Jump to content
teo_73

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ-ΥΕΤΟΥ κ.α

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν μετά την ψυχρή εισβολή που μας πέρασε τελικά μπαίνουν στην λίστα με ζώνη ανθεκτικότητας φυτών 11a η Πάτμος, η Σητεία και οι Σπέτσες. Πίστευα οτι δεν θα τα κατάφερναν αλλά τελικά δεν έπεσαν σημαντικά οι απόλυτα ελάχιστες τους Τ.

Κοινώς παρακάτω τα Μαϊάμια της Ελλάδας 😂

1465104734_Screenshot2024-01-16at12_41_52PM.png.b3317053863fd5adc1a4417afee6db7a.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 hours ago, South καυσωνάκιας said:

Πιο κάτω έχει η Ανάβυσσος. 315 mm 

Τέσπα όντως ύποπτος μου φαίνεται ο υετός but it is what it is. Είναι τα επίσημα στοιχεία του ΕΑΑ. 

Εδώ σηκώνει εμαιλ για εξηγήσεις η φάση.  Ούτε το ανατολικό άκρο του νησιού δεν παίζει να γράφει τόσο λίγο υετό !

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, alkis91_2.0 said:

Εδώ σηκώνει εμαιλ για εξηγήσεις η φάση.  Ούτε το ανατολικό άκρο του νησιού δεν παίζει να γράφει τόσο λίγο υετό !

Μάλλον πρέπει να είναι αυτό που ανέφερε ο karfalonas με τον κουβά. Αν φυσάει πολύ στο σημείο ίσως χάνεται υετός έτσι που ποτέ δεν φτάνει στο όργανο. Θα στείλω όμως. Περιμένω και μια απάντηση από ΕΜΥ για Ηράκλειο και μετά θα στείλω στο ΕΑΑ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 hours ago, South καυσωνάκιας said:

Λοιπόν μετά την ψυχρή εισβολή που μας πέρασε τελικά μπαίνουν στην λίστα με ζώνη ανθεκτικότητας φυτών 11a η Πάτμος, η Σητεία και οι Σπέτσες. Πίστευα οτι δεν θα τα κατάφερναν αλλά τελικά δεν έπεσαν σημαντικά οι απόλυτα ελάχιστες τους Τ.

Κοινώς παρακάτω τα Μαϊάμια της Ελλάδας 😂

1465104734_Screenshot2024-01-16at12_41_52PM.png.b3317053863fd5adc1a4417afee6db7a.png

Επίσης είναι πολύ πιθανόν το λιμάνι της Πάτρας του χρόνου αν έχουμε ήπιο χειμώνα και αν ο φετινός συνεχιστεί χωρίς ακρότητες να μπει και αυτό στη λίστα με 11a. Εντυπωσιακό! 

Ακόμα πιο εντυπωσιακό το Καστελόριζο το οποίο απέχει μόλις 0.2C από τη ζώνη 11b με τη συμβατική μέθοδο υπολογισμού των ζωνών. Βασικά αν ο φετινός συνεχιστεί ήπιος και του χρόνου βγει επίσης ήπιος τότε παίζει να χτυπήσει ζώνη 11b. Μιλάμε ζώνη Μπαχάμες φάση. 

1747737930_Screenshot2024-01-16at7_32_16PM.png.638a8c4e1bc16571dd477f731dc3fb98.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 hours ago, South καυσωνάκιας said:

Λοιπόν μετά την ψυχρή εισβολή που μας πέρασε τελικά μπαίνουν στην λίστα με ζώνη ανθεκτικότητας φυτών 11a η Πάτμος, η Σητεία και οι Σπέτσες. Πίστευα οτι δεν θα τα κατάφερναν αλλά τελικά δεν έπεσαν σημαντικά οι απόλυτα ελάχιστες τους Τ.

Κοινώς παρακάτω τα Μαϊάμια της Ελλάδας 😂

1465104734_Screenshot2024-01-16at12_41_52PM.png.b3317053863fd5adc1a4417afee6db7a.png

Πιστεύω δε θα τα καταφέρουν όλες μέχρι το τέλος του χειμώνα πάντως. 

Και είναι πολλά τα χρόνια χωρίς η -10 να αγγίξει την Αττική, μπαίνουμε στον 9ο συγκεκριμένα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, alkis91_2.0 said:

Πιστεύω δε θα τα καταφέρουν όλες μέχρι το τέλος του χειμώνα πάντως. 

Και είναι πολλά τα χρόνια χωρίς η -10 να αγγίξει την Αττική, μπαίνουμε στον 9ο συγκεκριμένα!

Στατιστικά στην πεδινή Αττική το 80% των απόλυτα ελάχιστων του έτους σημειώνονται μέχρι 20 Φλεβάρη. Λίγες μέρες έμειναν ακόμα και θα ξέρουμε. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Επίσης είναι πολύ πιθανόν το λιμάνι της Πάτρας του χρόνου αν έχουμε ήπιο χειμώνα και αν ο φετινός συνεχιστεί χωρίς ακρότητες να μπει και αυτό στη λίστα με 11a. Εντυπωσιακό! 

Ακόμα πιο εντυπωσιακό το Καστελόριζο το οποίο απέχει μόλις 0.2C από τη ζώνη 11b με τη συμβατική μέθοδο υπολογισμού των ζωνών. Βασικά αν ο φετινός συνεχιστεί ήπιος και του χρόνου βγει επίσης ήπιος τότε παίζει να χτυπήσει ζώνη 11b. Μιλάμε ζώνη Μπαχάμες φάση. 

1747737930_Screenshot2024-01-16at7_32_16PM.png.638a8c4e1bc16571dd477f731dc3fb98.png

Νταξει είναι πολύ λίγα τα χρόνια λειτουργίας του σταθμού εκεί. Κοίτα και αυτό το χάρτη από το 13 με τα χιόνια μέχρι σχεδόν τη Βηρυτό. Εύκολα απόλυτη ελάχιστη δεκαετίας για το Καστελόριζο! Εδώ χαμπάρι δεν πήραμε με 5 βαθμους τη βγαλαμε! 

image.png.9854382e893d8e3cf5ddded6510c9076.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Στατιστικά στην πεδινή Αττική το 80% των απόλυτα ελάχιστων του έτους σημειώνονται μέχρι 20 Φλεβάρη. Λίγες μέρες έμειναν ακόμα και θα ξέρουμε. 

Νταξει, και 20% δεν ειναι λιγο, τελευταιο 10ημερο Φλεβαρη και 1ο Μαρτη ευκολα βγαζουν απολ. ελαχιστη σε πολλα μερη!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, alkis91_2.0 said:

Νταξει είναι πολύ λίγα τα χρόνια λειτουργίας του σταθμού εκεί. Κοίτα και αυτό το χάρτη από το 13 με τα χιόνια μέχρι σχεδόν τη Βηρυτό. Εύκολα απόλυτη ελάχιστη δεκαετίας για το Καστελόριζο! Εδώ χαμπάρι δεν πήραμε με 5 βαθμους τη βγαλαμε! 

image.png.9854382e893d8e3cf5ddded6510c9076.png

Το 2013 6 ελάχιστη είχε η Κάσος. Άντε στο 5 να έπεσε το παραλιακό Καστελόριζο. Καμία σχέση ο Λίβανος ή το Ισραήλ. Έχουν μεγάλο continentality. Ακόμα και το Τελ Αβίβ έχει μηδενίσει. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Το 2013 6 ελάχιστη είχε η Κάσος. Άντε στο 5 να έπεσε το παραλιακό Καστελόριζο. Καμία σχέση ο Λίβανος ή το Ισραήλ. Έχουν μεγάλο continentality. Ακόμα και το Τελ Αβίβ έχει μηδενίσει. 

Άσε την Κάσο δεν ήταν για εκεί η διάταξη... πόσο να γραψει με -4! Το Καστελόριζο είναι πολλά χιλιόμετρα ανατολικα και φαινεται να εχει -9/850 στο συγκεκριμενο φρειμ!

Και φυσικα με βορια το Καστελοριζο ειναι πολυ πιο ηπειρωτικο απο Κασο η οποια ειναι 100+ χλμ απο οποιαδηποτε ξηρα...

Επεξεργάστηκε από alkis91_2.0
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, alkis91_2.0 said:

Άσε την Κάσο δεν ήταν για εκεί η διάταξη... πόσο να γραψει με -4! Το Καστελόριζο είναι πολλά χιλιόμετρα ανατολικα και φαινεται να εχει -9/850 στο συγκεκριμενο φρειμ!

Και φυσικα με βορια το Καστελοριζο ειναι πολυ πιο ηπειρωτικο απο Κασο η οποια ειναι 100+ χλμ απο οποιαδηποτε ξηρα...

 Και από ΕΜΥ σίγουρα ήταν πάνω από 4 βαθμούς το 2013. Έχω όλα τα κάτω των 4 βαθμών από ΕΜΥ στο Καστελόριζο που είναι και 130 μέτρα υψόμετρο. Δε πάει έτσι με τα μικρά νησάκια. Επίσης μπορεί να είναι πιο ηπειρωτικό αλλά ταυτόχρονα η ορογραφία της Τουρκίας απέναντι το προστατεύει περισσότερο πάρα το κάνει ηπειρωτικό έτσι όπως το βλέπω.

Επίσης το -9 είναι ύπο αίρεση. Μόνο ραδιοβόλιση. Απλά μια ιδέα παίρνουμε από τους χάρτες που είναι rough estimates. Δε ξέρεις πραγματικά τι έσκασε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, South καυσωνάκιας said:

Και από ΕΜΥ σίγουρα ήταν πάνω από 4 βαθμούς το 2013. Έχω όλα τα κάτω των 4 βαθμών από ΕΜΥ στο Καστελόριζο που είναι και 130 μέτρα υψόμετρο

Για τσέκαρε το αυτό γιατί είναι σημαντικό, όλο το 5ημερο 11-16/12/2013

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, alkis91_2.0 said:

Για τσέκαρε το αυτό γιατί είναι σημαντικό, όλο το 5ημερο 11-16/12/2013

Ποιο ρε συ μόνο σε 4 περιστάσεις έχει πέσει κάτω από 4 βαθμούς το αεροδρόμιο του Καστελόριζου. Αλλά ο σταθμός είναι εκεί από το 2005. 1 φορά το 2015, 1 το 2008, 1 το 2017 και μια το 2022. Φυσικά έχει και πολλά κενά η χρονοσειρά του αλλά 2013 δεν υπάρχει κάτω των 4 βαθμών. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, South καυσωνάκιας said:

Ποιο ρε συ μόνο σε 4 περιστάσεις έχει πέσει κάτω από 4 βαθμούς το αεροδρόμιο του Καστελόριζου. Αλλά ο σταθμός είναι εκεί από το 2005. 1 φορά το 2015, 1 το 2008, 1 το 2017 και μια το 2022. Φυσικά έχει και πολλά κενά η χρονοσειρά του αλλά 2013 δεν υπάρχει κάτω των 4 βαθμών. 

Ποσο εφτασε?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, alkis91_2.0 said:

Ποσο εφτασε?

Δε ξέρω. Απλά σου λέω έχω μόνο όσες ήταν κάτω των 4 βαθμών και το 2013 δεν αναφέρεται. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, South καυσωνάκιας said:

Δε ξέρω. Απλά σου λέω έχω μόνο όσες ήταν κάτω των 4 βαθμών και το 2013 δεν αναφέρεται. 

Μηπως δεν εχει γραφτει καν ομως επειδη ειναι κενο που λες? Δεν το ξερουμε αυτο... Ουτε το Ελληνικο εχει δεδομενα απο αυτη την εισβολη τζαστ σέιιν

Επεξεργάστηκε από alkis91_2.0
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, alkis91_2.0 said:

Μηπως δεν εχει γραφτει καν ομως επειδη ειναι κενο που λες? Δεν το ξερουμε αυτο...

Δεν ξέρω αν είναι κενό. Εγώ είχα παραγγείλει το 2022 όλες τις ελάχιστες κάτω των 4 βαθμών και αυτά μου είχε στείλει τότε η ΕΜΥ. Απλά υποθέτω οτι γενικά πρέπει να έχει κενά η χρονοσειρά του. Υπόθεση καθαρά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, South καυσωνάκιας said:

Δεν ξέρω αν είναι κενό. Εγώ είχα παραγγείλει το 2022 όλες τις ελάχιστες κάτω των 4 βαθμών και αυτά μου είχε στείλει τότε η ΕΜΥ. Απλά υποθέτω οτι γενικά πρέπει να έχει κενά η χρονοσειρά του. Υπόθεση καθαρά. 

Αν δε σου κανει κοπος στειλε κανα μαιλ και για αυτο εσενα που σε ξερουνε αλλιως θα στειλω εγω np... H συγκεκριμενη διαταξη φαινεται να το εχει κανει ταργκετ κανονικα, σιγουρα αξιζει να το ψαξουμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, alkis91_2.0 said:

Αν δε σου κανει κοπος στειλε κανα μαιλ και για αυτο εσενα που σε ξερουνε αλλιως θα στειλω εγω np... H συγκεκριμενη διαταξη φαινεται να το εχει κανει ταργκετ κανονικα, σιγουρα αξιζει να το ψαξουμε

Οκ σε 2 βδομάδες περίπου θα μου έχουν στείλει όλη την ντάτα της Ψυττάλειας. Τότε που θα τους έχω θερμούς θα ρωτήσω τηλεφωνικά. Για μια τιμή τηλεφωνικά δεν χρεώνουν εξάλλου. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, South καυσωνάκιας said:

Οκ σε 2 βδομάδες περίπου θα μου έχουν στείλει όλη την ντάτα της Ψυττάλειας. Τότε που θα τους έχω θερμούς θα ρωτήσω τηλεφωνικά. Για μια τιμή τηλεφωνικά δεν χρεώνουν εξάλλου. 

Απολ. ελαχιστη Δεκεμβριου 2013 και ποια μερα, και αν υπαρχουν κενα και ποτε!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, alkis91_2.0 said:

Απολ. ελαχιστη Δεκεμβριου 2013 και ποια μερα, και αν υπαρχουν κενα και ποτε!

Βρήκα πόλη της Ρόδου ΕΑΑ 3.9 στις 12/12/2013 στα 100+ μέτρα υψόμετρο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, South καυσωνάκιας said:

Βρήκα πόλη της Ρόδου ΕΑΑ 3.9 στις 12/12/2013 στα 100+ μέτρα υψόμετρο. 

Οχι ασχημα για 100χλμ δυτικα. Ευκολα 2-3 β ποιο κατω το Καστελοριζο αν ισχυει ο χαρτης απο πανω!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, alkis91_2.0 said:

Οχι ασχημα για 100χλμ δυτικα. Ευκολα 2-3 β ποιο κατω το Καστελοριζο αν ισχυει ο χαρτης απο πανω!

Σιγά που θα είχε το παραλιακό Καστελόριζο 3 βαθμούς κάτω. Τον κόβω και τον πετάω στη θάλασσα. 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Σιγά που θα είχε το παραλιακό Καστελόριζο 3 βαθμούς κάτω. Τον κόβω και τον πετάω στη θάλασσα. 😂

Γιατι να μην ειχε, η Ροδος το πολυ να επιασε -6/850, εκει ειχε σιγουρα πιο κατω, και ανετα μπορει να συμπεριφερεται πιο ηπειρωτικα με αυτη τη διαταξη!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...