Jump to content
teo_73

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ-ΥΕΤΟΥ κ.α

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, alkis91_2.0 said:

Παρε και το 4,5 που εγραψε το καστελλοριζο στην Ελπιδα με οριακο -8/850, και συγκρινε το με το -15 του 1950! ειναι αδυνατον να μην ειχε αρνητικη αφου και αλλα χαρακτηριστικα στην ατμοσφαιρα τοτε ηταν καλυτερα. Και το -11 που λεμε για καρπαθο ειναι ουσιαστικα το χειροτερο σεναριο αφου με τον χαρτη και -13 δεν αποκλειεται.. ειναι αδιανοητο να εχει 5 βαθμους με τετοια Τ ακομα και το καταμεσημερο!

Έχουμε δει την Κάσο ΕΑΑ πάμπολες φορές να είναι κολλημένη σε αστρονομικα υψηλές τιμές με πολύ χαμηλά Τ στα 850. Δλδ όλη η χώρα να ξεπαγιάζει και η Κάσος με γερό άνεμο χωρίς φαινόμενα να είναι πραγματικά στην κοσμάρα της με 2-3-4 βαθμούς πάνω από όλη την υπόλοιπη Ελλάδα σε μεγάλα cold snaps. Πχ και το 2017 ήταν τραγικές οι διαφορές της Κάσου με τα παράλια της Κρήτης παραδίπλα αλλά και πάμπολες φορές.

Αλλά για το Καστελόριζο να στο δώσω πιο εύκολα. Ίσως εκείνη την ημέρα και με την ηπειρωτικότητα της Τουρκίας από πάνω του να έπιασε πολύ χαμηλές Τ. Έξαλλου δε το έχω προσέξει λεπτομερώς πως συμπεριφέρεται αλλά για την Κάσο...its a different ball game all together...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, alkis91_2.0 said:

https://web.archive.org/web/20161221004048/http://clima.meteoam.it/AtlanteClim2/pdf/(470)Pantelleria.pdf

αυτη ειναι η πηγη της παντελεριας

Και κοιτα και το ιλμετεο για την λαμπεντουζα εδω https://www.ilmeteo.it/portale/archivio-meteo/Lampedusa+e+Linosa/2014/Dicembre?refresh_ce

που δινει 5 βαθμους στις 31/12/2014 με τον ψυχροτερο χαρτη της 30ετιας για την περιοχη!

 

Δεν ειναι οτι δεν πιστεβω την τιμη της παντελεριας αλλα στα 200μ υψομετρο δεν γινεται να συγκρινουμε με την παραλιακη κασο!

Nαι μωρέ τα έχω δει. Απλά να κρατάμε μικρό καλάθι. Επίσης ένα άλλο στοιχείο για την Λαμπεδούσα είναι οτι ο σταθμός φαινόταν για χρόνια να μην κάνει θερμοκρασιακές καταγραφές ελαχίστων από τις 12 τα ξημερώματα ως τις 6 το πρωι. Δεκαετίες ολόκληρες. Το είχα βρει στο παρελθόν. Πρέπει να ξανα κοιτάξω που ήταν. 

Σε κάθε περίπτωση, αυτά είναι εντελώς οριακά πράγματα αλλά για μένα βλέπουμε ένα πράγμα που είναι εντυπωσιακό και πρέπει να το αναγνωρίσουμε, οτι ακόμα και με πολύ χαμηλά Τ στα 850 τα παραλιακά Δωδεκάνησα δε μπορούν από τις επίσημες καταγραφές τουλάχιστον να πέσουν κάτω από 2 βαθμούς. Μιλάμε για πάνω από μισό αιώνα πραγματικών δεδομένων. 

Έχουν τρομερή αντίσταση. Αυτό κάτι λέει για εμένα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
13 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Έχουμε δει την Κάσο ΕΑΑ πάμπολες φορές να είναι κολλημένη σε αστρονομικα υψηλές τιμές με πολύ χαμηλά Τ στα 850. Δλδ όλη η χώρα να ξεπαγιάζει και η Κάσος με γερό άνεμο χωρίς φαινόμενα να είναι πραγματικά στην κοσμάρα της με 2-3-4 βαθμούς πάνω από όλη την υπόλοιπη Ελλάδα σε μεγάλα cold snaps. Πχ και το 2017 ήταν τραγικές οι διαφορές της Κάσου με τα παράλια της Κρήτης παραδίπλα αλλά και πάμπολες φορές.

Αλλά για το Καστελόριζο να στο δώσω πιο εύκολα. Ίσως εκείνη την ημέρα και με την ηπειρωτικότητα της Τουρκίας από πάνω του να έπιασε πολύ χαμηλές Τ. Έξαλλου δε το έχω προσέξει λεπτομερώς πως συμπεριφέρεται αλλά για την Κάσο...its a different ball game all together...

Δεν ειναι τυχαιο οτι ειναι ισως το πιο ξηρο μερος, το 17 η Κρητη ειχε γερα φαινομενα και το τζερμιαδο επιασε -18 αν θυμαμαι σωστα σε αναστροφη την επομενη μερα φυσικα, γενικα η Κρητη ευνοηθηκε παρα πολυ απο συγκλισεις κλπ στην Αριαδνη, λογικα στην Κασο τα φαινομενα θα ηταν πολυ περιορισμενα η και ανυπαρκτα, αλλα πιστευω δεν γινεται μια φορα απο οσες εχουμε δει στο 1ο μισο του προηγουμενου αιωνα να μην εχει κατσει μια καλη συγκλιση η μεταφορα πολυ ψυχρων μαζων πανω της για να ριξει την Τ.

Το 2004 οπως φαινεται απο τον χαρτη η Κασος πρεπει να επιασε -8,5/850 και πολυ λικα η καθολου φαινομενα, οντως η Τ δυσκολα πεφτει κατω απο 3-4 βαθμους με αυτα τα 850ρια οσο και θα ειχε δηλαδη.. αλλα το -13 ειναι αλλη κλαση. Απλα τα 850ρια ειναι δυσκολο να φτασουν εκει κατω, το χουμε δει να γινεται ομως!

Επεξεργάστηκε από alkis91_2.0
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η θερμοκρασία όταν υπάρχει θαλασσινός βοριάς πέφτει κυρίως την ώρα της έξαρσης των φαινομένων...εάν σπάει ο καιρός ανεβαίνει αρκετά άσχετα με τα 850hp

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

ακόμα και με πολύ χαμηλά Τ στα 850 τα παραλιακά Δωδεκάνησα δε μπορούν από τις επίσημες καταγραφές τουλάχιστον να πέσουν κάτω από 2 βαθμούς.

Και το 2008 τα 850 στα δωδεκανησα ηταν της πλακας σκαρτο -7... Η ελπιδα ειχε αρκετα ευνοικη θεση για εκει αλλα δεν ειχε τις Τ ενος τερατος οπως τα 2 προηγουμενα. Το 1950 ομως φαινεται αρκετα ακραιο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
7 minutes ago, alkis91_2.0 said:

αλλα το -13 ειναι αλλη κλαση

-11.5 είναι το χαμηλότερο στα 850 που έχει πιάσει από χάρτες η Κάσος και αυτό μόνο στις 5/6 Φεβρουαρίου 1950. Μετά από αυτό το χάος. Ένα -8 το 2004 και ακόμα υψηλότερα το 1976 που ήταν επίσης τρομερό cold snap. 

Ίσως εδώ ο διάβολος κρύβεται στις λεπτομέρεις. Μπορεί κάλλιστα να συμβαίνουν χαμηλά 850 αλλά η ξηρότητα της σε συνάρτηση με την επιμονή των ανέμων να μην έχουν επιτρέψει πότε τον χρυσό συνδυασμό που θα την μηδενίσουν. Δε μπορούμε να το αποκλείσουμε...

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, geornik said:

Η θερμοκρασία όταν υπάρχει θαλασσινός βοριάς πέφτει κυρίως την ώρα της έξαρσης των φαινομένων...εάν σπάει ο καιρός ανεβαίνει αρκετά άσχετα με τα 850hp

Σωστά και θυμάμαι πάμπολα ποσταρίσματα μου σε χιονιάδες αυτό να το ποστάρω και να το υπογραμμίζω για την Κάσο αλλά κλασικά κανείς δε μου δίνει σημασία γιατί όλοι είναι απορροφημένοι με το πόσους πόντους βάζουν χαχα. Νιώθω πολύ μόνος μερικές φορές στους χιονιάδες. Αλλά αρκεί κάποιος να ανατρέξει στα πόστ μου στους χιονιάδες όλα αυτά τα χρόνια οπού σχεδόν πάντα ποστάρω κάτι για την Κάσο. 

Αυτό που αναφέρεις ακριβώς γίνεται πάντα μα πάντα με την Κάσο. Σα ρολόι φάση. Χωρίς φαινόμενα με τραγικά χαμηλές Τ στα 850 και πολύ δυνατοί βοριάδες που δίνουν Τ ως και 4 βαθμούς υψηλότερες έχω προσέξει από γειτονικές περιοχές στη νότια Κρήτη πχ...Η ακόμα και Λίνδο κτλ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
1 hour ago, South καυσωνάκιας said:

Επανέρχομαι με τα 50άρια στη Λαμία από την ΕΜΥ

Τελικά βλέπω τρία 50άρια το επίμαχο διάστημα του καύσωνα του Ιουλίου του 1987

 

1248095370_Screenshot2023-05-24at10_39_59AM.png.5791c30fa1ee860c884b019259aa9b09.png

 

Θα θυμάστε κάποιοι οτι στο παρελθόν είχαμε συζητήσει για αυτά τα περίεργα 50άρια στη Λαμία. Τα οποία δεν είχαν ημερομηνία. Ε, λοιπόν τα βρήκαμε...

@geornik για τα 50άρια στη Λαμία από την ΕΜΥ στον καύσωνα του 1987 τι πιστεύεις?

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στους Αθηναικους χιονιαδες δεν φαινεται να επειρεαζεται σημαντικα αφου ετσι το κρυο κατευθεινεται απο ΒΑ προς ΝΔ προς την ηπειρωτικη ελλαδα πιανοντας οριακα τις κυκλαδες και β. κρητη εαν ειναι αρκετο να φτασει ως εκει. Η κασος θελει πιο ανατολικη διαταξη.

archives-1950-2-5-6-7.png?

Εδω δειχνει και ασθενη φαινομενα με -11,5 στα 850. ακομα και να μην υπηρχαν η συννεφια ειναι δεδομενη με αυτη τη θεση του χαμηλου στον αλλο χαρτη! Πολυ δυσκολα να μην μηδενησε εστω και για λιγο.

4 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

@geornik για τα 50άρια στη Λαμία από την ΕΜΥ στον καύσωνα του 1987 τι πιστεύεις?

Ο Κολυδας εχει βγει να αμφισβητησει ευθεως τα ρεκορ της Αττικης, ειδικα αυτο του Τατοιου λογω πυρκαγιας στην περιοχη.. Για την τοποθεσια της Λαμιας θα μου φαινοταν πιο λογικο να εχει αυτη το ρεκορ απ οτι η Αττικη, αν και για να μην το παιρνει υπ οψιν ο wmo κατι παραπανω θα ξερει...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, alkis91_2.0 said:

Ο Κολυδας εχει βγει να αμφισβητησει ευθεως τα ρεκορ της Αττικης, ειδικα αυτο του Τατοιου λογω πυρκαγιας στην περιοχη.

Ο Κολυδάς έχει πει φτιάχνει ο καιρός στο χιονιά του 2008 και ο Πειραιάς έδωσε μισό μέτρο χιόνι 😂

Επίσης έδινε άλλους ανέμους για την Ελευσίνα το 1977 όταν ήταν καθαρά ΒΔ και δε θα μπορούσαν να είχαν επηρεαστεί από καμία μικρή φωτιά 22 χιλιόμετρα μακριά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, South καυσωνάκιας said:

Ο Κολυδάς έχει πει φτιάχνει ο καιρός στο χιονιά του 2008 και ο Πειραιάς έδωσε μισό μέτρο χιόνι 😂

Επίσης έδινε άλλους ανέμους για την Ελευσίνα το 1977 όταν ήταν καθαρά ΒΔ και δε θα μπορούσαν να είχαν επηρεαστεί από καμία μικρή φωτιά 22 χιλιόμετρα μακριά. 

Για την Ελευσινα δεν λεει κατι αλλα με ΒΔ στο Τατοι και φωτια στην παρνηθα ευκολα ανεβαινει η Τ, αλλωστε σε καμια αλλη περιπτωση καυσωνα το τατοι δεν εχει πλησιασει την ελευσινα σε δυναμικη!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
11 minutes ago, alkis91_2.0 said:

Εδω δειχνει και ασθενη φαινομενα με -11,5 στα 850. ακομα και να μην υπηρχαν η συννεφια ειναι δεδομενη με αυτη τη θεση του χαμηλου στον αλλο χαρτη! Πολυ δυσκολα να μην μηδενησε εστω και για λιγο.

Α καλά, αν είχε απλά συννεφιά χωρίς φαινόμενα μπορεί να είχε και θερμό ρεκόρ η Κάσος 😂

Μου φαίνεται δεν την έχεις παρατηρήσει καθόλου. Με συννεφια σκέτη και ανέμους είναι εκεί που η Κάσος εκτοξεύεται, τουλάχιστον ο σταθμός του ΕΑΑ. Δεν έχει καθόλου αναστροφή εκεί βρε εσύ. Αντίθετα η συννεφιά απλά δρα πολύ πολύ προστατευτικά για όλα τα νότια Δωδεκάνησα σε σχέση με χαμηλές Τ. Καρατσεκαρισμένο μέχρι θανάτου αυτό.

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, South καυσωνάκιας said:

Α καλά, αν είχε απλά συννεφιά χωρίς φαινόμενα μπορεί να είχε και θερμό ρεκόρ η Κάσος 😂

Μου φαίνεται δεν την έχεις παρατηρήσει καθόλου. Με συννεφια σκέτη και ανέμους είναι εκεί που η Κάσος εκτοξεύεται, τουλάχιστον ο σταθμός του ΕΑΑ. Δεν έχει καθόλου αναστροφή εκεί βρε εσύ. Αντίθετα η συννεφιά απλά δρα πολύ πολύ προστατευτικά για όλα τα νότια Δωδεκάνησα σε σχέση με χαμηλές Τ. Καρατσεκαρισμένο μέχρι θανάτου αυτό.

Στην Ελπιδα ειχε φαινομενα? μην ξεχναμε οτι μιλαμε για 3,5 βαθμους πανω στα 850 σε σχεση με τοτε και Τ επιφανειας 2,7

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
2 minutes ago, alkis91_2.0 said:

Στην Ελπιδα ειχε φαινομενα? μην ξεχναμε οτι μιλαμε για 3,5 βαθμους πανω στα 850 σε σχεση με τοτε και Τ επιφανειας 2,7

Είχε. Τα μεγαλύτερα που θυμάμαι έβερ στη Κάσο σε cold snap. Είχε ρίξει πολύ βρόχα. Πανικός γινόταν και για λίγα λεπτά στη κορύφωση των φαινομένων έδωσε το ρεκόρ 30ετίας με 2.8 η Κάσος ΕΜΥ (και 2.7 η Κάσος ΕΑΑ).

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
9 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Είχε. Τα μεγαλύτερα που θυμάμαι έβερ στη Κάσο σε cold snap. Είχε ρίξει πολύ βρόχα. Πανικός γινόταν και για λίγα λεπτά στη κορύφωση των φαινομένων έδωσε το ρεκόρ 30ετίας με 2.8 η Κάσος ΕΜΥ (και 2.7 η Κάσος ΕΑΑ).

archives-1950-2-5-0-7.png?

Εδω και το αλλο φρειμ με περιπου -10/850. Σιγουρα οχι τοσο δυνατα φαινομενα οσο στην Ελπιδα που ειδα αλλα εστω και με ασθενη και 3,5β κατω το ρεκορ φανταζει σιγουρο. Συνολικα πρεπει να επεσαν περιπου 3 μμ με peak -11,5/850. Η χιονοπτωση φανταζει σιγουρη και η Τ να αγγιζει το 0, η χιονοστρωση οντως πολυ δυσκολη στα παραλια στο εσωτερικο εφικτη ομως

Επεξεργάστηκε από alkis91_2.0
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 ώρες πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Βλέπω και άλλο ενα σενάριο. Ο σταθμός Ρόδος να αναφέρεται στις τιμές Μαριτσών και ο σταθμός Μαριτσών να αναφέρεται στην τοποθεσία με τα 225 μέτρα (φαίνεται ένα παλιό οίκημα στο google earth στη περιοχή, ίσως ήταν του Ελληνικού δημοσίου και προς χρήση της ΕΜΥ; λέω εγώ τώρα) και απλά έχουν μπερδέψει τις συντεταγμένες κάπου εκεί και εμφανίζουν αυτές του Παραδεισίου (όπως και το υψόμετρο) ως ο πιο σύγχρονος σταθμός της Ρόδου. Πχ θυμάμαι και κάπου αλλού είχα βρεί εμφανέστατο λάθος όπου τις τιμές Μαριτσών τις έδιναν ως δήθεν Παρασείδι. Δεν συνάγεται από πουθενά οτι το Παραδείσι λειτουργούσε πριν το 1977. 

Παρατηρώ το εξής: Ως γνωστόν, το σημερινό αεροδρόμιο Μαριτσών χρησιμοποιείται τις τελευταίες δεκαετίες από την Πολεμική Αεροπορία (Αεροπορικό Απόσπασμα Ρόδου).  Στην αρμοδιότητά του όμως βρίσκεται και το TACAN Ροδου το οποίο βρίσκεται έξω από το χωριό Ψίνθος, το οποίο έχει μέσο υψόμετρο 270 μέτρα.  Μήπως λέω υπάρχει ενδεχόμενο ακόμα και όταν το αεροδρόμιο λειτουργούσε ως πολιτικό, το σημείο του TACAN στην Ψίνθο να αποτελούσε από τότε εγκατάστασή του αεροδρομοίου (με κάποια ίσως όργανα της ΕΜΥ να ήταν εκεί?).  Ισως να λέω και βλακείες, αλλά αξίζει να το ψάξουμε....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, brainstorm said:

Παρατηρώ το εξής: Ως γνωστόν, το σημερινό αεροδρόμιο Μαριτσών χρησιμοποιείται τις τελευταίες δεκαετίες από την Πολεμική Αεροπορία (Αεροπορικό Απόσπασμα Ρόδου).  Στην αρμοδιότητά του όμως βρίσκεται και το TACAN Ροδου το οποίο βρίσκεται έξω από το χωριό Ψίνθος, το οποίο έχει μέσο υψόμετρο 270 μέτρα.  Μήπως λέω υπάρχει ενδεχόμενο ακόμα και όταν το αεροδρόμιο λειτουργούσε ως πολιτικό, το σημείο του TACAN στην Ψίνθο να αποτελούσε από τότε εγκατάστασή του αεροδρομοίου (με κάποια ίσως όργανα της ΕΜΥ να ήταν εκεί?).  Ισως να λέω και βλακείες, αλλά αξίζει να το ψάξουμε....

Σε ευχαριστώ, τρομερό hint!Για αυτό είναι σημαντικό να έχουμε ντόπιους να μας λένε τι παίζει. Ωραία, άρα πέρα από την ΕΜΥ θα στείλω και ένα email κατευθείαν στην ΠΑ της Ρόδου για τις διευκρινίσεις. Ελπίζω να μου απαντήσουν από την Αεροπορία. Θα βάλω τα βύσματα ως έφεδρος της ΠΑ μπας και φιλοτιμηθούν να μου δώσουν απάντηση 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
15 minutes ago, alkis91_2.0 said:

Εδω και το αλλο φρειμ με περιπου -10/850. Σιγουρα οχι τοσο δυνατα φαινομενα οσο στην Ελπιδα που ειδα αλλα εστω και με ασθενη και 3,5β κατω το ρεκορ φανταζει σιγουρο. Συνολικα πρεπει να επεσαν περιπου 3 μμ με peak -11,5/850. Η χιονοπτωση φανταζει σιγουρη και η Τ να αγγιζει το 0, η χιονοστρωση οντως πολυ δυσκολη στα παραλια στο εσωτερικο εφικτη ομως

Δε θέλω τώρα να γίνομαι σχολαστικός αλλά τίποτα δεν ''φαντάζει σίγουρο'' με την Κάσο. Στο λέω από πείρας και νομίζω καταλαβαίνεις τι λέω μιας και μαζί εδώ για την Γλυφάδα έχουμε περάσει ώρες επι ωρών να δούμε πως επηρεάζεται η Τ και δεν πέφτει με τίποτα ακόμα και με πολύ χαμηλές Τ στα 850. 

Ε, φαντάσου αυτή την άσκηση να την κάνω μόνος μου συνέχεια για την Κάσο. Αν δεν μιλάμε για πραγματικά πολύ δυνατά φαινομενα λυπάμαι που θα το πω αλλά δεν υπάρχουν πιθανότητες η Κάσος να μηδένισε. Ούτε κάτω από 2 θα έπεσε ανεξάρτητα από τις Τ στα 850. Το να μου κάνει ένα σπαστό drizzle (και αν) δε σημαίνει κάτι γι αυτές τις περιοχές. Εδώ για τη νότια Αττική δε σημαίνει κάτι.

Προσοχή, να μην παρεξηγηθώ. Εδώ δεν μιλάει το κόλλημα μου με τις ζέστες ή την ηπιότητα. Ελπίζω να μη τα μπερδεύετε αυτά για μένα. Προσπαθώ να είμαι όσο πιο αντικειμενικός γίνεται και αν δω κάτι αξιόλογο θα είμαι ο πρώτος που θα το δεχτώ. Η εμπειρία μου μιλάει που έχω βάλει κάτω τον σταθμό της Κάσου και τον έχω ξεσκίσει.  

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
11 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Δε θέλω τώρα να γίνομαι σχολαστικός αλλά τίποτα δεν ''φαντάζει σίγουρο'' με την Κάσο. Στο λέω από πείρας και νομίζω καταλαβαίνεις τι λέω μιας και μαζί εδώ για την Γλυφάδα έχουμε περάσει ώρες επι ωρών να δούμε πως επηρεάζεται η Τ και δεν πέφτει με τίποτα ακόμα και με πολύ χαμηλές Τ στα 850. 

Ε, φαντάσου αυτή την άσκηση να την κάνω μόνος μου συνέχεια για την Κάσο. Αν δεν μιλάμε για πραγματικά πολύ δυνατά φαινομενα λυπάμαι που θα το πω αλλά δεν υπάρχουν πιθανότητες η Κάσος να μηδένισε. Ούτε κάτω από 2 θα έπεσε ανεξάρτητα από τις Τ στα 850. Το να μου κάνει ένα σπαστό drizzle (και αν) δε σημαίνει κάτι γι αυτές τις περιοχές. Εδώ για τη νότια Αττική δε σημαίνει κάτι.

Προσοχή, να μην παρεξηγηθώ. Εδώ δεν μιλάει το κόλλημα μου με τις ζέστες ή την ηπιότητα. Ελπίζω να μη τα μπερδεύετε αυτά για μένα. Προσπαθώ να είμαι όσο πιο αντικειμενικός γίνεται και αν δω κάτι αξιόλογω θα είμαι ο πρώτος που θα το δεχτώ. Η εμπειρία μου μιλάει που έχω βάλει κάτω τον σταθμό της Κάσου και τον έχω ξεσκίσει.  

Για τη Γλυφαδα ακομα και για την νοτια Αττικη δεν νομιζω να υπαρχει περιπτωση να μην μηδενιζε με ασθενη χιονοπτωση και -11,5/850, πιο προσφατο παραδειγμα μιλαμε το 2015 που εγινε μεχρι τη θαλασσα αυτο ισως και με σκαρτο -11. Η χιονωστρωση ειναι αλλο θεμα γιατι εκει οντως χρειαζονται δυνατα φαινομενα για να πιασει στο εδαφος. Στην αριαδνη με αρνητικη δεν καταφερε ολικη. Το ιδιο ειδαμε και στη Θεσσαλονικη στο κεντρο στη Μηδεια που δεν καταφερε ολικη με -3!

Αλλα τα υπολοιπα ειναι μαθηματικα, η Τ του αερα με αυτα τα στοιχεια σε οποιαδηποτε περιοχη δεν γινεται να μην πλησιασε το 0... να δεχτω και 1c αλλα απο τη στιγμη που υποθετουμε οτι υπηρχαν εστω και ασθενη φαινομενα ειναι αδυνατον να βρεξει με τετοια ατμοσφαιρα ακομα και με υγρασια κοντα στο 100%!

Επεξεργάστηκε από alkis91_2.0
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, alkis91_2.0 said:

να δεχτω και 1c αλλα απο τη στιγμη που υποθετουμε οτι υπηρχαν εστω και ασθενη φαινομενα ειναι αδυνατον να βρεξει με τετοια ατμοσφαιρα ακομα και με υγρασια στο 100%!

Εγώ λέω να δεχτείς και 2c και θα το καταλάβεις αν σε ένα cold snap παρατηρείς στενά τον σταθμό της Κάσου. 

Έλα, σε έναν χιονιά κάνε μου παρέα μελλοντικά να το κάνουμε μαζί. Μη κολλάς μόνο με τη Γλυφάδα. Να έχω και εγώ παρέα κάποιον. Αφιέρωσε και εσύ λίγο χρόνο να παρατηρούμε μαζί την Κάσο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, South καυσωνάκιας said:

Εγώ λέω να δεχτείς και 2c και θα το καταλάβεις αν σε ένα cold snap παρατηρείς στενά τον σταθμό της Κάσου. 

Έλα, σε έναν χιονιά κάνε μου παρέα μελλοντικά να το κάνουμε μαζί. Μη κολλάς μόνο με τη Γλυφάδα. Να έχω και εγώ παρέα κάποιον. Αφιέρωσε και εσύ λίγο χρόνο να παρατηρούμε μαζί την Κάσο.

Μεσα, απλα σε χιονια Γλυφαδας δεν νομιζω να καταφερει πολλα η Κασος, η ελπιδα φαινεται να ειναι εξαιρεση λογω ιδιαιτερης κινησης χαμηλου. Το 1950 απο οτι φαινεται στο χαρτη η Αθηνα  και τα νπ δεν φαινεται να ειδαν κατι παραπανω απο οτι μπορει να δωσει ενα αδυναμο λεικ εφεκτ. Ασε που θα καταριομαστε θεους κ δαιμονες αν χαθει τετοια ευκαιρια για την Αττικη μπας και δει 2 νιφαδες η Κασος!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, alkis91_2.0 said:

Μεσα, απλα σε χιονια Γλυφαδας δεν νομιζω να καταφερει πολλα η Κασος, η ελπιδα φαινεται να ειναι εξαιρεση λογω ιδιαιτερης κινησης χαμηλου. Το 1950 απο οτι φαινεται στο χαρτη η Αθηνα  και τα νπ δεν φαινεται να ειδαν κατι παραπανω απο οτι μπορει να δωσει ενα αδυναμο λεικ εφεκτ. Ασε που θα καταριομαστε θεους κ δαιμονες αν χαθει τετοια ευκαιρια για την Αττικη μπας και δει 2 νιφαδες η Κασος!!

Και τώρα θα πω κάτι που δε θα το περίμενες από μένα... Εγώ θα ήθελα να γίνει ένα σούπερ ντούπερ χιονιάς που το επίκεντρο θα είναι τα νότια Δωδεκάνησα. Θα είναι σουρέαλ να ζήσουμε χιονόπτωση και ρεκόρ ελάχιστων σε Κάρπαθο, πόλη της Ρόδου και κυρίως Κάσο. 

Να δούμε το Φρυ καραστρωμένο. Θα είναι σίγουρα μια εμπειρία που καμία γενιά πριν από εμάς δε θα έχει ζήσει. Ναι, λοιπόν εγώ θα ήθελα να το ζήσω όσο και πορωμένος να είμαι με τις ζέστες. 🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Και τώρα θα πω κάτι που δε θα το περίμενες από μένα... Εγώ θα ήθελα να γίνει ένα σούπερ ντούπερ χιονιάς που το επίκεντρο θα είναι τα νότια Δωδεκάνησα. Θα είναι σουρέαλ να ζήσουμε χιονόπτωση και ρεκόρ ελάχιστων σε Κάρπαθο, πόλη της Ρόδου και κυρίως Κάσο. 

Να δούμε το Φρυ καραστρωμένο. Θα είναι σίγουρα μια εμπειρία που καμία γενιά πριν από εμάς δε θα έχει ζήσει. Ναι, λοιπόν εγώ θα ήθελα να το ζήσω όσο και πορωμένος να είμαι με τις ζέστες. 🤣

archives-2011-3-9-12-7.png?

archives-2011-3-9-12-0.png?

archives-2011-3-9-12-1.png?

Εδω ξερουμε τι εγραψε η κασος/καρπαθος? -5,5 με φαινομενα. Μια παρομοια διαταξη χρειαζεται ισως καιλιγο πιο ανατολικα απο τοτε με πιο πολυ κρυο!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 minutes ago, alkis91_2.0 said:

archives-2011-3-9-12-7.png?

archives-2011-3-9-12-0.png?

archives-2011-3-9-12-1.png?

Εδω ξερουμε τι εγραψε η κασος/καρπαθος? -5,5 με φαινομενα. Μια παρομοια διαταξη χρειαζεται ισως καιλιγο πιο ανατολικα απο τοτε με πιο πολυ κρυο!

5.2 βαθμοί Κάσος ΕΑΑ με 13 χιλιοστά εκείνη την ημέρα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, South καυσωνάκιας said:

5.2 βαθμοί Κάσος ΕΑΑ με 13 χιλιοστά εκείνη την ημέρα. 

Δυνατο. Και τα μισα μμ να ειχε το '50 το πιστευω πολυ το 0νικο!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...