Jump to content
weatherforattica

Ανάλυση Χαρτών Φεβρουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, Χιών είπε:

@vorios_polos

Συγγνώμη, είναι κάποιου είδους διαγωνισμός ή ανταγωνισμός το ποιος είχε περισσότερα «πέτρινα χρόνια» ή ποιος κάνει πιο εύκολα το 3/3; Πότε ορίσαμε και με ακρίβεια μάλιστα το τι κάνει το 1/1, 2/2, 3/3 κλπ;

Κάποιες περιοχές της Αθήνας είχαν σημαντική χιονόστρωση, είτε απλά ολική χιονόστρωση, είτε έστω μερική χιονόστρωση 3 συναπτά έτη. Και αυτό είναι κάτι που δεν γίνεται συχνά. Επομένως ο καθένας μπορεί να κρίνει ανάλογα για την περιοχή του εάν έγινε το 3/3 ή οποιοδήποτε άλλο καλό σερί τέλος πάντων.

Το να βγαίνει κάποιος (και μάλιστα εκτός Αθήνας) και να λέει στους άλλους «Δεν έγινε 3/3 γιατί δεν το μετράτε σωστά, αλλιώς κι εδώ δεν θα είχαμε τόσα χρόνια αχιονίας» θεωρώ ότι είναι εντελώς άτοπο και προβάλλει μια ανταγωνιστική λογική. Ο καθένας μιλάει για την περιοχή του και κρίνει με βάση τα δικά του στάνταρ. Αν κάποιος Θεσσαλονικιός θεωρήσει ας πούμε ότι η Θεσσαλονίκη δεν είχε 11 πέτρινα χρόνια επειδή μέσα σε αυτά είδε ολικές χιονοστρώσεις (που ισχύει), πώς μπορώ πχ εγώ να του πω «κάνεις λάθος, όλα αυτά τα χρόνια είχες αχιονία»; Και στην τελική τι με αφορά;

Επειδή δεν παίζουμε λοιπόν σε κάποιο πρωτάθλημα, ο καθένας μας αξιολογεί για την περιοχή του τα δεδομένα και δεν μπορεί κάποιος άλλος να τον ψέξει/διορθώσει.

 

Ελα ρε φιλε έχεις δίκιο αλλα ειπε ένα αστείο με εκείνο το τραγελαφικο που έδειξαν τα μέσα κάποιους να καθαρίζουν κάτι παγάκια απο ένα δέντρο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, larissa_mare είπε:

Ελα ρε φιλε έχεις δίκιο αλλα ειπε ένα αστείο με εκείνο το τραγελαφικο που έδειξαν τα μέσα κάποιους να καθαρίζουν κάτι παγάκια απο ένα δέντρο 

Η απάντησή μου αφορά στα αρχικά ποστ του βόρειου πόλου, το σχόλιο με το όντως αστείο βίντεο έγινε αργότερα, δεν το είδα και δεν το είχα υπόψιν μου όταν έγραψα την απάντηση. Τα αρχικά ποστ δεν περιείχαν κάποιο αστείο ωστόσο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οκ κάπου είδα αυτό...απ' εκεί και μετά προσωπικά ούτε καν με ενδιαφέρει πως και το θεωρεί ο καθένας.Απλα ναι τα κέντρα των δύο μεγάλων πόλεων έχουν ας το πούμε έναν "άτυπο" συναγωνισμό ανταγωνισμό όπως θέλετε πείτε το...τα λογια περιττά ... Screenshot_2023-02-10-20-13-44-581_com.facebook_orca.jpg.f4dab9389893e49ecb4dca59b7423c6f.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Οκ κάπου είδα αυτό...απ' εκεί και μετά προσωπικά ούτε καν με ενδιαφέρει πως και το θεωρεί ο καθένας.Απλα ναι τα κέντρα των δύο μεγάλων πόλεων έχουν ας το πούμε έναν "άτυπο" συναγωνισμό ανταγωνισμό όπως θέλετε πείτε το...τα λογια περιττά ... Screenshot_2023-02-10-20-13-44-581_com.facebook_orca.jpg.f4dab9389893e49ecb4dca59b7423c6f.jpg

Μιας και βλέπω «κοντριτσες» και επειδή πέσατε να με φάτε επειδή είπα αυτά που ειδα, μάλλον και ο δάσκαλος είδε αυτά που ειδα. Πάλι καλα γιατί νομιζα προς στιγμή μήπως εχω κάποιο πρόβλημα ξαι ήρθε υπέρ χιονιάς  και εγω τον ειδα σα μούφα μεγατόνων. Ευχαριστω Θεέ μου. Είμαι καλά!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εντάξει, αφού λοιπόν δεχόμαστε ότι τα δύο κέντρα έχουν «άτυπο ανταγωνισμό» - και μάλιστα τα δύο συγκεκριμένα κέντρα, όχι άλλων πόλεων, γιατί άραγε; - να γράψουμε κάπου αναλυτικά τους κανόνες του διαγωνισμού, να κρατάμε σκορ και να ορίσουμε και έπαθλο/τιμωρία για τον νικητή/ηττημένο. Καθόλου διχαστικό.

Αλλά θεωρώ ότι ενδεχομένως το φόρουμ κινδυνεύει να γίνει μύλος και γήπεδο, όταν κάποιος mod σχολιάζει μετά από μια κακοκαιρία μόνο για να πει απλά στους ''από κάτω'' ουσιαστικά  «Ε ψιτ, δεν κάνατε 3/3, μην κάνετε cheat στον άτυπο ανταγωνισμό μας!».

Εγώ προσωπικά λοιπόν δεν έχω κόντρα με κανένα κέντρο καμίας πόλης, επομένως όταν βλέπω τέτοια ποστ μου φαίνονται άκομψα και περιττά. 

That's my two cents.

Επεξεργάστηκε από Χιών
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έλα αφήστε τα εάν έγιναν ή όχι τα 3/3. Μην κάνουμε σαν τα παιδιά του Δημοτικού που λέγαμε "εγώ το καλοκαίρι έφαγα 50 παγωτά κι έκανα 60 μπάνια, σιγά εγώ έφαγα 80 Παγωτά κι έκανα 90 μπάνια ". Πάμε μπας και τα πάτρια εδάφη μου, Θεσσαλονίκη,και οι λοιποι ΚΒ δουν χιόνι...

Παρεμπιπτόντως Μπάμπη χρόνια πολλά κι ευτυχισμένα!!!

 

Επεξεργάστηκε από BillG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Χιών είπε:

Εντάξει, αφού λοιπόν δεχόμαστε ότι τα δύο κέντρα έχουν «άτυπο ανταγωνισμό» - και μάλιστα τα δύο συγκεκριμένα κέντρα, όχι άλλων πόλεων, γιατί άραγε; - να γράψουμε κάπου αναλυτικά τους κανόνες του διαγωνισμού, να κρατάμε σκορ και να ορίσουμε και έπαθλο/τιμωρία για τον νικητή/ηττημένο. Καθόλου διχαστικό.

Αλλά ας μην απορούμε μετά γιατί κατά καιρούς το φόρουμ γίνεται μύλος και γήπεδο, όταν κάποιος mod σχολιάζει μετά από μια κακοκαιρία μόνο για να πει απλά στους ''από κάτω''  «Ε ψιτ, δεν κάνατε 3/3, μην κλέβετε στον άτυπο ανταγωνισμό μας!».

Εγώ προσωπικά λοιπόν δεν έχω κόντρα με κανένα κέντρο καμίας πόλης, επομένως όταν βλέπω τέτοια ποστ μου φαίνονται άκομψα και περιττά. 

That's my two cents.

Γιατί ίσως είναι οι δύο μεγαλύτερες πόλεις...γιατί ίσως έτσι είναι και ωραίο και έχει και πλάκα...γιατί έχουν εκ διαμέτρου αντίθετους τρόπους να χιονιστουν...και γιατί δεν είμαστε και εκκλησία να μην μπορούμε να "κοντραριστουμε" και λίγο έτσι για το lol...🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 minutes ago, Snow sick said:

Μιας και βλέπω «κοντριτσες» και επειδή πέσατε να με φάτε επειδή είπα αυτά που ειδα, μάλλον και ο δάσκαλος είδε αυτά που ειδα. Πάλι καλα γιατί νομιζα προς στιγμή μήπως εχω κάποιο πρόβλημα ξαι ήρθε υπέρ χιονιάς  και εγω τον ειδα σα μούφα μεγατόνων. Ευχαριστω Θεέ μου. Είμαι καλά!

Φίλε μου δεν ήταν μούφα μεγατόνων. Ο δασκαλοσ μίλησε για αξιόλογη χιονοστρωση στο κέντρο. Δεν είχε αξιόλογη οντωσ.Ειχε μια χιονοςτρωση μιας ωρας. Είχε ομως. Και για να τα βάζουμε όλα του δασκάλου όμως, πιο κάτω αναφέρει και για τα νότια που δεν περίμενε ότι θα φτάσουν, αλλά έφτασαν. Και εγώ δεν έβαλα τα εκατοστα της Μηδείας και της Ελπίδας, αλλά έβαλα 25. Εσυ προσπαθείς να μας πείσεις τρεις μέρες ότι δεν έγιναν τίποτε από όλα αυτά 

6D8F5251-E281-48E4-BAEF-A74E7D909180.png

Επεξεργάστηκε από Panagiotis
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Γιατί ίσως είναι οι δύο μεγαλύτερες πόλεις...γιατί ίσως έτσι είναι και ωραίο και έχει και πλάκα...γιατί έχουν εκ διαμέτρου αντίθετους τρόπους να χιονιστουν...και γιατί δεν είμαστε και εκκλησία να μην μπορούμε να "κοντραριστουμε" και λίγο έτσι για το lol...🤣🤣

Μπα. Τα Γιάννενα με την Αθήνα έχουν έως και αντίθετους τρόπους χιονόπτωσης, όχι η Θεσσαλονίκη με την Αθήνα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Γιατί ίσως είναι οι δύο μεγαλύτερες πόλεις...γιατί ίσως έτσι είναι και ωραίο και έχει και πλάκα...γιατί έχουν εκ διαμέτρου αντίθετους τρόπους να χιονιστουν...και γιατί δεν είμαστε και εκκλησία να μην μπορούμε να "κοντραριστουμε" και λίγο έτσι για το lol...🤣🤣

Εντάξει, εγώ προσωπικά δεν μπαίνω σε τέτοια λογική για πολλούς λόγους, αλλά αν κάποιος θέλει να το βλέπει έτσι είναι δικαίωμά του. Απλώς επισημαίνω ότι το κλίμα εδώ μέσα δυναμιτίζεται πολύ εύκολα και θέλει προσοχή απ'όλους ώστε να διατηρείται σχετικά κομπλέ. Μακάρι να διατηρθεί όντως έτσι στο μέλλον.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Οκ κάπου είδα αυτό...απ' εκεί και μετά προσωπικά ούτε καν με ενδιαφέρει πως και το θεωρεί ο καθένας.Απλα ναι τα κέντρα των δύο μεγάλων πόλεων έχουν ας το πούμε έναν "άτυπο" συναγωνισμό ανταγωνισμό όπως θέλετε πείτε το...τα λογια περιττά ... Screenshot_2023-02-10-20-13-44-581_com.facebook_orca.jpg.f4dab9389893e49ecb4dca59b7423c6f.jpg

Πολλά κιλα αλήθειας πράγματι!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γνώμη μου,το 3/3 δεν έγινε και θα σας πω και γιατί:όταν λέγαμε για 2/2 δεν το λέγαμε επειδή έκανε μια πέτσα στο Σύνταγμα αλλά επειδή έκανε έναν ιστορικό (10>cm)που δεν συμβαίνει συχνά ασχέτως πόσο χιονίσε σε άλλα σημεία στην Αττική .εξού και ελέγαν τα παιδιά το 21 ότι είχε να κάνει σοβαρό χιόνι από το 2008,επειδή πολύ απλά μεταξύ των δύο χρονολογιών είχε κάνει μόνο Πέτσες στο Σύνταγμα και τίποτα παραπάνω (όπως με την Βαρβάρα)και δεν μετράγαν .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλά δεν θα τσακωθούμε τώρα για το αν θεωρείται 3/3, έτσι και αλλιώς ο καθένας το βιώνει στη πόρτα του. 

και αν δεν έγινε, θα γίνει!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Μπα. Τα Γιάννενα με την Αθήνα έχουν έως και αντίθετους τρόπους χιονόπτωσης, όχι η Θεσσαλονίκη με την Αθήνα

Κι όμως νομίζω ότι τα Γιάννενα έχουν δει χιόνι μαζί με την Αθήνα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Γιατί ίσως είναι οι δύο μεγαλύτερες πόλεις...γιατί ίσως έτσι είναι και ωραίο και έχει και πλάκα...γιατί έχουν εκ διαμέτρου αντίθετους τρόπους να χιονιστουν...και γιατί δεν είμαστε και εκκλησία να μην μπορούμε να "κοντραριστουμε" και λίγο έτσι για το lol...🤣🤣

Και μαζί με την Πάτρα είναι οι 3 μεγαλύτερες κλπ Βαγγέλη!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Κι όμως νομίζω ότι τα Γιάννενα έχουν δει χιόνι μαζί με την Αθήνα...

Δεν έχω ιδέα πότε μπορεί να έγινε αυτό. ίσως στις 10-1-2017. Αλλά στα Γιάννενα μπορούμε να χιονιστούμε ΝΔ σε όλα τα στρώματα, προφανώς στην Αθήνα δεν γίνεται ποτέ αυτό ενώ η Αθηνα με ΒΑ σε όλα τα στρώματα ενώ στα Γιάννενα δεν μπορεί να γίνει επίσης ποτέ αυτό

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Delsnow είπε:

@[weathermaniac] Μιχαηλ σου αρεσε ο ευρωπαιος????

Αν και λίγο χειρότερος διατηρεί καλή λογική, μελλοντικής αναδίπλωσης.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, vorios_polos said:

Οκ κάπου είδα αυτό...απ' εκεί και μετά προσωπικά ούτε καν με ενδιαφέρει πως και το θεωρεί ο καθένας.Απλα ναι τα κέντρα των δύο μεγάλων πόλεων έχουν ας το πούμε έναν "άτυπο" συναγωνισμό ανταγωνισμό όπως θέλετε πείτε το...τα λογια περιττά ... Screenshot_2023-02-10-20-13-44-581_com.facebook_orca.jpg.f4dab9389893e49ecb4dca59b7423c6f.jpg

χαχαχα σαν εμένα είαι αυτός. Βαρέθηκε να ακούει για "ανεπανάληπτες στούπες" κάθε μισή ώρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

55 λεπτά πριν, Panagiotis είπε:

Φίλε μου δεν ήταν μούφα μεγατόνων. Ο δασκαλοσ μίλησε για αξιόλογη χιονοστρωση στο κέντρο. Δεν είχε αξιόλογη οντωσ.Ειχε μια χιονοςτρωση μιας ωρας. Είχε ομως. Και για να τα βάζουμε όλα του δασκάλου όμως, πιο κάτω αναφέρει και για τα νότια που δεν περίμενε ότι θα φτάσουν, αλλά έφτασαν. Και εγώ δεν έβαλα τα εκατοστα της Μηδείας και της Ελπίδας, αλλά έβαλα 25. Εσυ προσπαθείς να μας πείσεις τρεις μέρες ότι δεν έγιναν τίποτε από όλα αυτά 

6D8F5251-E281-48E4-BAEF-A74E7D909180.png

Εγω μιλάω για την περιοχή μου. Και ήταν μούφα. Όπως οι χιονοπτώσεις μεταξύ 09-20. Αυτό ήταν. Αυτό περιμεναμε για Χαλάνδρι? Οετσες περιμεναμε στην Κηφισια που δεν είχε ολική ουτε 24ωρο?Ας θυμηθούμε τι περιμεναμε εδώ μέσα. Όταν εγω και ο σαντα λέγαμε ότι το ταβάνι θα είναι ο Τηλεξαχος, μας κορόιδευαν ότι θα θαφτούμε και το λένε για γούρι. Καπου έλεος δηλαδή. Ας μιλάει ο καθένας για την περιοχή του. Πολιτεία μπορεί να ήταν μια χαρά.Χαλανδρι ήταν μούφα. Over and out 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...