Jump to content
weatherforattica

Ανάλυση Χαρτών Φεβρουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, dimitris27 είπε:

Η κεντρική Ελλάδα  είναι πολύ κοντά σε νέο 2001,η διάταξη μας είναι,Προυπαρχον ψύχος με στάσιμο χαμηλό δυτικά...είναι κρίμα να χαθεί σε σενάρια σαν του πάιου..Θα το παλέψουμε όμως 

Κάπου στη μέση θα κάτσει η μπίλια.. Στα περισσότερα σενάρια του εξαριου το περνάνε το Χ ανατολικά, αν όχι στάσιμο ΝΔ μας.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, giannis.mar said:

Πάντως ο τζίφος παρολη την ολοκληρωτική τούμπα προς τα υπόλοιπα, μας έχει καλά στο παιχνίδι.. Αρκεί να μη στραβώσει κι άλλο ως προς την παρούσα διάταξη.. Άρα αν διορθώσουν και τα υπόλοιπα προς τζιφο (λεμε τώρα) ίσως έχουμε μια κάπως ιδανική μέση λύση.. 

Σε ό,τι αφορά τα κεντρικά το χιόνι δεν το χάνετε. Το δίνει και ο Παίος λόγω θέση αντικυκλώνα και χαμηλών πιέσεων στα νοτια/νοτιοδυτικά. Απλώς και το 06άρι στα ensembles του πλησίασε σε αυτό το σενάριο δίνοντας χιόνι σε όσους χιονίζονται με ανατολικό αλλά περιόρισε τους μέσους όρους για κεντρική Μακεδονία και ανατολικότερα. Είναι ρευστά όλα αυτά, μόνο από τις θερμοκρασίες στα 850 που πόσταρα παραπάνω φαίνεται η εναλλαγή. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

μπορούμε να εμπιστευτούμε gfs όμως; και 132 ώρες δεν τις λες και λίγες..

κοιτα και διαγραμμα ευρωπαικου, παντως δεν θα εχουμε αμφιβολες θερμοκρασιες με τον Μ.Ο στο -9 με -11 , ασε που θεωρω οτι με τετοιο ψυχος διαρκειας θα υπαρξουν πολλες ευκαιριες , ισως καποια αξιοποιηθει σε κατι αξιολογο......η θεσσαλια ειδικα νοτια-νοτιοανατολικη ειναι σε καλη μοιρα γενικα

ens_image.php?geoid=52137&var=201&run=0&date=2023-02-02&model=ecm&member=ENS&bw=1

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, giannis.mar είπε:

Κάπου στη μέση θα κάτσει η μπίλια.. Στα περισσότερα σενάρια του εξαριου το περνάνε το Χ ανατολικά, αν όχι στάσιμο ΝΔ μας.. 

Καλά ναι,και ανατολικά να περάσει δεν υπάρχει θέμα,ίσως βγάλει και καλύτερες συγκλισεις προς ανατολική στερεα-θεσσαλια.Αποντην στιγμή που περνάνε πρασινακια δυτικά μας θα υπάρχουν μέχρι και 3 μέρες πριν πιθανότητες να πετάξει νυφίτσα,πολλές φορές εμφανίζονται απότομα στις 60ωρες..Η απόλυτη διάταξη,ούτε σε κουράζει η Τ ούτε τίποτα..όλα μπετό και βάζεις..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μάγκες τελείωσα μολις με το μάθημα και δεν είδα χάρτες από τότε λόγω διαβάσματος...η βελτίωση που έχει γίνει σε 36 ωρες που δεν είδα είναι τόσο μεγάλη σε ποιοτικά χαρακτηριστικά που νόμιζα μπήκα σε άλλη κακοκαιρία με τα διαγράμματα που βάζετε στα 850 που κορδονιαζουν κοντά στο -9...μικρές μετατοπίσεις ΝΔ πλέον μπορεί να φέρουν κάτι μεγάλο, είναι απίστευτα θετικές οι εξελίξεις, μεγάλη αγωνία πλέον που πέφτουμε κάτω από 100 ώρες σταδιακά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, KapelosG said:

Μάγκες τελείωσα μολις με το μάθημα και δεν είδα χάρτες από τότε λόγω διαβάσματος...η βελτίωση που έχει γίνει σε 36 ωρες που δεν είδα είναι τόσο μεγάλη σε ποιοτικά χαρακτηριστικά που νόμιζα μπήκα σε άλλη κακοκαιρία με τα διαγράμματα που βάζετε στα 850 που κορδονιαζουν κοντά στο -9...μικρές μετατοπίσεις ΝΔ πλέον μπορεί να φέρουν κάτι μεγάλο, είναι απίστευτα θετικές οι εξελίξεις, μεγάλη αγωνία πλέον που πέφτουμε κάτω από 100 ώρες σταδιακά 

Τεράστιες οι αλλαγές και για 7/2 με εναρμόνιση στους μέσους όρους του Ευρωπαϊκού. Πραγματικά απίστευτο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λιακάδα και από τζιφο λοιπόν! Όπως και να χει είναι ακόμα στις 100 ώρες όποτε έχει περιθώρια να βελτιωθεί όπως και να χειροτερεύσει περισσότερο. Αξίζει παρακολούθηση πάντως…

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Seth13 είπε:

Σε ό,τι αφορά τα κεντρικά το χιόνι δεν το χάνετε. Το δίνει και ο Παίος λόγω θέση αντικυκλώνα και χαμηλών πιέσεων στα νοτια/νοτιοδυτικά. Απλώς και το 06άρι στα ensembles του πλησίασε σε αυτό το σενάριο δίνοντας χιόνι σε όσους χιονίζονται με ανατολικό αλλά περιόρισε τους μέσους όρους για κεντρική Μακεδονία και ανατολικότερα. Είναι ρευστά όλα αυτά, μόνο από τις θερμοκρασίες στα 850 που πόσταρα παραπάνω φαίνεται η εναλλαγή. 

Το θέμα είναι να απομακρυνθουν πλήρως κάτι σεναριακια με μη υπαρχή Χ δυτικά μας.. Εκεί είναι ο προβληματισμούς προς το παρόν 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να ευλογήσω λίγο τα γένεια μου...ήμουν από τους λίγους εδω μέσα που πριν 2-3 μέρες ποσταρα για την Κυριακή ένα ένα τα σεναρια από τα μοντελα και την κυνηγουσα αυτη την ημερα, δεν είμαι 100% σιγουρος τι πραγματικά θα βγει αλλα αυτή τη στιγμή νιωθω δικαιομένος για αυτή την επιμονή μου (πειτε το διαισθηση εγω πιστευα στην Κυριακη όταν μονο λιγα σεναρια στα ανσαμπλ εδιναν κατι για τότε).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Seth13 είπε:

Τεράστιες οι αλλαγές και για 7/2 με εναρμόνιση στους μέσους όρους του Ευρωπαϊκού. Πραγματικά απίστευτο.

Το ψύχος διάρκειας αυτής της έντασης έχουμε να το δούμε από Αριάδνη, απίστευτο γενικά δεν υπάρχει, εγώ μπήκα μόλις και δεν το πίστευα αυτό που έβλεπα στους χάρτες 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα σε όλους τους κυρίους και τις κυρίες. Όπως ήταν αναμενόμενο το GFS έκανε το πρώτο βήμα για να συνταχθεί με Άγγλους και Ευρωπαϊκό. Λογικά μέχρι το βράδυ, το αργότερο αύριο το πρωί, θα συνταχθεί πλήρως με τους παραπάνω. Εξαιρετική λοιπόν η ανάλυση του ΜΕΤΟ στο βίντεο που έβαλα χθες και θα συνιστούσα σε όλα τα παιδιά εδώ μέσα να ψάχνετε τέτοια βίντεο ώστε να μην πέφτει η ψυχολογία σας σε κάθε run που βλέπετε. 

Όσο για το GFS, μου αρέσει που είχαν βγει καμαρωτοι και έλεγαν για το upgrade. Αν στο μηχάνημα βάζεις Intel Celeron δεν πρόκειται για upgrade. Λογικά πέρασαν παραμέτρους για consistency μεταξύ των διαδοχικών runs και το ονόμασαν upgrade. Και την πάτησαν. Διότι όταν περνάς τέτοιες παραμέτρους χάνονται σήματα ενδιάμεσα. 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολυ σωστα πηγε η εκτιμηση οτι με θετικους ναο αο θα γινοταν προσηνεμη η κατασταση το ειχα γραψει αλλωστε απο γεναρη σχεδον...ιστορικο ερχεται καθως και μονο το 3/3 ειναι ιστορικο καλη απολαυση απο κυριακη ο φλεβαρης θα συνεχισει σε κρυους ρυθμους με ενα διαλλειμα προφανως και ο μαρτης δειχνει τα ιδια στο 1 δεκαημερο τουλαχιστον...πιο κβ διαταξει μπορουμε να ελπιζουμε μετα τις 17-18 του μηνα...snowkisses στο φιλο νικολα απο χαλκιδα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στο μέσο όρο του Τζίφου στους χάρτες φαίνεται πλέον η αύξηση της πιθανότητας να κινηθεί η διαταραχή αρκετά νότια σε στυλ 2006 με τον αντικυκλώνα να πιέζει. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μέχρι το βράδυ θα το έχει εξαφανίσει εντελώς το χαμηλό.

Κοιτώντας και τα ensembles του Παίου τα ελάχιστα που βγάζουν χαμηλό το στέλνουν πολύ νότια.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Πολυ σωστα πηγε η εκτιμηση οτι με θετικους ναο αο θα γινοταν προσηνεμη η κατασταση το ειχα γραψει αλλωστε απο γεναρη σχεδον...ιστορικο ερχεται καθως και μονο το 3/3 ειναι ιστορικο καλη απολαυση απο κυριακη ο φλεβαρης θα συνεχισει σε κρυους ρυθμους με ενα διαλλειμα προφανως και ο μαρτης δειχνει τα ιδια στο 1 δεκαημερο τουλαχιστον...πιο κβ διαταξει μπορουμε να ελπιζουμε μετα τις 17-18 του μηνα...snowkisses στο φιλο νικολα απο χαλκιδα

Μετα τις 17-18 με τον ηλιo παρέα ερμαφρόδιτα, τωρα μονο αν βγει νυφίτσα αλλιώς bye

Επεξεργάστηκε από larissa_mare
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ειδα ολα τα σεναρια του αμερικανου ενα προς ενα… Αν γινει πραγματικοτητα αυτο που ψελλιζουν παιος-τζιφος, θα χιονιζομαστε με μικρες παυσεις για 4 μερες! Πελοποννησος,Στερεα,Θεσσαλια(ΝΑ) απιστευτα υψη χιονιου επισης!

Αργησε πολυ, ηρθε ομως οπως φαινεται…

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, DIMITRIS said:

Να ευλογήσω λίγο τα γένεια μου...ήμουν από τους λίγους εδω μέσα που πριν 2-3 μέρες ποσταρα για την Κυριακή ένα ένα τα σεναρια από τα μοντελα και την κυνηγουσα αυτη την ημερα, δεν είμαι 100% σιγουρος τι πραγματικά θα βγει αλλα αυτή τη στιγμή νιωθω δικαιομένος για αυτή την επιμονή μου (πειτε το διαισθηση εγω πιστευα στην Κυριακη όταν μονο λιγα σεναρια στα ανσαμπλ εδιναν κατι για τότε).

Υπάρχουμε κι άλλοι, πες @BrainA😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...