Jump to content
nikolas 2365

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Severe_Lover είπε:

ΜΕΤΑΝΟΕΙΤΕ ΠΡΟΛΑΒΑΊΝΕΤΕ ΑΜΕΤΑΝΌΕΙΤΟΙ ΆΠΙΣΤΟΙ ΘΩΜΑΔΕΣ ΚΑΥΣΩΝΑΚΗΔΕΣ ΤΡΟΛΣ ΑΠΑΙΣΙΌΔΟΞΟΙ 

ΑΙΧΕΤΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ ΑΣΥΓΚΡΆΤΗΤΟ

ΣΑΣ ΨΆΧΝΕΙ ΙΙΙΙΙΙΙ❄️🥶🥶🥶🥶🥶🙏☢️⏳⏳

FB_IMG_1673607472427.jpg

FB_IMG_1673607478443.jpg

32(30).png

Συγκρατησε το , δεν αντεχεται αλλο κρυο😂😂😂

Πάντως καπως ετσι οπως ειναι ο δεύτερος χάρτης  θα μοιάζει ο χάρτης οχι ψηλα στην ατμόσφαιρα αλλα στα 2μετρα απ το χωμα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αποτυπώνεται τουλάχιστον στα μοντέλα η απότομη πτώση των ζωνικων περίπου στις 25 και για αυτό τον λόγο ίσως μπορέσει να σηκωθεί και πιο βόρεια ο αζορικος και να προλάβει να σχηματιστεί και ο σκανδιναβικος μπας και δούμε τίποτα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

By the way.....και ο Βόλος προσηνεμος θεωρείται. Τα μεγάλα χιόνια του έρχονται από το Αιγαίο. Στους ΚΒ χιονιαδες βλέπει λίγα πράγματα ή και καθόλου. 

Και φυσικά είναι πολύ πιο δυνατή πόλη από την Αθήνα στα χιόνια αλλά και από τη Χαλκίδα. 

Απλά... μερικές φορές τρώει αδιανόητες μουφες, σε τέτοιο βαθμό που σου έρχεται να τα σπάσεις όλα αν μένεις εκεί. Πχ Μάρτη του 2011. Δεκέμβρης του 2006.

Και άλλα πολλά.....

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θεωρώ μεχρι αυριο το πρωι ο μεσος όρος στο διάστημα α 22 με 24 θα ναι στο συν 1 , μάλιστα η κακοκαιρια εκφυλίζεται τόσο πολύ που δε νομίζω καν να βρεξεί πουθενα στη Ελλάδα εκτός από καποια δυτικα 

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, bill24 είπε:

απλα τα αποτελεσματα μετα απο πτωση ζωνικων ή ασθ φαινονται σε βαθος 15-20 ημερων

Η πτώση των ζωνικων είναι σχεδόν άμεση η επίπτωση για το άλλο δεν ξέρω δεν έχω ασχοληθεί και δεν το πολιπιστευω ότι επηρεάζει τόσο πολυ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, bill24 είπε:

το δεκεμβριο γυρω στις 18 ειχαν θερμανθει μεσα σε 3 ραν απο -1 ο μεσος ορος ειχε παει +10.περιπου στις 200 ωρες στον τζιφο

Για τους ζωτικούς ανέμους δεν ισχύει, άμεσα φαινεται μεσα σε 2 με 4 μερες νομιζω ειναξ αρκετες 

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, menidi είπε:

By the way.....και ο Βόλος προσηνεμος θεωρείται. Τα μεγάλα χιόνια του έρχονται από το Αιγαίο. Στους ΚΒ χιονιαδες βλέπει λίγα πράγματα ή και καθόλου. 

Και φυσικά είναι πολύ πιο δυνατή πόλη από την Αθήνα στα χιόνια αλλά και από τη Χαλκίδα. 

Απλά... μερικές φορές τρώει αδιανόητες μουφες, σε τέτοιο βαθμό που σου έρχεται να τα σπάσεις όλα αν μένεις εκεί. Πχ Μάρτη του 2011. Δεκέμβρης του 2006.

Και άλλα πολλά.....

απλά ο Βόλος παίζει μόνο με Δ-ΒΔ σε όλες τις εποχές του χρόνου. Ακόμη και για καύσωνα πάνω από 40 θέλει Δ-ΒΔ και για καταιγίδες. Νομίζω ούτε με καθαρό Β χιονίζεται, ή γενικά πρέπει να έχει πολύ δυνατά 850αρια. Γι' αυτό και βγαίνουν κάτι μούφες με Α που τραβάς τα μαλλιά σου, χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, bill24 είπε:

οκ μπορει οντως να μπερδευτηκα επειδη εγω δεν βλεπω ζωνικους ποτε πεφτουν?

Καλα μη νομιζεις συνηθως δε πεφτουνποτε ακομα και οταν πεφτουν μετα απο 2 μερες αλλαζουν λα και ανεβαινουν 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, menidi είπε:

By the way.....και ο Βόλος προσηνεμος θεωρείται. Τα μεγάλα χιόνια του έρχονται από το Αιγαίο. Στους ΚΒ χιονιαδες βλέπει λίγα πράγματα ή και καθόλου. 

Και φυσικά είναι πολύ πιο δυνατή πόλη από την Αθήνα στα χιόνια αλλά και από τη Χαλκίδα. 

Απλά... μερικές φορές τρώει αδιανόητες μουφες, σε τέτοιο βαθμό που σου έρχεται να τα σπάσεις όλα αν μένεις εκεί. Πχ Μάρτη του 2011. Δεκέμβρης του 2006.

Και άλλα πολλά.....

Καλα ναι , απλα δεν ειναι προσηνεμος με την εννοια του προσηνεμου (εκτεθειμενος στον ανεμο)...και οι κακοκαιριες που τον επηρεαζουν πολυ ειναι πολυ ιδιαιτερες και επηρεαζουν μαγνησια και βορεια ευβοια μονο (γιαυτο ο βολος παει μαζει με ιστιαια παντα).....Σε λιγους κεντροβορειους εχει βαλει πανω απο 10 εκ (δεκεμβρη 1986).....Καλα ο μαρτης του 2011 ηταν αλλο πραγμα....ειχε 20 εκ στον περιφερειακο, πευκακια ειχα 3 εκ και κεντρο δεν ξερω καν αν εστρωσε....δεκεμβρη του 07 μηπως εννοεις ; ηταν ενα βραδυ που χιονιζε ποσες ωρες ασθενος με 0 βαθμους και εστρωσε μαξ 1-2 εκ στις ευκολες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, Spyros Snowstorm είπε:

Το 13,14 δεν το θυμάμαι καθόλου ρε συ 

Τόσο χάλια ήταν? 

Τουλάχιστον ειχε αυτά

archives-2013-12-11-12-0.png.afe43d3626acdc11322478fbbc7c5498.pngarchives-2013-12-11-12-1.png.96e8ee1467a3f616a2e05f1aaef1fd07.pngarchives-2013-12-18-6-0.png.cbb3fc88fb427a0636113893a414fd4a.pngarchives-2013-12-18-6-1.png.de735930d20e7237039d98d4fadee06b.png

Ιανουάριος και Φεβρουάριος με το ζόρι έφτασε -2 στα 850

Φέτος έχουμε 1 μέρα με αρνητική στα 850 από 1/12!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, bill24 είπε:

στον χιονια πχ 2014 δεν ηταν συγκλιση βορειοανατολικου με βορειοδυτικου πανω απο τον βολο?αν ηταν σκετος βορειοδυτικος δεν θα καθαριζε ο ουρανος αφου θα ηταν ξεροβορι?

το 14 νομιζω ηταν βορειοανατολικος με βορειοδυτικο η συγκλιση, και νοτιοανατολικο ρευμα στα 700hpa οποτε καταλαβαινεις τι εγινε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, bill24 είπε:

στον χιονια πχ 2014 δεν ηταν συγκλιση βορειοανατολικου με βορειοδυτικου πανω απο τον βολο?αν ηταν σκετος βορειοδυτικος δεν θα καθαριζε ο ουρανος αφου θα ηταν ξεροβορι?

ψηλα ναι, αλλά θες Δ-ΒΔ επιφανειακό για ψύχος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μη μασάτε ρε οι δυτικοί πάμε να γράψουμε ιστορία, πάμε για το 3/23🤣🤣🤣

ΕΡΧΕΤΑΙ!!!!!!!❄️❄️❄️🏔️🏔️🏔️🏔️

Με το σωστό ορθογραφικό τρόπο τον Ορθόδοξο!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ο απατεωνας για λογους επισκεψιμοτητας κραταει  τα ενσεμπλς  σχετικα "απεναντι" στο κυριο.....για κατι καμενους σαν κι εμενα .....με το αντε να δω !!!! τι να δεις ρε??? τι να δεις ?????😂😂

Diagramme GEFS

Επεξεργάστηκε από INUIT
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

Καλα ναι , απλα δεν ειναι προσηνεμος με την εννοια του προσηνεμου (εκτεθειμενος στον ανεμο)...και οι κακοκαιριες που τον επηρεαζουν πολυ ειναι πολυ ιδιαιτερες και επηρεαζουν μαγνησια και βορεια ευβοια μονο (γιαυτο ο βολος παει μαζει με ιστιαια παντα).....Σε λιγους κεντροβορειους εχει βαλει πανω απο 10 εκ (δεκεμβρη 1986).....Καλα ο μαρτης του 2011 ηταν αλλο πραγμα....ειχε 20 εκ στον περιφερειακο, πευκακια ειχα 3 εκ και κεντρο δεν ξερω καν αν εστρωσε....δεκεμβρη του 07 μηπως εννοεις ; ηταν ενα βραδυ που χιονιζε ποσες ωρες ασθενος με 0 βαθμους και εστρωσε μαξ 1-2 εκ στις ευκολες

Μάρτη του 11. Φεύγω από το γραφείο μου (Γκλαβάνη με Ερμού γωνία) και ανεβαίνω στο τσιπουραδικο κάτω από το Άσυλο (Γιάννη Δήμου)

 Λέω....όπου να ναι θα αρχίσει να ξεσκίζεται . Τίποτα. Απόγευμα ξεκινά μια θύελλα πραγματική με 0.5 βαθμούς. Στο κέντρο λέω. Άγιο Νικόλαο. Το περισσότερο χιονόνερο που έχω δει ποτέ! 5 στενά πιο πάνω....5 πόντους χιόνι και 10 στενά πιο πάνω 10 πόντο κανονικό. Ράκος εγώ.....

Η Αλλη Μεριά είχε βάλει 40 πόντους και το Μενίδι στην Αθήνα που ήταν το πατρικό μου, 10. 

2006 ναι. Είχαμε πρόβλεψη για 30 πόντους εκείνο το βράδυ (από Φανή Τακουδη κτλ, δλδ δικούς μας μετεωρολογους) και τελικά δεν έστρωσε ούτε κεραμίδια και χόρτα. Τα νευρα μουυυυ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εδω και εναμιση μηνα περιμενουμε την πτωση των ζωνικων ανεμων, την ασθ , το ριτζ του αζορικου στις 300ωρες και την μεταφορά σοβαρου ψυχους στην ανατολική Ευρώπη παλι στις 300 ωρες. 

Εγω παλι εχω αποφασίσει οτι εχει χαθει ο χειμωνας και απλα περιμενω καμια βροχη μην γινουν σταχτη τα πάντα το ερχόμενο καλοκαίρι ( απριλη-νοεμβρη) 

..

Επεξεργάστηκε από Frostfang8
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Είναι ίσως η πρώτη φορά που δεν πάει πάρα πίσω χρονικά το αντικυκλωνικο μπλοκ ως τάση...συμπαγεστατο και περιλαμβάνει 3 εμποδισμους.αζορικο σκανδιναβικό και σιβηρικό και προφανος η πτώση των ζωνικων μάλλον θα γίνει και έχει αρχίσει να περνάει και στα μοντέλα...και αυτό δεν είναι χοοπυκαστιγκ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ξεχνάμε και τις αναδιπλώσεις και οτιδήποτε έχει να κάνει με τον Ατλαντικό αλλάζουμε πλάνο και σχέδιο και τα μάτια στρέφοντας β.ανστολικα...τον πατροπαράδοτο τρόπο το σύνηθες.Οποτε με αυτή λογική και βλεπωντας στο άμεσο μέλλον η λίμνη που θα μας έρθει στα δυτικά είναι καλοδεχούμενη και να μείνει και εκεί κολημενη και ας χάσει το οποίο χιόνι οποιαδήποτε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...