Jump to content
teo_73

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ-ΥΕΤΟΥ κ.α

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

@KapelosG πως ακριβώς έχεις πρόσβαση στα δεδομένα του παραπάνω site που μας έδωσες?

Έκανα registration και εδώ και μια ώρα δεν μου έχει έρθει καν το email για να κάνω confirmation...

Αααα δεν μπορώ να έχω πρόσβαση...από κάτω λέει τα όργανα και ανά πατήσεις σε αυτό που σε ενδιαφέρει έχει διαγράμματα, στα οποία ζουμαρα με το ποντίκι και βγαίνει τιμή στο τέλος...βέβαια εχει πολλές ελλείψεις 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, KapelosG said:

Αααα δεν μπορώ να έχω πρόσβαση...από κάτω λέει τα όργανα και ανά πατήσεις σε αυτό που σε ενδιαφέρει έχει διαγράμματα, στα οποία ζουμαρα με το ποντίκι και βγαίνει τιμή στο τέλος...βέβαια εχει πολλές ελλείψεις 

Θεούλης!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
29 minutes ago, KapelosG said:

Γενικά ένα μπαχαλο, αλλά με -14.5 το -2.8 στα 225 μέτρα είναι πολύ ψηλά...δεν ξέρω πάντως τι έχουν κάνει στην Ρόδο γενικά μοιάζει να τα χουν λίγο χαμενα

Βλέπω και άλλο ενα σενάριο. Ο σταθμός Ρόδος να αναφέρεται στις τιμές Μαριτσών και ο σταθμός Μαριτσών να αναφέρεται στην τοποθεσία με τα 225 μέτρα (φαίνεται ένα παλιό οίκημα στο google earth στη περιοχή, ίσως ήταν του Ελληνικού δημοσίου και προς χρήση της ΕΜΥ; λέω εγώ τώρα) και απλά έχουν μπερδέψει τις συντεταγμένες κάπου εκεί και εμφανίζουν αυτές του Παραδεισίου (όπως και το υψόμετρο) ως ο πιο σύγχρονος σταθμός της Ρόδου. Πχ θυμάμαι και κάπου αλλού είχα βρεί εμφανέστατο λάθος όπου τις τιμές Μαριτσών τις έδιναν ως δήθεν Παρασείδι. Δεν συνάγεται από πουθενά οτι το Παραδείσι λειτουργούσε πριν το 1977. 

Η γενικά τα έχουν κάνει σαλάτα. Πχ ο σταθμός Ρόδος (που δεν αναφέρεται πουθενά ως Αεροδρόμιο Ρόδου ή Παραδείσι) να είναι κανένας άκυρος σε άλλο σημείο της Ρόδου.

Επίσης δεν είχε χτιστεί καν το αεροδρόμιο του Παραδεισίου βρε παιδιά το 1950...Το 1977 χτίστηκε

http://www.rhodes-rho.airports-guides.com/rho_history.html

Αποκλείεται το -2.8 να αφορά το Παραδείσι...Τα έχουν μπλέξει

 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Ορίστε και άλλο ένα σημείο στο οποίο φαίνεται από το site της ΕΜΥ ότι έχει γίνει μίξη των δεδομένων 2 σταθμών στη Ρόδο και ενδεχομένως να υπήρχε και ένας τρίτος

http://www.emy.gr/emy/el/services/components/MetStationsList.pdf

691450786_Screenshot2023-05-24at2_31_46AM.png.1e7d5779ce7a5e84d94122b71638a848.png

Δίνουν 1955 μέχρι σήμερα όταν 

α) ο σταθμός στο Παραδείσι δεν υπήρχε πριν το 1977

β) ο σταθμός Μαριτσών είχε δεδομένα προ του 1955...και σταμάτησε να λειτουργεί το 1977...

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Βλέπω και άλλο ενα σενάριο. Ο σταθμός Ρόδος να αναφέρεται στις τιμές Μαριτσών και ο σταθμός Μαριτσών να αναφέρεται στην τοποθεσία με τα 225 μέτρα (φαίνεται ένα παλιό οίκημα στο google earth στη περιοχή, ίσως ήταν του Ελληνικού δημοσίου και προς χρήση της ΕΜΥ; λέω εγώ τώρα) και απλά έχουν μπερδέψει τις συντεταγμένες κάπου εκεί και εμφανίζουν αυτές του Παραδεισίου (όπως και το υψόμετρο) ως ο πιο σύγχρονος σταθμός της Ρόδου. Πχ θυμάμαι και κάπου αλλού είχα βρεί εμφανέστατο λάθος όπου τις τιμές Μαριτσών τις έδιναν ως δήθεν Παρασείδι. Δεν συνάγεται από πουθενά οτι το Παραδείσι λειτουργούσε πριν το 1977. 

Η γενικά τα έχουν κάνει σαλάτα. Πχ ο σταθμός Ρόδος (που δεν αναφέρεται πουθενά ως Αεροδρόμιο Ρόδου ή Παραδείσι) να είναι κανένας άκυρος σε άλλο σημείο της Ρόδου.

Επίσης δεν είχε χτιστεί καν το αεροδρόμιο του Παραδεισίου βρε παιδιά το 1950...Το 1977 χτίστηκε

http://www.rhodes-rho.airports-guides.com/rho_history.html

Αποκλείεται το -2.8 να αφορά το Παραδείσι...Τα έχουν μπλέξει

 

Εμένα δεν μου κάνει εντύπωση πάντως το -2.8 να είναι παραλιακό, συμπεριφέρεται ως περιοχή με μηδενικό υψόμετρο με -14+ στα 850, γιατί να μην μπορεί να πιάσει τέτοια τιμή; Με -14 στα 850 τα 200+ μέτρα έχουν τιμές -3 και κάτω με πολύ μεγάλη βεβαιότητα δεν νομίζω ότι το -2.8 αφορά σταθμο σε μεγαλύτερα υψόμετρα...και ο Πειραιάς με -14.5 το -2.8 θα το πιανε, πόσο μάλλον η Ρόδος που έχει ελάχιστη θερμονησιδα και ειδικά το 1950 μηδενική...πρεπει να εξεταστεί καλύτερα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
1 hour ago, KapelosG said:

Εμένα δεν μου κάνει εντύπωση πάντως το -2.8 να είναι παραλιακό, συμπεριφέρεται ως περιοχή με μηδενικό υψόμετρο με -14+ στα 850, γιατί να μην μπορεί να πιάσει τέτοια τιμή; Με -14 στα 850 τα 200+ μέτρα έχουν τιμές -3 και κάτω με πολύ μεγάλη βεβαιότητα δεν νομίζω ότι το -2.8 αφορά σταθμο σε μεγαλύτερα υψόμετρα...και ο Πειραιάς με -14.5 το -2.8 θα το πιανε, πόσο μάλλον η Ρόδος που έχει ελάχιστη θερμονησιδα και ειδικά το 1950 μηδενική...πρεπει να εξεταστεί καλύτερα 

Δεδομένου ότι είναι η παραλιακή Ρόδος και βλέποντας τη διαχρονική αντίσταση των Δωδεκανήσων σε χαμηλές Τ εγώ δεν πείθομαι. Σε κάθε περίπτωση όμως το αεροδρόμιο στο Παραδείσι δεν υπήρχε το 1950 άρα έχει διαιωνιστεί το λάθος της ΕΜΥ που κάνει για τις τιμές της Ρόδου. Απλά πρέπει να δούμε σε ποιόν σταθμό αναφέρεται το -2.8. Χρειάζεται να στείλουμε ένα διευκρινιστικό email στην ΕΜΥ.

Επίσης κοίταξα καλύτερα τα στοιχεία των σταθμών από τα διαγράμματα όπως τα έβγαλες και εσύ και υπάρχουν τραγικά λάθη. Έχω βρει περίεργες τιμές για αρκετούς. Βρήκα πχ 51 βαθμούς για το Αίγιο τον Ιούνιο του 1934, 50+ για τη Λαμία και διάφορα άλλα κουλά . Επίσης ελάχιστες τύπου μηδέν τον καλοκαίρι σε διάφορους παραλιακούς της νότιας Ελλάδας κοκ.

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Ορίστε πχ οι 52.5 βαθμοί για τον Ιούνιο του 1987 και οι 51.9 για τον Ιούλιο του 1987 στη Λαμία ΕΜΥ...

image.png.32554f834ff071059a2a444f3881de82.png

 

Screenshot 2023-05-24 at 9.50.39 AM.png

 

 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Ορίστε και για το επίμαχο διάστημα 5 και 6 Φεβρουαρίου 1950 οι ελάχιστες στην Κάρπαθο. Πάνω από 6.5 βαθμοί. Με -11.6 στα 850 δε νομίζω οτι μπορούσε να δώσει πάνω από 6.5 βαθμούς ακόμα και η Κάρπαθος

Που οκ, ξέρουμε οτι ο σταθμός στην Κάρπαθο δεν υπήρχε το 1950. Σύμφωνα με την ΕΜΥ ο σταθμός στη πόλη της Καρπάθου άρχισε να λειτουργεί το 1970 και στο Αεροδρόμιο της Καρπάθου τη δεκαετία του 1990. 

905783122_Screenshot2023-05-24at10_05_29AM.png.8dc6dfa1257f9bbccdf599d70debeedc.png

 

 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Δεδομένου ότι είναι η παραλιακή Ρόδος και βλέποντας τη διαχρονική αντίσταση των Δωδεκανήσων σε χαμηλές Τ εγώ δεν πείθομαι. Σε κάθε περίπτωση όμως το αεροδρόμιο στο Παραδείσι δεν υπήρχε το 1950 άρα έχει διαιωνιστεί το λάθος της ΕΜΥ που κάνει για τις τιμές της Ρόδου. Απλά πρέπει να δούμε σε ποιόν σταθμό αναφέρεται το -2.8. Χρειάζεται να στείλουμε ένα διευκρινιστικό email στην ΕΜΥ.

Επίσης κοίταξα καλύτερα τα στοιχεία των σταθμών από τα διαγράμματα όπως τα έβγαλες και εσύ και υπάρχουν τραγικά λάθη. Έχω βρει περίεργες τιμές για αρκετούς. Βρήκα πχ 51 βαθμούς για το Αίγιο τον Ιούνιο του 1934, 50+ για τη Λαμία και διάφορα άλλα κουλά . Επίσης ελάχιστες τύπου μηδέν τον καλοκαίρι σε διάφορους παραλιακούς της νότιας Ελλάδας κοκ.

Καλά προφανώς εξετάζουμε την κάθε περίπτωση, δεν μπορείς να χει 50αρια με 20 στα 850...εδώ μιλάμε για μια περίπτωση ψύχους 100ετιας στα Δωδεκάνησα, έχει πράγματι πολλά λάθη...μόνο αν μας πουν θα ξέρουμε, αλλά η Ρόδος δεν πιάνει χαμηλά γιατί δεν έχει ποτέ χαμηλά 850, εκείνη την φορά που έπιασε γιατί να μην βαρεσει αρνητικές 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
2 minutes ago, KapelosG said:

Καλά προφανώς εξετάζουμε την κάθε περίπτωση, δεν μπορείς να χει 50αρια με 20 στα 850...εδώ μιλάμε για μια περίπτωση ψύχους 100ετιας στα Δωδεκάνησα, έχει πράγματι πολλά λάθη...μόνο αν μας πουν θα ξέρουμε, αλλά η Ρόδος δεν πιάνει χαμηλά γιατί δεν έχει ποτέ χαμηλά 850, εκείνη την φορά που έπιασε γιατί να μην βαρεσει αρνητικές 

Δες πιο πάνω για την Κάρπαθο...

Πάνω από 6.5 βαθμούς δίνει 5/6 Φεβρουαρίου 1950. Δε στέκουν αυτά.Έχουν μπερδέψει τους σταθμούς.

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Ορίστε και για το επίμαχο διάστημα 5 και 6 Φεβρουαρίου 1950 οι ελάχιστες στην Κάρπαθο. Πάνω από 6.5 βαθμοί. Με -11.6 στα 850 δε νομίζω οτι μπορούσε να δώσει πάνω από 6.5 βαθμούς ακόμα και η Κάρπαθος

Που οκ, ξέρουμε οτι ο σταθμός στην Κάρπαθο δεν υπήρχε το 1950. Σύμφωνα με την ΕΜΥ ο σταθμός στη πόλη της Καρπάθου άρχισε να λειτουργεί το 1970 και στο Αεροδρόμιο της Καρπάθου τη δεκαετία του 1990. 

905783122_Screenshot2023-05-24at10_05_29AM.png.8dc6dfa1257f9bbccdf599d70debeedc.png

 

 

Δεν έχει δεδομένα αυτό είναι η ευθεία γραμμή και κάνει γραμμική παρεμβολή μέχρι την επόμενη μέτρηση, δεν έχει στοιχεία και προφανώς δεν στέκει 6.5 με -12 στα 850

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, KapelosG said:

Δεν έχει δεδομένα αυτό είναι η ευθεία γραμμή και κάνει γραμμική παρεμβολή μέχρι την επόμενη μέτρηση, δεν έχει στοιχεία και προφανώς δεν στέκει 6.5 με -12 στα 850

Η γραμμική παρεμβολή θα έπρεπε να ήταν μια ευθεία γραμμή. Γι αυτό ζούμαρα επίτηδες. Υπάρχει διακύμανση εδώ. Ελάχιστη αλλά υπάρχει.

Σε κάθε περίπτωση, τι συζητάμε τώρα. Αφού δεν υπήρχε καν σταθμός στην Κάρπαθο το 1950

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, South καυσωνάκιας είπε:

Η γραμμική παρεμβολή θα έπρεπε να ήταν μια ευθεία γραμμή. Γι αυτό ζούμαρα επίτηδες. Υπάρχει διακύμανση εδώ. Ελάχιστη αλλά υπάρχει.

Σε κάθε περίπτωση, τι συζητάμε τώρα. Αφού δεν υπήρχε καν σταθμός στην Κάρπαθο το 1950

Κάνε ζουμ στις 5-6/2 να δεις δεν έχει τίποτα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, KapelosG said:

Κάνε ζουμ στις 5-6/2 να δεις δεν έχει τίποτα 

Όντως δεν έχει. Αλλά αυτά τα δεδομένα δεν είναι από την Κάρπαθο σε κάθε περίπτωση. Δεν υπήρχε σταθμός το 1950 εκεί και έχω το email και από την ΕΜΥ που λέει αναλυτικά τις ημερομηνίες λειτουργίας των σταθμών στην Κάρπαθο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, South καυσωνάκιας είπε:

Όντως δεν έχει. Αλλά αυτά τα δεδομένα δεν είναι από την Κάρπαθο σε κάθε περίπτωση. Δεν υπήρχε σταθμός το 1950 εκεί και έχω το email και από την ΕΜΥ που λέει αναλυτικά τις ημερομηνίες λειτουργίας των σταθμών στην Κάρπαθο.

Τι να σου πω, η πλάκα είναι ότι έχει 2, ο δεύτερος δεν βγάζει δεδομένα...μυστήριο γενικα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
2 minutes ago, KapelosG said:

Τι να σου πω, η πλάκα είναι ότι έχει 2, ο δεύτερος δεν βγάζει δεδομένα...μυστήριο γενικα

2 είναι όντως οι σταθμοί.

Ορίστε οι περίοδοι λειτουργίας των σταθμών της Καρπάθου από την ΕΜΥ.

1279966990_Screenshot2023-05-24at10_24_30AM.png.a01a71888f1363c169ca06990a7eb5ab.png

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
13 hours ago, Χιών said:

Σε αυτήν την εισβολή φάνηκε η πραγματική θερμοκρασιακή δυναμική της Δωδεκανήσου. Απέχει έτη φωτός από 2004 και 1976 αλλά και οποιαδήποτε άλλη γνωστή εισβολή, μιλάμε για ατόφιο Σιβηρικό ψύχος στα 850 (-15 στο Καστελόριζο, -14,5 στη Ρόδο, -12 σε Κάρπαθο και Κάσο) και πολύ χαμηλά γεωδυναμικά και πάχος ατμόσφαιρας (κάτω από 510 στο Καστελόριζο!). 

Εφόσον δεν υπάρχουν δεδομένα θερμοκρασίας εδάφους από αυτήν την εισβολή, δεν γίνεται να μιλάμε με σιγουριά για την πραγματική δυναμική της Δωδεκανήσου.

archives-1950-2-5-6-0.png?

archives-1950-2-5-6-2.png

Παλικαρι που εκατσες και βρηκες τον χαρτη! Ενδιαφερον θα ειχε να δουμε και τις τιμες της Ατταλειας εκεινες τις μερες - αν υπαρχουν, Που σιγουρα θα ηταν αρκετα κατω απο το -4,6 που εχει για ρεκορ μετα το 1973...

Δεδομενο ειναι οτι με αυτες τις Τ στα 850 (ας πουμε -14) Το Ελληνικο πχ το 2004 επιασε -3,8 και ολικο παγετο χωρις να εχει συνεχομενα φαινομενα ολο το 24ωρο. Χιονοπτωση ειναι δυσκολη για τα Δωδεκανησα με αυτο το χαρτη αφου το ρευμα θα ηταν ΒΒΑ, ενω στο τελ Αβιβ με το χαμηλο πανω τους θα ειχαν μαλλον ισχυρα φαινομενα, βεβαια με -8 οπως φαινεται και σε κατι βιντεο απο τοτε μονο παρκα και αυτοκινητα καταφερε να στρωσει.

Πιστευω οτι το Καστελοριζο ειναι αδυνατον να μην εγραψε αρνητικη εδω αφου κοντευει -16 και -18 στα 850 λιγο πιο μεσα στην μικρα Ασια με ΒΑ ρευμα! Η Κασος κ η Καρπαθος λογικα θα ηταν λιγο πιο πανω αλλα και παλι με -11 -12 ειναι ακραιο να μην εγραψαν 0 ακομα και στα παραλια. Το Ελληνικο στην Αριαδνη επιασε αρνητικη με λιγοτερο απο -10, το οποιο ουτε τερας ηπειρωτικοτητας ειναι και εχει και θερμονισηδα.

Εαν υπαρχουν και αλλοι "χιονιαδες" Τελ Αβιβ καλο θα ηταν να κοιταξουμε τους χαρτες γιατι εκει μονο με Δ ανεμους η το χαμηλο πανω τους μπορουν να χιονιστουν και φυσικα ακραιο κρυο που θα πιανει ολη την Τουρκια κατα την καταβαση του. Στη Μαλτα δεν υπαρχουν τετοια 850ρια, και επισης κατι τελευταιο που ειδα για την Λαμπεντουζα οτι τον Δεκεμβριο του 14 το ιλμετεο δεν δινει κατω απο 5c με -6/850 και φαινομενα, οποτε το -0,4 απο ποτε το χουνε βρει στο γουικι?! Θα χρειαζονταν τουλαχιστον -10/850 για να πεσει σε τετοια επιπεδα η Τ!!!

https://www.ilmeteo.it/portale/archivio-meteo/Lampedusa+e+Linosa/2014/Dicembre?refresh_ce

Επεξεργάστηκε από alkis91_2.0
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επανέρχομαι με τα 50άρια στη Λαμία από την ΕΜΥ

Τελικά βλέπω τρία 50άρια το επίμαχο διάστημα του καύσωνα του Ιουλίου του 1987

 

1248095370_Screenshot2023-05-24at10_39_59AM.png.5791c30fa1ee860c884b019259aa9b09.png

 

Θα θυμάστε κάποιοι οτι στο παρελθόν είχαμε συζητήσει για αυτά τα περίεργα 50άρια στη Λαμία. Τα οποία δεν είχαν ημερομηνία. Ε, λοιπόν τα βρήκαμε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, alkis91_2.0 said:

Η Κασος κ η Καρπαθος λογικα θα ηταν λιγο πιο πανω αλλα και παλι με -11 -12 ειναι ακραιο να μην εγραψαν 0 ακομα και στα παραλια.

 

Αν δεν είχαν φαινόμενα τότε μπορεί να έγραψαν και 4 βαθμούς εκεί κάτω. Εδώ ακόμα και η νότια Αττική με -11 χωρίς φαινόμενα δίνει θετικές Τ. Γενικά δεν φαίνεται να επηρεάστηκαν τα Δωδεκάνησα από το 1950 που σημαίνει οτι δύσκολα μη αναστροφικές περιοχές θα έπεσαν στο μηδέν. Αναστροφικές περιοχές ίσως αλλά εκεί που είναι πάνω στη θάλασσα με καθόλου αναστροφή δεν υπάρχουν πιθανότητες να μηδένισαν η Κάσος και η Κάρπαθος 5 και 6 Φεβρουαρίου 1950 χωρίς φαινόμενα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Αν δεν είχαν φαινόμενα τότε μπορεί να έγραψαν και 4 βαθμούς εκεί κάτω. Εδώ ακόμα και η νότια Αττική με -11 χωρίς φαινόμενα δίνει θετικές Τ. Γενικά δεν φαίνεται να επηρεάστηκαν τα Δωδεκάνησα από το 1950 που σημαίνει οτι δύσκολα μη αναστροφικές περιοχές θα έπεσαν στο μηδέν. Αναστροφικές περιοχές ίσως αλλά εκεί που είναι πάνω στη θάλασσα με καθόλου αναστροφή δεν υπάρχουν πιθανότητες να μηδένισαν η Κάσος και η Κάρπαθος 5 και 6 Φεβρουαρίου 1950 χωρίς φαινόμενα. 

ειναι ακραιοι οι 4 βαθμοι με τετοια 850ρια για οποιαδηποτε περιοχη ειδικα νυχτα, το 2012 με -10.7 ειχε 0.4c to Ελληνικο χωρις φαινομενα και σπασμενη συννεφια που εμποδιζει την αναστροφη... και παλι ομως ειναι σχεδον σιγουρο οτι τρωνε την απολυτη ελαχιστη του μπαλζαν και οποιασδηποτε παραλιας περιοχης στη Μαλτα και γενικα στη δυτικη μεσογειο που ουτε κατα διανοια δεν μπορει να δει τετοιες Τ στα 850!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
8 minutes ago, alkis91_2.0 said:

ειναι ακραιοι οι 4 βαθμοι με τετοια 850ρια για οποιαδηποτε περιοχη ειδικα νυχτα, το 2012 με -10.7 ειχε 0.4c to Ελληνικο χωρις φαινομενα και σπασμενη συννεφια που εμποδιζει την αναστροφη... και παλι ομως ειναι σχεδον σιγουρο οτι τρωνε την απολυτη ελαχιστη του μπαλζαν και οποιασδηποτε παραλιας περιοχης στη Μαλτα και γενικα στη δυτικη μεσογειο που ουτε κατα διανοια δεν μπορει να δει τετοιες Τ στα 850!

To Μπαλζάν είναι 4χμλ στο εσωτερικό και σε 60 μέτρο υψόμετρο. Την ημέρα που έδωσε -1.7 το Ta Qal στα 5χλμ στο εσωτερικό σίγουρα θα είχε μηδενίσει ή θα είχε δώσει αρνητική. Σε κάθε περίπτωση αυτά είναι ασκήσεις επι χάρτη και υποθέσεις. Δεν είναι το ίδιο το Ελληνικό με την καραηπιότητα των νότιων παραλιακών Δωδεκανήσων. Για μένα ακόμα και 5 βαθμοί είναι στο παιχνίδι στη Κάσο με -11 στα 850 χωρίς φαινόμενα αν είχε συνεχείς ανέμους που βλέπουμε διαχρονικά την επίδραση τους από το nocturnal radiative air cooling στην ευρύτερη περιοχή.

Χωρίς στοιχεία και υποθέσεις ουσιαστικά μιλάμε. 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και να πουμε και για την Πανταλερια ΒΔ της μαλτας ο σταθμος ειναι στα 198μ υψομετρο με απολυτη ελαχιστη 1 απο το 1971... που υποδηλωνει οτι ειτε εγινε με ισχυρα φαινομαινα αυτο αλλα ισως και με αναστροφη αφου 200μ υψομετρο στην ακτη δεν παιζει να εχει. Παλι στα παραλια θα ειχε το λιγοτερο 3 βαθμους με κανονικη θερμοβαθμιδα ισως και παραπανω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

To Μπαλζάν είναι 4χμλ στο εσωτερικό και σε 60 μέτρο υψόμετρο. Την ημέρα που έδωσε -1.7 το Ta Qal στα 5χλμ στο εσωτερικό σίγουρα θα είχε μηδενίσει ή θα είχε δώσει αρνητική. Σε κάθε περίπτωση αυτά είναι ασκήσεις επι χάρτη και υποθέσεις. Δεν είναι το ίδιο το Ελληνικό με την καραηπιότητα των νότιων παραλιακών Δωδεκανήσων. Για μένα ακόμα και 5 βαθμοί είναι στο παιχνίδι στη Κάσο με -11 στα 850 χωρίς φαινόμενα αν είχε συνεχείς ανέμους που βλέπουμε διαχρονικά την επίδραση τους από το nocturnal radiative air cooling στην ευρύτερη περιοχή.

Χωρίς στοιχεία και υποθέσεις ουσιαστικά μιλάμε. 

Παρε και το 4,5 που εγραψε το καστελλοριζο στην Ελπιδα με οριακο -8/850, και συγκρινε το με το -15 του 1950! ειναι αδυνατον να μην ειχε αρνητικη αφου και αλλα χαρακτηριστικα στην ατμοσφαιρα τοτε ηταν καλυτερα. Και το -11 που λεμε για καρπαθο ειναι ουσιαστικα το χειροτερο σεναριο αφου με τον χαρτη και -13 δεν αποκλειεται.. ειναι αδιανοητο να εχει 5 βαθμους με τετοια Τ ακομα και το καταμεσημερο!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, alkis91_2.0 said:

Και να πουμε και για την Πανταλερια ΒΔ της μαλτας ο σταθμος ειναι στα 198μ υψομετρο με απολυτη ελαχιστη 1 απο το 1971... που υποδηλωνει οτι ειτε εγινε με ισχυρα φαινομαινα αυτο αλλα ισως και με αναστροφη αφου 200μ υψομετρο στην ακτη δεν παιζει να εχει. Παλι στα παραλια θα ειχε το λιγοτερο 3 βαθμους με κανονικη θερμοβαθμιδα ισως και παραπανω.

Απλά μια προσοχή γενικότερα που το έχω αναφέρει και σε άλλα post, για τα στοιχεία της Μάλτας, της Λαμπεδούσας (δεν έχω τσεκάρει για την Παντελαρία) οι πηγές για τις απόλυτα ελάχιστες είναι από blog. Δεν είναι RS σύμφωνα με την wiki. Τώρα χαριστικά τις αφήνουν μέχρι κάποιος να το κάνει raise (ίσως το κάνω εγώ αν έχω χρόνο) γιατί προφανώς δεν βρίσκουν άλλες πηγές. 

Σε κάθε περίπτωση, αυτά είναι μόνο υποθέσεις. Στα επίσημα που έχουμε πρέπει να βασιζόμαστε. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
3 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Απλά μια προσοχή γενικότερα που το έχω αναφέρει και σε άλλα post, για τα στοιχεία της Μάλτας, της Λαμπεδούσας (δεν έχω τσεκάρει για την Παντελαρία) οι πηγές για τις απόλυτα ελάχιστες είναι από blog. Δεν είναι RS σύμφωνα με την wiki. Τώρα χαριστικά τις αφήνουν μέχρι κάποιος να το κάνει raise (ίσως το κάνω εγώ αν έχω χρόνο) γιατί προφανώς δεν βρίσκουν άλλες πηγές. 

Σε κάθε περίπτωση, αυτά είναι μόνο υποθέσεις. Στα επίσημα που έχουμε πρέπει να βασιζόμαστε. 

https://web.archive.org/web/20161221004048/http://clima.meteoam.it/AtlanteClim2/pdf/(470)Pantelleria.pdf

αυτη ειναι η πηγη της παντελεριας

Και κοιτα και το ιλμετεο για την λαμπεντουζα εδω https://www.ilmeteo.it/portale/archivio-meteo/Lampedusa+e+Linosa/2014/Dicembre?refresh_ce

που δινει 5 βαθμους στις 31/12/2014 με τον ψυχροτερο χαρτη της 30ετιας για την περιοχη!

 

Δεν ειναι οτι δεν πιστεβω την τιμη της παντελεριας αλλα στα 200μ υψομετρο δεν γινεται να συγκρινουμε με την παραλιακη κασο!

Επεξεργάστηκε από alkis91_2.0
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...