Jump to content
nikolas 2365

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, OLYMPUS MONS είπε:

φρέσκο..σπαρταραει 

αναθεώρησε προς τα δυτικά για

23-30

render-worker-commands-5d9fc45c7d-kkx7k-

 

30-6

render-worker-commands-5d9fc45c7d-kkx7k-

Ναι μεν αλλά... υετό βγάζει στα ανατολικά για 23-30

Mon 23 Jan 2023 - Mon 30 Jan 2023

Μετά 30-6 νομίζω είναι ξεκάθαρο

Mon 30 Jan 2023 - Mon 06 Feb 2023,Mon 30 Jan 2023 - Mon 06 Feb 2023

Επεξεργάστηκε από oldboy332
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα ανσμπλ δεν δείχνουν ότι δεν έρχεται Αυλώνας αλλά ότι δυσκολεύεται να έρθει πράγματι οποίο δεν αποκλείει το να έρθει κάποιο τμήμα του που επίσης για μας είναι υπεραρκετό...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, OLYMPUS MONS είπε:

φρέσκο..σπαρταραει 

αναθεώρησε προς τα δυτικά για

23-30

render-worker-commands-5d9fc45c7d-kkx7k-

 

30-6

render-worker-commands-5d9fc45c7d-kkx7k-

Πάντα διαφωνεί ο ευρωπαίος με το μεσοπρόθεσμό του. χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, vorios_polos said:

Τα ανσμπλ δεν δείχνουν ότι δεν έρχεται Αυλώνας αλλά ότι δυσκολεύεται να έρθει πράγματι οποίο δεν αποκλείει το να έρθει κάποιο τμήμα του που επίσης για μας είναι υπεραρκετό...

Αβεβαιότητα δειχνουν τα ens και ζορι να κατεβει κατι σε αυτον το σάπιο χειμωνα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Τα ανσμπλ δεν δείχνουν ότι δεν έρχεται Αυλώνας αλλά ότι δυσκολεύεται να έρθει πράγματι οποίο δεν αποκλείει το να έρθει κάποιο τμήμα του που επίσης για μας είναι υπεραρκετό...

Οτι και να 'ναι, ξυπνήσαμε με καμπάνες και θα κοιμηθούμε με ελαφρια τζαζ, ετσι?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, nikolasxm είπε:

Οτι και να 'ναι, ξυπνήσαμε με καμπάνες και θα κοιμηθούμε με ελαφρια τζαζ, ετσι?

Εμ βέβαια. Εσύ με ελαφρια τζαζ ξυπνάς και με καμπάνες μπορείς να κοιμάσαι?😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, nikolasxm είπε:

Οτι και να 'ναι, ξυπνήσαμε με καμπάνες και θα κοιμηθούμε με ελαφρια τζαζ, ετσι?

Πάντα χεχεχεχε 😜

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Εμ βέβαια. Εσύ με ελαφρια τζαζ ξυπνάς και με καμπάνες μπορείς να κοιμάσαι?😂

Τέτοια εποχή δεν έπρεπε καν να κοιμομαστε ... Καμπανες παντα επρεπε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λοιπόν ... δεν μπορώ νΑ ανεβάσω εικόνα αλλά ανανέωσε ο ευρω τους ζωνικους ... 

https://charts.ecmwf.int/products/extended-zonal-mean-zonal-wind?area=nh&base_time=202301190000

Τότε πάμε καλά... Αν ισχύσει ίσως να μην βγει σε πρώτη φάση μιας και είναι ακόμα δυνατοί στις 26 (αν και εγώ είμαι σίγουρος ότι θα κατεβάσει  κάτι μιας και δεν είναι απόλυτο ότι σώνει και ντε θα κρατηθεί το ψύχος με τέτοιο Ριτζ σαν τις 168 του Ευρωπαίου)θα παίξει ακόμα πιο δυνατά η  δεύτερη φάση  γκαραντυ ... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φοβερά ανσαμπλ για 26 με 27 εδω πολυ χιονι δινουν .....στις 28 καμια 20 αρια σεναρια κατεβάζουν κατι σαν λιμνη αυλωνα κομμάτι μικρό....Στις 30 κατεβάζουν 25 σεναρια αυλωνα δυτικα μας καμια 5,6 πανω μας 5,6 πιο ανατολικα ακομα και αλλα 10 ,ε 15 ότι να ναι άσχετα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κι εδώ στη Θεσσαλονίκη το snow depth για 29-30 είναι αρκετά καλό. Νομίζω το καλύτερο για φετος

Επεξεργάστηκε από nikolasxm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, George Trilofianos είπε:

Καλησπερα κι απο μενα. Τελικα ελπιζουμε σε τιποτα εμεις εδω στα βορεια η μπα?

ΝΑΙ!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φιλοι μου,Θοδωρη και απο την Λαρισα(δεν ξερω το ονομα σου),δεν εχω προβλημα στην ευρεση στοιχειων,απλα δεν με βοηθανε οσο θα ηθελα. Δυσκολοπροβλεπτη περιοδος. Ευχαριστω για την οποια προσφορα σας. Παρ'ολα αυτα,τολμω να διακινδυνεψω μια προβλεψη(αφου τα φυλλα δαφνης ειχαν πολυ καλη επιδραση). Μοιαζει με της προηγουμενης εβδομαδας,μερικοι την γνωριζουν. Απ'οτι φαινεται η λιμνιτσα ,υπολειμμα της διαταραχης του 'ατλαντικου αυλωνα' θα παραμεινει ελαχιστα δυτικα μας και θα τραβηξει τον επομενο μικροαυλωνα 26-27 Ιανουαριουπου θα δωσει αρκετες βροχες στα νοτια και χιονακια στα βορεια. Στη συνεχεια θα εχουμε γρηγορη αναδιπλωση με μεγαλυτερο αυλωνα στην αλλαγη του μηνα,κι εκει ειναι το στοιχημα. Ο αυλωνας αυτος θα κολλησει στη Μαυρη θαλασσα και διασπαστει σε δυο κομματια. το ενα θα φυγει ανατολικα-νοτιοανατολικα,ενω το αλλο θα κινηθει  δυτικα ακριβως βορειοτερα μας και θα ενωθει στο τελος με το ατλαντικο χαμηλο ,κοβωντας στα 2 τον αζορικο. Αυτο το συστημα θα επηρρεασει κυριως την βορεια χωρα με αρκετα χιονια και χαμηλες θερμοκρασιες! Αυτο το συστημα δειχνει να καταρρεει στα ανοιχτα της Ιβηρικης χερσονησου στο τελος της πρωτης εβδομαδας του Φεβρουαριου. Στα τελειωματα της προβλεψης (χειρομαντεια για μερικους πια),αυτη η λιμνιτσα που θα εχει μεινει θα δωσει πατημα στον Αζορικο να ισχυροποιηθει και να κινηθει βορειοτερα και να δωσει 'πασα' σε εναν ακομη αυλωνα προς τα μερη μας. Αυτο δειχνει να ειναι πιο ισχυρο,καθ'οτι φαινεται πιο ισχυρος αεροχειμμαρος με χαμηλοτερες θερμοκρασιες!! Με απλα λογια,αν ζουσα σε μια πολη στη Βορεια χωρα ,θα ειχα σιγουρευτει οτι θα χιονισει αξιοπρεπως μεχρι τις πρωτες μερες του Φλεβαρη. Τωρα που ειμαι στην Αθηνα ,θα εκανα υπομονη και θα περιμενα οτι αν οχι στις 10 Φεβρουριου,την 'ΑΓΙΑ' Τσικνοπεμπτη(16 Φεβρουριου) θα εχω χιονια στην αυλη μου. Ευχαριστω και καλο βραδυ!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, antinod είπε:

Φιλοι μου,Θοδωρη και απο την Λαρισα(δεν ξερω το ονομα σου),δεν εχω προβλημα στην ευρεση στοιχειων,απλα δεν με βοηθανε οσο θα ηθελα. Δυσκολοπροβλεπτη περιοδος. Ευχαριστω για την οποια προσφορα σας. Παρ'ολα αυτα,τολμω να διακινδυνεψω μια προβλεψη(αφου τα φυλλα δαφνης ειχαν πολυ καλη επιδραση). Μοιαζει με της προηγουμενης εβδομαδας,μερικοι την γνωριζουν. Απ'οτι φαινεται η λιμνιτσα ,υπολειμμα της διαταραχης του 'ατλαντικου αυλωνα' θα παραμεινει ελαχιστα δυτικα μας και θα τραβηξει τον επομενο μικροαυλωνα 26-27 Ιανουαριουπου θα δωσει αρκετες βροχες στα νοτια και χιονακια στα βορεια. Στη συνεχεια θα εχουμε γρηγορη αναδιπλωση με μεγαλυτερο αυλωνα στην αλλαγη του μηνα,κι εκει ειναι το στοιχημα. Ο αυλωνας αυτος θα κολλησει στη Μαυρη θαλασσα και διασπαστει σε δυο κομματια. το ενα θα φυγει ανατολικα-νοτιοανατολικα,ενω το αλλο θα κινηθει  δυτικα ακριβως βορειοτερα μας και θα ενωθει στο τελος με το ατλαντικο χαμηλο ,κοβωντας στα 2 τον αζορικο. Αυτο το συστημα θα επηρρεασει κυριως την βορεια χωρα με αρκετα χιονια και χαμηλες θερμοκρασιες! Αυτο το συστημα δειχνει να καταρρεει στα ανοιχτα της Ιβηρικης χερσονησου στο τελος της πρωτης εβδομαδας του Φεβρουαριου. Στα τελειωματα της προβλεψης (χειρομαντεια για μερικους πια),αυτη η λιμνιτσα που θα εχει μεινει θα δωσει πατημα στον Αζορικο να ισχυροποιηθει και να κινηθει βορειοτερα και να δωσει 'πασα' σε εναν ακομη αυλωνα προς τα μερη μας. Αυτο δειχνει να ειναι πιο ισχυρο,καθ'οτι φαινεται πιο ισχυρος αεροχειμμαρος με χαμηλοτερες θερμοκρασιες!! Με απλα λογια,αν ζουσα σε μια πολη στη Βορεια χωρα ,θα ειχα σιγουρευτει οτι θα χιονισει αξιοπρεπως μεχρι τις πρωτες μερες του Φλεβαρη. Τωρα που ειμαι στην Αθηνα ,θα εκανα υπομονη και θα περιμενα οτι αν οχι στις 10 Φεβρουριου,την 'ΑΓΙΑ' Τσικνοπεμπτη(16 Φεβρουριου) θα εχω χιονια στην αυλη μου. Ευχαριστω και καλο βραδυ!!

Για τα Ιωάννινα τι θα έλεγες φίλε??

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...