Jump to content
weatherforattica

Ανάλυση Χαρτών Φεβρουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 minutes ago, menidi said:

Μην περιμένετε Κυριακή. Κορδόνιασαν τα 500 στο τζίφο. Οσο μα όσο αναξιόπιστος και αν είναι, δεν θα πέσει έξω. Αντε να υπάρξει μια μικρή δυτίκιση. Το ζουμί για εμάς εδώ κάτω είναι μετά τις 8 του μήνα. Εκεί...με το χαμηλό και πιο συγκεκριμένα, όχι στον εγκλωβισμό, αλλά λίγο μετά. Αυτά τα -13 που βγάζει ως σενάρια. Μάλλον υπονοεί μπακντορία? Κάτι τέτοιο αντιλαμβάνομαι. 

7 σενάρια τρέχουν κάτω από -10 στα 850 για Αγία Παρασκευή στο Τζίφο. Υπάρχουν πιθανότητες για μπακντοριά αν ο αντικυκλώνας κινηθεί αρκετά νότια. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, Snow Junky said:

Είσαι τόσο σίγουρος ότι ο τζιφος είναι άκυρος?το λέω όχι να σε Πικάρω.και γω να είναι άκυρος θέλω αλλά δεν ξέρω μοντέλο εκατομμύριων ευρώ είναι να πέφτει τόσο έξω?

Εγω ειμαι σίγουρος  παντως

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, south coast είπε:

Εγω ειμαι σίγουρος  παντως

Μακάρι και γω να είναι άκυρος θέλω και να πάει προς ευρωπαϊκό.επειδη δεν έχω δεί πιο άλλο είναι παρόμοιο με τζιφο?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, fear777 είπε:

Πολύ σωστά τα γράφεις αλλά μην ξεχνάς ότι παίζει και πολύ χρήμα από πίσω. Οπότε και εμείς οι χομπιστες που έχουμε κάποιες γνώσεις καλώς και τα χώνουμε καλή ώρα στο GFS τώρα. Εγώ και άλλοι έχουμε γράψει στο αντίστοιχο καιρικό φόρουμ της Αγγλίας για τα προβλήματα του GFS και όσοι διαχειρίζονται το μοντέλο δεν κάνουν τίποτα για να τα διορθώσουν. Τάχα ανακοινώνουν τρεις και λίγο upgrades. Τα προβλήματα του GFS είναι συγκεκριμένα και έγραψα για ένα από αυτά σε σχόλιο μου παραπάνω. 

Με απλά λόγια για τέτοιο ακριβό project είναι απαράδεκτο να μην εντοπίζουν οι ίδιοι τα θέματα που έχει. 

Δεν διαφωνώ!! Το αντίθετο!!
Απλά από την πλευρά μου δεν μπαίνω (πλέον γιατί πριν το 10' και γω τα έχωνα) στη διαδικασία να κρίνω μίζες και λάθη, και σε πιο μοντέλο τα τρώνε περισσότερο κτλ ...και οι λόγοι που είναι 2 είναι ευκολοι χαχα ο πρώτος , από τι στιγμή που έχουμε να κάνουμε με ανθρώπους και καρέκλες είτε είναι μοντέλα είτε είναι το περίπτερο απέναντι τότε ποτέ δεν θα βρούμε άκρη ποιος είναι περισσότερος άπληστος από τον άλλο (ιδεολογικά το λέω).. και ο δεύτερος λόγος πως όλα τα λεφτά του κόσμου να ρίξουν, η φύση θα μας την φέρνει πισώπλατα χαχα!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έβγαλε πρόγνωση η εμυ τελικά. Ξεκάθαρα σενάριο Ευρωπαίου. Από Κυριακή φαινόμενα Δευτέρα χιόνια ανατολικά και Τρίτη μέρα με χαμηλό και τις χιονόπτωσεις να εντείνονται. Αυτά... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, CATHA είπε:

Ανανέωσε η ΕΜΥ, συντάσσεται με το Ευρωπαικό όπως κάνει πάντα... για να δούμε.

Ρε παιδια με ποιον να συνταχθει..το ευρωπαικο ειναι το επισημο μοντελο για μετεωρολογικες υπηρεσιες  σε ποσες χωρες της ευρωπης ..ασχετα αν βγει η οχι ειναι δεδομενο οτι με το ευρωπαικο θα εβγαινε η προγνωση

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ens_image.php?geoid=52690&var=201&run=6&date=2023-02-01&model=gfs&member=ENS&bw=1

 

Ειναι ξεκαθαρο με αυτα τα ενσ το κυριο ειναι εντελως ακυρο. Στο 12ρι παιζει και να δειχνει -12 στα 850 😄οχι οτι θα βγει βεβαια αλλα λεμε

Επεξεργάστηκε από alkis91_2.0
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

τέλειος και ο μεσος ορος. αύριο τελευταία μέρα νηστείας, από Παρασκευή πέφτουμε σε διψήφιος ώρες, τις ώρες της Σοφίας δηλαδή, οπότε οι βόρειοι ετοιμαστείτε. Κοντρόλ ακόμα καλύτερο από κύριο

Diagramme GEFS

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και για σας φτιάξω το κέφι, δεν είμαι ο μόνος που θεωρεί τα τελευταία runs του GFS άκυρα. Εδώ ένας από τους πιο αξιόπιστους σχολιάζει και έχει παρόμοια άποψη με εμένα:

On full review of model data, the GFS still remains the 'least likely' option despite the consistency within itself.

Comparing and contrasting previous model 'wins' against up-coming events just won't lead to much success, GFS may well have correctly picked up the summer synoptics and heat, but that doesn't automatically mean it'll be correct with this setup either. The overall teleconnections still don't support a block to that extent, in that local. Think of a fishing swimming against the tide, that is what the GFS is currently doing. Clearly, the tide being the more dominant zonal, W'ly flow which the UKMO and ECMWF are bringing across the North Atlantic in time. It is always a very difficult task to push back against that flow, especially when there is such a deep, entrenched tPV now over NE Canada and Greenland, but it is the individual cyclonic wave breaks and short-wave details that will likely 'make or break' this outcome.

Overall, from last detailed post earlier in Jan, not much has changed - We all had to see what any strat developments would do, clearly not much. The outlook there does look interesting for late Feb/early Mar, one to keep tabs on, while the AAM remains firmly negative, but upstream changes with the MJO may well be on the way.

It is certainly a fascinating watch to say the least and, as has happened before here, one or more models will suddenly change and switch and, again, after complete analysis of the situation this morning then the GFS still remains firmly within the 'least likely' corner, while the UKMO and the ECMWF are more probable outcomes. Clearly, in meteorology just because it is 'least likely' doesn't mean it isn't impossible and those hoping for a more significant early to mid February cold spell, really from out of nowhere, have got to hope that the GFS has got this one correct.

Long-term and the key feature will be this potential warming in late Feb. The Scandinavian block coupled with the Aleutian low setup, as per GFS would likely 'do it', but how many times have we been here before, then having to trawl through synoptics in March and potentially April that nobody wants and of which would have been superb 8 weeks prior.

The joys of the British and NW European climate within an ever changing background due to AGW.

Cheers, Matt.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, alkis91_2.0 είπε:

ens_image.php?geoid=52690&var=201&run=6&date=2023-02-01&model=gfs&member=ENS&bw=1

 

Ειναι ξεκαθαρο με αυτα τα ενσ το κυριο ειναι εντελως ακυρο.

Άκυρο δεν είναι, όπως καμία εκδοχή..
Είναι μία εκδοχή πιθανών με το λιγότερο ποσοστό, αλλά είναι!
Αλλά ψιλά γρ. για τους τρελούς που θα αναλύσουν πέραν της εβδομάδας..
τυχαίνει κιόλας που θα ταίριαζε να πούμε , 'καθόλου τυχαίο δεν είναι' πώς η πρόβλεψη είναι ως τρίτη δλδ το πολύ μια εβδομάδα και κατ εμέ ως τη δευτέρα.. 
Κανένας λόγος δεν υπάρχει να συζητάμε για εκδοχές μετά τις 7/2..
τόσες μέρες υπομονή... λίιιιιγο ακόμα και βραδάκι η αύριο θα έχουμε άλλα να συζητάμε όπως το αν θα ονομαστεί η εορτή των χιονοτρελαμένων!!!!☃️

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

46 λεπτά πριν, menidi είπε:

Δεν ξέρω αν τελικά σταθούμε τυχεροι με το χαμηλό από τα δυτικά. Για την Αττική λέω. Αν γίνει, θα είναι ένα θαύμα. Εμείς έδω ήμαστε για την κλασσική συνταγή. Κόγκας και τέλος. Τα υπόλοιπα είναι κόλπα για άλλους παίκτες. Πιο δυνατούς σε αυτά. Είναι σαν να βάζεις τον Ζαγοράκη να παίξει σέντερ φορ. 

Θυμάσαι το παστέλι με τη Λέστερ;;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, ΝΕΦΟΣΚΕΠΗΣ said:

Άκυρο δεν είναι, όπως καμία εκδοχή..
Είναι μία εκδοχή πιθανών με το λιγότερο ποσοστό, αλλά είναι!
Αλλά ψιλά γρ. για τους τρελούς που θα αναλύσουν πέραν της εβδομάδας..
τυχαίνει κιόλας που θα ταίριαζε να πούμε , 'καθόλου τυχαίο δεν είναι' πώς η πρόβλεψη είναι ως τρίτη δλδ το πολύ μια εβδομάδα και κατ εμέ ως τη δευτέρα.. 
Κανένας λόγος δεν υπάρχει να συζητάμε για εκδοχές μετά τις 7/2..
τόσες μέρες υπομονή... λίιιιιγο ακόμα και βραδάκι η αύριο θα έχουμε άλλα να συζητάμε όπως το αν θα ονομαστεί η εορτή των χιονοτρελαμένων!!!!☃️

Συμφωνω δεν ειναι αδυνατον να βγει, αλλα ειναι το λιγοτερο πιθανο οπως λεει και ο φιλος Ματτ απο τη Βρετανια πιο πανω 😄

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, geod said:

αλλάζει ο ανθρωπος - οχι. Γενικο σχόλιο.

καλη συνεχεια, παμε καλα παιδες, παμε ΠΟΛΥ καλα. 

Έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου πες τα! Έρχεται και δεν θα είναι λίγο, ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Είναι εντυπωσιακό πως βγάζει το κύριο το 2ο θερμότερο σενάριο και ταυτόχρονα άνοιξε τα ensembles με 7 σενάρια να τρέχουν κάτω από -10 (τα δύο κάτω από -12) για Αγία Παρασκευή. Προσωπικά πιστεύω ότι θα νικήσει ο Τζίφος γιατί στατιστικά το να κάνει 3/3 είναι εξαιρετικά δύσκολο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

τωρα που αρχιζουν κ πεφτουν οι ωρες παντα οι ΚΒ σκορπανε! οι Θεσσαλοι πανε μονοι, οι δυτικομακεδονες πανε ολους, η πελλα πιερια ημαθια πακετακι, και οι ανατολικοτεροι μαζι στα ζορια!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...