Jump to content
teo_73

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ-ΥΕΤΟΥ κ.α

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 hours ago, Χιονοσκεπής said:

Θέμα χρόνου να υπάρξει δεκαετία χωρίς καμία αρνητική στο Θησείο

Στάνταρ. Έτσι όπως πάει η θέρμανση είμαστε πολύ κοντά πιστεύω..

To θέμα επίσης είναι οτι πλέον βλέπουμε μείωση του υετού εξού και έχουμε το κέντρο να μπαίνει και επίσημα σε θερμοστεπικό κλίμα την τελευταία δεκαετία αλλά ταυτόχρονα αύξηση του ακραίου υετου σε μεμονωμένες μέρες. Καταιγιδοφάση. Και άλλο ενδεικτικό νομίζω της κλιματικής αλλαγής και των ακραίων φαινομένων.

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Updated κλιματικά Καστελόριζου 

Χειμώνες φθινόπωρα φάση. Ανύπαρκτοι. Τι να κλάσουν και οι Αζόρες μπροστά στο Καστελόριζο 😅

Μέση Τ χειμερινού τριμήνου 15.2C. Αυτό το 15+ χειμερινού τριμήνου στην Ευρώπη παρατηρείται μόνο στις θερμότερες περιοχές των Αζόρων (αν υποθέσουμε ότι όντως είναι Ευρώπη οι Αζόρες...που κλαιν και το Καστελόριζο δε το λες και Ευρώπη γεωγραφικά αλλά έτσι για τις συγκρίσεις ο λόγος).

Τα ξεγυρισμένα 12άρια+ μέσες χειμερινές ελάχιστες παρατηρούνται μόνο στην Κάσο ΕΜΥ και στο Καστελόριζο ΕΑΑ προς το παρόν. Πολύ κοντά η Κάσος ΕΑΑ (με σαφώς περισσότερα χρόνια δεδομένων) και το Λιμάνι Ρόδου από τον Davis του Λιμενικού (με λιγότερα χρόνια δεδομένων). Πάντως στατιστικά μόνο το Καστελόριζο και το Λιμάνι της Ρόδου θεωρητικά θα μπορούσαν πιο εύκολα να προσεγγίσουν το 13άρι μέση ελάχιστη χειμερινών μηνών. Υπό την αίρεση φυσικά ότι έχουμε 2-3 θερμούς χειμώνες ακόμα. 

Εντωμεταξύ μόνο το Καστελόριζο μπορεί να κοντράρει τη Λίνδο σε μέσες ετήσιες Τ. Φυσικά δεν την φτάνει αλλά νομίζω το ατόφιο 22άρι απλή μέση ετήσια Τ είναι θέμα χρόνου. Τόσο για την Λίνδο όσο και για το Καστελόριζο. Συν οτι το Καστελόριζο δίνει 156 τροπικές νύχτες κατά μέσο όρο (ξεπερνώντας οριακά τη Λίνδο με 154) . Ταϊβάν κανείς?😂

1789630803_Screenshot2024-02-29at2_18_17AM.png.fa65e6532d7c9cd658e7e6ba93cdb7f8.png

Σε κάθε περίπτωση τα δεδομένα του σταθμού του Καστελόριζου είναι πραγματικό χρυσάφι για τη θερμή κλιματολογία της Ελλάδας. Ένα παραπάνω γιατί ο σταθμός είναι τοποθετημένος στο έδαφος και όχι ταρατσάτος σε σχεδόν μηδενικό υψόμετρο και fan aspirated. Φυσικά WMO σταθμός. Οπότε φανταστείτε να είχαμε κανέναν παθητικό Vaisala ΕΜΥ εκεί πόσο θερμότερους χειμώνες θα έδινε...

Δηλαδή το γεγονός ότι δεν έχει πέσει κάτω από 4.5 βαθμούς εδώ και 6 χρόνια είναι πολύ σπάνιο για οποιαδήποτε περιοχή στην Ελλάδα και κοντράρει μόνο την Κάσο ΕΑΑ η οποία για 12 συναπτά έτη δεν είχε πέσει κάτω από 4.6 βαθμούς...Καθόλου αναστροφική περιοχή φαντάζομαι σε σχέση με το Αεροδρόμιο του Καστελόριζου ΕΜΥ στα σχεδόν 150 μέτρα.

1672749357_Screenshot2024-02-29at2_45_15AM.png.9051ae378a989db20b6ce88e66e65b0c.png

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ελα αγορι μου το εμπεδωσαμε ειμαστε η πιο θερμη ξηρη και αχιονη γωνια της Ευρωπης μην πω ολοκληρου του βορειου ημισφαιριου και ειδικοτερα οι προσομοιωσεις με περιοχες τυπου αζορες ταιβαν κτλ εχουν αυτοσκοπο το τρολαρισμα και το ριξιμο του ηθικου των καιροφιλων οπως αντιστοιχα εχεις δηλωσει και κανεις στα ξενα φορουμ  , ευχαριστω αλλα αλλη κορεκτιλα και ειδικα καιρικη δε θα παρω θελουν δε θελουν οι μοντς και οι διαχειριστες και θα ειμαι(?) εδω να σου τα γραφω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, korfalonas said:

Ελα αγορι μου το εμπεδωσαμε ειμαστε η πιο θερμη ξηρη και αχιονη γωνια της Ευρωπης μην πω ολοκληρου του βορειου ημισφαιριου και ειδικοτερα οι προσομοιωσεις με περιοχες τυπου αζορες ταιβαν κτλ εχουν αυτοσκοπο το τρολαρισμα και το ριξιμο του ηθικου των καιροφιλων οπως αντιστοιχα εχεις δηλωσει και κανεις στα ξενα φορουμ  , ευχαριστω αλλα αλλη κορεκτιλα και ειδικα καιρικη δε θα παρω θελουν δε θελουν οι μοντς και οι διαχειριστες και θα ειμαι(?) εδω να σου τα γραφω.

Φίλε μου νομίζω είσαι λίγο υπερβολικός....Αφού δεν προκαλεί, απλά αναφέρει κλιματικά στατιστικά. καιρικο φόρουμ είναι εδώ εντός θέματος τον βρίσκω... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα στατιστικά που παρατίθενται από παιδιά όπως οι kapelos, south καυσωνάκιας, alkis (συγχωρέστε με αν ξεχνώ κανέναν) είναι πραγματικά θησαυρός!  Τα παιδιά αφιερώνουν χρόνο σε σοβαρή έρευνα μετεωρολογικών δεδομένων και νομίζω ότι πραγματικά κοσμούν το forum - χώρια που θεωρώ θεμελιώδες και απαραίτητο τέτοιες στατιστικές έρευνες να υπάρχουν σε ένα καιρικό forum.  Προσωπικά από το να βλέπω φωτογραφίες για τις τρέχουσες καιρικές συνθήκες που "κλέβονται" από λογαριασμούς κοινωνικών δικτύων άλλων ανθρώπων, προτιμώ να μαθαίνω κάτι παραπάνω για την κλιματολογία και τα επιμέρους μικροκλίματα της χώρας μας...

Ας ειμαστε λοιπόν λίγο πιο κόσμιοι απέναντι σε κάποια παιδιά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, korfalonas είπε:

ευχαριστω αλλα αλλη κορεκτιλα και ειδικα καιρικη δε θα παρω θελουν δε θελουν οι μοντς και οι διαχειριστες και θα ειμαι(?) εδω να σου τα γραφω.

Εξηγησε μου τι θα πει "καιρικη κορεκτίλα" φιλε να καταλάβω.Επισης θεωρεις οτι για το "ριξιμο του ηθικου" των καιροφιλων ευθυνεται ο Καυσωνακιας και ο καθε καυσωνακιας που παραθετει στατιστικα ή ο καιρός ο ίδιος;Εγω βλεπω εδω και μερες στο φορουμ "καιροφιλους" να ευχονται να μην ξαναβρεξει ως τον Οκτωβριο και οχι τον καυσωνακια.Ποιος πιστευεις τρολαρει περισσοτερο;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Είναι η πρώτη φορά στην Ελλάδα όπου έχουμε κλιματικά δεδομένα από το Καστελόριζο σε μηδενικό υψόμετρο, σε σταθμό στο έδαφος και  μάλιστα μιλάμε για μηχανικά αεριζόμενο σταθμό. Υπενθυμίζω ότι μέχρι σήμερα είχαμε μόνο τον σταθμό της ΕΜΥ στα περίπου 150 μέτρα υψόμετρο στο μικρό νησάκι μας ο οποίος μάλιστα λειτουργεί μόλις από το 2005 και σαφώς ούτε λόγος για να μάθουμε τα κλιματικά αυτού του σταθμού καθώς θα πρέπει να τα παραγγείλουμε από ΕΜΥ.

Το γεγονός οτι πλέον έχουμε ελεύθερα και ποιοτικά δεδομένα από μια τέτοια περιοχή της εσχατιάς της Ελληνικής επικράτειας εμπλουτίζει πολύ τις γνώσεις μας για τα θερμά άκρα στα οποία μπορεί να παίζει το Ελληνικό κλίμα. Καθώς λοιπόν τα χρόνια δεδομένων θα αυξάνονται μιας και μιλάμε μόλις για 6 χρόνια δεδομένων αυτό σε δεύτερο χρόνο θα μας επιτρέψει να βγάλουμε ασφαλέστερα συμπεράσματα.

Δηλαδή το πρόβλημα ποιό είναι; Ότι λέω πως προσομοιάζει τους χειμώνες των Αζορών ή οτι πλησιάζει τις μέσες ετήσιες θερμοκρασίες των ψυχρότερων περιοχών της Ταιβάν? Και γιατί να μην το πω? Αφού είναι εντυπωσιακό. Προσωπικά 20 χρόνια που ασχολούμαι με τη θερμή κλιματολογία της Ελλάδας δεν περίμενα οτι θα ανακαλύπταμε τέτοιες ιδιαιτερότητες στην Ελλάδα. 

Τα δεδομένα αυτά είναι θησαυρός και kudos στο EAA που πραγματικά έχει σκάψει όλη την επικράτεια με σταθμούς.  Χώρια που μπορούν αυτά τα δεδομένα να έχουν μετρήσιμη πρακτική εφαρμογή για πράγματα που μπορούν να βοηθήσουν δυνητικά την οικονομία αυτών των περιοχών. Από επενδύσεις σε solar panels, boost στην πρωτογενή αγροτική παραγωγή με καλλιέργειες σε σπάνια και τροπικά φρούτα και φυτά (που ποιός ξέρει μπορεί να βοηθήσουν ακόμα και σε εξαγωγές προϊόντων) μέχρι ακόμα και ακαδημαϊκή έρευνα για την κλιματική αλλαγή.

Οκ όλα αυτά προυποθέτουν η περιφέρεια να μην είναι αφημένη αλλά αν ποτέ μελλοντικά γίνουμε σοβαρό κράτος θα έχουμε τουλάχιστον τη γνώση διαθέσιμη προς αξιοποίηση. 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Τα δεδομένα αυτά είναι θησαυρός και kudos στο EAA που πραγματικά έχει σκάψει όλη την επικράτεια με σταθμούς.  Χώρια που μπορούν αυτά τα δεδομένα να έχουν μετρήσιμη πρακτική εφαρμογή για πράγματα που μπορούν να βοηθήσουν δυνητικά την οικονομία αυτών των περιοχών. Από επενδύσεις σε solar panels, boost στην πρωτογενή αγροτική παραγωγή με καλλιέργειες σε σπάνια και τροπικά φρούτα και φυτά (που ποιός ξέρει μπορεί να βοηθήσουν ακόμα και σε εξαγωγές προϊόντων) μέχρι ακόμα και ακαδημαϊκή έρευνα για την κλιματική αλλαγή.

Οκ όλα αυτά προυποθέτουν η περιφέρεια να μην είναι αφημένη αλλά αν ποτέ μελλοντικά γίνουμε σοβαρό κράτος θα έχουμε τουλάχιστον τη γνώση διαθέσιμη προς αξιοποίηση. 

Προσυπογράφω και συμφωνώ "μέχρι κεραίας"! Και θα προσέθετα ότι πέρα από παραμέτρους της θερμής κλιματολογίας, θα ήταν πολύ καλό να "σκαφθούν" καλύτερα και άλλες κλιματικοί παράμετροι και δυναμικές που μπορεί να υπάρχουν σε διάφορες περιοχές της χώρας μας.  Το ΕΑΑ έχει κάνει όλα αυτά τα χρόνια απίστευτη δουλειά.  Και θα πω ίσως το πιο απλό που μου έρχεται στο μυαλό: Πριν 15 χρόνια ποιός θα πίστευε ότι τα Λευκά Όρη στην Κρήτη ή το ανατολικό Πήλιο μπορεί σε κάποιες χρονιές με έντονο βόρειο ρεύμα να είνια πολύ πιο δυνατά σε υετό από τα βουνά της Ηπείρου, ή ποιός θα περίμενε ότι το οροπέδιο της Φλώρινας όταν έχει ομίχλη μπορεί να καταγράφει χαμηλότερες θερμοκρασίες και από τη Σαμαρίνα? Μάλλον κανείς.

Είναι σημαντικό να γίνονται τέτοιες έρευνες εις βάθος

Επεξεργάστηκε από brainstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 hours ago, GEORGE SNOWMAN said:

Εξηγησε μου τι θα πει "καιρικη κορεκτίλα" φιλε να καταλάβω.Επισης θεωρεις οτι για το "ριξιμο του ηθικου" των καιροφιλων ευθυνεται ο Καυσωνακιας και ο καθε καυσωνακιας που παραθετει στατιστικα ή ο καιρός ο ίδιος;Εγω βλεπω εδω και μερες στο φορουμ "καιροφιλους" να ευχονται να μην ξαναβρεξει ως τον Οκτωβριο και οχι τον καυσωνακια.Ποιος πιστευεις τρολαρει περισσοτερο;

Κορεκτιλα ειναι ακριβως αυτη η παρεμβαση σου οπως και οι 2 απο πανω, βεβαια να σου θυμισω οτι τον εχεις απειλησει για μπαν καμια 50 φορες  μεταξυ σοβαρου και αστειου.. γιατι αραγε? μην το παιζεις υπερανω.. και δεν τιθεται θεμα συγκρισης με ατομα του στυλ snowparty που γραφουν οτι γραφουν λογω απογοητευσης ουτε με αλλους που επιθυμουν συνεχιση της ανωμαλιας μπας και γινει restart και επιστροφη στη κανονικοτητα τη καταλληλη εποχη. πηξαμε σε αποδουλου μονεμβασιες στεπικα κλιματα με χρονοσειρα 2 ετων και τροπικες ελαχιστες σε σταθμους μες το νερο,βγαινουν τοσα θεματα flame απο ενα ατομο. Να το βουλωσω  μην τυχων θιγει το 1%. δεν προκειται εσυ βεβαια ξερεις τον τροπο με ενα κουμπι. Αυτα τιποτα αλλο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, korfalonas said:

βγαινουν τοσα θεματα flame απο ενα ατομο. 

Flame και μάλιστα συνεχές βλέπω κάνεις εσύ. Με σκοπό τι? Να αυτοματίσεις να μπαναριστώ?Κάνε ignore αν δε μπορείς να διαβάσεις τα στατιστικά μου. Δε μπορώ να κάνω κάτι αν ενοχλείσαι από την παράθεση στατιστικών. Είπαμε μια δυο αλλά να πούμε εδώ έχεις σηκώσει σημαία και κάνεις ιερό αγώνα για να μην ποστάρω. Κ επίσης αυτά τα συγκαταβατικά '''αγόρι μου'' κτλ κόψτα γιατί μπορώ κάλλιστα κ γω να σου απαντάω έτσι.

Είναι προφανές οτι δεν γίνεται να περνάω κάθε φορά που ποστάρω από δίκη προθέσεων. Ναι ομολογώ γίνομαι επαναληπτικός αλλά επειδή το έχω ψάξει σίγουρα δεν ανήκω στο φάσμα του αυτισμού. Είναι περισσότερο δικοί μου καταναγκασμοί για να είμαι όσο τον δυνατόν περισσότερο ακριβής σε όσα ποστάρω και λέω. Δε μπορώ να κάνω όμως κάτι αν a priori κάποιος θεωρεί οτι προκαλώ.  Κάπου και οι δικές μου αντοχές έχουν ένα όριο. 

 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 ώρες πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Updated κλιματικά Καστελόριζου 

Χειμώνες φθινόπωρα φάση. Ανύπαρκτοι. Τι να κλάσουν και οι Αζόρες μπροστά στο Καστελόριζο 😅

Μέση Τ χειμερινού τριμήνου 15.2C. Αυτό το 15+ χειμερινού τριμήνου στην Ευρώπη παρατηρείται μόνο στις θερμότερες περιοχές των Αζόρων (αν υποθέσουμε ότι όντως είναι Ευρώπη οι Αζόρες...που κλαιν και το Καστελόριζο δε το λες και Ευρώπη γεωγραφικά αλλά έτσι για τις συγκρίσεις ο λόγος).

Τα ξεγυρισμένα 12άρια+ μέσες χειμερινές ελάχιστες παρατηρούνται μόνο στην Κάσο ΕΜΥ και στο Καστελόριζο ΕΑΑ προς το παρόν. Πολύ κοντά η Κάσος ΕΑΑ (με σαφώς περισσότερα χρόνια δεδομένων) και το Λιμάνι Ρόδου από τον Davis του Λιμενικού (με λιγότερα χρόνια δεδομένων). Πάντως στατιστικά μόνο το Καστελόριζο και το Λιμάνι της Ρόδου θεωρητικά θα μπορούσαν πιο εύκολα να προσεγγίσουν το 13άρι μέση ελάχιστη χειμερινών μηνών. Υπό την αίρεση φυσικά ότι έχουμε 2-3 θερμούς χειμώνες ακόμα. 

Εντωμεταξύ μόνο το Καστελόριζο μπορεί να κοντράρει τη Λίνδο σε μέσες ετήσιες Τ. Φυσικά δεν την φτάνει αλλά νομίζω το ατόφιο 22άρι απλή μέση ετήσια Τ είναι θέμα χρόνου. Τόσο για την Λίνδο όσο και για το Καστελόριζο. Συν οτι το Καστελόριζο δίνει 156 τροπικές νύχτες κατά μέσο όρο (ξεπερνώντας οριακά τη Λίνδο με 154) . Ταϊβάν κανείς?😂

1789630803_Screenshot2024-02-29at2_18_17AM.png.fa65e6532d7c9cd658e7e6ba93cdb7f8.png

Σε κάθε περίπτωση τα δεδομένα του σταθμού του Καστελόριζου είναι πραγματικό χρυσάφι για τη θερμή κλιματολογία της Ελλάδας. Ένα παραπάνω γιατί ο σταθμός είναι τοποθετημένος στο έδαφος και όχι ταρατσάτος σε σχεδόν μηδενικό υψόμετρο και fan aspirated. Φυσικά WMO σταθμός. Οπότε φανταστείτε να είχαμε κανέναν παθητικό Vaisala ΕΜΥ εκεί πόσο θερμότερους χειμώνες θα έδινε...

Δηλαδή το γεγονός ότι δεν έχει πέσει κάτω από 4.5 βαθμούς εδώ και 6 χρόνια είναι πολύ σπάνιο για οποιαδήποτε περιοχή στην Ελλάδα και κοντράρει μόνο την Κάσο ΕΑΑ η οποία για 12 συναπτά έτη δεν είχε πέσει κάτω από 4.6 βαθμούς...Καθόλου αναστροφική περιοχή φαντάζομαι σε σχέση με το Αεροδρόμιο του Καστελόριζου ΕΜΥ στα σχεδόν 150 μέτρα.

1672749357_Screenshot2024-02-29at2_45_15AM.png.9051ae378a989db20b6ce88e66e65b0c.png

Από τις ελάχιστες περιοχές της χώρας που πρέπει να ήταν 11a μέχρι και τον 19ο αιώνα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, Χιονοσκεπής said:

Από τις ελάχιστες περιοχές της χώρας που πρέπει να ήταν 11a μέχρι και τον 19ο αιώνα

Ναι σωστά, νομίζω μαζί με Φρυ και νότια παραλιακή Κάρπαθο. Τώρα για το λιμάνι της Ρόδου δε βάζω το χέρι μου στη φωτιά γιατί είναι και το UHI που μπορεί να κάνει σήμερα τόσο θερμό το λιμάνι. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, South καυσωνάκιας είπε:

Ναι σωστά, νομίζω μαζί με Φρυ και νότια παραλιακή Κάρπαθο. Τώρα για το λιμάνι της Ρόδου δε βάζω το χέρι μου στη φωτιά γιατί είναι και το UHI που μπορεί να κάνει σήμερα τόσο θερμό το λιμάνι. 

Λιμάνι Ροδου 61-90 δύσκολο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Χιονοσκεπής said:

Λιμάνι Ροδου 61-90 δύσκολο

Χμμμ απλά το θέμα είναι οτι για εκείνη την περίοδο από Ρόδο είχαμε μόνο τα δεδομένα του Αεροδρομίου Μαριτσας που ήταν φουλ αναστροφικό, μακριά από τη θάλασσα και σε υψόμετρο. Εξού και το θρυλικό -4 που έχει δώσει ρεκόρ. Η Μαριτσα μας έδινε δεδομένα μέχρι το 1977 και στη συνέχεια πήρε τη σκυτάλη το Παραδείσι. Αλλά δεν ξέρω είμαι σε double mind μέχρι που πίσω το λιμάνι της Ρόδου πήγαινε σε 11a. Δλδ από την μια σίγουρα το UHI της πόλης της Ρόδου παίζει ρόλο στο λιμάνι (δεν είναι μικρή πόλη η Ρόδος) από την άλλη σίγουρα ήταν μακράν ηπιότερο από την Μαριτσα....οπότε δεν ξέρω να πω με ασφάλεια από πότε έμπαινε στο 11a.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Χμμμ απλά το θέμα είναι οτι για εκείνη την περίοδο από Ρόδο είχαμε μόνο τα δεδομένα του Αεροδρομίου Μαριτσας που ήταν φουλ αναστροφικό, μακριά από τη θάλασσα και σε υψόμετρο. Εξού και το θρυλικό -4 που έχει δώσει ρεκόρ. Η Μαριτσα μας έδινε δεδομένα μέχρι το 1977 και στη συνέχεια πήρε τη σκυτάλη το Παραδείσι. Αλλά δεν ξέρω είμαι σε double mind μέχρι που πίσω το λιμάνι της Ρόδου πήγαινε σε 11a. Δλδ από την μια σίγουρα το UHI της πόλης της Ρόδου παίζει ρόλο στο λιμάνι (δεν είναι μικρή πόλη η Ρόδος) από την άλλη σίγουρα ήταν μακράν ηπιότερο από την Μαριτσα....οπότε δεν ξέρω να πω με ασφάλεια από πότε έμπαινε στο 11a.

Αν έχει πιάσει -4 η Μαρίτσα, αποκλείεται να μην έχει γράψει αρνητική το λιμάνι, έστω -1. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 minutes ago, Χιονοσκεπής said:

Αν έχει πιάσει -4 η Μαρίτσα, αποκλείεται να μην έχει γράψει αρνητική το λιμάνι, έστω -1. 

Το -4 η Μαριτσα το είχε δώσει το 19/1/1964. Δε ξέρω πόσο μεγάλη ήταν η πόλη της Ρόδου το 1964 αλλά σε γενικές γραμμές ήδη τη δεκαετία του 60 είχε αρχίσει η αστικοποίηση στην Ελλάδα (ειδικά σε τουριστικές περιοχές όπως η Ρόδος) ώστε να έχει μετρήσιμο UHI το λιμάνι. Διατηρώ επιφυλάξεις οτι κατάφερε να πέσει κάτω από το μηδέν. Οι αναστροφικές περιοχές μπορούν να έχουν πολύ μεγάλες θερμοκρασιακές διαφορές με παρακείμενες παραλιακές περιοχές. Ειδικά στα νησιά νομίζω. 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Το -4 η Μαριτσα το είχε δώσει το 19/1/1964. Δε ξέρω πόσο μεγάλη ήταν η πόλη της Ρόδου το 1964 αλλά σε γενικές γραμμές ήδη τη δεκαετία του 60 είχε αρχίσει η αστικοποίηση στην Ελλάδα (ειδικά σε τουριστικές περιοχές όπως η Ρόδος) ώστε να έχει μετρήσιμο UHI το λιμάνι. Διατηρώ επιφυλάξεις οτι κατάφερε να πέσει κάτω από το μηδέν. Οι αναστροφικές περιοχές μπορούν να έχουν πολύ μεγάλες θερμοκρασιακές διαφορές με παρακείμενες παραλιακές περιοχές. Ειδικά στα νησιά νομίζω. 

Είναι πολύ χαμηλή Τ το -4. Με -4 Γκαζι π.χ. θα είχε αρνητική ως το Σούνιο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, Χιονοσκεπής said:

Είναι πολύ χαμηλή Τ το -4. Με -4 Γκαζι π.χ. θα είχε αρνητική ως το Σούνιο

Δε γίνεται πχ να πιάσει το -4 στρωμένη κτλ και με αναστροφή ενώ ταυτόχρονα άστρωτα παραλιακά μέρη να παίζουν με οριακά θετικές Τ? Επίσης μιλάμε και για μια απόσταση 15 χιλιομέτρων μεταξύ των 2 σημείων. Συν οτι αυτό το tip της πόλης της Ρόδου στο λιμάνι φαίνεται φουλ maritime τέρμα βόρεια.  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

44 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Δε γίνεται πχ να πιάσει το -4 στρωμένη κτλ και με αναστροφή ενώ ταυτόχρονα άστρωτα παραλιακά μέρη να παίζουν με οριακά θετικές Τ? Επίσης μιλάμε και για μια απόσταση 15 χιλιομέτρων μεταξύ των 2 σημείων. Συν οτι αυτό το tip της πόλης της Ρόδου στο λιμάνι φαίνεται φουλ maritime τέρμα βόρεια.  

Αν ήταν κανα -1,5 με -2, θα συμφωνούσα, αλλά 4+ βαθμοί διαφορά στα 15 χμ μιας νησιωτικής περιοχής too much

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 minutes ago, Χιονοσκεπής said:

Αν ήταν κανα -1,5 με -2, θα συμφωνούσα, αλλά 4+ βαθμοί διαφορά στα 15 χμ μιας νησιωτικής περιοχής too much

Πάρε παράδειγμα το Καστελόριζο σε μερικά μέτρα απόσταση. 

2.5C στην Ελπίδα το Αεροδρόμιο EMY στα 150 περίπου μέτρα υψόμετρο. 

4.5C σε μηδενικό υψόμετρο το ΕΑΑ την ίδια ώρα. 

Και δεν μιλάμε για χιλιόμετρα επί χιλιομέτρων. Πιστεύω οι αναστροφικές περιοχές μπορούν να πάνε πολύ χαμηλά ενώ το μαριτιμ εφεκτ των νησιών σε μη αναστροφικές περιοχές μπορεί να αντιστέκεται ηρωικά. 

Παρακάτω και στο χάρτη αν προσέξεις η απόσταση μεταξύ των 2 περιοχών είναι μόλις 2.5 χλμ. Μεσολαβεί φυσικά το μικρό βουναλάκι του Καστελόριζου (270 μέτρα η κορυφή του) αλλά και πάλι είναι εντυπωσιακή η διαφορά 2 βαθμών...

436075660_Screenshot2024-02-29at6_34_31PM.png.83539031556aa4175fbc774f3d4f7f2a.png

 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 hours ago, South καυσωνάκιας said:

Flame και μάλιστα συνεχές βλέπω κάνεις εσύ. Με σκοπό τι? Να αυτοματίσεις να μπαναριστώ?Κάνε ignore αν δε μπορείς να διαβάσεις τα στατιστικά μου. Δε μπορώ να κάνω κάτι αν ενοχλείσαι από την παράθεση στατιστικών. Είπαμε μια δυο αλλά να πούμε εδώ έχεις σηκώσει σημαία και κάνεις ιερό αγώνα για να μην ποστάρω. Κ επίσης αυτά τα συγκαταβατικά '''αγόρι μου'' κτλ κόψτα γιατί μπορώ κάλλιστα κ γω να σου απαντάω έτσι.

Είναι προφανές οτι δεν γίνεται να περνάω κάθε φορά που ποστάρω από δίκη προθέσεων. Ναι ομολογώ γίνομαι επαναληπτικός αλλά επειδή το έχω ψάξει σίγουρα δεν ανήκω στο φάσμα του αυτισμού. Είναι περισσότερο δικοί μου καταναγκασμοί για να είμαι όσο τον δυνατόν περισσότερο ακριβής σε όσα ποστάρω και λέω. Δε μπορώ να κάνω όμως κάτι αν a priori κάποιος θεωρεί οτι προκαλώ.  Κάπου και οι δικές μου αντοχές έχουν ένα όριο. 

 

Δε θα ειναι και κατι πρωτογνωρο για σενα το μπαν ουτως η αλλως εχεις μεγαλη ιστορια απο μπαναρισματα στο παλιο φορουμ ειτε ως efi ειτε ως μεσογειακος και αλλα ψευτικα προφιλ που εμπαινες εβριζες και τρολαρες ασυστολα, πουλα τρελα σε κανενα καινουργιο οχι σε μας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

35 minutes ago, korfalonas said:

Δε θα ειναι και κατι πρωτογνωρο για σενα το μπαν ουτως η αλλως εχεις μεγαλη ιστορια απο μπαναρισματα στο παλιο φορουμ ειτε ως efi ειτε ως μεσογειακος και αλλα ψευτικα προφιλ που εμπαινες εβριζες και τρολαρες ασυστολα, πουλα τρελα σε κανενα καινουργιο οχι σε μας.

Δεν ξέρω ποιά είναι η efi που αναφέρεις και γενικά αυτές οι θεωρίες συνωμοσίας μου κάνουν για τρολάρισμα και flame που προσπαθείς να αυτοματίσεις απέναντι μου. Σε κάθε περίπτωση αυτή η εκστρατεία σου για να μην ποστάρω δεν καταλαβαίνω από που πηγάζει και δεν έχει και χώρο στο νήμα. Είπαμε κάνε ignore αν ενοχλείσαι είναι απλό. 

Επίσης σου είπα κάνε κάτι με το ύψος σου. Μπορώ κάλλιστα να σου ανταπαντήσω με το ίδιο ύφος. Βάζω στοίχημα μάλιστα οτι σε αυτό ποντάρεις για να εκνευριστώ και να κάνεις πάρτι αν φάω μπαν.

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

45 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Δεν ξέρω ποιά είναι η efi που αναφέρεις και γενικά αυτές οι θεωρίες συνωμοσίας μου κάνουν για τρολάρισμα και flame που προσπαθείς να αυτοματίσεις απέναντι μου. Σε κάθε περίπτωση αυτή η εκστρατεία σου για να μην ποστάρω δεν καταλαβαίνω από που πηγάζει και δεν έχει και χώρο στο νήμα. Είπαμε κάνε ignore αν ενοχλείσαι είναι απλό. 

Επίσης σου είπα κάνε κάτι με το ύψος σου. Μπορώ κάλλιστα να σου ανταπαντήσω με το ίδιο ύφος. Βάζω στοίχημα μάλιστα οτι σε αυτό ποντάρεις για να εκνευριστώ και να κάνεις πάρτι αν φάω μπαν.

Το ότι ήσουν ο Μεσογειακός δεν είναι θεωρία συνωμοσίας πάντως, είναι πραγματικότητα και το έχεις παραδεχθεί. Και όσοι ήμασταν στο παλιό φόρουμ θυμόμαστε πολύ καλά την τότε απαράδεκτη συμπεριφορά σου και τα άπειρα μπαν που έτρωγες διαδοχικά. 

Για την ''Efi'' δεν μπορεί να αποδειχθεί κάτι, αλλά δεν έχει και ιδιαίτερη σημασία αφού ο Μεσογειακός δεν αμφισβητείται.

Σε κάθε περίπτωση, ο καθένας έχει δικαίωμα για 2η ευκαιρία, αλλά να ξέρεις ότι όταν μπαίνεις σε ένα φόρουμ που αποτελείται κατά βάση από χιονόφιλους και σπαμάρεις εμμονικά όλα τα θέματα, ακόμη και θέματα χιονοκαιριών στα οποία γράφουμε με ενθουσιασμό για το χόμπι μας, λέγοντας συνέχεια για Κάσους, Καστελόριζα και Μονεμβασιές, θερμά ρεκόρ, κοκοφοίνικες κλπ, προκαλείς σε όλους δικαιολογημένο εκνευρισμό και καταντάς απίστευτα ενοχλητικός. Το ίδιο και όταν δέχεσαι και διατυμπανίζεις με ευκολία όλα τα θερμά ρεκόρ, ακόμη και σε σταθμούς μπακατέλες, αλλά όποτε γράφουμε για ψυχρά ρεκόρ και αναστροφές σπεύδεις να αμφισβητήσεις και να μας πεις για αρνητικά bias κλπ. Το ίδιο όταν παρακαλάς για ξηρασίες και ζέστες μες στο καταχείμωνο, για να βγει το κλίμα του τάδε σταθμού στεπικό. Κλπ κλπ

Δεν είπε κανείς να μη γράφεις, αλλά πρέπει να καταλαβαίνεις πότε η συμπεριφορά σου γίνεται φορτική για τους υπόλοιπους.

Με κάθε ειλικρίνεια τα παραπάνω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως τι γινόταν σε άλλους χώρους είναι άσχετο πραγματικά ως επιχείρημα. Προσωπικά θυμάμαι έναν φουλ τοξικό χώρο τότε που μου γύρναγε το μάτι. Στον παρόν χώρο όμως όταν βλέπεις οτι δεν υπάρχουν τέτοια ζητήματα σου κάνει κέφι να δώσεις και να συνεισφέρεις από το μεράκι σου. Έτσι νιώθω και γι αυτό καραγουστάρω να είμαι εδώ. Άσε που έχει αλλάξει και το δημογραφικό. Βλέπεις νέα παιδιά με σοβαρές και φοβερές γνώσεις που σου κάνει πολύ όρεξη να τους διαβάζεις. Και πραγματικά νιώθω οτι μπορώ να γίνω πολύ υποστηρικτικός στο εδώ εγχείρημα από την ψυχή μου!Και το εννοώ, δε λέω μαμακίες απλά να τις πω!

Είπαμε οτι γίνομαι επαναληπτικός καμιά φορά δε σημαίνει οτι θέλω να προκαλέσω. Αυτά είναι άλματα λογικής. Κυρίως πχ όταν το κάνω είναι γιατί θέλω να γίνομαι ακριβής και λεπτομερής. Τα έχω πει πολλές φορές. Αν κάποιος τώρα στραβώνει γιατί νομίζει ότι κάθε φορά θέλω προκαλώ δε μπορώ να κάνω κάτι πέρα από το να ξεκαθαρίζω οτι δεν έχω τέτοιες προθέσεις.

Αλλά πόσες φορές να το κάνω? Κάπου σα να είμαι σε μια διαρκή δίκη προθέσεων νιώθω. Ας ηρεμήσουμε. Είμαι εδώ γιατί έχω μεράκι και μπορώ να συνεισφέρω πιστεύω κάτι με τα στατιστικά! Let's all enjoy!!!

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συγγνώμη, αλλά το συγκεκριμένο  forum ονομάζεται weather-club, και ως αντικείμενο του είναι η ανταλλαγή απόψεων, αλλά και η κουβέντα γενικά για κάθε μα κάθε καιρικό φαινόμενο!!!! Καιρικό φαινόμενο εν τέλει είναι και ο καυσωνας και η ομίχλη και η βροχή και το χαλάζι. Δεν είναι δυνατόν να ασχολούμαστε μόνο με το χιόνι. Δεν ξέρω για προηγούμενα forums κλπ, αλλά εδώ σε αυτό το thread βλέπω κάποια παιδιά που ερευνούν σοβαρα τα στατιστικά δεδομένα. Και αυτό δεν το βρίσκω κακό. Όσον αφορά την εμμονικοτητα, εμμονικους τύπους έχω δει πάρα πολλούς στις αναφορές και στις αναλύσεις χαρτών. Άλλος φωνάζει, με παντελώς αντιεπιστημονικά κριτήρια "δεν υπάρχει κλιματική αλλαγη", αλλος κυνηγάει τον τέλειο ψηφιακο χάρτη για να βγει ο τέλειος δυτικός, βόρειος η προσηνεμος η δεν ξέρω τι χιονιας,  αλλος δεν θέλει βροχές το Φλεβάρη για να κάνει ξέρω γω καλή καταιγίδα τον Αύγουστο. Κοινώς ο,τι του φανεί του λωλοστεφανη. Γιατί λοιπόν τότε κύριε korfalonas δεν απειλεις με ban όλες αυτές τις εμμονικοτητες και απειλεις μόνο μια που σχετίζεται με ζέστες? Κοινώς δύο μέτρα και σταθμά?

Επεξεργάστηκε από brainstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...