Jump to content
menidi

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΧΙΟΝΟ-ΚΑΙΡΙΑΣ "BARBARΑ"- ΑΡΧΙΔΑΜΟΣ 4-10/2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρκετό χιόνι έλιωσε με τις πρώτες αχτίδες του ηλίου. Αργότερα, ο καιρός έκλεισε και ξεκίνησε μια θύελλα από ψιλό χιόνι, που όμως δεν μπορεί να καλύψει τα κενά.

Προσπαθώ να καταλάβω τι γίνεται με τις θερμοκρασίες. Ο κοντινότερος σταθμός σε μένα που βρίσκεται σε 83 μέτρα υψόμετρο, δείχνει τώρα 2 βαθμούς, ενώ το θερμόμετρο υδραργύρου που έχω έξω (στα 200 μέτρα) δείχνει 4 βαθμούς. Τείνω να πιστέψω το θερμόμετρό μου, γιατί συνάδει τόσο με την πρόβλεψη του ευρωπαϊκού όσου και με τις καιρικές συνθήκες. Είναι δυνατόν να είναι όντως τόσο χαμηλή η θερμοκρασία δίπλα στην Αγία Μαρίνα και εγώ που είμαι λίγο πιο νότια, αλλά πιο ψηλά να έχω τη διπλάσια θερμοκρασία; Δεν μπορεί, κάτι θα πηγαίνει στραβά στον σταθμό, αλλιώς μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει αν αυτό είναι εφικτό να συμβαίνει;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Χιών είπε:

Κατάλαβα... Μάλλον αδικήθηκε θετικά/θερμοκρασιακά η περιοχή, γιατί και το Ίλιον δίπλα απ'οτι διάβασα δεν είδε κάτι ιδιαίτερο στα χαμηλά του. Σύνταγμα που έβλεπα κάμερα εκτός από την πλατεία - πεζοδρόμιο το έπιασε και την άκρη στον παράδρομο της Αμαλίας. Ίσως ευνοήθηκε λόγω πιο ανατολικής θέσης...

Τσιμπάει πάντα θερμοκρασιακά και είναι μουφοπεριοχή γενικώς, γιατί να το κρύψωμεν άλλωστε χαχαχα

Και πέρυσι το Σύνταγμα, το Παγκράτι και το Κολωνάκι έβαλαν παραπάνω από εδώ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, Iluvatar είπε:

20 πόντους έχω εγώ (είχα γιατί λιώνει κλασικά) που είμαι σχετικά χαμηλά. Πιο ψηλά πέριξ του σχιστού και του αλσους έχει περισσότερο

Σχιστο κορυδαλλου προς πυροβολεια στα 350μ..

FB_IMG_1675679906026.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, South καυσωνάκιας είπε:

Παιδιά σοβαρά τώρα να κάθομαι να περιμένω για υποτροπή μπας και στρωθεί ο Πειραιάς ή τσάμπα χάνω τη τηλεργασία μου?

εισαι στο δυτικοτερο κομματι του νοτιου τμηματος και στο ανατολικοτερο κομματι του δυτικου τοξου 

 

πιο ευκολα θα καταφερεις την μονικα μπελουτσι να σου χορεψει παρα να υποτροπιασει τιποτα τωρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το λεξικό των Στενιωτων στα χιόνια!!!


Αφιερωμένο στους μυημένους........Στενιώτες


Ριχν
Μας μούλωσε.
Μποηα.
Το στρως.
Σταγαδως ο τόπος.
Σκαραμαγκουδις πεφτνι.
Στβαζ.
Τ σκουτουμου.
Θα μας χως.
Κουρκουτσελόχιονο.
Σκαμαγκουδες.
Ριχν πατσαβούρς.
Το στοιβξ.

E0C9044A-DA65-4B80-B446-77B878201797.jpeg

CFBF207C-F7DE-4EE5-8918-74B0B6B0DD87.jpeg

5F3E62CD-5BA9-4780-A24F-34395BB3F966.jpeg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νταξει μεγαλη ξενερα ο Βρωμιαρης και το ταχυ λιωσιμο....

ΜΗΝ ξεχναμε, δεν ειναι δυστυχως Δεκεμβρης, ουτε Γεναρης με τη μικρη ημερα και τον αδυναμο Βρωμιαρη, 6 Φλεβαρη εχει ανεβει αρκετα....

Παρολαυτα δεν εχουν ξεφυγει πολυ οι Τ, βλεπω 2,6 δυστυχως Παπαγου και Ζωγραφου ψηλα....3,1 μολις περασα εγω στα ταπεινα 180 μετρα....εχει λιωσει πολυ πραγμα, αλλα παραμενει στις σκιες, κλπ

ΤΡΟΜΕΡΟ χιονονεφος μεταξυ Πεντελης-Παρνηθας, ολο και φουσκωνει....

Αραγε θα ερθει 16.00 η επιδεινωση η καλα μεσανυχτα??? τι λεει το Nowcast?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, Χιών said:

Εν τέλει πόσο έφτασαν οι θερμοκρασίες στην παραλία της Γλυφάδας; Νομίζω είχα δίκιο που είπα ότι θα πέσουν σίγουρα κάτω από 3-4 βαθμούς. Είδα και στις φωτό πετσουλα στις βάρκες και την παραλία σας.

0.9 έπεσε ο Davis στο γκόλφ της Γλυφάδας κατά τη διάρκεια των φαινομένων και αυτό διότι ξαστέρωσε πιο πριν όπως σου είχα πει. Ήδη από τις 4 είχε πέσει στους 2 βαθμούς λόγω ανοίγματος, ε μετά ήρθαν τα φαινόμενα και έπεσε άλλο έναν βαθμό. Απόλυτα φυσιολογικά πράγματα.

Η άμμος, γρασίδια, αμάξια είναι εύκολες επιφάνειες. Στο δρόμο εδώ που είμαι πάνω από την εκκλησία δεν έστρωσε τίποτα δεν είχε καθόλου δυναμική στα χαμηλά της Γλυφάδας. Καλά και στα αμάξια ένα φίλμ που έφυγε με συνοπτικές σε 30 λεπτά. Άλλος πλανήτης με Άνω Γλυφάδα

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, airfathaaaaa said:

εισαι στο δυτικοτερο κομματι του νοτιου τμηματος και στο ανατολικοτερο κομματι του δυτικου τοξου 

 

πιο ευκολα θα καταφερεις την μονικα μπελουτσι να σου χορεψει παρα να υποτροπιασει τιποτα τωρα

Για τη Γλυφάδα λες?

Χέστηκα για τη Γλυφάδα. Ο Πειραιάς με νοιάζει! Αφού ούτε φώτο έβγαλα από τη πούδρα μας γιατί κοίταζα τι κάνει στο λιμάνι 😜

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ευχαριστώ παιδιά για την ενημέρωση. Καλή νιφαδοπτωση εδώ και κάνα 10 λεπτό. Συννεφιά ήλιος χιόνι. Όλα μαζί. Ευτυχώς ακόμα κρατάει το χιόνι. Το άσχημο είναι ότι ριξανε τους μπουλντόζες στο παιχνίδι να αποχιονισουν τα στενά. Ότι πιο εκνευριστικο

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

<iframe width="960" height="540" src="https://www.youtube.com/embed/e7Dix1p-A6s" title="The entrance of Gavrio port. Old lighthouse view" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture; web-share" allowfullscreen></iframe>

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

0.9 έπεσε ο Davis στο γκόλφ της Γλυφάδας κατά τη διάρκεια των φαινομένων και αυτό διότι ξαστέρωσε πιο πριν όπως σου είχα πει. Ήδη από τις 4 είχε πέσει στους 2 βαθμούς λόγω ανοίγματος, ε μετά ήρθαν τα φαινόμενα και έπεσε άλλο έναν βαθμό. Απόλυτα φυσιολογικά πράγματα.

Η άμμος, γρασίδια, αμάξια είναι εύκολες επιφάνειες. Στο δρόμο εδώ που είμαι πάνω από την εκκλησία δεν έστρωσε τίποτα δεν είχε καθόλου δυναμική στα χαμηλά της Γλυφάδας. Καλά και στα αμάξια ένα φίλμ που έφυγε με συνοπτικές σε 30 λεπτά. Άλλος πλανήτης με Άνω Γλυφάδα

Σόρρυ για το οφφ τόπικ, αλλά νομίζω μαζί με τα τελείως παραλιακά νότια και το λιμάνι του Πειραιά οι πιο δύσκολες περιοχές για ολική χιονόστρωση είναι οι πέριξ του Κηφισού από Φιλαδέλφεια και κάτω. Περιστέρι χαμηλά, Κολωνός, Χαλκηδόνα, Ταύρος, Βοτανικός, Ρέντη κλπ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χαϊδάρι 110 μ. ελαφρώς κατώτερη σε στρώσιμο από πέρυσι, καλύτερα όμως θερμοκρασιακά που είχαμε μεγάλο διάστημα αρνητικές και 0+ θα μπορούσαμε καλύτερα αφού ευνοήθηκαν αρκετές περιοχές του δυτικού τόξου και είχαμε και θερμοκρασιακή υποστήριξη... ολική στο δρόμο έκανε το πρωί. Πάμε να δούμε από εδώ και πέρα.

Σήμερα το πρωί στον κήπο περίπου 5 πόντους...

IMG-20230206-101955.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Για τη Γλυφάδα λες?

Χέστηκα για τη Γλυφάδα. Ο Πειραιάς με νοιάζει! Αφού ούτε φώτο έβγαλα από τη πούδρα μας γιατί κοίταζα τι κάνει στο λιμάνι 😜

για εμας λεω

για την αττικη υπαρχουν μονο δυο μερη που ειναι γενικα προστατευμενα τα σπατα και ο πειραιας 

για να πιασει χιονι εδω θες κανα -9-10 φανταζομαι το λιγοτερο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αντικριζω τον ήλιο στον Πειραιά και τρελαίνομαι ρε φίλε....ΘΑ ΑΦΗΣΒ ΕΔΩ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ και θα γυρίσω ΑΜΠΕΛΌΚΗΠΟΥΣ να το χαρώ το βράδυ αν ρίξει....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Χιονοσκεπής said:

Σόρρυ για το οφφ τόπικ, αλλά νομίζω μαζί με τα τελείως παραλιακά νότια και το λιμάνι του Πειραιά οι πιο δύσκολες περιοχές για ολική χιονόστρωση είναι οι πέριξ του Κηφισού από Φιλαδέλφεια και κάτω. Περιστέρι χαμηλά, Κολωνός, Χαλκηδόνα, Ταύρος, Βοτανικός, Ρέντη κλπ

Σωστά. Η Φιλαδέλφεια, Άγ. Ανάργυροι γενικά τι ρόλο βαράνε. Τόση δυσκολία να στρωθούν ούτε Γλυφάδα να ήταν...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...