Jump to content
teo_73

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ-ΥΕΤΟΥ κ.α

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Χωρίς να γνωρίζω ιδιαίτερα την περιοχή καιρικά, μου φαίνεται ''too much". Την πεδινή Ήπειρο και τα νησιά του Ιονίου τα έχω στο μυαλό μου πολύ πιο δυσκοίλια στο χιόνι π.χ. από Κυκλάδες, ίσως στα επίπεδα της Βόρειας Κρήτης. 

Κι όμως παλιά η πεδινή ήπειρος χιονιζοταν πολύ συχνότερα από τώρα, υπάρχουν φωτό από χιόνι μέσα στην Πρέβεζα στις δεκαετίες του 50 και του 60 που είναι δύσκολο να πιστέψεις λόγω της ποσότητας (ακόμα και 20 εκατοστά)...σκέψου για να το έστρωνε στα 0 μέτρα της Πρέβεζας τι θα γινόταν στα πεδινά των 200-300 μέτρων

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 ώρες πριν, South καυσωνάκιας είπε:

@Χιονοσκεπής

Σήκωσα το γάντι λοιπόν και έκανα μια σύγκριση για τις μέσες μηνιαίες Τ Ιουλίου και Αυγούστου μεταξύ Νέας Σμύρνης Ε.Α.Α και Λευκωσίας Ε.Α.Α.

Στη κατά μέτωπο σύγκριση μεταξύ των 2 σταθμών για τα 4 χρόνια κοινής λειτουργίας έχουμε τα εξής εντυπωσιακά:

1. Παρατηρούμε οτι η Λευκωσία στις απλές μέσες προηγείται με βραχεία κεφαλή και αυτό είναι φυσικό καθώς η Λευκωσία ΕΑΑ έχει τρελές μέσες μέγιστες (πχ 37.9 μέση μέγιστη Ιουλίου).

2. Στις μέσες όμως Davis που είναι ο πιο ακριβής δείκτης η Νέα Σμύρνη ΕΑΑ προηγείται με βραχεία κεφαλή.

1424191472_Screenshot2023-10-15at8_12_58AM.png.94d3ab2aeb581559cf214016db6ac115.png

Είναι εντυπωσιακό πως τα νότια προάστια της Αθήνας έχουν κατά μέσο όρο σε 24ωρες μετρήσεις θερμότερα καλοκαίρια από το ιερό τέρας της ζέστης που ακούει στο όνομα Λευκωσία.  Όλη η δουλειά γίνεται από τις αφόρητες καλοκαιρινές μέσες ελάχιστες της Αθήνας. Φυσικά αυτό δεν είναι από μόνο του ικανό να εξήγησει την υπεροχή της Νέας Σμύρνης όλο το 24ώρο.

Προφανώς το γεγονός οτι η Λευκωσία πολώνεται περισσότερο μέσα στο 24ώρο στις μέγιστες καλοκαιρινές Τ δεν είναι αρκετό για να ξεπεράσει την αντίστοιχη πόλωση των Τ της Νέας Σμύρνης μετά το μεσημέρι και μέχρι τα ξημερώματα οι οποίες παραμένουν σταθερά πολύ υψηλές. Τελικά όπως φαίνεται αυτή πόλωση εκτός των αυστηρά θερμών ωρών είναι μεγαλύτερη και δίνει οριακά τη νίκη στις 24ώρες μετρήσεις στη Νέα Σμύρνη κατά τη διάρκεια του θερμοτερου διμήνου του έτους. Πάντως πιστεύω αν κάτσω να κοιτάξω καμιά Νίκαια ή Νέο Κόσμο από ΕΑΑ ίσως έχουμε ακόμα μεγαλύτερες διαφορές υπερ των ΝΠ σε σχέση με τη Λευκωσία. 

Εντάξει το υπολόγιζα οτι ήμασταν πολύ κοντά με την Λευκωσία αλλά το γεγονός οτι την νικάμε τοπικά στα νότια προάστια δε το πίστευα. Μη με πείτε biased αλλά τώρα αν αυτό δεν είναι ενδεικτικό οτι η Αθήνα είναι αήττητο τέρας καλοκαιρινής ζέστης τότε τι είναι; 

ΥΓ. It goes without saying οτι σε Πανευρωπαϊκό επίπεδο η Λίνδος ΕΑΑ είναι άπιαστη.

Ωραίος! Το είχα κοιτάξει και εγώ μπακαλίστικα φέτος το καλοκαίρι, γι'αυτό το ανέφερα. Βέβαια, η λογική λέει ότι η επόμενη χρονοσειρά της Λευκωσίας θα είναι ακόμα θερμότερη. Στις απόλυτες μέγιστες μπορεί να μην συγκινεί ιδιαίτερα, αλλά δεν είναι τόσο δυσκοίλια όσο η Αθήνα στους τυπικούς καύσωνες των 40-41 βαθμών, οι οποίοι ήταν πολύ συχνοί εκεί και με παλιά κλιματικά.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 minutes ago, Χιονοσκεπής said:

Ωραίος! Το είχα κοιτάξει και εγώ μπακαλίστικα φέτος το καλοκαίρι, γι'αυτό το ανέφερα. Βέβαια, η λογική λέει ότι η επόμενη χρονοσειρά της Λευκωσίας θα είναι ακόμα θερμότερη. Στις απόλυτες μέγιστες μπορεί να μην συγκινεί ιδιαίτερα, αλλά δεν είναι τόσο δυσκοίλια όσο η Αθήνα στους τυπικούς καύσωνες των 40-41 βαθμών, οι οποίοι ήταν πολύ συχνοί εκεί και με παλιά κλιματικά.

 

O Davis του ΕΑΑ στη Λευκωσία πάντως έχει πολύ υψηλές καλοκαιρινές ελάχιστες για τα δεδομένα της Λευκωσίας. Φυσικά αυτό εξηγείται από το γεγονός οτι ο Davis είναι σε αστικό περιβάλλον σε σχέση με τον κλασικό κλωβό της Αθαλάσσας που έχει πολύ χαμηλότερες μέσες ελάχιστες το καλοκαίρι.

Αλλά still παρά το γεγονός οτι τα σπάει η Λευκωσία ΕΑΑ και σε μέγιστες και ελάχιστες το καλοκαίρι πάλι δεν καταφέρνει να πιάσει την Νότια Αθήνα. Εδώ νομίζω ο δυναμικός παράγοντας είναι οτι η Αθήνα έχει γίνει μια πυκνοκατοικημένη καραχαβούζα με τραγικό UHI. Ουσιαστικά ο αστικός ιστός της Αθήνας είναι θάνατος για τις καλοκαιρινές Τ όλο το 24ώρο. Μην ξέχναμε οτι παρότι πολλοί λέμε για τις ελάχιστες πλέον βλέπουμε και στις μέγιστες σαφές ξέσκισμα της Αθήνας τα καλοκαίρια. Οτι έχουμε φτάσει σχεδόν 35 βαθμούς μέση μέγιστη κλιματική τιμή 30έτιας στο κέντρο της Αθήνας τον Ιούλιο όταν τα παλιά χρόνια ήταν ένα χλιαρό 32.5 λέει οτι η υδροκέφαλη Αθήνα είναι μακράν η μεγαλύτερη κλιματική βόμβα της Ευρώπης. Εδώ η Νέα Φιλαδέλφεια σε λίγα χρόνια θα φτάσει 36άρι μέση μέγιστη Ιουλίου έτσι όπως πάει. Τι να λέμε τώρα...

Η Λευκωσία τι να φτουρήσει όταν είναι μια σταλιά μπροστά στη χαβούζα της Αθήνας. 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

O Davis του ΕΑΑ στη Λευκωσία πάντως έχει πολύ υψηλές καλοκαιρινές ελάχιστες για τα δεδομένα της Λευκωσίας. Φυσικά αυτό εξηγείται από το γεγονός οτι ο Davis είναι σε αστικό περιβάλλον σε σχέση με τον κλασικό κλωβό της Αθαλάσσας που έχει πολύ χαμηλότερες μέσες ελάχιστες το καλοκαίρι.

Αλλά still παρά το γεγονός οτι τα σπάει η Λευκωσία ΕΑΑ και σε μέγιστες και ελάχιστες το καλοκαίρι πάλι δεν καταφέρνει να πιάσει την Νότια Αθήνα. Εδώ νομίζω ο δυναμικός παράγοντας είναι οτι η Αθήνα έχει γίνει μια πυκνοκατοικημένη καραχαβούζα με τραγικό UHI. Ουσιαστικά ο αστικός ιστός της Αθήνας είναι θάνατος για τις καλοκαιρινές Τ όλο το 24ώρο. Μην ξέχναμε οτι παρότι πολλοί λέμε για τις ελάχιστες πλέον βλέπουμε και στις μέγιστες σαφές ξέσκισμα της Αθήνας τα καλοκαίρια. Οτι έχουμε φτάσει σχεδόν 35 βαθμούς μέση μέγιστη κλιματική τιμή 30έτιας στο κέντρο της Αθήνας τον Ιούλιο όταν τα παλιά χρόνια ήταν ένα χλιαρό 32.5 λέει οτι η υδροκέφαλη Αθήνα είναι μακράν η μεγαλύτερη κλιματική βόμβα της Ευρώπης. Εδώ η Νέα Φιλαδέλφεια σε λίγα χρόνια θα φτάσει 36άρι μέση μέγιστη Ιουλίου έτσι όπως πάει. Τι να λέμε τώρα...

Η Λευκωσία τι να φτουρήσει όταν είναι μια σταλιά μπροστά στη χαβούζα της Αθήνας. 

Ακριβώς, ειδικά αν αναλογιστεί κανείς ότι η θέρμανση στα 850 δεν είναι τόσο τραγική σε σχέση με δεκαετία '60 ή '70 που έβγαλαν μέσες μέγιστες Ιούλιο - Αύγουστο ακόμη και 30 - 31 βαθμούς (!) Καμία σχέση το 22αρι στα 850 το 1963 με το 2023. Τέλη Αυγούστου φέτος με 22-23 στα 850 είχα ελάχιστη 30 βαθμούς στα Πατήσια.

Επεξεργάστηκε από Χιονοσκεπής
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, Χιών said:

Έχω περιέργεια να δω, αν φτάσω τόσο, τι νούμερα θα βγάζει η χρονοσειρά 2060-2090 πχ στο λιμάνι του Πειραιά ή στη Λίνδο

Έλα παππού 24.0 μέση ετήσια Τ Λίνδου το 2090 😛

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Έλα παππού 24.0 μέση ετήσια Τ Λίνδου το 2090 😛

Ε πολύ λίγο λες, πιστεύω εύκολα 26-27.0 αν δεν αλλάξει κάτι δραματικά στη θέρμανση της ατμόσφαιρας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, Χιών είπε:

Έχω περιέργεια να δω, αν φτάσω τόσο, τι νούμερα θα βγάζει η χρονοσειρά 2060-2090 πχ στο λιμάνι του Πειραιά ή στη Λίνδο

Καλοκαίρι Πειραιάς 29 με 37, Λίνδος εύκολο 30αρι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, Χιών said:

Ε πολύ λίγο λες, πιστεύω εύκολα 26-27.0 αν δεν αλλάξει κάτι δραματικά στη θέρμανση της ατμόσφαιρας

Σιγά μη φτάσει και 30. 

Είπαμε οριακά να ξεπεράσει την Ταϊβάν η Λίνδος. Μέχρι εκεί μπορεί. Εκτός αν αλλάξει δραματικά ο πλανήτης μέχρι το 2090

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

40 minutes ago, Χιονοσκεπής said:

Λίνδος εύκολο 30αρι

Παιδιά η Λίνδος έχει 22 βαθμούς μέση ετήσια Τ σήμερα. Είναι αδύνατον να ανέβει 8 βαθμούς σε 70 χρόνια. Εκτός αν καταστρέψουμε τον πλανήτη. 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Παιδιά η Λίνδος έχει 22 βαθμούς μέση ετήσια Τ σήμερα. Είναι αδύνατον να ανέβει 8 βαθμούς σε 70 χρόνια. Εκτός αν καταστρέψουμε τον πλανήτη. 

Εγώ για μέσες καλοκαιρινές ελάχιστες - μέγιστες λέω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Παιδιά η Λίνδος έχει 22 βαθμούς μέση ετήσια Τ σήμερα. Είναι αδύνατον να ανέβει 8 βαθμούς σε 70 χρόνια. Εκτός αν καταστρέψουμε τον πλανήτη. 

Καλομελέτα κι έρχεται.... Αν φτάσω 92 θα σου πω 😛

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 hours ago, South καυσωνάκιας said:

O Davis του ΕΑΑ στη Λευκωσία πάντως έχει πολύ υψηλές καλοκαιρινές ελάχιστες για τα δεδομένα της Λευκωσίας. Φυσικά αυτό εξηγείται από το γεγονός οτι ο Davis είναι σε αστικό περιβάλλον σε σχέση με τον κλασικό κλωβό της Αθαλάσσας που έχει πολύ χαμηλότερες μέσες ελάχιστες το καλοκαίρι.

Αλλά still παρά το γεγονός οτι τα σπάει η Λευκωσία ΕΑΑ και σε μέγιστες και ελάχιστες το καλοκαίρι πάλι δεν καταφέρνει να πιάσει την Νότια Αθήνα. Εδώ νομίζω ο δυναμικός παράγοντας είναι οτι η Αθήνα έχει γίνει μια πυκνοκατοικημένη καραχαβούζα με τραγικό UHI. Ουσιαστικά ο αστικός ιστός της Αθήνας είναι θάνατος για τις καλοκαιρινές Τ όλο το 24ώρο. Μην ξέχναμε οτι παρότι πολλοί λέμε για τις ελάχιστες πλέον βλέπουμε και στις μέγιστες σαφές ξέσκισμα της Αθήνας τα καλοκαίρια. Οτι έχουμε φτάσει σχεδόν 35 βαθμούς μέση μέγιστη κλιματική τιμή 30έτιας στο κέντρο της Αθήνας τον Ιούλιο όταν τα παλιά χρόνια ήταν ένα χλιαρό 32.5 λέει οτι η υδροκέφαλη Αθήνα είναι μακράν η μεγαλύτερη κλιματική βόμβα της Ευρώπης. Εδώ η Νέα Φιλαδέλφεια σε λίγα χρόνια θα φτάσει 36άρι μέση μέγιστη Ιουλίου έτσι όπως πάει. Τι να λέμε τώρα...

Η Λευκωσία τι να φτουρήσει όταν είναι μια σταλιά μπροστά στη χαβούζα της Αθήνας. 

Καλά και σε άλλες μεγάλες πόλεις έτσι είναι. Μην κοιτάμε μόνο τα δεδομένα από τους επίσημους σταθμούς των αεροδρομίων για να βγάλουμε συμπεράσματα!

Εγώ θυμάμαι τον Αύγουστο του '20 σε ένα καύσωνα Αγγλίας που το βράδυ που έφτασα στο Λούτον είχε με το ζόρι 20°C και ένιωθες λες και βρισκόσουν μέσα σε συμπυκνωτή ψυγείου, όλα εσταζαν από την υγρασία! Και στο κέντρο του Λονδίνου 1 ώρα μετά ένιωθες σαν κλασσικό αθηναϊκό βράδυ 😄

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 hours ago, alkis91_2.0 said:

Καλά και σε άλλες μεγάλες πόλεις έτσι είναι. Μην κοιτάμε μόνο τα δεδομένα από τους επίσημους σταθμούς των αεροδρομίων για να βγάλουμε συμπεράσματα!

Εγώ θυμάμαι τον Αύγουστο του '20 σε ένα καύσωνα Αγγλίας που το βράδυ που έφτασα στο Λούτον είχε με το ζόρι 20°C και ένιωθες λες και βρισκόσουν μέσα σε συμπυκνωτή ψυγείου, όλα εσταζαν από την υγρασία! Και στο κέντρο του Λονδίνου 1 ώρα μετά ένιωθες σαν κλασσικό αθηναϊκό βράδυ 😄

Άλλο Λονδίνο και Αθήνα και άλλο Λευκωσία. Το UHI της Λευκωσίας είναι μόνο σε πολύ κεντρικά σημεία πολύ δυνατό ενώ σε μεγαλοπόλεις τύπου Λονδίνου ή Αθήνας είναι τραγικό και παντού. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ημερήσια ρεκόρ Μαρτίου στον σταθμό του ΑΠΘ από το 1930 (λείπουν στοιχεία απ τα έτη 1941 και 1942)

IMG_20231019_104206.jpg.0a3b47a90a89a65fc06d5a4a538a8998.jpg

Προφανώς ξεχωρίζει ο ιστορικός Μαρτιος 1987 που κρατάει όλα τα ρεκόρ απο τις 4 ως της 8 του μηνα.

Στις 6 και 8 του μηνα λογικά υπήρξε και αναστροφή καθώς στην Μίκρα οι ελάχιστες ήταν στους -4° εκείνες της ημέρες

Στις 7/3/87 αναφέρεται μέγιστη 4.6 στο αρχείο αλλά πολύ δύσκολα πιστευτό λόγο των τότε συνθηκών. Λογικά θα ήταν ορθογραφικό και η 1.6 θα ήταν η πραγματική

Το ψυχρο μέτωπο στις 2-3 Μάρτη 1940 ήταν εντυπωσιακό. Στις 3 Μάρτη επίσης αναφέρεται ελαχιστη -18° στην Φλώρινα αλλά λίγο αμφισβητήσιμο επειδη η επίσημη καταγραφή στις 8 το πρωί ήταν -10°.

Ιστορικός ο Μάρτιος 2005 με δυνατό χιονιά (15-30 εκ) την πρώτη ημέρα και με μια άλλη ασυνήθιστη ψυχρή μάζα στις 11/3. Πολύ ανώμαλος θερμοκρασιακά μήνας καθώς έσπασε και θετικά ρεκόρ το 2ο μισο του.

Και το 1952 παρόμοια φάση όπου στις 15/3 αναφέρεται χιονιάς ως 50 εκ. (λογικά στα ψηλότερα της πόλης) και αρνητικά ρεκορ στα μέσα Μαρτίου. Αντιθέτως την τελευταία του μέρα έφτασε τους 30.1° ξεπερνωντας το 2001.

Η επίδοση του 2001 φαίνεται φτωχή σε σχέση με τα δεδομένα τις Μικράς όπου η μέγιστη έφτασε τους 32°

Πολύ δυνατοί και οι Μαρτιοι του 1996, 1956 και 1932. Ημερίσια ρεκόρ φαίνονται επίσης και στα πρόσφατα 2020 και 2022

Στις 31/3/1935 ο καιρός ήταν νεφελώδης και σημειώθηκε και ψυχρό μέτωπο με ψύχος στα Βαλκάνια. Λογικά τότε θα ασπρισε η Θεσσαλονίκη όπως τον Απρίλιο του 2003. Σε ένα κλιματικό άρχειο της περιόδου 1930-1937 αναφέρεται μία ημέρα χιονόπτωσης τον Απρίλιο χωρίς να διευκρινίζει ημερομηνία, πιθανότατα θα ήταν στις 1/4/1935.

Επεξεργάστηκε από Yata
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 10/15/2023 at 10:26 PM, Χιών said:

Καλομελέτα κι έρχεται.... Αν φτάσω 92 θα σου πω 😛

Συγκριτικά πάντως σήμερα ήδη η Λίνδος έχει μεγαλύτερη μέση ετήσια Τ από τις κάτωθι περιοχές:

  • Όλους τους επίσημους WMO σταθμούς στα Κανάρια νησιά
  • Τελ Αβίβ
  • Βηρυτό
  • Κάιρο
  • Μπραζίλια
  • Πόρτ Σαίντ
  • Daytona Beach, Φλόριντα
  • Kunigami, Okinawa
  • Itokazu, Okinawa
  • Κιγκάλι
  • Χειουάν
  • Zhonghe, Ταϊπέι 

Κάποιες από αυτές τις περιοχές είναι στον τροπικό του Καρκίνου, ενώ το Κιγκάλι η πρωτεύουσα της Ρουάντα είναι στον Ισημερινό (φυσικά σε μεγάλο υψόμετρο).

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 ώρες πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Συγκριτικά πάντως σήμερα ήδη η Λίνδος έχει μεγαλύτερη μέση ετήσια Τ από τις κάτωθι περιοχές:

  • Όλους τους επίσημους WMO σταθμούς στα Κανάρια νησιά
  • Τελ Αβίβ
  • Βηρυτό
  • Κάιρο
  • Μπραζίλια
  • Πόρτ Σαίντ
  • Daytona Beach, Φλόριντα
  • Kunigami, Okinawa
  • Itokazu, Okinawa
  • Κιγκάλι
  • Χειουάν
  • Zhonghe, Ταϊπέι 

Κάποιες από αυτές τις περιοχές είναι στον τροπικό του Καρκίνου, ενώ το Κιγκάλι η πρωτεύουσα της Ρουάντα είναι στον Ισημερινό (φυσικά σε μεγάλο υψόμετρο).

Το καλοκαίρι είχα ψαχτεί με Κάιρο και είχα διαπιστώσει, προς μεγάλη μου έκπληξη, ότι είναι ψυχρότερο από πολλές περιοχές της Αττικής το δίμηνο Ιουλίου - Αυγούστου, για την χρονοσειρά 1991-2020

Επεξεργάστηκε από Χιονοσκεπής
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, Χιονοσκεπής said:

Το καλοκαίρι είχα ψαχτεί με Κάιρο και είχα διαπιστώσει, προς μεγάλη μου έκπληξη, ότι είναι ψυχρότερο από πολλές περιοχές της Αττικής το δίμηνο Ιουλίου - Αυγούστου, για την χρονοσειρά 1991-2020

Σωστά, οι περιφερειακοί σταθμοί του Κάιρου τουλάχιστον λόγω ερήμου ρίχνουν αρκετά τις ελάχιστες και έτσι πέφτει ο μ.ο

Με λίγα λόγια το γνωμικό που όταν έχουμε ζέστες λέμε ''γίναμε Κάιρο'' αντιστρέφεται και οι Αιγύπτιοι μάλλον θα πρέπει να λένε ''γίναμε Αθήνα'' 😜

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Σωστά, οι περιφερειακοί σταθμοί του Κάιρου τουλάχιστον λόγω ερήμου ρίχνουν αρκετά τις ελάχιστες και έτσι πέφτει ο μ.ο

Με λίγα λόγια το γνωμικό που όταν έχουμε ζέστες λέμε ''γίναμε Κάιρο'' αντιστρέφεται και οι Αιγύπτιοι μάλλον θα πρέπει να λένε ''γίναμε Αθήνα'' 😜

Χμμ δεν ξέρω αν είναι αποτέλεσμα της κλιματικής αλλαγής. Μπορεί τα παλιά κλιματικά του Καΐρου να μην απείχαν τρομερά από της Αθήνας. Φαντάζομαι ότι παλαιότερα είχαν συχνές ελάχιστες κάτω των 20 βαθμών στην καρδιά του καλοκαιριού, αλλά δεν το έχω ψάξει εις βάθος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ

Αλεξανδρούπολη (ΕΜΥ)

Μέση μηνιαία θερμοκρασία (°C)
1951-1997:  15.6
1971-2000:  15.3
1951-2010:  15.8

Μέση 01-10/10/2023:  20.0
Μέση 01-20/10/2023:  18.8

Μίκρα (ΕΜΥ)

Μέση μηνιαία θερμοκρασία (°C)
1959-1997:  16.2
1971-2000:  16.2
1959-2010:  16.5

Μέση 01-10/10/2023:  22.1
Μέση 01-20/10/2023:  20.2

Λάρισα (ΕΜΥ)

Μέση μηνιαία θερμοκρασία (°C)
1955-1997:  16.2
1971-2000:  16.1
1955-2010:  16.4

Μέση 01-10/10/2023:  20.0
Μέση 01-20/10/2023:  18.9

Κέρκυρα (ΕΜΥ)

Μέση μηνιαία θερμοκρασία (°C)
1955-1997:  18.4
1971-2000:  18.4
1955-2010:  18.5

Μέση 01-10/10/2023:  23.0
Μέση 01-20/10/2023:  22.3

Ελληνικό (ΕΜΥ)

Μέση μηνιαία θερμοκρασία (°C)
1955-1997:  19.5
1971-2000:  19.4
1955-2010:  19.6

Μέση 01-10/10/2023:  23.0
Μέση 01-20/10/2023:  22.0

Ηράκλειο (ΕΜΥ)

Μέση μηνιαία θερμοκρασία (°C)
1955-1997:  20.0
1971-2000:  20.1
1955-2010:  20.3

Μέση 01-10/10/2023:  22.7
Μέση 01-20/10/2023:  22.2


ΠΗΓΗ: ΕΜΥ και ημερήσια SYNOP σταθμών

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 hours ago, Χιονοσκεπής said:

Χμμ δεν ξέρω αν είναι αποτέλεσμα της κλιματικής αλλαγής. Μπορεί τα παλιά κλιματικά του Καΐρου να μην απείχαν τρομερά από της Αθήνας. Φαντάζομαι ότι παλαιότερα είχαν συχνές ελάχιστες κάτω των 20 βαθμών στην καρδιά του καλοκαιριού, αλλά δεν το έχω ψάξει εις βάθος.

Έχεις ένα δίκιο όντως οι καλοκαιρινές ελάχιστες παλιότερα θα ήταν αρκετά χαμηλότερες στο Κάιρο. Ούτε εγώ το έχω ψάξει αλλά θυμάμαι χαρακτηριστικά σταθμούς Davis στα extreme ανατολικά προάστια που είχαν πολύ χαμηλότερες ελάχιστες χειμώνα/καλοκαίρι σε σχέση με το αεροδρόμιο. Αυτό δε νομίζω έχει σχέση με κλιματική αλλαγή. Μάλλον με την επιρροή της ερήμου περισσότερο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 ώρες πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Έχεις ένα δίκιο όντως οι καλοκαιρινές ελάχιστες παλιότερα θα ήταν αρκετά χαμηλότερες στο Κάιρο. Ούτε εγώ το έχω ψάξει αλλά θυμάμαι χαρακτηριστικά σταθμούς Davis στα extreme ανατολικά προάστια που είχαν πολύ χαμηλότερες ελάχιστες χειμώνα/καλοκαίρι σε σχέση με το αεροδρόμιο. Αυτό δε νομίζω έχει σχέση με κλιματική αλλαγή. Μάλλον με την επιρροή της ερήμου περισσότερο. 

Σε αυτά τα προάστια είχε καταφέρει να χιονίσει σε εκείνη την πολύ περίεργη διάταξη του Δεκεμβρίου 2013 που έθαψε Τουρκία, Ισραήλ και που τελικά έφτασε εξασθενημένος ο αυλώνας ως την Σαχάρα. To αεροδρόμιο Καϊρου δεν κατάφερε να δει κάτω από 5 βαθμούς ελάχιστη. Στο κέντρο του Καϊρου καθαρό χιόνι έχει πέσει μόνο το 1901, βάσει κάποιων αναφορών, χωρίς να έχω βρει αξιόπιστη πηγή.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 10/21/2023 at 8:59 AM, South καυσωνάκιας said:
  •  
  • Daytona Beach, Φλόριντα

Για αυτό που το πάτησα γιατί όντως χτύπησε στο μάτι βλέπω ταυτίζεται η μέση Τ πάντως. Αλλά είναι σχεδόν αδύνατο να τη ξεπερνά η Λίνδος αφού η ντειτόνα έχει ίδια μέση σε 30ετια ενώ η Λίνδος σε μόλις 9 χρόνια.. δεν υπάρχει περίπτωση στα 90ς να έγραφε τις μέσες που γράφει σήμερα αν υπήρχε ο σταθμός!

Πάντως ακόμα και το ότι είναι συγκρίσιμες δείχνει τη δυναμική των συνεχόμενων καταβατών τα καλοκαίρια!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, alkis91_2.0 said:

Για αυτό που το πάτησα γιατί όντως χτύπησε στο μάτι βλέπω ταυτίζεται η μέση Τ πάντως. Αλλά είναι σχεδόν αδύνατο να τη ξεπερνά η Λίνδος αφού η ντειτόνα έχει ίδια μέση σε 30ετια ενώ η Λίνδος σε μόλις 9 χρόνια.. δεν υπάρχει περίπτωση στα 90ς να έγραφε τις μέσες που γράφει σήμερα αν υπήρχε ο σταθμός!

Πάντως ακόμα και το ότι είναι συγκρίσιμες δείχνει τη δυναμική των συνεχόμενων καταβατών τα καλοκαίρια!

Ναι σίγουρα άλλο 10 χρόνια δεδομένων της Λίνδου και άλλο τα 30 των υπόλοιπων περιοχών. Αλλά όλες τις παραπάνω περιοχές τις χτυπάει ή τις ισοφαρίζει η Λίνδος έστω και αν είναι για λιγότερα έτη. Δείχνει όμως τη μεγάλη δυναμική της.

Βασικά οι καταβάτες της Λίνδου είναι η κύρια αιτία. Όπως το βλέπω να πηγαίνει το θέμα το σημερινό 21.9 μέση ετήσια της Λίνδου θα ξεπεραστεί με μεγάλη σιγουριά τα επόμενα έτη. Σίγουρα πάμε για πάνω από 22.0 μέση ετήσια. Το θέμα είναι που ακριβώς θα κάτσει η μπίλια. Το ότι έχουμε όμως περιοχή αυτή τη στιγμή στη γεωγραφική Ευρώπη με μέση ετήσια Τ τους 22 βαθμούς είναι από τα κουφά που κανένας δεν περίμενε πριν μερικά χρόνια. 

Εντωμεταξύ σε απόσταση αναπνοής είναι το Καστελόριζο έτσι. Στο 21.6 κλείνει. Πολύ δυνατές περιοχές για Ευρωπαικά δεδομένα (αν και το Καστελόριζο το λες δεν το λες Ευρώπη γεωγραφικά).

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προσπαθησα να κανω μια οσο το δυνατον καλυτερη συλλογη δεδομενων χιονοπτωσης για μια πολυ δυσκολη περιοχη στο χιονι, την Πρεβεζα μιας και καταγομαι απο εκει, παραθαλασσια πολη στην δυτικη ελλαδα που γενικα θελει πολυ βαρβατες εισβολες για να δει χιονοπτωση. Με βοηθησε και το αρχειο του Ακτιου ΕΜΥ, και συνελεξα 46 μερες χιονοπτωσης (πιθανως καποιες λιγες να μην καταφερε να το γυριζει τελειως και να εμεινε χιονονερο) σε 45 ετη απο το 1979-2023!!! Η πιθανοτητα να χουν χαθει μερες προ 1990 ειναι μεγαλυτερες λογω πιο αραιων μετρησεων του σταθμου, ενω απο 1990 και μετα πιστευω εχει παει πολυ καλα. Χοντρικα παντως η Πρεβεζα βλεπει εστω και οριακα μια μερα χιονοπτωσης ανα ετος, αλλα απο τα 45 ετη εχει χιονισει μολις τα 25 εστω μια μερα...εδω οι μερες και σε λιγο καιρο θα αναλυθουν και οι συνθηκες

image.png.5ea0674d339b1f22952cf5762567c440.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...