Jump to content
nikolas 2365

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αύριο έχω να φύγω από το airbnb 11 το λεωφορείο του ΚΤΕΛ είναι 3. Αν χιονίσει θα τριγυρναω με βαλίτσες μέσα στα χιόνια. Χαχαχα. Μακάρι να κάνει έστω και πέτσα. Αλλά ξέροντας ότι η Ήπειρος σε μεγαλύτερα υψόμετρα θα θαφτει και ότι θα περάσω μέσα με ησυχάζει. Για να δούμε.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όσοι είναι άνω των 500-600 μέτρων πάνε για πολύ χιόνι. Δυτική Μακεδονία παίζει μπάλα άνετη με freezing level <900 και Τ850 -2/-4 στα 850.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Αύριο έχω να φύγω από το airbnb 11 το λεωφορείο του ΚΤΕΛ είναι 3. Αν χιονίσει θα τριγυρναω με βαλίτσες μέσα στα χιόνια. Χαχαχα. Μακάρι να κάνει έστω και πέτσα. Αλλά ξέροντας ότι η Ήπειρος σε μεγαλύτερα υψόμετρα θα θαφτει και ότι θα περάσω μέσα με ησυχάζει. Για να δούμε.

 

Ποια ειναι η εκτίμηση σου για Θεσσαλονίκη? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Madsnow είπε:

Σε ποια περιοχή είσαι Θάνο; Από Αλεξάνδρεια εγώ

Από Πλατυ αλλά για διάφορες δουλειές σχεδόν όλη μέρα Αλεξάνδρεια είμαι. αύριο πως το βλέπεις θα χιονίσει ?

Επεξεργάστηκε από thanossnow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Αύριο έχω να φύγω από το airbnb 11 το λεωφορείο του ΚΤΕΛ είναι 3. Αν χιονίσει θα τριγυρναω με βαλίτσες μέσα στα χιόνια. Χαχαχα. Μακάρι να κάνει έστω και πέτσα. Αλλά ξέροντας ότι η Ήπειρος σε μεγαλύτερα υψόμετρα θα θαφτει και ότι θα περάσω μέσα με ησυχάζει. Για να δούμε.

Που θα παει.Πρωτη προσπαθεια πριν λιγεs μερεσ μαs εδωσε χιονονερο σε μετριεs εντασειs υετου.

Μονο πετσεs εωs 5 εκατοστα και πασπαλεs βλεπουμε στα Γιαννενα απο το 2019 που ειχαμε τιs τελευταιεs καλεs χιονοστρωσειs.

Mακαρι να τελειωσει αυτο το αισχοs Μιχαηλ.

Φτασαμε στον πατο του βαρελιου στα Γιαννενα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, heavy snow είπε:

Που θα παει.Πρωτη προσπαθεια πριν λιγεs μερεσ μαs εδωσε χιονονερο σε μετριεs εντασειs υετου.

Μονο πετσεs εωs 5 εκατοστα και πασπαλεs βλεπουμε στα Γιαννενα απο το 2019 που ειχαμε τιs τελευταιεs καλεs χιονοστρωσειs.

Mακαρι να τελειωσει αυτο το αισχοs Μιχαηλ.

Φτασαμε στον πατο του βαρελιου στα Γιαννενα.

Και εγώ ελπίζω φίλε για την έκπληξη. Να χιονίσει και να έχει και αρνητικές. Μακάρι το μέτωπο να μας κάνει την χάρη, και αύριο να είμαι εγκλωβισμένος εδώ! Η ταλαιπωρία αυτή θα άξιζε!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, thanossnow είπε:

Από Πλατυ αλλά για διάφορες δουλειές σχεδόν όλη μέρα Αλεξάνδρεια είμαι. αύριο πως το βλέπεις θα χιονίσει ?

Δύσκολο Θάνο. Ίσως χιονόνερο. Ας δούμε και τα απογευματινά και στο  nowcast πως κινείται το σύστημα και βλέπουμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Madsnow είπε:

Δύσκολο Θάνο. Ίσως χιονόνερο. Ας δούμε και τα απογευματινά και στο  nowcast πως κινείται το σύστημα και βλέπουμε

Ευρωπαίος πάντως όλη μέρα μας χιονιζε στο πρωινό ραν τουλάχιστον 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, thanossnow είπε:

Ευρωπαίος πάντως όλη μέρα μας χιονιζε στο πρωινό ραν τουλάχιστον 

Ευρωπαίος με βαση τα πρωινά δεν δίνει χιόνι. Μήπως έδινε από δεδομενα του 18 χθες βραδυ. Τώρα αν μπεις που κρατάει ακομα από τα πρωινά δεν δινει χιόνι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Madsnow είπε:

Ευρωπαίος με βαση τα πρωινά δεν δίνει χιόνι. Μήπως έδινε από δεδομενα του 18 χθες βραδυ. Τώρα αν μπεις που κρατάει ακομα από τα πρωινά δεν δινει χιόνι 

Α ναι το 18αρι ήταν . και τα πρωινά όμως έχουν για κάνα 3ωρο μόνο όμως. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν προλάβει και γυρίσει σε βαρδάρη θεσσαλονίκη αύριο βράδυ και έχουμε έντονα φαινόμενα ίσως το δει να πέφτει κανένας στα πολύ ψηλά της πόλης..γενικά όμως ξενερωμένος γιατί πεδινή δυτική θεσσαλία πάλι έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να το δει ακόμα και έτσι χαχαχ

Επεξεργάστηκε από isnow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 minutes ago, [weathermaniac] said:

Εδώ και ένα μέρος της συζήτησης με τον καθηγητή μου.

 

Screenshot_2023-01-25-15-32-27-200_com.miui.gallery.png

Ο οποίος κάνει και το μάθημα μετεωρολογίας στο μαθηματικό που ήμουν! Πολύ καλός !

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, isnow είπε:

Αν προλάβει και γυρίσει σε βαρδάρη θεσσαλονίκη αύριο βράδυ και έχουμε έντονα φαινόμενα ίσως το δει να πέφτει κανένας στα πολύ ψηλά της πόλης..γενικά όμως ξενερωμένος γιατί πεδινή δυτική θεσσαλία πάλι έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να το δει ακόμα και έτσι χαχαχ

Ναι ρε συ... Παλιότερα είχαμε την πέτσα στανταρακι ακόμα και στα πέτρινα και ψάχναμε το ιστορικό ... Τώρα κυνηγάμε το ιστορικό και δεν μας θέλει ούτε η χιονόπτωση .... Α ρε εφημεριδουλα μου ....μας έλειψες ... Πήραμε τα πάνω μας τα τελευταία χρόνια (εκτός από πέρυσι) και τώρα κλαίμε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, isnow είπε:

Αν προλάβει και γυρίσει σε βαρδάρη θεσσαλονίκη αύριο βράδυ και έχουμε έντονα φαινόμενα ίσως το δει να πέφτει κανένας στα πολύ ψηλά της πόλης..γενικά όμως ξενερωμένος γιατί πεδινή δυτική θεσσαλία πάλι έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να το δει ακόμα και έτσι χαχαχ

Θα διαβάσεις μέσα στο λεωφορείο. Πήγαινε τσάρκα κι έλα 😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, snowjohn είπε:

Ο οποίος κάνει και το μάθημα μετεωρολογίας στο μαθηματικό που ήμουν! Πολύ καλός !

Yep! Εξαιρετικός άνθρωπος και νοιάζεται πραγματικά για τους φοιτητές του! Αν έδινες το μάθημα τα έτη 19 ή 20 ή 21 παραλίγο να ήμουν ο επιτηρητής σου😂 χαχαχα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Εδώ και ένα μέρος της συζήτησης με τον καθηγητή μου.

 

Screenshot_2023-01-25-15-32-27-200_com.miui.gallery.png

Ξεκινησα να στο γραφω και γω πριν για το -3  αλλα το εσβησα κοιτωντας την υποστηριξη και το απο που ερχοταν το συστημα, αλλα ο προφεσορας σαφως γνωριζει καλυτερα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, theodors3 είπε:

ο μεσος ορος του 6αριου φαινεται πολυ καλος!

gens-51-1-144.png

Σε αυτές τις ώρες είναι καλός όντως...δείχνει να έχει χώρο να χωθεί ο αυλών  Αδριατική - Ιόνιο ... απλά πιέζεται πολύ ο αζορ και αν καταφέρει να κάνει κάτι θα είναι πρόσκαιρο και μετά θα φύγει γρήγορα  ανατολικά και παπαλα για εμάς ... Εκεί ήθελε έναν Γροιλανδικο η πιο υψηλα γαιοδυναμικα για να σηκωθεί δυτικότερα και κάθετα σχεδόν ... Του εύχομαι να τα καταφέρει 

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μην απογοητεύεστε, έρχεται μεγάλη τούμπα στα επόμενα ραν. Πρώτα απο όλα ο Αζορικός αντικυκλώνας κάπου 2-3 Φλεβάρη αποκτάει μια πιο ήπια τροχιά και αναγκάζεται από Σκανδιναβικά χαμηλά να υποχωρήσει δυτικότερα της Αγγλίας σπρώχνει ή καλύτερα αναγκάζει τις χαμηλές πιέσεις Σκανδιναβία και κεντρικής Ευρώπης να να κατέβουν νοτιότερα, αν η μετατόπιση του Αζορικού πάει ακόμα δυτικότερα και αποκτήσει μεγαλύτερο γεωγραφικό ύψος θα είναι σαν να ανοίγουν οι πόρτες του παραδείσου διάπλατα! Το κρύο σε δεύτερη φάση θα βρει δρόμο για νοτιότερα όταν ο Αζορικος αντικυκλώνας μπει στην σωστή θέση, μέχρι στιγμής φαίνεται πως θα γίνει άμεσα!  Καλά χιόνια εύχομαι στα παιδιά που τα περιμένουν, απο αύριο θα υπάρξουν εκπλήξεις ειδικά δυτική Μακεδονία (όσο αφορά τα υψόμετρα).

 

 

 

overview_20230125_06_192.jpg

2mtemp_anom_20230125_06_222.jpg

850temp_20230125_06_240.jpg

gfs-athens-gr-38n-235e.jpeg

gem-athens-gr-38n-235e.jpeg

gph500_anom_20230125_06_204.jpg

850temp_20230125_06_204.jpg

snow_prob_20230125_06_204.jpg

cfs-0-192.png

gfs-0-192.png

gfs-1-192.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

αρναούτογλου έδωσε 200 μέτρα για αύριο μέχρι και το απόγευμα και χιονόνερο στα πεδινά ενώ το βράδυ και έπειτα 800 μέτρα. για Ημαθία. 

Επεξεργάστηκε από thanossnow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, freeze είπε:

Σε αυτές τις ώρες είναι καλός όντως...δείχνει να έχει χώρο να χωθεί ο αυλών  Αδριατική - Ιόνιο ... απλά πιέζεται πολύ ο αζορ και αν καταφέρει να κάνει κάτι θα είναι πρόσκαιρο και μετά θα φύγει γρήγορα  ανατολικά και παπαλα για εμάς ... Εκεί ήθελε έναν Γροιλανδικο η πιο χαμηλά γαιοδυναμικα για να σηκωθεί δυτικότερα και κάθετα σχεδόν ... Του εύχομαι να τα καταφέρει 

η πιεση του χαμηλου της ισλανδιας τον κανει φουριοζο τον αυλωνα! παλι πρεπει να πιαστουμε απο μια κλωστη μηπως παιξει κανενα βιαιο χαμηλο να δουμε καμια 6ωρη χιονοθυελλα🤪

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, thanossnow είπε:

αρναούτογλου έδωσε 200 μέτρα για αύριο μέχρι και το απόγευμα και χιονόνερο στα πεδινά ενώ το βράδυ και έπειτα 800 μέτρα. για Ημαθία. 

Θανάση εδώ τι υψόμετρο έδωσε σήμερα το βράδυ; ;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...