Jump to content
teo_73

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ-ΥΕΤΟΥ κ.α

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ πάντως έχω κάνει στατιστικά για την περιοχή που ζω.
Δυστυχώς λείπουν πολλές μέρες χιονόπτωσης προ 2016 γιατί ήμουν μικρός και λόγω σχολείου δεν μπορούσα να ξενυχτάω να τα καταγράφω όλα. Και με ακρίβεια. Αλλά έκανα μια πραγματικά τεράστια προσπάθεια για να βγάλω αυτά τα στατιστικά μετά την 2008 εποχή.
Με πάρα πολλές σημειώσεις και φυσικά όσο πιο αναλυτικά γίνεται για να γνωρίζει κανείς και να δει αυτά που χρειάζεται να δει. 
Υπάρχει γενική κατηγοριοποίηση και ειδική όπως θα δει κανείς. (Στην Μήδεια μόλις 1 επιφάνεια είχε 40εκ θα έλεγα δεν είναι τόσο αντιπροσωπευτική γιατί ίσως υπήρξε συσσώρευση αλλα φαινόταν ελεύθερη και την έβαλα έτσι. Οι περισσότερες είχαν μέγιστο τα 32-35εκ).
Untitled.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, ChristosPapasoulis είπε:

Εδώ πάντως έχω κάνει στατιστικά για την περιοχή που ζω.
Δυστυχώς λείπουν πολλές μέρες χιονόπτωσης προ 2016 γιατί ήμουν μικρός και λόγω σχολείου δεν μπορούσα να ξενυχτάω να τα καταγράφω όλα. Και με ακρίβεια. Αλλά έκανα μια πραγματικά τεράστια προσπάθεια για να βγάλω αυτά τα στατιστικά μετά την 2008 εποχή.
Με πάρα πολλές σημειώσεις και φυσικά όσο πιο αναλυτικά γίνεται για να γνωρίζει κανείς και να δει αυτά που χρειάζεται να δει. 
Υπάρχει γενική κατηγοριοποίηση και ειδική όπως θα δει κανείς. (Στην Μήδεια μόλις 1 επιφάνεια είχε 40εκ θα έλεγα δεν είναι τόσο αντιπροσωπευτική γιατί ίσως υπήρξε συσσώρευση αλλα φαινόταν ελεύθερη και την έβαλα έτσι. Οι περισσότερες είχαν μέγιστο τα 32-35εκ).
Untitled.png

Πολυ ωραια στατιστικα, αλλα δεν νομιζω να λειπουν πολλες μερες πριν το 2016...Δηλαδη εχεις μαζεψει 71 μερες χιονοπτωσης σε 13 χρονια, αυτο σημαινει περιπου 5,5 μερες χιονοπτωσης ανα ετος....εεε δεν νομιζω να εχει πολυ παραπανω η αθηνα (με το σκεπτικο οτι δεν ηταν και καμια φοβερη δεκαετια για την περιοχη)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, Γιάννης μασ said:

Πολυ ωραια στατιστικα, αλλα δεν νομιζω να λειπουν πολλες μερες πριν το 2016...Δηλαδη εχεις μαζεψει 71 μερες χιονοπτωσης σε 13 χρονια, αυτο σημαινει περιπου 5,5 μερες χιονοπτωσης ανα ετος....εεε δεν νομιζω να εχει πολυ παραπανω η αθηνα (με το σκεπτικο οτι δεν ηταν και καμια φοβερη δεκαετια για την περιοχη)

Για χαιδαρι 150-250μ υψομετρο αναφερεται το στατιστικο. Οχι για Αθηνα. Εχει πολυ διαφορετικη συμπεριφορα το χαιδαρι σε χιονια ακομα και σε "ανουσιες" για την Αθηνα διαταξεις.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, ChristosPapasoulis είπε:

Για χαιδαρι 150-250μ υψομετρο αναφερεται το στατιστικο. Οχι για Αθηνα. Εχει πολυ διαφορετικη συμπεριφορα το χαιδαρι σε χιονια ακομα και σε "ανουσιες" για την Αθηνα διαταξεις.

εε ναι αλλα ποσες ημερες να ειχε ακομα ; καλα προφανως ξερεις την περιοχη σου καλυτερα απο εμενα.  Απλα τοσες μερες χιονοπτωσης δεν εχουν ουτε τα  τρικαλα-καρδιτσα καλα καλα, οποτε μου φαινεται λιγο περιεργο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, Γιάννης μασ said:

εε ναι αλλα ποσες ημερες να ειχε ακομα ; καλα προφανως ξερεις την περιοχη σου καλυτερα απο εμενα.  Απλα τοσες μερες χιονοπτωσης δεν εχουν ουτε τα  τρικαλα-καρδιτσα καλα καλα, οποτε μου φαινεται λιγο περιεργο

Ναι γιατι σε αλλων τα στατιστικα δεν θα βρεις τοσο πληρες αρχειο. Τι σημαινει αυτο.
Υπαρχουν φορες που δεν ασχολουνται με μερες που εχουν μολις 10-30 λεπτη χιονοπτωση της πλακας η μερικες νιφαδουλες ας πουμε. (Το οποιο το αναφερω σαν αραιη χιονοπτωση).
Αν βγαλεις αυτες τις μερες θα δεις πως το στατιστικο αυτο πεφτει.
Απλα εχω παρει ΟΛΕΣ τις περιπτωσεις που σημειωθηκε καθαρη χιονοπτωση (η 80% τουλαχιστον περιεκτικοτητα) ανεξαρτητου χρονου. (Μπορει να επεσαν νιφαδες 1 λεπτου. Και αυτο ως ημερα χιονοπτωσης θα καταγραφει στην χειροτερη κατηγορια εννοειται).
Αυτην την μεθοδο θα επρεπε να ακολουθουν και σε αλλες περιοχες και κακως δεν το κανουν για αυτο ειναι χαμηλα τα στατιστικα αλλων περιοχων.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, ChristosPapasoulis είπε:

Ναι γιατι σε αλλων τα στατιστικα δεν θα βρεις τοσο πληρες αρχειο. Τι σημαινει αυτο.
Υπαρχουν φορες που δεν ασχολουνται με μερες που εχουν μολις 10-30 λεπτη χιονοπτωση της πλακας η μερικες νιφαδουλες ας πουμε. (Το οποιο το αναφερω σαν αραιη χιονοπτωση).
Αν βγαλεις αυτες τις μερες θα δεις πως το στατιστικο αυτο πεφτει.
Απλα εχω παρει ΟΛΕΣ τις περιπτωσεις που σημειωθηκε καθαρη χιονοπτωση (η 80% τουλαχιστον περιεκτικοτητα) ανεξαρτητου χρονου. (Μπορει να επεσαν νιφαδες 1 λεπτου. Και αυτο ως ημερα χιονοπτωσης θα καταγραφει στην χειροτερη κατηγορια εννοειται).
Αυτην την μεθοδο θα επρεπε να ακολουθουν και σε αλλες περιοχες και κακως δεν το κανουν για αυτο ειναι χαμηλα τα στατιστικα αλλων περιοχων.

οκευ οκευ ετσι ναι το καταλαβαινω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, Γιάννης μασ said:

οκευ οκευ ετσι ναι το καταλαβαινω

Στην Θεσσαλονικη υπαρχουν 2 ερευνες. Η μια αναφερει 7 και κατι μερες χιονοπτωσης και η αλλη σχεδον 10. Προφανως η 10αρα ειναι η πληρης και ορθη. Οχι η 7αρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, ChristosPapasoulis είπε:

Ναι γιατι σε αλλων τα στατιστικα δεν θα βρεις τοσο πληρες αρχειο. Τι σημαινει αυτο.
Υπαρχουν φορες που δεν ασχολουνται με μερες που εχουν μολις 10-30 λεπτη χιονοπτωση της πλακας η μερικες νιφαδουλες ας πουμε. (Το οποιο το αναφερω σαν αραιη χιονοπτωση).
Αν βγαλεις αυτες τις μερες θα δεις πως το στατιστικο αυτο πεφτει.
Απλα εχω παρει ΟΛΕΣ τις περιπτωσεις που σημειωθηκε καθαρη χιονοπτωση (η 80% τουλαχιστον περιεκτικοτητα) ανεξαρτητου χρονου. (Μπορει να επεσαν νιφαδες 1 λεπτου. Και αυτο ως ημερα χιονοπτωσης θα καταγραφει στην χειροτερη κατηγορια εννοειται).
Αυτην την μεθοδο θα επρεπε να ακολουθουν και σε αλλες περιοχες και κακως δεν το κανουν για αυτο ειναι χαμηλα τα στατιστικα αλλων περιοχων.

Εχεις κανει τρομερη δουλεια φιλε, ειναι παρα πολυ κοντα και στα δικο μου αρχειο για Γερακα απο Δεκεμβριο 2010 και μετα...δυστυχως δεν μπορω να πω με βεβαιοτητα για εδω για 3/1/2019 μιας και ελειπα, ενω και το διημερο 23-24/2/19 αν εριξε Γερακα θα ταν για πολυ λιγο που δεν θυμαμαι, ειχαμε προβλημα με τις Τ και την υγρασια εμεις εδω λογω ΒΑ ανεμου ενω εσεις πιθανοτατα θα χατε χαμηλοτερη υγρασια και συνεπως χιονοπτωση...εγω απο Δεκεμβριο 2010 εχω μετρησει 65 μερες, αλλα υπαρχουν διαφορες και ειναι λογικο διοτι με ΒΔ εσεις ειχατε μερες με χιονοπτωση που εδω ηταν χιονονερο-βροχη...η μονη μερα που εχεις και δεν εχω καμια αναμνηση ειναι η 22/12/2016!

image.thumb.png.078dd1d181f3a32c0909846db19a3e4d.png

image.thumb.png.fb5b7dfe1bfaa8dda4a9130c8f432b37.png

image.thumb.png.93b9e8ae0c7da81341fa143564810f67.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 minutes ago, ChristosPapasoulis said:

Για χαιδαρι 150-250μ υψομετρο αναφερεται το στατιστικο. Οχι για Αθηνα. Εχει πολυ διαφορετικη συμπεριφορα το χαιδαρι σε χιονια ακομα και σε "ανουσιες" για την Αθηνα διαταξεις.

Είναι και τι ορίζουμε Αθήνα. Αν πούμε αυστηρά θα δούμε από κέντρο το Θησείο τότε σίγουρα η εικόνα είναι πολύ διαφορετική από Χαιδάρι. 

Χρόνια εντωμεταξύ προσπαθώ να βρω ποιά περιοχή της μητροπολιτικής Αθήνας έχει τις λιγότερες μέρες χιονιού στατιστικά. Κάτι μου λέει πως πρέπει να είναι είτε στη ζώνη κέντρο Πειραιά-Περάματος είτε στη ζώνη από κέντρο Γλυφάδας ως Βάρκιζα. Αλλά δεν έχουμε και αξιόπιστα αρχεία για αυτές τις περιοχές.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν θελετε για κεντρο παντως εχω κανει μια οσο πιο αναλυτικη μπορουσα με βαση αρκετες πηγες

image.thumb.png.fd77293b1ff78942c36c644bd3c7547a.png

image.thumb.png.f7f1ed4cc820ab4f92b30c2ff8a2089a.png

50 μερες χιονοπτωσης σε 12 χειμωνες με 23 μερες μερικης ή ολικης χιονοστρωσης

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, KapelosG said:

Αν θελετε για κεντρο παντως εχω κανει μια οσο πιο αναλυτικη μπορουσα με βαση αρκετες πηγες

50 μερες χιονοπτωσης σε 12 χειμωνες με 23 μερες μερικης ή ολικης χιονοστρωσης

Με βάση ποιούς σταθμούς τα έβγαλες θυμάσαι?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Με βάση ποιούς σταθμούς τα έβγαλες θυμάσαι?

Κυριως βαση θησειου στις Τ, αλλα οχι απ τις παρατηρησεις του σταθμου, ηταν ενα παιδι που εχει ενα πολυ αναλυτικο αρχειο για κυψελη στα 130μετρα υψομετρο, αλλα και απο διαφορες αλλες πηγες απο αναζητησεις στο ιντερνετ, δεν θυμαμαι ακριβως...παντως οσες μερες ειναι μεσα σιγουρα υπηρχαν εστω και λιγες νιφαδες, δεν ξερω αν εχω χασει καμια που δεν ειναι απιθανο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μαλιστα βλεπουμε οτι το κεντρο χιονιζεται τυπικα με παχος 1000-500hpa 5228gpm βαση των ημερων απο 2010 και μετα κατι που επιβεβαιωνεται απ την ερευνα του κυριου Πρεζερακου 38 χρονια πριν!

image.png.133c37493f691f447dc050fd49e9f180.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 Φεβρουαρίου 2019 είχε χιονίσει κανονικά για κάποια ώρα στην Ηλιούπολη, και στις 24 πρέπει να έπεσαν κάποιες νιφάδες. 

22/12/2016 νωρίς το πρωί μου είχε πει ο πατέρας μου ότι για κανένα τέταρτο έριχνε νιφάδες έως και ασθενή χιονόπτωση.

Επομένως είναι αρκετά πιθανό να είχε και ο Γέρακας αντίστοιχα φαινόμενα.

@KapelosG

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 12/31/2022 at 8:34 PM, geornik said:

Παντως με βαση το tutiempo στο Ελληνικο ακομα και για το 2022 αναφερεται μονο  1 ημερα με χιονι(24 Γεναρη) που ειναι πολυ κατω απο τα κλιματικα αν ισχυει

Εγω ειχα 6-7 παντως λιγο πιο πανω…

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

https://www.lifo.gr/now/greece/ta-kairika-rekor-toy-2022-protathlitria-brohis-i-kriti-kai-kryoy-leykohori-me-181

Μερικά ενδιαφέροντα συνοπτικά στατιστικά για το 2022

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 1/1/2023 at 5:05 PM, KapelosG said:

Εχεις κανει τρομερη δουλεια φιλε, ειναι παρα πολυ κοντα και στα δικο μου αρχειο για Γερακα απο Δεκεμβριο 2010 και μετα...δυστυχως δεν μπορω να πω με βεβαιοτητα για εδω για 3/1/2019 μιας και ελειπα, ενω και το διημερο 23-24/2/19 αν εριξε Γερακα θα ταν για πολυ λιγο που δεν θυμαμαι, ειχαμε προβλημα με τις Τ και την υγρασια εμεις εδω λογω ΒΑ ανεμου ενω εσεις πιθανοτατα θα χατε χαμηλοτερη υγρασια και συνεπως χιονοπτωση...εγω απο Δεκεμβριο 2010 εχω μετρησει 65 μερες, αλλα υπαρχουν διαφορες και ειναι λογικο διοτι με ΒΔ εσεις ειχατε μερες με χιονοπτωση που εδω ηταν χιονονερο-βροχη...η μονη μερα που εχεις και δεν εχω καμια αναμνηση ειναι η 22/12/2016!

image.thumb.png.078dd1d181f3a32c0909846db19a3e4d.png

image.thumb.png.fb5b7dfe1bfaa8dda4a9130c8f432b37.png

image.thumb.png.93b9e8ae0c7da81341fa143564810f67.png

Επικη δουλεια! 22/12/2016 99% ειχε χιονοπτωση στον γερακα. Ασθενης λογικα.
23-24/2/2019 παλι χιονοπτωση εως μετριας εντασης (ισως εκει προσκαιρα ισχυρης) απλα οι νιφαδες ηταν μικρες. 24/2 ηταν ελαχιστη η χιονοπτωση.
3/1/2019 ηταν ενα 10 λεπτο νιφαδων, για γερακα δεν ξερω αν εριξε. Ενα περαστικο νεφος το εκανε εδω. Με σχετικα υψηλες Τ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 1/1/2023 at 5:07 PM, South καυσωνάκιας said:

Είναι και τι ορίζουμε Αθήνα. Αν πούμε αυστηρά θα δούμε από κέντρο το Θησείο τότε σίγουρα η εικόνα είναι πολύ διαφορετική από Χαιδάρι. 

Χρόνια εντωμεταξύ προσπαθώ να βρω ποιά περιοχή της μητροπολιτικής Αθήνας έχει τις λιγότερες μέρες χιονιού στατιστικά. Κάτι μου λέει πως πρέπει να είναι είτε στη ζώνη κέντρο Πειραιά-Περάματος είτε στη ζώνη από κέντρο Γλυφάδας ως Βάρκιζα. Αλλά δεν έχουμε και αξιόπιστα αρχεία για αυτές τις περιοχές.

Τεραστια κουβεντα και επειδη ειχα μεγαλο τσακωμο. Εγω παντα το παω με γεωπολιτικα συνορα. Το κεντρο της Αθηνας ειναι ορισμενο. Οπως και ο Δημος Αθηναιων. Οπως και το λεκανοπεδιο της Αθηνας. Οπως και ολοι οι Δημοι. Οπως και τα προαστια.

Αλλιως ξεκινανε αυθαιρεσιες οπως εγινε με τους πανω. Γιατι τα γεωπολιτικα τους συνορα σε συγκριση με τα δικα μας ειναι μικροτερα σε μεγεθος και προφανως δεν περιλαμβανουν μερικες κεντρικες περιοχες. Και τους κακοφαινεται το ΦΕΚ απο 1993.
Οπως και στους Αθηναιους το ΦΕΚ απο 1979.
Αναλογικα πανε αυτα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 hours ago, ChristosPapasoulis said:

 Οπως και τα προαστια.
 

Hmm, that's a bit tricky.

Άλλο δήμοι και προάστια άλλο τα όρια της μητροπολιτικής Αθήνας που δεν είναι ενιαία και σαφώς ορισμένα. Υπάρχουν απλά χαλαροί ορισμοί. Αλλά ο επικρατέστερος θέλει τη μητροπολιτική Αθήνα να εκτείνεται από τα διόδια της Ελευσίνας μέχρι το Κορωπί-Αεροδρόμιο στον άξονα Δ-Α και από τον Αγ. Στέφανο στη Βάρκιζα στο άξονα Β-Ν. Φυσικά πολύ διαδεδομένος είναι και ο ανεπίσημος ορισμός οτι όπου πάει αστικό λεωφορείο ΟΑΣΑ πιάνεται μητροπολιτική Αθήνα κάτι πχ που περιλαμβάνει και Μάνδρα πχ από τα Δυτικά (ή δε ξέρω και γω μέχρι που ακριβώς φτάνουν τα αστικά λεωφορεία).

Πάντως μόλις γίνει και η υποθαλάσσια ζεύξη Περάματος-Σαλαμίνας προσωπικά δε θα είχα κανένα hiccup να θεωρήσω και τη Σαλαμίνα μέρος της μητροπολιτικής Αθήνας. Προς το παρόν για τη Σαλαμίνα είμαι στο ντεμί. 

Πάντως εγώ πάω συνηθώς με τον παρακάτω χαλαρό ορισμό του τι καθιστά μητροπολιτική Αθήνα.

https://el.wikipedia.org/wiki/Μητροπολιτική_περιοχή_της_Αθήνας

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 12/31/2022 at 7:07 PM, South καυσωνάκιας said:

Με την εκπνοή του 2022 λοιπόν οι θερμότεροι σταθμοί στην Αττική δίνουν τοπικά απλές μέσες ετήσιες θερμοκρασίες μέχρι 20.5 βαθμούς. Αυτό συγκεκριμένα συνέβη στον Davis της Γλυφάδας στο Γκόλφ για όλη τη περίοδο λειτουργίας του (2019-2022).

Και για του λόγου το αληθές παρακάτω πως διαμορφώνεται η εικόνα από τον Davis στο Γκόλφ της Γλυφάδας. Εντύπωση προκαλεί το γεγονός οτι κλασικά χιονιζόμασταν πέρσι με κάργα θετικές Τ. Φανταστείτε πόσα εκατοστά χιονόστρωσης χάσαμε στην Ελπίδα λόγω θετικών Τ. Τα 5-10 εκατοστά στη παραλία και κέντρο της Γλυφάδας πέρσι άνετα θα ήταν και 30 λέω εγώ κρίνοντας από τη σφοδρότητα των χιονοπτώσεων στο κέντρο της Γλυφάδας αν είχαμε αρνητικές Τ. Και φανταστήτε το 0.7 αφορά το Γκόλφ που είναι πιο ψηλά από μένα. Εγώ καρακέντρο Γλυφάδας παίζει να μην είχα πέσει και κάτω από 1 βαθμό περσι. Εντυπωσιακό επίσης οτι ούτε στη Μήδεια είδαμε αρνητική Τ στα χαμηλά της Γλυφάδας. Ουσιαστικά τα τελευταία 4 χρόνια που λειτουργεί ο Davis στο Γκόλφ δεν έχει καταγράψει ΠΟΤΕ αρνητική Τ. Ενδεικτικό του ότι και ο βόρειος πόλος να έρθει, τα χαμηλά της Γλυφάδας είναι μια από τις πιο δύσκολες περιοχές στην Αττική να δώσουν αρνητικές Τ.

Άλλο εντυπωσιακό, είναι προφανώς τα φοενιάσματα που πιάνει από Υμηττό η περιοχή του Γκόλφ με το 45.2 του Αυγούστου 2021 να είναι μακράν η υψηλότερη Τ για την ευρύτερη περιοχή. Δε νομίζω κάπου αλλού στα νότια προάστια να έχει καταγραφεί ποτέ στη μοντέρνα μετεωρολογική ιστορία Τ πάνω από 45 βαθμούς. 

Και φυσικά για να μην ξεχνιόμαστε μιλάμε μακράν για τον θερμότερο σταθμό σε μέσες ετήσιες Τ όχι μόνο στην ηπειρωτική Ελλάδα αλλά και σε ολόκληρη την ηπειρωτική Ευρώπη...με την απλή μέση ετήσια Τ άνω των 20.5 βαθμών! Μιλάμε για εξωφρενικές τιμές για ηπειρωτική Ευρώπη. Φυσικά οκ μιλάμε μόλις για 4 χρόνια και μάλιστα εκτός από θερμά είναι και ξηρά γι' αυτό και μόλις 244 χιλιοστά ο μέσος ετήσιος υετός. 

Έχω όμως την εντύπωση οτι ακόμα και αν μπουν παραπάνω χρόνια στη χρονοσειρά δε θα αλλάξουν δραματικά την παρακάτω εικόνα.

530234986_Screenshot2023-01-02at7_40_50PM.png.955ddf79c710e9f515ad6e319e3160a0.png

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@South καυσωνάκιαςΕπειδη εμενα πανω απο το γκολφ στο τελειωμα του εχει περιπου 0,5 c με το κεντρο της Γλυφαδας.Στην Μηδεια ειχα ελάχιστη αν θυμαμαι 0,2c.Μεγαλες διαφορες παντως θερμοκρασιακα με Άνω Γλυφαδα  της τάξεως 1.5-2c με την κατω .Στην ελπιδα εδω πιασαμε την ωρα των φαινομένων ελάχιστη -0,6c

Επεξεργάστηκε από south coast
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, south coast said:

Μεγαλες διαφορες παντως θερμοκρασιακα με Άνω Γλυφαδα  της τάξεως 1.5-2c με την κατω .

Σωστά, μη σου πω έχω δει και μέρες με κοντά στους 3 βαθμούς διαφορά. Μέρα με τη νύχτα Άνω Γλυφάδα με τα χαμηλά της Γλυφάδας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, geornik said:

Οπου τα τηλεφωνα ξεκινανε με 21 θεωρειται Αθηνα

Ναι, και αυτός ο ορισμός μαζί με τον ορισμό για τα λεωφορεία του ΟΑΣΑ συνδιαστικά χρησιμοποιήται συχνά.

Σύμφωνα με αυτόν το ορισμό η Σαλαμίνα πιάνεται κανονικά μητροπολιτική Αθήνα. Φυσικά προσωπικά θα είμαι πιο άνετος να θεωρήσω τη Σαλαμίνα μητροπολιτική Αθήνα μετά τη ζεύξη με την ηπειρωτική Αττική σε λίγα χρόνια αν και οι περισσότεροι χαλαροί ορισμοί την τοποθετούν ήδη από σήμερα στην μητροπολιτική Αθήνα.

@GEORGE SNOWMAN η Ιπποκράτειος τι τηλεφωνικό κωδικό έχει? Από 21 δεν αρχίζει στις περισσότερες φορές? Πχ εγώ εμπειρικά την τοποθετούσα πάντα στη μητροπολιτική Αθήνα.

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο Δεκέμβριος φέτος μπορεί να ήταν αδιάφορος και θερμός όμως όχι ο θερμότερος που έχει καταγραφεί και κάποιοι επίσημοι είπαν ψέματα και γι αυτό. Θα αναφερθούμε στην Αθήνα, καθώς εκεί υπάρχει ο παλαιότερος μετεωρολογικός σταθμός που καταγράφει λεπτομερώς τα τελευταία 130 χρόνια, έστω και σε διαφορετικά αστικά μονοπάτια στο πέρασμα των ετών. Το ρεκόρ λοιπόν του θερμότερου Δεκέμβριου εξακολουθεί να κατέχει αυτός του 1960 με μέση θερμοκρασία 14,5οC ενώ ο φετινός κατέγραψε μέση θερμοκρασία 13,8οC. Μάλιστα οι δύο προηγούμενες χρονιές που προηγήθηκαν του θερμού ρεκόρ του 1960 (δλδ 1958 και 1959) είχαμε επίσης δύο πολύ θερμούς Δεκέμβριους. Όπως αντιλαμβάνεστε δεν είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει κάτι τέτοιο.

Τώρα όσον αφορά για τη μέση ετήσια θερμοκρασία το 2022 στην Αθήνα, καταγράφηκε το 2ο ψυχρότερο έτος των τελευταίων 25 ετών, με μέση θερμοκρασία 18,9οC, μετά το έτος 2011 που κατέγραψε 18,7οC. Είναι μόλις η δεύτερη φορά που τα τελευταία 25 χρόνια καταγράφεται μέση θερμοκρασία κάτω των 19οC και γενικά τα τελευταία τρία χρόνια στην Αθήνα είναι σερί τα ψυχρότερα από το 1997!! Για την βροχόπτωση, σε κάποιες περιοχές όπως στην Αθήνα ήταν αρκετά χαμηλότερη του κλιματικού μέσου όρου και σε κάποιες άλλες περιοχές υψηλότερη χωρίς αυτό να σημαίνει κάτι καθώς δεν είναι όλες οι χρονιές ίδιες....Παρ' όλο το 2022 υετικό έλλειμμα, τα τελευταία 15-20 χρόνια είχαμε στο 95% πάνω από τα κλιματικά υετικό, σε βαθμό που ο μέσος ετήσιος υετός στην Αθήνα ν' ανέβει σημαντικά (Πηγή τιμών: Ηλ.Γκούμας)!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...