Jump to content
teo_73

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ-ΥΕΤΟΥ κ.α

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Ξεχνάς κάτι. Το 61-90 ήταν ψυχρή περίοδος για την Ελλάδα. Η χρονοσειρά 31-60 ήταν θερμότερη στο Θησείο. 

Δεν διαφωνώ, αλλά αντίστοιχα θα ήταν πιο κάτω και όλη η ευρύτερη περιοχή! Δεν υπάρχει κάποιος λόγος να μην ήταν. Όλος ο πλανήτης ήταν πιο κρύος το 31-60...

το οτι το Ελληνικό είναι ελαφρώς ψυχρότερο οφείλεται σε τοπικούς παράγοντες με βασικό τις μέγιστες καλοκαιρινού τριμήνου..τα γενικά τρεντς φυσικά παραμένουν ίδια!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, South καυσωνάκιας said:

Μπορεί αλλά δες το κεντρικό μου argument. Όσο πιο ξηρή μια περιοχή είναι τόσο πιο πιθανόν είναι να έχει ένα σημαντικά ξηρότερο outlier. Είναι πιο linear δλδ αυτή η σχέση στατιστικά. 

Παρακάτω η δημοσίευση για τα 76μμ της Αίγινας

1001556673_76_8mm.jpeg.e72fe0550ef681487a3eb5756eb16c64.jpeg

Αν και δεν μπορώ να πω ότι τα εμπιστεύομαι φουλ αυτά τα στοιχεία, θα πω ότι βλέποντας και το μέγιστο της Αίγινας δείχνει να είναι αρκετά ξηρή περιοχή γενικά αλλα και με μεγάλημεταβλητοτητα. Σίγουρα ο μ.ο. της είναι αρκετά κάτω από του Ελληνικού, όπως και πιο volatile... Αν υποθέσουμε ότι τα στοιχεία είναι σωστά, το Ελληνικό με 189 ελάχιστο και καμιά 600ρια μέγιστο είναι σαν να συγκρίνουμε το δολάριο (Ελληνικό) με το μπιτκόιν (Αίγινα) 😄

Αλλά φυσικά άλλο να λέμε 100 μμ με μέση τιμή 250 και άλλο με μέση τιμή 370... ακραίο το ένα σχεδόν αδύνατον το άλλο!

Επεξεργάστηκε από alkis91_2.0
.
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, alkis91_2.0 είπε:

Και κάτι τελευταίο,  ιδού η απάντηση από εμυ για υετό Ιουνίου! @South καυσωνάκιαςθέλω αντίδραση!

Screenshot_20230926_234813_Outlook.jpg

Ωχ, άναψες φωτιές τώρα 🤣ΣΟΚ!

Βέβαια ήταν καραμπινάτο λάθος τα 5mm, όλοι νομίζω το αντιληφθήκαμε, αλλά όταν έχουμε δεδομένα που γέρνουν προς το θερμό ή το ξηρό, τότε κατά τον South είναι το Ιερό Δισκοπότηρο που δεν αμφισβητείται.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γενικά τον Ιούνιο έχει γίνει τρελή υετική φάση την τελευταία 10ετια...θέλω να δω που θα πάει ο μ.ο. το 2001-2030! Με αυτά που βλέπουμε δύσκολα να ξανά αγγίξει τη στέπα το Ελληνικό και πέριξ! Για κέντρο με 430 δεν το συζητάμε καν..ας πάει και 20 η μέση!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, alkis91_2.0 said:

Και κάτι τελευταίο,  ιδού η απάντηση από εμυ για υετό Ιουνίου! @South καυσωνάκιαςθέλω αντίδραση!

Screenshot_20230926_234813_Outlook.jpg

Είδες στο είπα θα απαντήσουν τσάκ μπαμ. Οπότε για το 2023 θα πρέπει να περιμένουμε να το επιλύσουν και να στείλουμε ξανά να μας δώσουν τα σωστά!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 minutes ago, alkis91_2.0 said:

Γενικά τον Ιούνιο έχει γίνει τρελή υετική φάση την τελευταία 10ετια...θέλω να δω που θα πάει ο μ.ο. το 2001-2030! Με αυτά που βλέπουμε δύσκολα να ξανά αγγίξει τη στέπα το Ελληνικό και πέριξ! Για κέντρο με 430 δεν το συζητάμε καν..ας πάει και 20 η μέση!

Μα στέπα παραμένει 2001 ως σήμερα. Δύσκολα να αλλάξει κάτι. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

43 minutes ago, Χιών said:

Ωχ, άναψες φωτιές τώρα 🤣ΣΟΚ!

Βέβαια ήταν καραμπινάτο λάθος τα 5mm, όλοι νομίζω το αντιληφθήκαμε, αλλά όταν έχουμε δεδομένα που γέρνουν προς το θερμό ή το ξηρό, τότε κατά τον South είναι το Ιερό Δισκοπότηρο που δεν αμφισβητείται.

 

Έλα ρε συ τι είναι αυτά. Τα σωστά δεδομένα θέλω και εγώ. Ευτυχώς που ασχολήθηκε ο Άλκης και το πιάσαμε το λάθος. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Μα στέπα παραμένει 2001 ως σήμερα. Δύσκολα να αλλάξει κάτι. 

Για του λόγου το αληθές υπολόγισα 2001-2022 (δεν έβαλα του 2023 που είναι λάθος) και έχουμε 383.8 mm με 19.3  μέση ετήσια από ΕΜΥ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 Και κάτι άσχετο που δεν ήξερα που να το βάλω. Έκανα μια περιήγηση σε κάποια journals μέσω του Πανεπιστημίου στο οποίο διδάσκω και βρήκα το εξής εντυπωσιακό από μια βοτανολογική μελέτη! 

Βρήκα λοιπόν μια παρατήρηση 31.4 (88.5F) βαθμών μέγιστη στις 12 Ιουνίου 1694 στο Ναύπλιο. Πρέπει να είναι από τις πρώτες μετεωρολογικές παρατηρήσεις ever για την Ελλάδα!

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Έλα ρε συ τι είναι αυτά. Τα σωστά δεδομένα θέλω και εγώ. Ευτυχώς που ασχολήθηκε ο Άλκης και το πιάσαμε το λάθος. 

Κατά καιρούς έχεις αμφισβητήσει την αξιοπιστία του σταθμού στο Γκάζι, χωρίς να έχεις απτά στοιχεία γι'αυτό, μόνο και μόνο επειδή οι θερμοκρασίες που καταγράφει σου φαίνονται ψυχρές. Αντίστοιχα, έχεις αμφισβητήσει το -10,4 του Βοτανικού το 1934 πάλι χωρίς να έχεις κάποιο στοιχείο γι΄αυτό, και το έχεις χαρακτηρίσει "ουρμπανιά'' (;;) και εντελώς αναξιόπιστο, χωρίς και πάλι να έχεις κανένα στοιχείο γι'αυτό μόνο και μόνο επειδή είναι προπολεμική καταγραφή. Αυτά μου έρχονται πρόχειρα, αλλά ήταν και άλλα.

Φυσικά, αντίστοιχες προπολεμικές καταγραφές που πηγαίνουν το κλίμα της Αττικής προς το θερμότερο ή ξηρότερο (πχ τιμές 1860-1861, Αίγινα 1914 κλπ) τις θεωρείς εντελώς αξιόπιστες κι ας είναι προπολεμικές και παρότι είναι εξόφθαλμα τραβηγμένες και παράταιρες. Όταν μιλάμε για θερμό ρεκόρ σπάνια δέχεσαι αντίλογο, παρά μόνο όταν σου παρουσιαστούν στοιχεία που κυριολεκτικά δεν μπορείς να αρνηθείς. Ακόμα και για το σταθμό του Αποδούλου, που παραβιάζει κάθε λογική και νόμο της Φυσικής, δέχεσαι ότι πιθανόν ισχύει μέχρι αποδείξεως του εναντίου. Θυμάμαι μια μέρα που ένας σταθμός στο Καραβοστάσι Θεσπρωτίας κατέγραψε μια εντελώς ακραία θερμή τιμή για μόλις 1 λεπτό, που ήταν προφανέστατο ότι πρόκειται για σφάλμα του σταθμού ( φαινόταν ξεκάθαρα και στο διάγραμμα και δεν έβγαζε κυριολεκτικά κανένα νόημα σαν τιμή, φόεν με άνεμο 0-1 μποφόρ προερχόμενο από το ανοιχτό Ιόνιο πέλαγος!) και επέμενες με νύχια και με δόντια ότι είναι σωστό, μέχρι που κυριολεκτικά το μισό φόρουμ σου εξηγούσαμε επί ώρες ότι είναι λάθος, και τότε μόνο το δέχτηκες.

Αλλά το Γκάζι και ο σταθμός στο Βοτανικό είναι a priori λάθος, χωρίς κανένα στοιχείο, μόνο και μόνο επειδή είναι ''ψυχρά'' τα δεδομένα που δίνουν/ έδωσαν; Αντιθέτως, κάθε σταθμός με θερμό ρεκόρ είναι ολόσωστος μέχρι αποδείξεως του εναντίου. Εκτός αν είναι στο εξωτερικό και μας φάει το ρεκόρ (βλέπε αμφισβήτηση σου προς τορεκόρ της Ιταλίας, μέχρι που αναγκαστηκά το δέχτηκες γιατί το δέχτηκε και ο WMO).

Είναι προφανές ότι έχεις μεροληψία προς τα θερμά ρεκόρ της Ελλάδας και ειδικά της Αττικής, δεν χρειάζεται να το αρνείσαι. 

Μη λάβεις το ύφος μου ως επιθετικό, και να ξέρεις ότι αναγνωρίζω πως είσαι από τα μέλη με σημαντική συνεισφορά σε θέματα αρχείου και στατιστικών δεδομένων, και με μεγάλη αφοσίωση στην επιστημονική ακρίβεια, πλην της εξαίρεσης που μόλις ανέφερα.

Επεξεργάστηκε από Χιών
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 hours ago, Χιών said:

Κατά καιρούς έχεις αμφισβητήσει την αξιοπιστία του σταθμού στο Γκάζι, χωρίς να έχεις απτά στοιχεία γι'αυτό, μόνο και μόνο επειδή οι θερμοκρασίες που καταγράφει σου φαίνονται ψυχρές. Αντίστοιχα, έχεις αμφισβητήσει το -10,4 του Βοτανικού το 1934 πάλι χωρίς να έχεις κάποιο στοιχείο γι΄αυτό, και το έχεις χαρακτηρίσει "ουρμπανιά'' (;;) και εντελώς αναξιόπιστο, χωρίς και πάλι να έχεις κανένα στοιχείο γι'αυτό μόνο και μόνο επειδή είναι προπολεμική καταγραφή. Αυτά μου έρχονται πρόχειρα, αλλά ήταν και άλλα.

Φυσικά, αντίστοιχες προπολεμικές καταγραφές που πηγαίνουν το κλίμα της Αττικής προς το θερμότερο ή ξηρότερο (πχ τιμές 1860-1861, Αίγινα 1914 κλπ) τις θεωρείς εντελώς αξιόπιστες κι ας είναι προπολεμικές και παρότι είναι εξόφθαλμα τραβηγμένες και παράταιρες. Όταν μιλάμε για θερμό ρεκόρ σπάνια δέχεσαι αντίλογο, παρά μόνο όταν σου παρουσιαστούν στοιχεία που κυριολεκτικά δεν μπορείς να αρνηθείς. Ακόμα και για το σταθμό του Αποδούλου, που παραβιάζει κάθε λογική και νόμο της Φυσικής, δέχεσαι ότι πιθανόν ισχύει μέχρι αποδείξεως του εναντίου. Θυμάμαι μια μέρα που ένας σταθμός στο Καραβοστάσι Θεσπρωτίας κατέγραψε μια εντελώς ακραία θερμή τιμή για μόλις 1 λεπτό, που ήταν προφανέστατο ότι πρόκειται για σφάλμα του σταθμού ( φαινόταν ξεκάθαρα και στο διάγραμμα και δεν έβγαζε κυριολεκτικά κανένα νόημα σαν τιμή, φόεν με άνεμο 0-1 μποφόρ προερχόμενο από το ανοιχτό Ιόνιο πέλαγος!) και επέμενες με νύχια και με δόντια ότι είναι σωστό, μέχρι που κυριολεκτικά το μισό φόρουμ σου εξηγούσαμε επί ώρες ότι είναι λάθος, και τότε μόνο το δέχτηκες.

Αλλά το Γκάζι και ο σταθμός στο Βοτανικό είναι a priori λάθος, χωρίς κανένα στοιχείο, μόνο και μόνο επειδή είναι ''ψυχρά'' τα δεδομένα που δίνουν/ έδωσαν; Αντιθέτως, κάθε σταθμός με θερμό ρεκόρ είναι ολόσωστος μέχρι αποδείξεως του εναντίου. Εκτός αν είναι στο εξωτερικό και μας φάει το ρεκόρ (βλέπε αμφισβήτηση σου προς τορεκόρ της Ιταλίας, μέχρι που αναγκαστηκά το δέχτηκες γιατί το δέχτηκε και ο WMO).

Είναι προφανές ότι έχεις μεροληψία προς τα θερμά ρεκόρ της Ελλάδας και ειδικά της Αττικής, δεν χρειάζεται να το αρνείσαι. 

Καταλαβαίνω πως μπορεί να φαίνομαι μεροληπτικός αλλά αυτό είναι γιατί για τα θερμά ρεκόρ ασχολούμαι επισταμένα. Δηλαδή η επιμονή μου μέχρι να βρω ποιά είναι η αλήθεια μπορεί να μπερδεύεται με μεροληψία. Ακόμα και ο ενθουσιασμός μου. Δε λέω μπορεί να είμαι biased (βασικά σίγουρα είμαι ως ένα βαθμό) αλλά first and foremost έχω επιστημονική σκέψη. Αν βρω απτά στοιχεία τότε ναι θα δεχτώ τι και πως. 

Για το Αποδούλου ήδη το είπα ότι πλέον πιστεύω είναι μούφα. Έχει 3 μήνες που το έχω δεχτεί αφού εξάντλησα τα πάντα. Για το Γκάζι όμως και Βοτανικό δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα. Γενικά χοντρικά στο μάτι τα βλέπω και ειδικά για τα κρύα ρεκόρ κάνω ένα γρήγορο διάβασμα. Για το Γκάζι έχουμε πει αρκετοί οτι υπάρχει αρνητικό bias (φαινόταν δλδ μπαμ). Για τον Βοτανικό εξακολουθώ να μη τον πιστεύω. Κάνει μπαμ οτι είναι κάποιο λάθος. Είτε πάγος είτε παλιά όργανα κτλ. Εκείνη τη περίοδο μόνο το Αστεροσκοπείο είχε αξιόπιστα όργανα. Γενικά η συνθήκη είναι από το 1950 και μετά διεθνώς να μην παίρνουμε σοβαρά τις μετρήσεις εκτός από πολύ αξιόπιστα ινστιτούτα όπως πχ το ΕΑΑ.

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δες και το ΥΓ μου μετά από την επεξεργασία South, ίσως φάνηκε λίγο επιθετικό το ύφος μου.

1 λεπτό πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Καταλαβαίνω πως μπορεί να φαίνομαι μεροληπτικός αλλά αυτό είναι γιατί για τα θερμά ρεκόρ ασχολούμαι επισταμένα. Δηλαδή η επιμονή μου μέχρι να βρω ποιά είναι η αλήθεια μπορεί να μπερδεύεται με μεροληψία. Ακόμα και ο ενθουσιασμός μου. Δε λέω μπορεί να είμαι biased (βασικά σίγουρα είμαι ως ένα βαθμό) αλλά first and foremost έχω επιστημονική σκέψη. Αν βρω απτά στοιχεία τότε ναι θα δεχτώ τι και πως. 

 

 

Επεξεργάστηκε από Χιών
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Χιών said:

Δες και το ΥΓ μου μετά από την επεξεργασία South, ίσως φάνηκε λίγο επιθετικό το ύφος μου.

 

Νο problem. Επίσης για το ρεκόρ της Ιταλίας που είπες. Αφού όλα τα διεθνή που διάβαζα έλεγαν οτι είναι μούφα. Που να φανταστώ οτι θα σκαρφίζονταν να τρέξουν τον σταθμό σε laboratory conditions για να τον βγάλουν σωστό. Είναι η πρώτη φορά που το κάνει αυτό ο WMO.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@South καυσωνάκιας πάντως να ξέρεις, επειδή το έχω διαπιστώσει και ιδίοις όμμασι, όταν ένας σταθμός πιάνει πάγο κάνει μόνωση (insulation) και καταγράφει υψηλότερη θερμοκρασία από το ψυχρότερο του περιβάλλον, όχι το ανάποδο.

Επίσης το -10,4 σε μια αναστροφική περιοχή με χιονοκαλυψη είναι πανεύκολο, ειδικά όταν το μη αναστροφικό Θησείο λίγο πιο πέρα είχε -5,7. Επειδή δεν ασχολείσαι με τα ψυχρά ρεκόρ, σου εξηγώ γιατί αυτή η τιμή δεν είναι καθόλου περίεργη.

Τώρα για την Ιταλία, αφού το δέχτηκε ο WMO, τέλος. Δεν ξέρω τι μπορεί να ήταν λάθος, αλλά αν ήταν κάτι σημαντικό θεωρώ πως δεν θα το δεχόταν.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Χιών said:

@South καυσωνάκιας πάντως να ξέρεις, επειδή το έχω διαπιστώσει και ιδίοις όμμασι, όταν ένας σταθμός πιάνει πάγο κάνει μόνωση (insulation) και καταγράφει υψηλότερη θερμοκρασία από το ψυχρότερο του περιβάλλον, όχι το ανάποδο.

Επίσης το -10,4 σε μια αναστροφική περιοχή με χιονοκαλυψη είναι πανεύκολο, ειδικά όταν το μη αναστροφικό Θησείο λίγο πιο πέρα είχε -5,7. Επειδή δεν ασχολείσαι με τα ψυχρά ρεκόρ, σου εξηγώ γιατί αυτή η τιμή δεν είναι καθόλου περίεργη.

Τώρα για την Ιταλία, αφού το δέχτηκε ο WMO, τέλος. Δεν ξέρω τι μπορεί να ήταν λάθος, αλλά αν ήταν κάτι σημαντικό θεωρώ πως δεν θα το δεχόταν.

Ε πόσο αναστροφικός να είναι ο Βοτανικός ρε συ. Δε μου κάνει νόημα. Αν είχα τιμές spread out στην Αθήνα εκεί γύρω να το δεχτώ. Αυτό φαίνεται απόλυτο outlier. Για την Ιταλία ναι εφόσον το είπε ο WMO το δέχομαι αλλά γενικά έχω και μια σκέψη οτι γενικά ειδικά για τα θερμά ρεκόρ υπάρχει πολιτική υποκίνηση που να δικαιώνει το global warming. Δεν είμαι ψέκας, καμία σχέση. Δέχομαι απόλυτα το global warming αλλά διαβάζοντας συνέχεια τον WMO βλέπω μια τέτοια τάση και στην τελική τα μέλη της επιτροπής είναι και αυτοί άνθρωποι που δεν ξέρεις πως επηρεάζονται. Υπόθεση φυσικά αλλά προφανώς το δέχομαι ως επίσημο ρεκόρ και περιμένω να διαβάσω το αναλυτικό ρηπόρτ να δω το σκεπτικό τους. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Ε πόσο αναστροφικός να είναι ο Βοτανικός ρε συ. Δε μου κάνει νόημα. Αν είχα τιμές spread out στην Αθήνα εκεί γύρω να το δεχτώ. Αυτό φαίνεται απόλυτο outlier. Για την Ιταλία ναι εφόσον το είπε ο WMO το δέχομαι αλλά γενικά έχω και μια σκέψη οτι γενικά ειδικά για τα θερμά ρεκόρ υπάρχει πολιτική υποκίνηση που να δικαιώνει το global warming. Δεν είμαι ψέκας, καμία σχέση. Δέχομαι απόλυτα το global warming αλλά διαβάζοντας συνέχεια τον WMO βλέπω μια τέτοια τάση και στην τελική τα μέλη της επιτροπής είναι και αυτοί άνθρωποι που δεν ξέρεις πως επηρεάζονται. Υπόθεση φυσικά αλλά προφανώς το δέχομαι ως επίσημο ρεκόρ και περιμένω να διαβάσω το αναλυτικό ρηπόρτ να δω το σκεπτικό τους. 

Ναι, καταλαβαίνω και το δεύτερο σκέλος, είναι μια πραγματικότητα σε πολλές περιπτώσεις. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 hours ago, South καυσωνάκιας said:

Για του λόγου το αληθές υπολόγισα 2001-2022 (δεν έβαλα του 2023 που είναι λάθος) και έχουμε 383.8 mm με 19.3  μέση ετήσια από ΕΜΥ.

Και 19.0 απλή μέση για να συγκρίνουμε και με αλλού, ενώ και με τις 2 μεθόδους οριακά πάλι πάνω στο όριο Csa BSh βρίσκεται, τι είχες Γιάννη τι είχα πάντα δηλαδή... και τώρα πια με ισχυρή θερμονισήδα που δεν έχει να ζηλέψει κάτι από το κέντρο!

Αν ποτέ φτάσει 20 μέση και το Ελληνικό, τότε ίσως θα μπορούμε να μιλάμε για ξεκάθαρη στέπα, αλλά έχουμε δεκαετίες ακόμα μέχρι να γίνει αυτό...εντωμεταξύ θα έχουν γίνει σημεία και τέρατα εάν φτάσουμε μέχρι εκεί, αυτό θα είναι το λιγότερο!

Για τα παλιά στοιχεία δεν χρειάζεται να πούμε κάτι. Ωραία είναι να τα κοιτάμε να έχουμε να συζητάμε αλλά μετρητοίς δεν έχει νόημα να τα παίρνουμε εκτός και αν προέρχονται από πολύ αξιόπιστα ινστιτούτα όπως είπε και ο σάουθ.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εντωμεταξύ φέτος πάνω από το 50% του υετού έχει πέσει τη καλοκαιρινή περίοδο (Απρίλιο Σεπτέμβριο). Τι λες @South καυσωνάκιας na το βγάλουμε υγρό υποτροπικό το κλιμα μας? 😂 ...θέλουμε άλλα 70-80 μμ βέβαια να τα λέμε κ αυτά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, alkis91_2.0 said:

Εντωμεταξύ φέτος πάνω από το 50% του υετού έχει πέσει τη καλοκαιρινή περίοδο (Απρίλιο Σεπτέμβριο). Τι λες @South καυσωνάκιας na το βγάλουμε υγρό υποτροπικό το κλιμα μας? 😂 ...θέλουμε άλλα 70-80 μμ βέβαια να τα λέμε κ αυτά. 

Βασικα το παιρνω πισω δεν με συμφερει τωρα που το σκεφτηκα καλυτερα με τον τυπο του Κόππεν θελουμε άλλα 140 οποτε τοτε ειμαστε σίγουρη στέπα 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 hours ago, alkis91_2.0 said:

Βασικα το παιρνω πισω δεν με συμφερει τωρα που το σκεφτηκα καλυτερα με τον τυπο του Κόππεν θελουμε άλλα 140 οποτε τοτε ειμαστε σίγουρη στέπα 😂

Μόλις διάβασα το πρώτο σου ποστ από πάνω λέω ''τώρα θα τον δυσαρεστήσω'' . Πάω πιο κάτω και βλέπω το είχες πιάσει χεχε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εντωμεταξύ υπολόγισα την μέση των απόλυτα ελάχιστων θερμοκρασιών στο κέντρο της Αθήνας σύμφωνα με τον ιστορικό σταθμό του Θησείου για το 21ο αιώνα (2001-2022) και όπως βλέπετε παρακάτω αυτή διαμορφώνεται στους -0.18C

Βασικά το 2004 και 2008 με τα -5 σχεδόν απόλυτα ελάχιστες είναι υπαίτια για το γεγονός οτι αυτή παραμένει οριακά αρνητική. Παρόλα αυτά το κέντρο της Αθήνας κατατάσσεται σε ζώνη ανθεκτικότητας φυτών (USDA) 10a. Θεωρητικά αυτή η ζώνη είναι η ζώνη από την οποία φύεται ο κοκοφοίνικας σύμφωνα με το USDA. Φυσικά αυτό δε στέκει πουθενά στην Ευρώπη αλλά σε άλλες ηπείρους περιοχές που πέφτουν σε ζώνη 10a οριακά μπορούν να δώσουν κοκοφοίνικες. 

Επίσης τα στοιχεία του Θησείου επιβεβαιώνουν πως για την αντίστοιχη περίοδο η Αθηναϊκή Ριβιέρα θα πέφτει σίγουρα σε ζώνη 10b. Ήδη πχ σύμφωνα με τους σταθμούς του ΕΑΑ με νεότερα δεδομένα οτιδήποτε νοτιότερα της Νέας Σμύρνης πέφτει σε ζώνη ανθεκτικότητας φυτών 10b. 

1552479753_Screenshot2023-09-27at10_18_46PM.png.e1bc67a982f5a73803a6dd50b6665ba8.png

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και παρακάτω η κλιματική τιμή 30ετίας η οποία είναι θετική στους +0.13C

Ενδεικτικό του πόσο δύσκολο διαχρονικά είναι να μηδενίσει το κέντρο. 

78919156_Screenshot2023-09-27at10_50_35PM.png.dc3a5690095d311ec5a30cab4255f643.png

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κακοκαιρία Elias - Σάκης Αρναούτογλου: Δεν θυμάμαι ποτέ ξανά τέτοιο, 30 φορές πάνω από τον μέσο όρο η βροχή

Δεν θυμάμαι περιοχή να χτυπήθηκε τόσο έντονα μέσα σε τόσο μικρό διάστημα, επισημαίνει σε ανάρτησή του για την κακοκαιρία που σαρώνει την Μαγνησία

https://www.protothema.gr/greece/article/1417572/kakokairia-elias-sakis-arnaoutoglou-den-thumamai-pote-xana-tetoio-30-fores-pano-apo-ton-meso-oro-i-vrohi/

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Και παρακάτω η κλιματική τιμή 30ετίας η οποία είναι θετική στους +0.13C

Ενδεικτικό του πόσο δύσκολο διαχρονικά είναι να μηδενίσει το κέντρο. 

78919156_Screenshot2023-09-27at10_50_35PM.png.dc3a5690095d311ec5a30cab4255f643.png

Ενδεικτικό του πόσο διαχρονικά δύσκολο είναι να μηδενίσει το *Θησείο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...