Jump to content
weatherforattica

Ανάλυση Χαρτών Φεβρουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγγνώμη, δηλαδή υπάρχει περίπτωση ψυχρης εισβολής το τριήμερο της Καθαράς Δευτέρας; αν είναι δυνατόν... Ελπίζουμε σε πλάκωμα του υποτροπικου επειγόντως... ένα τριήμερο έχουμε μέχρι το Πάσχα, τουλάχιστον να το χαρούμε... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 minutes ago, KapelosG said:

Καλύτερα λίγο πάνω να ξέρουμε ότι μπορεί να πάρουμε κάτι καλύτερο πάρα πολύ κάτω (1 βαθμό σταθερά κάτω Τζιφος)

Συμφωνώ. Για υετό τζίφο και για 850 ευρωπαϊκό. Μπορείς να μου πεις από που βλέπεις τις ραδιοβολήσεις ; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θυμαμαι πριν αρκετές μερες που ο Τζιφος εβγαζε τη σημερινη συγκλιση σε Μαγνησια κ κατω κ τα παιδια απο Βολο δε τον πιστευανε. 

Τα αλλα μοντελα το εδιναν αυτο;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Santa snow είπε:

Συμφωνώ. Για υετό τζίφο και για 850 ευρωπαϊκό. Μπορείς να μου πεις από που βλέπεις τις ραδιοβολήσεις ; 

http://weather.uwyo.edu/upperair/sounding.html

Στις ημερομηνιες βαζεις εκει που θες να ψαξεις και στο station number 16716 για ελληνικο, 16622 για θεσσαλονικη, 16754 για Ηρακλειο...γενικα συνηθως Αθηνα κανουν 12ζ και θεσσαλονικη ηρακλειο 0ζ αλλα σε χιονιαδες κανουν πιο συχνα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 minutes ago, Iluvatar said:

Ναι καλά αυτο το μετρήσανε με το δάχτυλο στον άνεμο χαχαχα. Δεν υπάρχει περίπτωση να είχε -10 στον Βοτανικό

ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ φίλε - η χαμηλότερη θερμοκρασία όλων των εποχών στο Θησείο ήταν -6.5 βαθμοί Κελσίου και σημειώθηκε στις 26 Ιανουαρίου του 1898

 

πηγη - -Sakelariou et al (2000). Mean monthly air temperatures in Athens,Greece. Theor. Appl. Climatol. 67, 201-203.

 

Για τον Βοτανικο, και το -10 και τα ψιλα το βρισκω σε πολλα αρθρα, τα οποια και δεν εμπιστευομαι. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

41 minutes ago, alkis91_2.0 said:

Ειναι οντως λετζιτ αυτο? Το αρχειο του θησειου τι λεει εκεινη την ημερα?!

η χαμηλότερη θερμοκρασία όλων των εποχών στο Θησείο ήταν -6.5 βαθμοί Κελσίου και σημειώθηκε στις 26 Ιανουαρίου του 1898

πηγη - -Sakelariou et al (2000). Mean monthly air temperatures in Athens,Greece. Theor. Appl. Climatol. 67, 201-203.

 

θα το ψαξω λιγο καλυτερα και θα επανελθω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

51 minutes ago, geod said:

-10.4°C: Βοτανικός 16/2/1934

Μούφα με non standard όργανα εκείνης της περιόδου.

Οτιδήποτε είναι πιο παλιό από τη δεκαετία του 50 παγκοσμίως είναι debatable ως δεδομένα με εξαίρεση τις χρονοσειρές που έχουν περάσει ποιοτικό έλεγχο μέσω του WMO όπως πχ το αρχείο του Θησείου. 

Παίζει να είχε πιάσει πάγο και να έδειχνε και ότι να ναι ή απλά μπορεί να είναι κ καμιά ουρμπανιά.

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, South καυσωνάκιας said:

Μούφα με non standard όργανα εκείνης της περιόδου.

Οτιδήποτε είναι πιο παλιό από τη δεκαετία του 50 παγκοσμίως είναι debatable ως δεδομένα με εξαίρεση τις χρονοσειρές που έχουν περάσει ποιοτικό έλεγχο μέσω του WMO όπως πχ το αρχείο του Θησείου. 

Παίζει να είχε πιάσει πάγο και να έδειχνε και ότι να ναι

Φιλε μου, το θερμομετρο δεν ειναι καποια εξατομικευμενη συσκευη - δε θα ερθω σε αντιπαραθεση μαζι σου, οταν βρεις καποια καλυτερη/αξιοπιστη πηγη θα χαρω να τη διαβασω. μεχρι τοτε, το επισημο αστεροσκοπειο, λεει,  -6.5 βαθμοί Κελσίου και σημειώθηκε στις 26 Ιανουαρίου του 1898

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, geod said:

ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ φίλε - η χαμηλότερη θερμοκρασία όλων των εποχών στο Θησείο ήταν -6.5 βαθμοί Κελσίου και σημειώθηκε στις 26 Ιανουαρίου του 1898

 

πηγη - -Sakelariou et al (2000). Mean monthly air temperatures in Athens,Greece. Theor. Appl. Climatol. 67, 201-203.

 

Για τον Βοτανικο, και το -10 και τα ψιλα το βρισκω σε πολλα αρθρα, τα οποια και δεν εμπιστευομαι. 

Γενικά μια μέτρηση σε ακρίβια πρώτου δεκαδικού το 1898 είναι πιθανή αλλά πάντα υπάρχει αρκετά μεγάλη πιθανότητα να είναι λάθος καθότι τα θερμόμετρα ήταν υδραργυρικά και ο υδράργυρος πολύ λιγότερο καθαρός και με πολύ υψηλότερο ιξώδες από τα πιο σύγχρονα όργανα, αν θυμάμαι καλά.

 

-6 είναι πιθανό πάντως αφού μιλάμε για 120 χρόνια πριν σε μια Αθήνα χωρίς όλα αυτά τα τσιμέντα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, geod said:

Φιλε μου, το θερμομετρο δεν ειναι καποια εξατομικευμενη συσκευη - δε θα ερθω σε αντιπαραθεση μαζι σου, οταν βρεις καποια καλυτερη/αξιοπιστη πηγη θα χαρω να τη διαβασω. μεχρι τοτε, το επισημο αστεροσκοπειο, λεει,  -6.5 βαθμοί Κελσίου και σημειώθηκε στις 26 Ιανουαρίου του 1898

χεχε συμφωνώ μαζί σου

Μάλλον δε κατάλαβες τι έγραψα...Ξαναδιάβασε με!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

guys, σταυρώστε με. παμε παρακατω. Περισσοτερο συμφωνω με τη προσεγγιση του φιλου @Iluvatar - επιστημονικα εμπεριστατωμένη

 

edit - @South καυσωνάκιας μολις διαβασα τι εγραψες, καταλαβα

Επεξεργάστηκε από geod
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το -6.5 παιδιά είναι το legit τα άλλα μούφες και ουρμπανιές 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, South καυσωνάκιας said:

Το -6.5 παιδιά είναι το legit τα άλλα μούφες και ουρμπανιές 

συγγνωμη, μα δεν καταλαβαινω το λεξιλογιο σου, προσπαθησε αλλη μια φορα.

επισης, θα σε παρακαλουσα, οταν ερχεσαι σε "αντιπαραθεση", τουλαχιστον μαζι μου, να εξηγεις που στηριζεις αυτα που λες. Εγω οπως βλεπεις εκανα παραθεση.

 

τελευταιο μηνυμα αναφορικα με τις τεμπ, επειδη ειναι οφ τοπικ. apologies. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, geod said:

συγγνωμη, μα δεν καταλαβαινω το λεξιλογιο σου, προσπαθησε αλλη μια φορα.

επισης, θα σε παρακαλουσα, οταν ερχεσαι σε "αντιπαραθεση", τουλαχιστον μαζι μου, να εξηγεις που στηριζεις αυτα που λες. Εγω οπως βλεπεις εκανα παραθεση.

 

τελευταιο μηνυμα αναφορικα με τις τεμπ, επειδη ειναι οφ τοπικ. apologies. 

Κάτσε λίγο γιατί μπερδεύτηκα. Αφού καταλαβαίνω συμφωνούμε. Λες οτι το επίσημο είναι το -6.5 και εγώ συμφωνώ! Το ίδιο λέμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με -5,1 το θησειο το 2008 ειναι απολυτα πιστευτο το -6,5 για all time low... Αλλες εποχες τοτε βεβαια... Μακαρι εστω ενα -3 να πιασει με λιγο υετο και τι στον κοσμο! Ναι ειναι σπανιο αλλα πανε 15 χρονια απο την τελευταια φορα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 minutes ago, geod said:

guys, σταυρώστε με. παμε παρακατω. Περισσοτερο συμφωνω με τη προσεγγιση του φιλου @Iluvatar - επιστημονικα εμπεριστατωμένη

 

edit - @South καυσωνάκιας μολις διαβασα τι εγραψες, καταλαβα

Σεκαμία περίπτωση δεν ήταν επίθεση σε σένα από μέρους μου πάντως. Απλά επειδή είμαι χημικός και έχω διαβάσει πολλά paper από όλες τις εποχές είμαι πάντα σκεπτικός με οποιαδήποτε επιστημονική αναφορά πριν από το 1940. Δεν υπήρχε ακρίβεια στα όργανα και η επιστημονική σκέψη δεν ήταν ακόμα ανεπτυγμένη.

Παρόλλα αυτα διαφωνησα ουσιαστικά μόνο με το -11. Τα υπόλοιπα είναι πολύ πιθανα.

 

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, Iluvatar said:

Σεκαμία περίπτωση δεν ήταν επίθεση σε σένα από μέρους μου πάντως. Απλά επειδή είμαι χημικός και έχω διαβάσει πολλά paper από όλες τις εποχές είμαι πάντα σκεπτικός με οποιαδήποτε επιστημονική αναφορά πριν από το 1940. Δεν υπήρχε ακρίβεια στα όργανα και η επιστημονική σκέψη δεν ήταν ακόμα ανεπτυγμένη.

Παρόλλα αυτα διαφωνησα ουσιαστικά μόνο με το -11. Τα υπόλοιπα είναι πολύ πιθανα.

 

Καλή συνέχεια!

ευχαριστώ, φιλε μου!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στο 3ο δεκαημερο θα παιχτει το κολπο γκροσο. Καλυτερα αργα παρα ποτε... Ξεκουραση αυτες τις μερες μιας και θα ακολουθησει και αλλο κυνηγι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, baristrs είπε:

Στο 3ο δεκαημερο θα παιχτει το κολπο γκροσο. Καλυτερα αργα παρα ποτε... Ξεκουραση αυτες τις μερες μιας και θα ακολουθησει και αλλο κυνηγι 

Ποοο κοίτα ατυχία αν κάνει όντως κάτι εκείνο το διάστημα θα λείπω Δανία. δεν με θέλει το χιόνι καθόλου. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, thanossnow είπε:

Ποοο κοίτα ατυχία αν κάνει όντως κάτι εκείνο το διάστημα θα λείπω Δανία. δεν με θέλει το χιόνι καθόλου. 

Εχουμε και τον Μαρτιο ετσι οπως το παει ο καιρος χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

35 minutes ago, nikolas 2365 said:

Θα έρθει και άλλο από 20/2 με κατάληξη είτε Κ.β είτε προσήνεμα. Θα το δούμε από Δευτέρα. 

gens-0-1-300.png

Ας κρατηθει αυτη η ταση... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...