Jump to content
weatherforattica

Ανάλυση Χαρτών Φεβρουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανεβάζω πάλι πυρετό, 3η συνεχόμενη μέρα, να μην έχεις κολλήσει κόβιντ εδώ και 3 χρόνια σχεδόν και να σου τυχαίνει λίγες μέρες πριν το 3/3... Είμαι αισιόδοξος ότι θα παραδοθεί και το κέντρο τα ξημερώματα της Δευτέρας. Ξεκουραστείτε, φορτίστε power bank και ας το απολαύσουμε. Δεν ξέρω αν θα καταφέρω να κάνω χιονοβόλτα μέχρι να βγάλω κάλους πάλι, ας είναι καλά οι νέες τεχνολογίες. Θα έχουμε εκπλήξεις! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Seth13 είπε:

Ανεβάζω πάλι πυρετό, 3η συνεχόμενη μέρα, να μην έχεις κολλήσει κόβιντ εδώ και 3 χρόνια σχεδόν και να σου τυχαίνει λίγες μέρες πριν το 3/3... Είμαι αισιόδοξος ότι θα παραδοθεί και το κέντρο τα ξημερώματα της Δευτέρας. Ξεκουραστείτε, φορτίστε power bank και ας το απολαύσουμε. Δεν ξέρω αν θα καταφέρω να κάνω χιονοβόλτα μέχρι να βγάλω κάλους πάλι, ας είναι καλά οι νέες τεχνολογίες. Θα έχουμε εκπλήξεις! 

Απο αυριο θα εισαι καλυτερα,αλλες 2 μερες με δεκατα και τελειωσε.Εννοειται πως δε βγαινεις ουτε για αστειο.Περαστικα και καλα χιονια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, GEORGE SNOWMAN said:

Απο αυριο θα εισαι καλυτερα,αλλες 2 μερες με δεκατα και τελειωσε.Εννοειται πως δε βγαινεις ουτε για αστειο.Περαστικα και καλα χιονια.

Ευτυχώς έσπασε ένα πεύκο πέρυσι και έχω ακόμα μεγαλύτερη ορατότητα. Μέχρι το μπαλκόνι θα το επιχειρήσω αναλόγως. Καλώς να στρωθούμε. Καλό θάψιμο, @GEORGE SNOWMAN. Η κατάσταση σε εσάς θα θυμίσει 2006 που νομίζω ότι είναι η μεγαλύτερη χιονόστρωση μετά το 2002 για τα υπερβόρεια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, Seth13 said:

Ανεβάζω πάλι πυρετό, 3η συνεχόμενη μέρα, να μην έχεις κολλήσει κόβιντ εδώ και 3 χρόνια σχεδόν και να σου τυχαίνει λίγες μέρες πριν το 3/3... Είμαι αισιόδοξος ότι θα παραδοθεί και το κέντρο τα ξημερώματα της Δευτέρας. Ξεκουραστείτε, φορτίστε power bank και ας το απολαύσουμε. Δεν ξέρω αν θα καταφέρω να κάνω χιονοβόλτα μέχρι να βγάλω κάλους πάλι, ας είναι καλά οι νέες τεχνολογίες. Θα έχουμε εκπλήξεις! 

Περαστικά γείτονα2 φορές το χω περάσει κι εγώ  θα κρατάω εγώ Θερμοπύλες στην Αγίου Ιωάννου ας είναι και 10 πόντο  🤪🤪

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, Dim_pas said:

Περαστικά γείτονα2 φορές το χω περάσει κι εγώ  θα κρατάω εγώ Θερμοπύλες στην Αγίου Ιωάννου ας είναι και 10 πόντο  🤪🤪

Είμαι αισιόδοξος με τις συγκλίσεις να θυμίζουν Μήδεια όπου στο τέλος είχε πάλι εμμονή στα ανατολικά. Για να δούμε τι θα δούμε. Σας ευχαριστώ. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εδώ είμαστε Αθήνα από τζιφο

αύριο πρωι στις 11:00

Τ στα 2 m 1,8 C

Screenshot_20230205_014117_Chrome.thumb.jpg.a68ac32b6ba4ea68920170769e6f7814.jpg

 

Dew point -0,3

Screenshot_20230205_015233_Chrome.thumb.jpg.7688513582f902df15a810b32ed31b3f.jpg

 

 

και 7,1 χιλιοστα

 

Screenshot_20230205_014238_Chrome.thumb.jpg.e0277d3a6147422bce9d1635950d9356.jpg

 

Ο τζίφος πιο κοντά στο now cast και το 18 αρι βγάζει την έκπληξη για Αθηνα  με καθαρή χιονόπτωση 

Επεξεργάστηκε από OLYMPUS MONS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

θεωρητικα αυριο τετοια ωρα σαν τωρα θα εχουμε περιπου 6 βαθμους παρακατω στα 850, καμια 10αρια στα 500, ΒΔ επιφανειας αντι ΒΒΑ συνοδεια; εντονοτερων φαινομενων αλλα...

ας δουμε και τι θα εχει προηγηθει ως τοτε.

Επεξεργάστηκε από Παπλαμουδας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

greecesnownext3days.cc23.jpg

https://gr.snow-forecast.com/maps/static/greece/next3days/snow\

Η "χρωματική" αποτύπωση του GFS από το snowforecast.com  Την ανεβάζω για γούρι, ελπίζοντας να βγει έτσι και ακόμα καλύτερα.

Επεξεργάστηκε από gakhun
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συνεχιζει ο ελβετος υψηλης αναλυσης σε ξεφρενους ρυθμους...το αφηνω για να δουμε στη σουμα ποσο υπερβολικος μπορει να ειναι οταν οι υπολοιποι δινουν 25 με 40 το πολυ 

 

xx_model-en-318-0_modswisseu_2023020418_48_5017_294.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συσσώρευση χιονιού των επόμενων 3 ημερών, σύμφωνα με το ευρωπαικό:

image.thumb.png.3b008fe7b2cc66e23de848bc025e8628.png

και σύμφωνα με το GFS:

image.thumb.png.5fc4b1f46b47e786d0dd2e73ec64b6be.png

 

από Windy https://www.windy.com/el/-Νέο-χιόνι-snowAccu?gfs,snowAccu,next3d,39.669,24.071,7

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, gakhun said:

Συσσώρευση χιονιού των επόμενων 3 ημερών, σύμφωνα με το ευρωπαικό:

image.thumb.png.3b008fe7b2cc66e23de848bc025e8628.png

και σύμφωνα με το GFS:

image.thumb.png.5fc4b1f46b47e786d0dd2e73ec64b6be.png

 

από Windy https://www.windy.com/el/-Νέο-χιόνι-snowAccu?gfs,snowAccu,next3d,39.669,24.071,7

Καλημέρα. Αν βγει λοιπόν το ευρωπαϊκό, θα πέσει πολύ κλάμα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα στην παρέα. Ευτυχισμένες μέρες ξεκινούν για τα παιδιά κάτω, καλές αναφορές εύχομαι

Όσο για μας, δεν έχουμε παράπονο, 84% μας δίνει ο τζίφος σήμερα, ετοιμαζόμαστε για χιονοπολεμο 😎

image.png.abbe13d1d1cbcf722a8ca07392ceff7a.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, nikolasxm είπε:

Καλημέρα στην παρέα. Ευτυχισμένες μέρες ξεκινούν για τα παιδιά κάτω, καλές αναφορές εύχομαι

Όσο για μας, δεν έχουμε παράπονο, 84% μας δίνει ο τζίφος σήμερα, ετοιμαζόμαστε για χιονοπολεμο 😎

image.png.abbe13d1d1cbcf722a8ca07392ceff7a.png

καλημερα, υπαρχει περιπτωση για καποιο μετωπο υετου να συνδυαστει με τις χαμηλες θερμοκρασιες μεχρι 10 τ μηνα π θα υπαρχει κρυο?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, tommy8 είπε:

καλημερα, υπαρχει περιπτωση για καποιο μετωπο υετου να συνδυαστει με τις χαμηλες θερμοκρασιες μεχρι 10 τ μηνα π θα υπαρχει κρυο?

Αμ δεν υπάρχει...😭😭😡😡 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, thanossnow είπε:

Αμ δεν υπάρχει...😭😭😡😡 

😞 ο μεσος ορος απο γφς κατι δειχνει αστεια πραγματα φυσικα αλλα μηπως και..τι να πω απελπισια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

δεν ξέρω για σας αλλά απολαμβάνω φραπέ τώρα. περιμένω αύριο που θα διαλύσει και η συννεφιά να βάλω και γυαλιά ηλίου και αντηλιακό. 

ens_image (12).png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, thanossnow είπε:

δεν ξέρω για σας αλλά απολαμβάνω φραπέ τώρα. περιμένω αύριο που θα διαλύσει και η συννεφιά να βάλω και γυαλιά ηλίου και αντηλιακό. 

ens_image (12).png

ενα χαλι ειναι φιλε μ, ξεροκρυο ανευ ουσιας, βατερλο αηδιας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, tommy8 είπε:

ενα χαλι ειναι φιλε μ, ξεροκρυο ανευ ουσιας, βατερλο αηδιας

αυτό ακριβώς δεν μπορώ να σταματήσω να χτυπιέμαι αν είναι δυνατόν...έστω μια χιονοπτωση να κάνει αλλά ούτε..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Akoma oi KB δεν το συνηθισατε.......Ποσα χρονια πρεπει να περασουν για να σκληρυνει τοπετσι σας?????Και πολυ ειναι και η συνεφια δοξα το θεο να λετε.Γιατι με τον ηλιο θα νε χειροτερα

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

O Τζίφος τρέχει στο -8.4 μέσο όρο πλέον για τη νύχτα, ο Ευρωπαίος θερμότερος κατά 1 βαθμό τουλάχιστον. Για να δούμε. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 minutes ago, Seth13 said:

O Τζίφος τρέχει στο -8.4 μέσο όρο πλέον για τη νύχτα, ο Ευρωπαίος θερμότερος κατά 1 βαθμό τουλάχιστον. Για να δούμε. 

Πάντως και ο Ευρωπαίος το βράδυ μας έχει γεμάτη την -7. Λογικά θα παίξουμε στο -7.5 με -8 το βράδυ. Ωστόσο φαίνεται ότι η σύγκλιση θα κάτσει στο δυτικό τόξο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 minutes ago, Santa snow said:

Πάντως και ο Ευρωπαίος το βράδυ μας έχει γεμάτη την -7. Λογικά θα παίξουμε στο -7.5 με -8 το βράδυ. Ωστόσο φαίνεται ότι η σύγκλιση θα κάτσει στο δυτικό τόξο.

Δεν γίνεται να κάτσει εκεί, γι' αυτό κινείται ανατολικότερα και στα δύο μοντέλα. Το δυτικά πάει ανατολικά εκ φύσεως των διατάξεων.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...