Jump to content
weatherforattica

Ανάλυση Χαρτών Φεβρουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

@Άγγελος

 

Για αυτό σου έγραψα το μεσημέρι ότι ο αυλώνας πρέπει να σκάσει κεντρική Μεσόγειο/Σαρδηνία για να βγει σωστός μεγάλος κβ

animxyz9.gif

 

Ειδικά για την Ήπειρο, αν το χαμηλο δημιουργηθεί ακριβώς πάνω από την πελοπόνηησο με την μύτη του αυλώνα στο Ιόνιο ο υετός είναι ελάχιστος, μιας και τα χιόνια πέφτουν όσο το χαμηλό είναι δυτικά.

Ναι αλλα μπορεί να υπάρξει καλός χιονιας με αποκομμένο χαμηλό από την Σικελία και Αυλώνα από τα ανατολικά.κάτι σαν την Μήδεια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, snow_evia είπε:

Ναι αλλα μπορεί να υπάρξει καλός χιονιας με αποκομμένο χαμηλό από την Σικελία και Αυλώνα από τα ανατολικά.κάτι σαν την Μήδεια 

Ναι, αλλά όχι μεγάλος, ειδικά για τα Γιάννενα η Μήδεια ήταν το απόλυτο τίποτα με 5 πόντους, εδώ είναι τελείως άλλα μεγέθη με Ήπειρο από 300 και πάνω, δυτική Μακεδονία και δυτική Θεσσαλία να έχουν πάνω από μισό μέτρο χιόνι, ταυτόχρονα Μακεδονία κεντρική και ανατολική περισσότερο πάλι πολύ μεγαλύτερα ποσά χιονουετού, ενώ στην Μήδεια δυσκολεύοταν να στρώσει. Και αν θυμάμαι καλά ανατολική Μακεδονία δεν πρέπει να έκανε και τίποτα.

Η Μήδεια ήταν περισσότερο ένα πέρασμα για τα κβ, αλλά επιλεκτικά υπήρχαν καλές χιονοστρώσεις στην πεδινή Θεσσαλία.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, EVIA 1987!! είπε:

Αν βγει αυτο, θα με φιλοξενησεις στα Γιαννενα; 

Για να σε φιλοξενήσω πρέπει να έχω σπίτι που δεν έχω χαχαχα. Αλλά σε ένα airbnb Μένουμε για να βγει φτηνότερο😅

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 minutes ago, alkis91_2.0 said:

Ωραια ολα αυτα, αλλα τοτε που ειναι ολοι οι εσκιμωοι που χιονιζονται 20 μερες το χρονο και αλλες τοσες ειναι μεσα στα ιγκλου να μπαινουν εδω και να φωναζουν ποτε θα κανει λιγο ζεστη ρε παιδια γιατι πηξαμε στα χιονια? 

Επισης, ενθουσιασμο το χιονι προκαλει ακομα και στο μπαφαλο η στο σαπορο στους απανταχου καιροφιλους, αν πραγματικα γουσταρεις τον καιρο και γενικα τα εξτριμ φαινομενα δεν παιζει κανενα ρολο το που μενεις η ποσο συχνα βρεχει/χιονιζει η εχει ηλιο... 

Τωρα για το ποσο χιονιζει που λιγο πολυ ολοι εδω ξερουμε τι γινεται αφου το ψαχνουμε το πραγμα. Αν ολοι εδω ομως για να γραψουν περιμεναν χιονια μεχρι τη θαλασσα τοτε μαλλον θα ειχε χρεωκοπησει η σελιδα η πιο πιθανο να μην υπηρε καν 😆

Η Φλωρινα φιλε μου εχει 17000 πληθυσμο. Ποσο νομιζεις μπορει να αντιπροσωπευει σε αριθμο μελων στο forum?
Περιμενεις απο ενα μερος που κατα κοινη ομολογια χιονιζεται ακομα και οταν η υπολοιπη δυτικη μακεδονια δεν σταυρωνει νιφαδα, να βγαινουν και να κανουν τυμπανοκρουσιες καθε φορα που εχουν 10ποντο?
Για του λογου το αληθες, ακομη και σ'αυτον τον χαλια χειμωνα για τα κεντροβορεια, χιονιστηκε κανα 2-3 φορες, και αν δεν εβαζε ο sakis13 καμια φωτο κανεις μας δεν θα επαιρνε ειδηση.

Επεξεργάστηκε από immortalx
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Γιαννιώτης Γ. είπε:

Το διάβασα Κώστα. Εξαιρετική Προσέγγιση!

Η συνεχεια της μακρο φλεβαρη ειναι ουσιαστικα δεν εχει αλλαξει κατι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Γιαννιώτης Γ. είπε:

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ overview_20230214_12_312.jpg?

Εδώ χιονιζονται και τα λαβράκια στην Σαγιάδα😅😅

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Ναι, αλλά όχι μεγάλος, ειδικά για τα Γιάννενα η Μήδεια ήταν το απόλυτο τίποτα με 5 πόντους, εδώ είναι τελείως άλλα μεγέθη με Ήπειρο από 300 και πάνω, δυτική Μακεδονία και δυτική Θεσσαλία να έχουν πάνω από μισό μέτρο χιόνι, ταυτόχρονα Μακεδονία κεντρική και ανατολική περισσότερο πάλι πολύ μεγαλύτερα ποσά χιονουετού, ενώ στην Μήδεια δυσκολεύοταν να στρώσει. Και αν θυμάμαι καλά ανατολική Μακεδονία δεν πρέπει να έκανε και τίποτα.

Η Μήδεια ήταν περισσότερο ένα πέρασμα για τα κβ, αλλά επιλεκτικά υπήρχαν καλές χιονοστρώσεις στην πεδινή Θεσσαλία.

Ε αδύναμο χαμηλό ήταν ,αν θυμάμαι καλά δεν πέρασε κάτω από 1010 πιεση.με 995 χαμηλό όμως φαντάσου τι θα γινόταν!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, snow_evia είπε:

Πορτογαλία,μακάρι να έχει ζέστη και ήλιο 

Ε ναι πορτογαλια και κρυο σπανιο γεγονος...ωραιες οι πορτογαλες 😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, snow_evia είπε:

Ε αδύναμο χαμηλό ήταν ,αν θυμάμαι καλά δεν πέρασε κάτω από 1010 πιεση.με 995 χαμηλό όμως φαντάσου τι θα γινόταν!

Ήταν και βασικά το πίεζε πολύ ο αντικυκλώνας αυτό φταίει περισσότερο, να ξέρεις όμως ότι καμία σημασία δεν έχει το βάθος του χαμηλού, αλλά οτο σχήμα η θέση του, και η διαφορά της πίεσης από την περιφέρεια του έως το κέντρο του. Για αυτό βλέπουμε πολλές φορές χαμηλα στον ατλαντικό με πιέσεις κάτω από 980, να έχουν ελάχιστα φαινόμενα, καθώς είναι απλωμένα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

 Για αυτό βλέπουμε πολλές φορές χαμηλα στον ατλαντικό με πιέσεις κάτω από 980, να έχουν ελάχιστα φαινόμενα, καθώς είναι απλωμένα.

Συμφωνώ απόλυτα με τα λεγόμενα σου,όμως στο τελευταίο μεγάλο ρόλο παίζει και η θαλλασα (η θερμοκρασία της πιο συγκεκριμένα).Δηλαδή το ίδιο χαμηλό στις αζορες θα έχει πιο πολύ υετό αποτι σε ένα χαμηλό στην Σκανδιναβία 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 minutes ago, immortalx said:

Η Φλωρινα φιλε μου εχει 17000 πληθυσμο. Ποσο νομιζεις μπορει να αντιπροσωπευει σε αριθμο μελων στο forum?
Περιμενεις απο ενα μερος που κατα κοινη ομολογια χιονιζεται ακομα και οταν η υπολοιπη δυτικη μακεδονια δεν σταυρωνει νιφαδα, να βγαινουν και να κανουν τυμπανοκρουσιες καθε φορα που εχουν 10ποντο?
Για του λογου το αληθες, ακομη και σ'αυτον τον χαλια χειμωνα για τα κεντροβορεια, χιονιστηκε κανα 2-3 φορες, και αν δεν εβαζε ο sakis13 καμια φωτο κανεις μας δεν θα επαιρνε ειδηση.

Και που διαφωνουμε ακριβως φιλε μου?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, snow_evia είπε:

Συμφωνώ απόλυτα με τα λεγόμενα σου,όμως στο τελευταίο μεγάλο ρόλο παίζει και η θαλλασα (η θερμοκρασία της πιο συγκεκριμένα).Δηλαδή το ίδιο χαμηλό στις αζορες θα έχει πιο πολύ υετό αποτι σε ένα χαμηλό στην Σκανδιναβία 

Ναι εννοείται αυτό! Συνδυασμός πολλών παραγόντων

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, alkis91_2.0 said:

Και που διαφωνουμε ακριβως φιλε μου?

Στο αχρειαστο ειρωνικο "και που ειναι ολοι αυτοι οι εσκιμωοι". Δεν υπαρχει λογος για τετοια πραγματα εδω μεσα. Προσωπικα οπως θαυμαζω τη Φλωρινα τοσο θαυμαζω το Διονυσο και χιλιες δυο αλλες περιοχες, και ξεροσταλιαζω στις αναφορες οταν στα μερη μου δεν εχει ενδιαφερον.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, immortalx said:

Στο αχρειαστο ειρωνικο "και που ειναι ολοι αυτοι οι εσκιμωοι". Δεν υπαρχει λογος για τετοια πραγματα εδω μεσα. Προσωπικα οπως θαυμαζω τη Φλωρινα τοσο θαυμαζω το Διονυσο και χιλιες δυο αλλες περιοχες, και ξεροσταλιαζω στις αναφορες οταν στα μερη μου δεν εχει ενδιαφερον.

Μα οταν ο αλλος περιγραφει την κοζανη λες και ειναι το ροβανιεμι, τοτε το ροβανιεμι πως θα το περιγραψουμε?! Και εγω θαυμαζω ολες τις περιοχες κ οπως ειπα ειμαι καιροφιλος γουσταρω τα εξτριμ φαινομενα οπου κι αν γινονται αυτα, αλλα με μερικα σχολια απλα γελαει ο κοσμος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, nikolas 2365 είπε:

Επειδή από το τηλέφωνο έχω μιλήσει με πολύ λίγα άτομα από εδώ, δυστυχως ο γραπτός λόγος παρεξηγείται. Ούτε οι τσακωμοί με χαρακτηρίζουν ως άνθρωπο ούτε οι εμπάθειες. 

Συγγνώμη από όλο το φόρουμ για την ένταση και συγγνώμη στον Μιχαήλ για ό,τι ειπώθηκε. Καλο μεσημέρι. 

Να ζητάς συγνώμη όταν έχεις άδικο Νικόλα!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...