις 72 ωρες και βλέπουμε αυτά τα αποτελέσματα σαν το σημερινό 6αρι. 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως βρε παιδί μου πόσο δύσκολο είναι να κάνει έστω ένα -2 στα 850;; Δηλαδή έλεος. Τώρα τα μάζεψε και πήγε στο 0, δηλαδή χιόνια πάνω απ' τα 1000μ αυστηρά, ενώ τις προηγούμενες μέρες έδειχνε έστω και λίγο αρνητικές. Ιανουάριος είναι, έλεος δηλαδή, δεν μπορώ. Δεν μιλάω για -10, αλλά έστω ένα -2 -3 ρε ρημάδι να χιονίσει και λίγο πιο χαμηλά. Πω ρε παιδιά..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Spyros Snowstorm είπε:

Μέχρι 62 ώρες το πολύ 

Αλλά   εδώ το πρόβλημα γίνεται χειρότερο, φτάνουμε και κάτω και από τις 72 ωρες και βλέπουμε αυτά τα αποτελέσματα σαν το σημερινό 6αρι. 

 

Επομένως; Που θέλεις να καταλήξεις ρε συ Σπυρο; Ότι χάλασαν τα μοντέλα; Φέτος; Το λογισμικό του gfs ας πούμε; Τι; Ποιο είναι το συμπέρασμα το οποίο θέλεις να αναδείξεις; Συγκεκριμένα δλδ. 

Γιατί φέτος; Τι έχει αλλάξει;

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συγγνώμη ρε παιδιά που είμαστε (αγριεμένοι)  και περιμένουμε σαν τρελοί να αλλάξει λίγο ο καιρός 

Συγνωμη που δεν λέει να πέσει μια σταγονα βροχης. Πραγματικα συγνώμη 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, bill24 είπε:

 οκ ισως εχεις δικιο θα το δουμε σε 2-3 μερες[ως θερμη εισβολη θα την θεωρησω αν βγει απο +7 και πανω]

Θα φανεί Βασίλη 

Γενικά ακόμα και τα (αξιόπιστα ανσαμπλ του ευρωπαικου) τελευταία δεν μας τα λένε ούτε   και αυτά πολύ καλά μακροπροθεσμα. 

Μπορεί να βγει και θερμή,  στο τέλος και τελικά να επαληθεύεις, αλλά αυτή την στιγμή υπάρχει μια διχογνωμια  πάνω σε αυτό το κομμάτι.(βγάζει και ένα αριθμό ψυχρών υποσεναριων που τρέχουν κάτω από τον μέσο) για εκείνο το διάστημα που αναφέρεις. 

 

 

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ας ξεκινήσουμε με βροχές και χιόνια στα ψηλά που είναι το σημαντικό και στην πορεία μέχρι αρχές Μαρτίου μακάρι να έρθει μια φωτοβολίδα με πεδινό χιόνι έστω για κάποιους. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με τα τελευταία τρεξίματα όσο πάνε σε βάθος χρόνου, δεν υπάρχει χειμώνας για την Αττική... αν δούμε σύνολο 10μμ την επόμενη εβδομάδα θα πρέπει να πανηγυρίζουμε. Δυστυχώς η ανοιξη με διαλείμματα φθινοπώρου συνεχίζεται και δείχνει να καταπίνει σχεδόν όλο τον Ιανουάριο, τουλάχιστον έως τις 15-20/1... Ας οπλιστούμε με υπομονή δεν μας έμεινε και κάτι άλλο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ φοβάμαι ότι ο Φλεβάρης θα βγάλει τα σπασμένα. Προσωπικά θέλω το Φλεβάρη ειδικά μετά τις 10-15 ανοιξιάτικο φουλ. Δε θα αντέξω να έχω βροχές και κρύο τότε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 Όποιος ενδιαφέρεται ο Ζιακοπουλος έχει ανεβάσει ένα ενδιαφέρον άρθρο στο οποίο εξηγεί εν μέρει γιατί τα μοντέλα δυσκολεύονται να διαβάσουν και να αποτυπώσουν καλύτερα τις εξελίξεις..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προσπαθηστε ορισμενα φιλαρακια να ηρεμησετε...Και να προσαρμοστειτε στις νεες συνθηκες...Σιγουρα αυτο που βιωνουμε ειναι τραγικο αλλα το χομπι μας ειναι για οσους εχουν γερα στομαχια πλεον..Αφενος γιατι ζουμε στην Ελλαδα και οχι στη Ρωσια και αφετερου γιατι η κλιματικη αλλαγη ειναι γεγονος εδω και χρονια..Απλα δεν ξερουμε σε ποιο βαθμο θα μας επηρεασει και αν ποτε θα παψει να υφισταται...

Οπως και να χει δεν αξιζει ουτε να σταναχωριεστε ουτε να νευριαζετε..Ειναι ματαιο...Δεν μπορουμε να τα βαλουμε με τον καιρο αδερφια..Καλως η κακως..Για μενα καλως!!

Βγειτε καμια βολτα,πιειτε κανα ποτηρακι,βρεθειτε με φιλους και καντε την πλακα σας..Και χαρειτε οτι ερθει απο βδομαδα...Η χρονια ειναι χαμενη για μενα οποτε θα το γλεντησω ειτε ερθουν βροχες ειτε χιονια...

Και κατι τελευταιο...Καταλαβαινω πως υπαρχουν φιλοι που εχουν χρονια να δουν σοβαρο χιονι αλλα χειμωνας δεν ειμαι μονο οταν χιονιζει στη πορτα μας..Ο καιρος σταδιακα αλλαζει..Κυνηγηστε το οπου το βρειτε το τιμημενο..Αλλη χαρη εχει να χιονιζει στην αυλη μας δε λεω.. Αλλα το χιονι ειναι χιονι οπου κι αν πεφτει...

Ολα στο μυαλο ειναι...Εαν δεν αλλαξουμε τον τροπο σκεψης μας ολα τ αλλα δεν εχουν νοημα...Μια πλακα ειναι ολα..Σορυ για τις  αμπελοφιλοσοφιες μου..Καλο μεσημερι σε ολους!!!

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

33 λεπτά πριν, Μπουτβαλ είπε:

Φερτο γμτ μπελά μου 

84-7GR.gif

Επιφανειακό ψύχος από Σερβία 

 

Δεν είναι αρκετό, για να γινόταν δουλειά με επιφανειακό ψύχος θέλουμε εδώ να είχε -3 με -4 και εκεί Σερβία- Σκόπια τουλάχιστον ένα -6. Και στην αποτύπωση των επιφανειακών θερμοκρασιών σε αυτό το ραν, το μοντέλο βγάζει θερμοκρασίες από 4-7 βαθμούς στην κεντρική Μακεδονία. 

Επεξεργάστηκε από Imathia Desert
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Χρόνια πολλά σε εμένα και σε όλους τους Γιάννηδες του φορουμ.. Από ανοιξιάτικη Ηγουμενίτσα... 

IMG_20230107_114928.jpg

Χρονια πολλα Γιαννη!!!Αντε να ερθει και ο χειμωνας να βγαλουμε τα γυαλια ηλιου και να ανεβαζουμε χειμωνιατικες εικονες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Βγειτε καμια βολτα,πιειτε κανα ποτηρακι,βρεθειτε με φιλους και καντε την πλακα σας..Και χαρειτε οτι ερθει απο βδομαδα...Η χρονια ειναι χαμενη για μενα οποτε θα το γλεντησω ειτε ερθουν βροχες ειτε χιονια...

Βγείτε γυμνοί στα λιβάδια στο στρουμφοχωριο,ερωτευτείτε,αγαπηθειτε.Ασε μας ρε Σακουλινο.Στη δουλειά όλη μέρα με τα νεύρα τέντα και με κοντομάνικο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Μπουτβαλ είπε:

Για ημιορεινα είναι καλό... Τις επιφανειακες θερμοκρασίες που δίνει ο τζίφος μην τις κοιτάς σπάνια πέφτουν μέσα 

Φίλε ίσως να έχεις δίκαιο, αλλά άμα δείς έτσι όπως κατεβαίνει αυτός ο αυλώνας πριν αποκοπεί το χαμηλό, δεν έχει αρκετό ψύχος σε όλη την έκταση του μέχρι -4 με -5 στα 850 hpa .Οπότε δεν ξέρω και στην επιφάνεια κατά πόσο ψύχος θα υπάρχει σε τέτοια περίπτωση ώστε να μεταφερθεί μέσω του βαρδάρη . Ακόμη και στα ημιορεινά  που ανέφερες αν έχει στον κάμπο γύρω στους 7 βαθμούς όπως δείχνει το gfs , αναλογικά θα χιόνιζε πάνω από τα 600 μέτρα σίγουρα. Αυτό φαίνεται και στην ισόθερμη του μηδενός που το χαμηλότερο στην κεντρική Μακεδονία είναι 800 μέτρα. 

gfs-1-84.png

84-526GR.gif

Επεξεργάστηκε από Imathia Desert
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, GEORGE SNOWMAN said:

Βγείτε γυμνοί στα λιβάδια στο στρουμφοχωριο,ερωτευτείτε,αγαπηθειτε.Ασε μας ρε Σακουλινο.Στη δουλειά όλη μέρα με τα νεύρα τέντα και με κοντομάνικο.

Έχει δίκιο ο Σάκης πάντως σε οτι αφορά τον τρόπο σκέψης. Η ραχοκοκαλιά των πιο επιτυχημένων ψυχοθεραπειών είναι αυτή. Θα συμφωνήσει μαζί μου πιστεύω και ο Μενιδιάτης ψυχολόγος της παρέας 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Έχει δίκιο ο Σάκης πάντως σε οτι αφορά τον τρόπο σκέψης. Η ραχοκοκαλιά των πιο επιτυχημένων ψυχοθεραπειών είναι αυτή. Θα συμφωνήσει μαζί μου πιστεύω και ο Μενιδιάτης ψυχολόγος της παρέας 

Η καλύτερη ψυχοθεραπεία είναι να βρίσκεις καλοκαιρακηδες και να τους χτυπάς με ψαρτουφεκο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ensembles Λέσβου. Δειτε αυτή τη μπορντώ γραμμη με -13 στα 850 και   -40 στα 500. Αυτή η γραμμουλα ξεκινά απο τη Μαύρη θάλασσα με -20 στα 850. Φτάνει και στα προσήνεμα . Μιλαμε για 23 του μήνα . Εγω θα παρακολουθώ αυτή την εξέλιξη κι ας είμαι γραφικός. ΑΥΤΗ είναι η μπακντορισια που λέμε.....

 

Diagramme GEFS

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Έχει δίκιο ο Σάκης πάντως σε οτι αφορά τον τρόπο σκέψης. Η ραχοκοκαλιά των πιο επιτυχημένων ψυχοθεραπειών είναι αυτή. Θα συμφωνήσει μαζί μου πιστεύω και ο Μενιδιάτης ψυχολόγος της παρέας 

Ακριβώς! Βέβαια αυτό είναι δύσκολο να το πετύχεις, τουλάχιστον όχι χωρίς "βοηθητικά" μέσα όπως το αλκοόλ. Ωστόσο αυτός δεν είναι ο σωστός τρόπος προφανώς..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, menidi είπε:

Ensembles Λέσβου. Δειτε αυτή τη μπορντώ γραμμη με -13 στα 850 και   -40 στα 500. Αυτή η γραμμουλα ξεκινά απο τη Μαύρη θάλασσα με -20 στα 850. Φτάνει και στα προσήνεμα . Μιλαμε για 23 του μήνα . Εγω θα παρακολουθώ αυτή την εξέλιξη κι ας είμαι γραφικός. ΑΥΤΗ είναι η μπακντορισια που λέμε.....

 

Diagramme GEFS

Έτσι σε θέλω μη μασάς και γω Αυτά ψαχνω , ετσι κι αλλιως δεν μας έχει μείνει τιοοτα αλλο χαχαχ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Έχει δίκιο ο Σάκης πάντως σε οτι αφορά τον τρόπο σκέψης. Η ραχοκοκαλιά των πιο επιτυχημένων ψυχοθεραπειών είναι αυτή. Θα συμφωνήσει μαζί μου πιστεύω και ο Μενιδιάτης ψυχολόγος της παρέας 

Beck. Ellis, Adler, Rogers, Υπαρξιστές. 

Αν και καυσωνολάτρης, είσαι διαβασμένος και γενικά δουλέμένη περίπτωση. χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ενας πανελλαδικος χιονιας αρχη κεντροβοριος με καταληξη προσηνεμος πολλων ημερων ..θα ξεχναγαμε αυτους τους μηνες????

Η μοναδικη λυση πιστευω...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...