Jump to content
nikolas 2365

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Χιών είπε:

Θα πρότεινα να ξεκλειδωθεί σιγά-σιγά το θέμα του Φεβρουαρίου γιατί μεγάλο μέρος των σχολίων αφορά πλέον τις πρώτες μέρες του. 

Όχι ακόμη...υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον που αφορά το διάστημα μέχρι και την τελευταία μέρα του γεναρη για ένα μεγάλο κομμάτι της χώρας και πολλούς από εμας.οποτε αυτό το θέμα μπορεί να μείνει και μέχρι τέλους.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Kosmas34 είπε:

Και ο παιος δεν μας έχει -4 που είπες σε προηγούμενο ποστ, με το ζόρι -3 και για λίγο. 

Ε πολύ καλύτερο είναι. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, vorios_polos είπε:

Και για τον Φλεβάρη είπαμε την διαδικασία.Θα δηλώσετε ποιοι θέλετε και θα γίνει κλήρωση 

Αφού υπάρχει ήδη ανοιχτό θέμα για τον Φλεβάρη και με ευχή για μέγα ΚΒ, γιατί να το αλλάξουμε; 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, thanossnow είπε:

Ε πολύ καλύτερο είναι. 

Πάλι δεν αρκεί γιατί και ο υετος που δίνει είναι σκοτωμένος…

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μπορούν να υπάρχουν παραλλήλως και τα δυό θέματα, αυτό εννοώ. Για αρχειακούς κυρίως λόγους αν και εφόσον βγει κάποια σημαντική κακοκαιρία αρχές Φεβρουαρίου να βρίσκονται οι σχολιασμοί στο αντίστοιχο θέμα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Kosmas34 είπε:

Πάλι δεν αρκεί γιατί και ο υετος που δίνει είναι σκοτωμένος…

Καλα ας βγει 1000 αρι χαμηλο η 995 και θα σου πω ποσο σκοτωμενος θα ναι ο υετος 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για την Δευτέρα εδώ ανέβηκε φυσικά η Τ.. το άλλο.. για τα μακρινά ο Τζιφός θα βγάλει μάλλον δυνατό σενάριο.. αλλά πότε θα βγει πραγματικοτητα επιτέλους το μεγάλο χιόνι στα κβ??

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Galanto είπε:

Καλα ας βγει 1000 αρι χαμηλο η 995 και θα σου πω ποσο σκοτωμενος θα ναι ο υετος 

Δεν ξέρω αν γίνεται να βελτιωθεί ο υετος και να έχουμε ένα -4, αν γίνεται ελπίζω να γίνει στο 12αρι του παιου 😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Για την Δευτέρα εδώ ανέβηκε φυσικά η Τ.. το άλλο.. για τα μακρινά ο Τζιφός θα βγάλει μάλλον δυνατό σενάριο.. αλλά πότε θα βγει πραγματικοτητα επιτέλους το μεγάλο χιόνι στα κβ??

από ποιο υψομετρο περιμένεις να ξεκινήσει και να τελειώσει με χιονι?

εγώ πιστεύω 1400.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν  βγει αυτη η εικονα ειναι ζητημα χρονου για τα κεντροβορεια η σε πρωτη η σε δυετρη φαση θα χουν  χιονοκακοκαιρια 

gfs-0-186.png

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

από ποιο υψομετρο περιμένεις να ξεκινήσει και να τελειώσει με χιονι?

εγώ πιστεύω 1400.

Ναι 1000 θα είναι το χαμηλότερο λογικά, και πρόσκαιρα, 1200 και πάνω χοντρικά θα έλεγα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Kosmas34 είπε:

Δεν ξέρω αν γίνεται να βελτιωθεί ο υετος και να έχουμε ένα -4, αν γίνεται ελπίζω να γίνει στο 12αρι του παιου 😁

Μπορεί όμως να βελτιωθεί υετός με -3 η -2 και θα αρκεί αν θα έχει τόσο όσο βγάζει το βαθύ χαμηλό. Τέλος πάμε σε καλύτερα 12αρια και βλέπουμε.  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Kosmas34 είπε:

Δεν ξέρω αν γίνεται να βελτιωθεί ο υετος και να έχουμε ένα -4, αν γίνεται ελπίζω να γίνει στο 12αρι του παιου 😁

Μειον 4 οχι μεχρι μειον 3 πιστεύω 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Galanto είπε:

Αν  βγει αυτη η εικονα ειναι ζητημα χρονου για τα κεντροβορεια η σε πρωτη η σε δυετρη φαση θα χουν  χιονοκακοκαιρια 

gfs-0-186.png

Εδώ θέλαμε γροιλανδικο να αποκοψει τον Αυλώνα, τελικά φαίνεται δύσκολο να κατέβει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν το χαμηλο βγει βαθύ...με μειον 2 Χίονισει ως τα 500 περίπου και μειον 3 μεχρι 200 ...χοντρίκα με μειον 3 μπορεί και πιο χαμηλα αλλα δε νομίζω να στρώσει ιδιαίτερα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Αν το χαμηλο βγει βαθύ...με μειον 2 Χίονισει ως τα 500 περίπου και μειον 3 μεχρι 200 ...χοντρίκα με μειον 3 μπορεί και πιο χαμηλα αλλα δε νομίζω να στρώσει ιδιαίτερα 

σκούρα τα πράγματα δηλαδή 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Αν το χαμηλο βγει βαθύ...με μειον 2 Χίονισει ως τα 500 περίπου και μειον 3 μεχρι 200 ...χοντρίκα με μειον 3 μπορεί και πιο χαμηλα αλλα δε νομίζω να στρώσει ιδιαίτερα 

Εγώ είμαι στα 224. Αν το χαμηλό βγει όπως λες χιονιζομαι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ ωραίο και το 6αρι που δείχνει για πολλοστή φορά για όσους ξέρουν 2 πράγματα αλλά και τι έχει συμβεί σε όλους τους χιονιάδες ότι δεν χρειάζεται κανένα -10 στις περιοχές μας ή στα ανσάμπλ και κανένα -20 στη ρωσία για να χιονίσει στην κεντροβόρεια ελλάδα. Και στις 234 ώρες παρόμοια εικόνα με την περιοχή της θεσσαλονίκης να μηδενίζει με -3 στα 850. Εννοείται βέβαια ότι δεν είναι αυτό ακριβώς το επιθυμητό σενάριο αφού ο αυλώνας θέλουμε να είναι πιο λεπτός και το χαμηλό να φύγει λίγο πιο βόρεια. ΦΙΛΑΚΙΑ

Modele GFS - Carte prévisions

Modele GFS - Carte prévisions

Modele GFS - Carte prévisions

Modele GFS - Carte prévisions

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 ώρες πριν, KapelosG είπε:

Το ερωτημα που αρχιζει να παιρνει σαρκα και οστα πλεον ειναι αλλο στην Αττικη, θα πεσουμε κατω απ την χαμηλοτερη Τ850 Ιανουαριου 2014 που εχει το ρεκορ υψηλοτερης σε βαθος 50ετιας ή θα παρει το βραβειο αυτος του 2023...μεχρι σημερα η πιο κρυα μερα ειχε 0,6 στα 850 στο φετινο Γεναρη

image.thumb.png.82446589c98d5de70ae5ceaf482fef00.png

-12.3 το 1973? Αλήθεια? Υπάρχουν τέτοιες θερμοκρασίες?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...