Jump to content
nikolas 2365

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Ε ναι ειπα πιο πριν ...οι μετα την Αττική παιρνουμε οτι θέση θελει ο καθένας αλλα απο νόμους μακράν ευβοια αττικη πρώτοι σε χιονια και η βοιωτια ....μετα βαλτε οποια σειρα θελετε τους υπολιιπους χαχαχα

Απλα θεωρω οτι η μαγνησια βλεπει πιο πολλα χιονια απο αττικη συγκριτικα με τα υψομετρα παντα...(δηλαδη δεν συγκρινω βολο με αγιο στεφανο προφανως αχαχαχα)....Για τρικαλα-καρδιτσα-λαρισα δεν ξερω τι παιζει αναλογα με τα υψομετρα οποτε δεν εχω αποψη για αυτη την συγκριση

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

#nikolas 2365 το παρακάτω σενάριο είναι καθαρά δικό μας και δυτική Αττική (στο τελείωμα γιατί πριν έχει καλουδια για πολλούς), αξίζει αποθήκευση.

gens-7-0-384.png

gens-7-2-384.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, menidi είπε:

Ετοιμάζεσαι βλέπω Βαγγέλη!!!! Αν κρίνω από τα εικονίδια!!! Σωστός!!

Εννοείτε ετοιμάζομαι ψύχραιμος και νηφάλιος γιατί όποιος σ εκνευρίζει σε ελέγχει...😎😎😎😎

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, vorios_polos είπε:

Εννοείτε ετοιμάζομαι ψύχραιμος και νηφάλιος γιατί όποιος σ εκνευρίζει σε ελέγχει...😎😎😎😎

Αν έρθει το 3/3 Βαγγέλη προτείνω το θέμα των αναφορών να το ανοίξεις εσύ. 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, nikolas 2365 είπε:

Αν έρθει το 3/3 Βαγγέλη προτείνω το θέμα των αναφορών να το ανοίξεις εσύ. 😂

 

1 λεπτό πριν, nikolas 2365 είπε:

Αν έρθει το 3/3 Βαγγέλη προτείνω το θέμα των αναφορών να το ανοίξεις εσύ. 😂

Αν δεν έχω αρθριτικά μέχρι το 2045 οκ...😎😎

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

Απλα θεωρω οτι η μαγνησια βλεπει πιο πολλα χιονια απο αττικη συγκριτικα με τα υψομετρα παντα...(δηλαδη δεν συγκρινω βολο με αγιο στεφανο προφανως αχαχαχα)....Για τρικαλα-καρδιτσα-λαρισα δεν ξερω τι παιζει αναλογα με τα υψομετρα οποτε δεν εχω αποψη για αυτη την συγκριση

Στα βουνά ισως οπως Πήλιο αλλα τα 500 μέτρα Αττικής και Εύβοιας δε νομίζω ότι έχουν αντίπαλο ..Και δε μιλάω για τις μερες χιονοπτώσεις αλλα τα ύψη νομιζω ειναι πιο μεγάλα τουλαχιστον τα τελευταία 20 χρονια

Και πιστεύω γινεται αυτο επειδή χιονιζονται με πολλούς τρόπους και με αιγαιο και με ιονιο και με όλα 

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, bill24 είπε:

Στα ανατολικα προσηνεμα η συγκλιση των ανεμων ειναι τα παντα.Οταν μιλάμε για ανεμους εννοω τον βορειοδυτικο με τον βορειοανατολικο...συνηθως σε προσηνεμες διαταξεις ο βορειοανατολικος ειναι δυνατος 6-7 μποφορ σιγουρα.οσο πιο ισχυρος ειναι ο βορειοδυτικος και αναλογα την συνιστωσα τοσο η συγκλιση παλατζαρει προς τα ανατολικα.αναλυτικα 

Κακοκαιρια αριαδνη

Πολυ χιονι σε σποραδες κυμη το πρωτο 2ημερο 8-9/1 η συγκλιση εγινε ακριβως εκει γιατι ο βορειοδυτικος ειχε αρκετα δυτικη συνιστωσα μοιαζοντας περισσοτερο με δυτικοβορειο(γι αυτο πηγε τοσο ψηλα η συγκλιση και γι αυτο ηπειρωτικα τμηματα οπως η περιοχη μου φαρσαλα ειχε υγρασια και ενα 10ποντο.αλλιως θα ειχαμε λιακαδα αλλά η δυτικη δυνατη συνιστωσα καταφερε να κουβαλησει λιγη υγρασια απο ιονιο)

Κακοκαιρια ελπιδα

Ο βορειοδυτικος ανεμος ηταν αρκετα ισχυρος στις 23/1 και η συγκλιση ελαβε χωρα πανω στην αττικη.η δυτικη αττικη εμεινε λιγο εξω καθως ο ισχυρος βορειοδυτικος ειχε φερει την συκλιση λιγο ανατολικοτερα.στις 24/1 ο βορειοδυτικος ειχε εξασθενησει και ετσι το βραδακι εκανε απλως μια πασπαλα στην αττικη καθως η συγκλιση πλεον ειχε μεταφερθει δυτικοτερα και εκεινο το βραδυ εβαλε το πολυ χιονι σε  θηβα και κυριως λειβαδια που παρακολουθουσε και την καμερα.

Ο βολος το 14 ειχε χιονιστει παλι με προσηνεμη διαταξη(ειδικη διαταξη πιανει συνηθως μονο το βολο και περιξ)απλα ουσιαστικα με συγκλιση βορειοανατολικου με δυτικο...ο βορειοανατολικος δρουσε ως νεφοδιαλυτης σε ολη την υπολοιπη παιδιαδα.αποτελεσμα ο βολος 50 ποντους και 5 χλμ εξω προς την πεδιαδα σχεδον τιποτα.στην περιοχη μου επειδη ειναι στην ακρη της πεδιαδας η επιδραση του βορειοανατολικου ειναι πιο εξασθενημενη οποτε βαλαμε 10-15 ποντους λογω υγρασιας που μετεφερε ο δυτικος)

Οσο για την λαμια καμια προσηνεμη διαταξη δεν την ευνοει ποτε.ειναι καθαρη ηπειρωτικη περιοχη και χιονιζεται με δυτικα χαμηλα.αλλες περιοχες της φθιωτιδας πχ καμμενα βουρλα ναι παιζουν μπαλα με προσηνεμο καιρο...

Αυτα σορρυ για το μακροσκελες κειμενο

Πάντως προσηνεμα διάταξη θεωρώ μια διάταξη μεσα στο Αιγαίο...Για παράδειγμα η Μήδεια δεν ηταν καθαρα προσηνεμα, ουτε το 14 νομίζω καθβς είχε χαμηλο από το ιονιο  απλα νοτια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Στα βουνά ισως οπως Πήλιο αλλα τα 500 μέτρα Αττικής και Εύβοιας δε νομίζω ότι έχουν αντίπαλο 

Πηλιο εννοω ναι... πχ ζαγορα, τσαγκαραδα,κισσος που βλεπουν ευκολα ενα μετρο καθε χρονο σχεδον ....και τα μισομετρα τα εχει για πλακα.....ενω πορταρια μακρινιτσα βλεπουν πανευκολα μεχρι 30-40 εκ αλλα απο εκει και πανω ζοριζονται

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Γιάννης μασ είπε:

Πηλιο εννοω ναι... πχ ζαγορα, τσαγκαραδα,κισσος που βλεπουν ευκολα ενα μετρο καθε χρονο σχεδον ....και τα μισομετρα τα εχει για πλακα.....ενω πορταρια μακρινιτσα βλεπουν πανευκολα μεχρι 30-40 εκ αλλα απο εκει και πανω ζοριζονται

Ναι συμφωνώ σ αυτο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Πάντως προσηνεμα διάταξη θεωρώ μια διάταξη μεσα στο Αιγαίο...Για παράδειγμα η Μήδεια δεν ηταν καθαρα προσηνεμα, ουτε το 14 νομίζω καθβς είχε χαμηλο από το ιονιο  απλα νοτια 

Το 14 η διαταξη πιο πολυ μοιαζει με κεντροβορειο παρα με προσηνεμο χιονια....αλλα γενικα εγω τον ονομαζω χιονια βολου γιατι με αυτη την διαταξη χιονιζει σχεδον μονο στον βολο ( και βορεια ευβοια πολυ)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Πάντως προσηνεμα διάταξη θεωρώ μια διάταξη μεσα στο Αιγαίο...Για παράδειγμα η Μήδεια δεν ηταν καθαρα προσηνεμα, ουτε το 14 νομίζω καθβς είχε χαμηλο από το ιονιο  απλα νοτια 

Εξελίχθηκε σε γνησιο προσηνεμο που κεντραρει την Αθηνα στις 16.2

Screenshot_20230111-152321_Chrome.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Γιάννης μασ είπε:

Το 14 η διαταξη πιο πολυ μοιαζει με κεντροβορειο παρα με προσηνεμο χιονια....αλλα γενικα εγω τον ονομαζω χιονια βολου γιατι με αυτη την διαταξη χιονιζει σχεδον μονο στον βολο ( και βορεια ευβοια πολυ)

Και γω αυτό θυμάμαι για τους υπόλοιπους έσκασε πιο νοτια ο αυλωνας και το χαμηλο πηγε νοτια αλλιως πιο βορεια θα ταν κεντροβορειο,  η τουλαχιστον θα χιονιζε πιο καλα στη δυτικη θεσσαλια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, geornik είπε:

Εξελίχθηκε σε γνησιο προσηνεμο που κεντραρει την Αθηνα στις 16.2

Screenshot_20230111-152321_Chrome.jpg

Ναι αλλα σαν καοκαιρια  δεν ήταν  προσηνεμη ασχετο το τι εγινε πολλες κακοκαιριες καταληγουν προσηνεμα, δηλαδη δε θα τον φέρεις παράδειγμα να οποιος σε ρωτήσει τι είναι ο προσηνεμος χιονιας,  ενω το 2008 πχ ηταν το απόλυτο παράδειγμα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Aκομα δεν έρχεται τιποτα...Πάντως είναι η πρώτη μέρα της σεζόν που έχουμε ελπιδοφόρα τρεξίματα και φαίνεται επιτέλους στο βάθος χειμώνας.Αν συνεχίσουν και στα 12αρια αλλά και στα αυριανά εχουμε κανει καλη αρχή και μπαίνουμε σε περίοδο ενδιαφέροντος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Galanto είπε:

Ναι αλλα σαν καοκαιρια  δεν ήταν  προσηνεμη ασχετο το τι εγινε πολλες κακοκαιριες καταληγουν προσηνεμα, δηλαδη δε θα τον φέρεις παράδειγμα να οποιος σε ρωτήσει τι είναι ο προσηνεμος χιονιας,  ενω το 2008 πχ ηταν το απόλυτο παράδειγμα 

Το 2002 κ το 2008 ναι ηταν κλασικοι προσηνεμοι(αν θεωρησουμε την πεδινη  Αττικη ως δεικτη);όλα τα άλλα ήταν παραλλαγές κεντρονότιου-πανελλαδικού με κατάληξη προσήνεμο ή κλειστού προσήνεμου που ο καιρός μένει μέσα στο Αιγαίο κυρίως

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, geornik είπε:

Το 2002 κ το 2008 ναι ηταν κλασικοι προσηνεμοι(αν θεωρησουμε την πεδινη  Αττικη ως δεικτη)

Απλα γενικα δεν ξερω αν ειναι σωστό η λαθος αυτο που λεω αλλα εγω οταν ακούω προσηνεμο χιονια π.χ δε περιμένω να μου ρίξει κατι εδω περιμενω κλασσικά το κρυο να πεφτει μεσα στο Αιγαίο και απο κει και περα όποιον βρει περισσότερο θα ναι ευβοια Βοιωτία αττικη, αλλά ίσως ν α μήν ειναι και σωστό αυτό που λεω 

Οπως και η Αριάδνη μπορει να χιονισε και στα κεντροβορεια αλλα δεν ηταν κεντροβορεια οπως η Σοφία πχ

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Στα βουνά ισως οπως Πήλιο αλλα τα 500 μέτρα Αττικής και Εύβοιας δε νομίζω ότι έχουν αντίπαλο ..Και δε μιλάω για τις μερες χιονοπτώσεις αλλα τα ύψη νομιζω ειναι πιο μεγάλα τουλαχιστον τα τελευταία 20 χρονια

Και πιστεύω γινεται αυτο επειδή χιονιζονται με πολλούς τρόπους και με αιγαιο και με ιονιο και με όλα 

Έστειλες το  iban σου στον snowman ??

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, ΜΠΑΜΠΗΣ MJT είπε:

Απλά να υπενθυμίσω παίδες, οτι εδώ σχολιάζουμε και αναλύουμε  χάρτες..

Χαχαχαχα..Καλα χιονια μπαμπηηηηηη

 

gfs-0-132.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...