Jump to content
weatherforattica

Ανάλυση Χαρτών Φεβρουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, athper είπε:

εγω πιστευω οτι οι ΚΒ δεν θα εχουμε καν αλλη ευκαιρια..και με τη μερα να μεγαλωνει,θα πρεπει να ερθει κατι πολυ δυνατο για να εχουμε καποια σοβαρη κακοκαιρια..μαλλον τελος για φετος(αν και δεν αρχισαμε ποτε)

Και που μεγαλώνει η μέρα τι; Πάντα -6 με -7 θέλουμε και έχουμε αρνητικές. Άλλωστε δεν είναι και Ιούλιος να είναι 14 ώρες η μέρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Seth13 είπε:

Τρίτη 7/2 δίνει σε Αγία Παρασκευή -7.2 μέσο ορο στα 850 ενώ έδινε στο 00 -2.6...

Χθες ειχε φτασει στο 0

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, Axilleas είπε:

Μήδεια και ελπιδα είχαμε και στις δυο χαμηλό; Γιατί δεν θυμαμαι. 

Είχαμε ναι και στις δύο περιπτώσεις

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα υπερβόρεια πάντως, εάν κάτσει η διάρκεια που φαίνεται με τέτοιο ψύχος και διαρκείς υφέσεις, πάνε ενδεχομένως για πολύ ιστορικές καταστάσεις.

Το θετικό για Κυριακή - Δευτέρα είναι ότι ο λογικά κύριος όγκος του χιονιού στο λεκανοπέδιο θα πέσει απογευματινές- νυχτερινές ώρες. Σημαντικό αυτό, διότι όσο να πεις βοηθάει αρκετά στο στρώσιμο και τις θερμοκρασίες.

Επεξεργάστηκε από Χιών
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, Seth13 said:

Για Γλυφάδα δυστυχώς ναι, τα νότια παραθαλάσσια θα δυσκολευτούν αλλά αυτά θα φανούν στο nowcast. Ας κλειδώσει πρώτα η φάση, υπάρχουν σενάρια στον Ευρωπαίο που φτάνουν έως και -12. Όσο θα κλειδώνει η αποκοπή μπορεί να βελτιωθούν οι θερμοκρασίες. 

Έλα πρέπει να σε ξαναρωτήσω γιατί θα σκάσω χαχαχα προσηνεμες  στον Υμηττό ημιπεδινες περιοχές των 150 μέτρων πως τα βλέπεις 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με την σημερινή τούμπα του τζίφου τα ΒΠ σίγουρα μπορούν να πανηγυρίζουν. Οι κεντρονότιοι του λεκανοπεδίου θα παίξουμε μπάλα με ραγδαιότητες και την δυναμική του Αιγαίου, κάτι που πιθανόν θα φανεί στο νάουκαστ και δεν μπορούμε να εκτιμήσουμε ακόμη. Η Τριτοτετάρτη είναι καιρικός αιώνας, πάντως τα ανσάμπλ του τζίφου δείχνουν να σοβαρεύουν αρκετά τα πράγματα και για εμάς. Συγκρατημένη αισιοδοξία και πάμε για 12αρια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, bill24 είπε:

Τρομερα μεγάλο φαβορι για την επερχομενη κυριακη-δευτερα πολλα νησια του αιγαιου με την δυνατοτητα να δουν κατι ιστορικο να ειναι πολυ μεγαλη...οι συγκλισεις θα βγουν μεσα στο αιγαιο λογικα φαινεται απο τις διαταξεις

Ρε συ δεν έχουν ηπειρωτικοτητα αυτές οι περιοχές. Μόνο η Λήμνος παίζει μπάλα στα πεδινά της. Και αυτό, όχι με χαμηλό από δυτικά. Και φυσικά οι πεδινές πόλεις της Πελοποννήσου δεν έχουν καμία ελπίδα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πως να μην κοιτάς μετά τις 300 ώρες μπας και χιονίσει αφού είμαστε τόσο στερημενοι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, Χιών said:

Τα υπερβόρεια πάντως, εάν κάτσει η διάρκεια που φαίνεται με τέτοιο ψύχος και διαρκείς υφέσεις, πάνε ενδεχομένως για πολύ ιστορικές καταστάσεις.

Το θετικό για Κυριακή - Δευτέρα είναι ότι ο λογικά κύριος όγκος του χιονιού στο λεκανοπέδιο θα πέσει απογευματινές- νυχτερινές ώρες. Σημαντικό αυτό, διότι όσο να πεις βοηθάει αρκετά στο στρώσιμο και τις θερμοκρασίες.

Τελεια! Αυτο σκεφτονουν, οχι παλι μεσημερι ρε ******

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, EVIA 1987!! είπε:

Με τα ανσαμπλς να μυριζονται χαμηλο που περναει απο Κρητη αργα ανατολικα, παραλληλες ισοβαρεις και -8…..βαλτε τη φαντασια σας να δουλεψει. Βροχη δεν υπαρχει παντως και η Αττικη ειναι σε καλυτερη θεση για τη δευτερη φαση απ οτι η Ευβοια…

Δεν νομίζω να είναι το καλύτερο σενάριο αυτό για την Αττική. Αργή κίνηση του χαμηλού σημαίνει μεγαλύτερος εκφυλισμός του ψύχους και παράλληλες ισοβαρείς βολεύουν την Βοιωτία. Έτσι έχω την εντύπωση . Η Αττική θέλει Κάρπαθο Ρόδο, για τα χαμηλά υψόμετρα πάντα λέω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, snowjohn said:

Έλα πρέπει να σε ξαναρωτήσω γιατί θα σκάσω χαχαχα προσηνεμες  στον Υμηττό ημιπεδινες περιοχές των 150 μέτρων πως τα βλέπεις 

Η Δάφνη μάλλον υπήνεμη την λες. 🤣 Αυτά θα κριθούν στο nowcast, πιστεύω ότι αν πέσει υετός βράδυ Κυριακής προς Δευτέρα θα στρωθείτε. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, oldboy332 said:

Δεν νομίζω να είναι το καλύτερο σενάριο αυτό για την Αττική. Αργή κίνηση του χαμηλού σημαίνει μεγαλύτερος εκφυλισμός του ψύχους και παράλληλες ισοβαρείς βολεύουν την Βοιωτία. Έτσι έχω την εντύπωση . Η Αττική θέλει Κάρπαθο Ρόδο, για τα χαμηλά υψόμετρα πάντα λέω.

Στην αρχή της φάσης ναι, αν κινηθεί ανατολικά θα έχει διαρκές ΒΑ ρεύμα και κύματα χιονοπτώσεων.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Seth13 είπε:

Όταν στρώνει Αθήνα 22-24 Φλεβάρη δεν γίνεται να φοβάστε τη μέρα. Όλα είναι θέμα διάταξης. Προς το παρόν δεν έχει τελειώσει τίποτα για εσάς για Τρίτη-Τετάρτη. 

Seth ,δεν υπαρχει καμια ψυχολογια πλεον.. Η προσμονη, οταν περναει καποια ορια, κουραζει και γινεται σιχτιρι.. Σε αυτη τη φαση βρισκομαι προσωπικα. Κουραστηκα να κυνηγαω τα χιονια και αυτα να μας αποφευγουν οπως ο διαολος το λιβανι. Αν δεν θελουν να ερθουν, ας μην ερθουν.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ωραία βόρειοι ότι πάρουμε αύριο από το ψευτομέτωπο που θα περάσει το πρωί...αυτά τέλος άντε καλή ηλιοθεραπεία να έχουμε 🤦🏽😢

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, athper said:

Seth ,δεν υπαρχει καμια ψυχολογια πλεον.. Η προσμονη, οταν περναει καποια ορια, κουραζει και γινεται σιχτιρι.. Σε αυτη τη φαση βρισκομαι προσωπικα. Κουραστηκα να κυνηγαω τα χιονια και αυτα να μας αποφευγουν οπως ο διαολος το λιβανι. Αν δεν θελουν να ερθουν, ας μην ερθουν.

Το έχω ζήσει στο πετσί μου οπότε ξέρω ότι δεν μπορώ να σχολιάσω κάτι, το καταλαβαίνω απόλυτα. Στη προκειμένη περίπτωση βέβαια δεν έχει κλειδώσει τίποτα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, snow_evia είπε:

Είχαμε ναι και στις δύο περιπτώσεις

Πιο συγκεκριμένα:

στις 24/1/2022 είχαμε 1015 χαμηλό ΝΑ της Καρπάθου

στις 16/2/2021 είχαμε 1005 χαμηλό ανατολικά της Ρόδου 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μπράβο προσηνεμοι ορίστε θα έχετε το 3/3 χαρείτε το γιατί σπανίζουν πλέον τα χιόνια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επειδή πλησιάζουν εκλογές και όποιος καίγεται με τον χυλό φυσάει και το γιαούρτι, μην εκπλαγείτε εάν η Δευτέρα κηρυχθεί αργία, αναξαρτήτως αποτελέσματος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Seth13 είπε:

Το έχω ζήσει στο πετσί μου οπότε ξέρω ότι δεν μπορώ να σχολιάσω κάτι, το καταλαβαίνω απόλυτα. Στη προκειμένη περίπτωση βέβαια δεν έχει κλειδώσει τίποτα. 

Σωτο εμενα εδω πως με βλεπεις???

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, alkis91_2.0 είπε:

Μήδεια και ελπίδα είχαν εκαστες -9/850 με Τ επιφάνειας με το ζόρι στο 0 με ββα ανέμους. Ο παιος δίνει ββδ τις επίμαχες ώρες το βράδυ της Κυριακής με σκάρτο -8. Πάλι στο όριο θα παίξουμε!

Εδώ είχαμε αρνητική παντως και στις 2 κακοκαιριες(οχι καθόλη την διάρκεια των χιονοπτοσεων αλλά για αρκετές ώρες) 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Seth13 είπε:

Στην αρχή της φάσης ναι, αν κινηθεί ανατολικά θα έχει διαρκές ΒΑ ρεύμα και κύματα χιονοπτώσεων.

Το θέμα είναι τι κρύο θα σου έχει μείνει μέχρι να φτάσει ανατολικά.... Πιστεύω δεν είναι καλό σενάριο για την Αττική ( < 400μ )  να δημιουργηθεί χαμηλό Δυτικά των Χανιών και να έχει αργή κίνηση. Εκτός εάν έχεις φοβερή θερμοκρασιακή υποστήριξη.  

Θεωρητική η κουβέντα να περάσει η ώρα . Ας δούμε τι θα γίνει στην πρώτη φάση που υπάρχουν ρεαλιστικές πιθανότητες και βλέπουμε για το χαμηλό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Χιών είπε:

Επειδή πλησιάζουν εκλογές και όποιος καίγεται με τον χυλό φυσάει και το γιαούρτι, μην εκπλαγείτε εάν η Δευτέρα κηρυχθεί αργία, αναξαρτήτως αποτελέσματος.

Αυτό είναι το μόνο "κλειδωμένο". Εδώ έκλεισαν προληπτικά κάποια σχολεία πριν λίγες μέρες για μια φυσιολογική βροχοκαιρία.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...