Jump to content
teo_73

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ-ΥΕΤΟΥ κ.α

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Ροδος κ γενικα τα Δωδεκανησα εχουν μεγαλη δυσκοιλιοτητα στις χιονοστρωσεις...θελουν πολυ  συγκεκριμενες διαταξεις ...οπως κ η ΝΔ Τουρκια κ η Κυπρος...χαρακτηριστικη η δορυφορικη στις 14.2.2004 κατα την ακραια πολικη εισβολη που το εφαγαν ολο το χιονι οι Κυκλαδες κ η Κρητη ενω Δωδεκανησα δεν φαινεται χιονοστρωση...

Screenshot_20221004-005545_Chrome.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 4/10/2022 at 1:00 ΠΜ, geornik είπε:

Η Ροδος κ γενικα τα Δωδεκανησα εχουν μεγαλη δυσκοιλιοτητα στις χιονοστρωσεις...θελουν πολυ  συγκεκριμενες διαταξεις ...οπως κ η ΝΔ Τουρκια κ η Κυπρος...χαρακτηριστικη η δορυφορικη στις 14.2.2004 κατα την ακραια πολικη εισβολη που το εφαγαν ολο το χιονι οι Κυκλαδες κ η Κρητη ενω Δωδεκανησα δεν φαινεται χιονοστρωση...

Screenshot_20221004-005545_Chrome.jpg

Σίγουρα δεν μπορούν να επηρεαστούν από τις κλασσικές "προσηνεμες" κακοκαιριες ΒΑ ρεύματος. Θελουν άλλου τύπου διατάξεις, όπως αυτές που είδαμε σε Αριάδνη κ Ελπίδα 

Επεξεργάστηκε από brainstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 10/2/2022 at 7:53 PM, brainstorm said:

 Ίσως εν τέλει το σημείο να είναι πράγματι αρκετά ήπιο κ να μπορούσε ίσως να σηκώσει κ καλλιέργειες κοκκοφοινικα. 

Κοίτα για το λιμάνι της Ρόδου και γενικά για τα παράλια της πόλης σε χαμηλά υψόμετρα είναι λίγο πολύ επόμενο να έχουν αρκετά ηπιότερο κλίμα τον χειμώνα από περιοχές υψηλότερου υψομέτρου. Άλλο πράγμα τα 100 μέτρα που είναι ο σταθμός της πόλης της Ρόδου από το ΕΑΑ και άλλο πράγμα να είσαι νταν παραλία στα μόλις 4 μέτρα που είναι ο σταθμός στο τουριστικό λιμάνι. 

Γενικά πάντως εκεί κάτω στο λιμάνι της Ρόδου πρέπει να είναι πιο δύσκολο να χιονιστεί (πόσο μάλλον να στρωθεί) υπολογίζω ακόμα και από τη Λεμεσό ή τις παραλιακές περιοχές της Κύπρου. Μου κάνει εντύπωση οτι φέτος η Λεμεσός τοπικά έπεσε και κάτω από το μηδέν (κάτι που έχει συμβεί και άλλες φορές από τα γρήγορα στατιστικά που έχω δει) όπως και Λάρνακα, Πάφος κτλ έδωσαν 1-2 βαθμούς όταν το λιμάνι της Ρόδου φέτος σε ένα από τα πιο ισχυρά κύματα κρύου που έχει δει ποτέ το νησί δεν έπεσε κάτω από 3 βαθμούς (2.9 για την ακρίβεια). 

Δε ξέρω τι τύπο καιρού θέλει για να χιονιστεί τόσο χαμηλά η πόλη της Ρόδου. Υποθέτω να βρούμε φώτο από χιονοστρωμένο το λιμάνι της Ρόδου θα είναι από τα πιο σπάνια μετεωρολογικά τεκμήρια στην ιστορία της Ελλάδας. Δε νομίζω οτι έχει υπάρξει ποτέ κάτι τέτοιο για τα παραλιακά της πόλης της Ρόδου σύμφωνα με την έρευνα που έχω κάνει.

Τα άλλα 2 σημεία είναι το Φρυ στην Κάσο και το Καστελόριζο. Διατηρώ μια μικρή επιφύλαξη για τη Χρυσή της Ιεράπετρας αλλά νομίζω η Χρυσή είναι πιο πιθανόν να έχει στρωθεί στο παρελθόν αν κρίνω οτι έστω και για λίγες ώρες έχει στρωθεί η Ιεράπετρα 2-3 φορές τα τελευταία 50 χρόνια, που είναι περίπου μόλις 8 χιλιόμετρα βορειότερα. Αλλά και πάλι σε τόσο οριακές περιοχές στο χιόνι δεν μπορείς να είσαι ποτέ σίγουρος. Για την ιστορία πάντως ούτε από την Χρυσή έχουμε φωτογραφία της με στρωμένη στο χιόνι (πχ το 2004). Δεν ξέρω αν από καμία δορυφορική του 2004 μπορούμε να δούμε τη Χρυσή στρωμένη. Η Ιεράπετρα πχ θυμάμαι από τη δορυφορική φαινόταν στρωμένη.

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 10/4/2022 at 1:00 AM, geornik said:

Screenshot_20221004-005545_Chrome.jpg

Δε μπορώ να καταλάβω αν αυτό κάτω από την περιοχή της Ιεράπετρας είναι σύννεφα ή στρωμένη η Χρυσή. Έβγαλα τα μάτια μου με το ζουμ και πάλι δε βγάζω άκρη. Έχεις μήπως καλύτερη ανάλυση της φώτο???

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επίσης για μένα η πιο ισχυρή ένδειξη για το πόσο δε το έχουν με το χιόνι/κρύο τα παραλιακά των Δωδεκανήσων είναι το γεγονός οτι για 52 συναπτά έτη η Τ δεν έχει πέσει κάτω από 2.2 βαθμούς σε κανένα παραλιακό σταθμό της Καρπάθου σύμφωνα με τα δεδομένα που έχω λάβει από την ΕΜΥ.

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

51 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Δε μπορώ να καταλάβω αν αυτό κάτω από την περιοχή της Ιεράπετρας είναι σύννεφα ή στρωμένη η Χρυσή. Έβγαλα τα μάτια μου με το ζουμ και πάλι δε βγάζω άκρη. Έχεις μήπως καλύτερη ανάλυση της φώτο???

Βρηκα αυτες τις φωτο απο 14.2.2004 στην Ιεραπετρα

IMG-2b63af024362e74e6d71b1059e3d20d9-V.jpg

IMG-15d0253651bcc3fc1b4bd685cbd8412c-V.jpg

IMG-a86459edbbe5790845f0add108abe077-V.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για την Ιεράπετρα ναι το ξέρω αλλά για τη Χρυσή είναι το θέμα. Μόνο από δορυφορική αν βρούμε κάτι μάλλον

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σίγουρα το να βρούμε φωτοτεκμηρια με χιονισμένο το Μανδρακι της Ρόδου δεν είναι και από τα πιο εύκολα πράγματα. Προσωπικά το θεωρώ πιο πιθανό να χιονοστρωθηκε στην κακοκαιρία του Ιανουαρίου του 1968. Για το 1987, όπως σου είπα υπήρξε σιγουρα χιονόστρωση περιφερειακά της πόλης και πιο εσωτερικά, αν και παραλιακά στο λιμάνι (και με κάποιους μεγαλύτερους που έχω μιλήσει) δεν πρέπει να είχε κάτι ιδιαίτερο. Βέβαια 200 μέτρα πιο μέσα είχε πιάσει σε εύκολες επιφάνειες. Στη δορυφορική για τη Χρυσή, έχω την εντύπωση ότι αυτό που βλέπω είναι χιόνι.

Τέλος να αναφέρω ότι έχω μια αδιορατη αίσθηση πως ο σταθμός στο τουριστικό λιμάνι υποεκτιμα τον υετο. Μου φαίνεται αδιανόητη η διαφορά 200 + χιλιοστά στον ετήσιο υετο μεταξύ λιμανιού κ σταθμού ΕΑΑ (εμπειρικά ο σταθμός του ΕΑΑ στα Σγουρου θεωρώ ότι καταγραφει μια χαρά...)

Επεξεργάστηκε από brainstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, brainstorm said:

 Προσωπικά το θεωρώ πιο πιθανό να χιονοστρωθηκε στην κακοκαιρία του Ιανουαρίου του 1968.

Ούτε για το 1968 προκύπτει χιονόστρωση στο λιμάνι της Ρόδου. Θυμάμαι είχα μπει σε κάτι τοπικά γκρουπ στο fb επί Ελπίδας και ρώταγα και 2-3 είπαν οτι από παλιότερους ήξεραν οτι το 1968 δεν το είχε στρώσει στο λιμάνι. Για την ακρίβεια αρκετοί είχαν αναφέρει οτι δεν θυμούνται ποτέ κάτι τέτοιο στο λιμάνι/παραλιακά της πόλης της Ρόδου. 

Μάλλον πρέπει να πάμε ακόμα πιο πίσω. Ίσως 40's, 30's, 20's αλλά δε ξέρω και ποιός θα μπορούσε να είναι ζωντανός που θα θυμόταν κάτι τέτοιο. 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Ούτε για το 1968 προκύπτει χιονόστρωση στο λιμάνι της Ρόδου. Θυμάμαι είχα μπει σε κάτι τοπικά γκρουπ στο fb επί Ελπίδας και ρώταγα και 2-3 είπαν οτι από παλιότερους ήξεραν οτι το 1968 δεν το είχε στρώσει στο λιμάνι. Για την ακρίβεια αρκετοί είχαν αναφέρει οτι δεν θυμούνται ποτέ κάτι τέτοιο στο λιμάνι/παραλιακά της πόλης της Ρόδου. 

Μάλλον πρέπει να πάμε ακόμα πιο πίσω. Ίσως 40's, 30's, 20's αλλά δε ξέρω και ποιός θα μπορούσε να είναι ζωντανός που θα θυμόταν κάτι τέτοιο. 

Τα ξημερωματα 14.1.1968 βλεπω αγγιξε η -7 στα 850hp κ η -35c στα 500hp τη Ροδο με μπολικο υετο...

Screenshot_20221009-220503_Chrome.jpg

Screenshot_20221009-220432_Chrome.jpg

Screenshot_20221009-220352_Chrome.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, geornik said:

Τα ξημερωματα 14.1.1968 βλεπω αγγιξε η -7 στα 850hp κ η -35c στα 500hp τη Ροδο με μπολικο υετο...

Είναι αρκετό όμως για να στρωθεί το λιμάνι της Ρόδου το -7? Εδώ η Αθήνα και δυσκολεύεται με -7 κάποιες φορές. Μιλάμε για περιοχές στα όρια εντελώς. Η χαμηλότερη Τ που έχει σημειωθεί στο παλιό Αεροδρόμιο Μαριτσάς ήταν -4 το 1964 (ακριβώς 0 είχε γράψει το 1968) αλλά καμία σχέση αυτή η περιοχή με το λιμάνι της Ρόδου. Εκεί στη Μαριτσά κάθε λίγα χρόνια χιονίζει από τα γρήγορα που είχα δει. 

Το λιμάνι της Ρόδου όμως φαίνεται έχει πολύ μεγάλη δυσκολία να ρίξει τις Τ. Δες φέτος πχ που ήταν ομολογουμένως ο ισχυρότερος χιονιάς για το νησί της Ρόδου από το 1987. Το έστρωσε ακόμα και σε κάποια παραλιακά σημεία στο νησί αλλά όχι στο λιμάνι.

Πχ 1.7 έδωσε ο σταθμός στο ΕΑΑ στα 100 μέτρα μέσα στην πόλη της Ρόδου ενώ το λιμάνι δεν έπεσε κάτω από 2.9. Έχω την εντύπωση οτι το λιμάνι της Ρόδου και γενικά η παραλιακή περιοχή της πόλης της Ρόδου γεωγραφικά εκεί που βρίσκεται είναι σαν φυσικό οχυρό απέναντι στο χιόνι. 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Είναι αρκετό όμως για να στρωθεί το λιμάνι της Ρόδου το -7? Εδώ η Αθήνα και δυσκολεύεται με -7 κάποιες φορές. Μιλάμε για περιοχές στα όρια εντελώς. Η χαμηλότερη Τ που έχει σημειωθεί στο παλιό Αεροδρόμιο Μαριτσάς ήταν -4 το 1968 αλλά καμία σχέση αυτή η περιοχή με το λιμάνι της Ρόδου. Εκεί στη Μαριτσά κάθε λίγα χρόνια χιονίζει από τα γρήγορα που είχα δει. 

Το λιμάνι της Ρόδου όμως φαίνεται έχει πολύ μεγάλη δυσκολία να ρίξει τις Τ. Δες φέτος πχ που ήταν ομολογουμένως ο ισχυρότερος χιονιάς για το νησί της Ρόδου από το 1987. Το έστρωσε ακόμα και σε κάποια παραλιακά σημεία στο νησί αλλά όχι στο λιμάνι.

Πχ 1.7 έδωσε ο σταθμός στο ΕΑΑ στα 100 μέτρα μέσα στην πόλη της Ρόδου ενώ το λιμάνι δεν έπεσε κάτω από 2.9. Έχω την εντύπωση οτι το λιμάνι της Ρόδου και γενικά η παραλιακή περιοχή της πόλης της Ρόδου γεωγραφικά εκεί που βρίσκεται είναι σαν φυσικό οχυρό απέναντι στο χιόνι. 

Με -7 και -35 και επαρκή υετό, αν είχε σωστό ανεμολόγιο μπορεί και να είχε στρώσει σε εύκολες επιφάνειες, δύσκολο η ολική βέβαια...είμαι σχεδόν σίγουρος βέβαια ότι με τις εισβολές μαμούθ από 1850-1940 έχει σίγουρα στρωθεί και το λιμάνι απλά δεν έχουμε επαρκή στοιχεία από τότε, γενικά πιστεύω τα τελευταία 170 χρόνια καμιά περιοχή δεν πρέπει να μην έχει δει έστω στρώσιμο σε εύκολες 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έκανα και μια γρήγορη ψαχτική για τις απόλυτα ελάχιστες Τ ανά έτος για το σταθμό του ΕΑΑ στη πόλη της Ρόδου vs του Λιμανιού της Ρόδου

ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ Τ ΑΝΑ ΕΤΟΣ

2019: 4.5 Ρόδος ΕΑΑ/ 6.1 Ρόδος Λιμάνι

2020: 4.3 Ρόδος ΕΑΑ /5.6 Ρόδος Λιμάνι

2021: 3.1 Ρόδος ΕΑΑ/ 4.7 Ρόδος Λιμάνι

2022: 1.7 Ρόδος ΕΑΑ/ 2.9 Ρόδος Λιμάνι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, KapelosG said:

Με -7 και -35 και επαρκή υετό, αν είχε σωστό ανεμολόγιο μπορεί και να είχε στρώσει σε εύκολες επιφάνειες, δύσκολο η ολική βέβαια...είμαι σχεδόν σίγουρος βέβαια ότι με τις εισβολές μαμούθ από 1850-1940 έχει σίγουρα στρωθεί και το λιμάνι απλά δεν έχουμε επαρκή στοιχεία από τότε, γενικά πιστεύω τα τελευταία 170 χρόνια καμιά περιοχή δεν πρέπει να μην έχει δει έστω στρώσιμο σε εύκολες 

Σε τόσο μεγάλο time frame σίγουρα θα έχουν στρωθεί όλες οι περιοχές της επικράτειας. Εδώ αν πάμε τόσο πίσω βρίσκουμε καλή χιονόστρωση ακόμα και στο κέντρο του Λος Άντζελες το 1949. Απλά θα ήταν ωραίο για τη μετεωρολογική ιστορία της Ελλάδας να μπορέσουμε να τεκμηριώσουμε αν είχαμε σίγουρα χιονόστρωση σε αυτά τα πολύ δύσκολα σημεία στον Ελλαδικό χώρο.

Πχ Καστελόριζο, Φρυ στη Κάσο, Λιμάνι της Ρόδου. Αυτά είναι τα σημεία που δεν μπορούμε να βρούμε ούτε μια αξιόπιστη αναφορά χιονόστρωσης (ή ακόμα και χιονόπτωσης σε κάποιες περιπτώσεις)....και οκ πες το Φρυ και το Καστελόριζο έχουν ελάχιστο πληθυσμό. Το Λιμάνι της Ρόδου όμως είναι σημαντικό να μπορέσουμε τουλάχιστον να το τεκμηριώσουμε. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Σε τόσο μεγάλο time frame σίγουρα θα έχουν στρωθεί όλες οι περιοχές της επικράτειας. Εδώ αν πάμε τόσο πίσω βρίσκουμε καλή χιονόστρωση ακόμα και στο κέντρο του Λος Άντζελες το 1949. Απλά θα ήταν ωραίο για τη μετεωρολογική ιστορία της Ελλάδας να μπορέσουμε να τεκμηριώσουμε αν είχαμε σίγουρα χιονόστρωση σε αυτά τα πολύ δύσκολα σημεία στον Ελλαδικό χώρο.

Πχ Καστελόριζο, Φρυ στη Κάσο, Λιμάνι της Ρόδου. Αυτά είναι τα σημεία που δεν μπορούμε να βρούμε ούτε μια αξιόπιστη αναφορά χιονόστρωσης (ή ακόμα και χιονόπτωσης σε κάποιες περιπτώσεις)....και οκ πες το Φρυ και το Καστελόριζο έχουν ελάχιστο πληθυσμό. Το Λιμάνι της Ρόδου όμως είναι σημαντικό να μπορέσουμε τουλάχιστον να το τεκμηριώσουμε. 

Εδώ είναι χρήσιμη μια χρονομηχανή...θα πήγαινα σε κάθε τερατώδη ψυχρή εισβολή στο λιμάνι της Ρόδου αναμένοντας το στρώσιμο 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, KapelosG said:

Εδώ είναι χρήσιμη μια χρονομηχανή...θα πήγαινα σε κάθε τερατώδη ψυχρή εισβολή στο λιμάνι της Ρόδου αναμένοντας το στρώσιμο 😂

Πωπω το πιστεύεις, κάτι τέτοια κουλά έχω σκεφτεί και εγώ πολλές φορές. Να ταξίδευα πίσω στον χρόνο και να παραφύλαγα σε τέτοιες περιοχές να δω αν το έστρωνε χαχαχα 

🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κ το 1950 ηταν τρελη χρονια για ανατολικη Μεσογειο...ειδικα για Ισραηλ θεωρειται ο πιο χιονοβολος χειμωνας απο το 1870 που αρχισαν καταγραφες...Τελ Αβιβ κ Χαιφα σκεπαστηκαν με χιονι τοτε κατι που νομιζω δεν εχει ξανασυμβει ποτε...κ αποσπασμα απο το wikipedia

Israel-family-album-snow-4.jpg

Screenshot_20221010-003040_Chrome.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο χιονιάς του 1950 δε νομίζω είχε πιάσει Δωδεκάνησα καν. 

Το 1964 που είχε δώσει -4 το παλιό Αεροδρόμιο Μαριτσάς το είχε κάνει με ξαστεριά αν θυμάμαι καλά από αυτά που διάβαζα. Δεν είχε χιονίσει γενικά στη Ρόδο τότε. 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως δεν είναι τυχαίο οτι βρίσκουμε φώτο από στρωμένο ακόμα και το Τελ Αβιβ το 1950 και δεν μπορούμε να βρούμε κάτι για το Λιμάνι της Ρόδου. Δε μπορεί, η Ρόδος είναι μεγάλο νησί με αρκετό πληθυσμό. Αν είχε στρωθεί το Λιμάνι κάτι θα είχαμε σε φωτοντοκουμέντο...

Ενδεχομένως αν πηγαίναμε πιο πίσω στη δεκαετία του 30 ή του 20?

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παρακάτω οι απόλυτα ελάχιστες Τ που έχουν σημειωθεί στον σταθμό της ΕΜΥ στη Ρόδο. Προσοχή αφορούν το παλιό Αεροδρόμιο Μαριτσάς στο εσωτερικό της Ρόδου. Καμία σχέση με τη πόλη της Ρόδου ή το Λιμάνι.

236475558_Screenshot2022-10-10at12_52_21AM.png.3258ef8e937ed24bedaf0897caaef144.png

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Παρακάτω οι απόλυτα ελάχιστες Τ που έχουν σημειωθεί στον σταθμό της ΕΜΥ στη Ρόδο. Προσοχή αφορούν το παλιό Αεροδρόμιο Μαριτσάς στο εσωτερικό της Ρόδου. Καμία σχέση με τη πόλη της Ρόδου ή το Λιμάνι.

236475558_Screenshot2022-10-10at12_52_21AM.png.3258ef8e937ed24bedaf0897caaef144.png

Και για μέτρο σύγκρισης τουλάχιστον με το 1976 να πούμε οτι εκείνη τη μέρα στις 9/2/1976 καταγράφηκε η απόλυτα ελάχιστη θερμοκρασία όλων των εποχών στον σταθμό της ΕΜΥ στη πόλη της Καρπάθου με +2.2 οπού και ισοφαρίστηκε αυτό το ρεκόρ και το 2004 στο αεροδρόμιο της Καρπάθου.

Κάτι που μου λέει οτι αν το πάμε χοντρικά αναλογικά κάπου τόσο θα είχε και το Λιμάνι της Ρόδου το 1976. Ίσως το 1964 να έπεσε κοντά στο 0 το Λιμάνι της Ρόδου αλλά το 1964 ήταν ξερή ψυχρή εισβολή χωρίς χιόνια στα Δωδεκάνησα...

Άντε βγάλε άκρη...

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χάιφα Ισραήλ 1920! 

Πολύ αμφιλεγόμενη φώτο...βλέπω στα σχόλια κάποιοι να λένε ότι μάλλον είναι από το 1950 άλλοι ότι είναι overexposed photo και δεν είναι χιόνι αυτό που βλέπουμε😅

 

10838119_399128250238290_8374211822476903342_o.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σιγά μη χιόνισε τόσο στη Χάιφα. Αυτό βάζει κάτω και τη Φλώρινα να πούμε 🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για νότια Κρήτη έχω ακούσει ότι πολύ ακραίος ήταν ο χιονιάς του Ιανουαρίου 1833 με 70 εκατοστά μονή Πρέβελης και στρώσιμο ολικό σε Γαύδο, παξιμάδια και Τραχήλι (ίσως νησάκι τράχηλος σήμερα νότια του Λασιθίου), που το τελευταίο χιονιζεται πιο σπάνια από Γαύδο 

Αλλά δεν ξέρω για Δωδεκάνησα 

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...