Jump to content
menidi

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΧΙΟΝΟ-ΚΑΙΡΙΑΣ "BARBARΑ"- ΑΡΧΙΔΑΜΟΣ 4-10/2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, larissa_mare είπε:

Βρε δειτε εδω beach snow της προκοπής, Βελικα Λάρισας εκει που κολυμπαμε το Καλοκαίρι 😉https://www.onlarissa.gr/2023/02/06/entyposiako-vinteo-chionothyella-dipla-sto-kyma-sta-paralia-tis-larisas/

πρεπει να είναι από τισ λίγες παραλίες στην Ελλάδα που βάζουν τόσο χιόνι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για όσα παιδιά αναφέρουν πολύ υψηλές θερμοκρασίες οι οποίες προέρχονται από τα κλασσικά ψηφιακά θερμόμετρα, να πω το εξής παράδειγμα. Αυτή τη στιγμή στην Μεταμόρφωση, το δικό μου ψηφιακό θερμόμετρο δείχνει 5.6 παρόλο που είναι σε καραβορεινό σημείο που το βλέπει ελάχιστα ο ήλιος. 500 μέτρα πιο πάνω από εμένα υπάρχει κανονικός μετεωρολογικός σταθμός που αυτή τη στιγμή δείχνει 3.6. Όταν λοιπόν υπάρχουν φαινόμενα ή έχουμε συννεφιά, η απόκλιση μου από τον σταθμό είναι μισός βαθμός πιο πάνω. Διαφορετικά, επηρεάζεται από την ακτινοβολία του κιτρινιάρη, άσχετα που δεν το χτυπάει. Οπότε τώρα η Τ μου είναι 4.1, μισός βαθμός πιο πάνω όπως προείπα από τον σταθμό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ρεαλιστικά μιλώντας, θέλουμε μια επική στουπα να δώσει ΟΛΙΚΗ 5-10 πόντους στο λεκανοπέδιο, να ξυπνήσουμε αύριο με "αλυσίδες" και  ας το μαζέψει μετα ο ήλιος. 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, Spyros Snowstorm είπε:

Παιδιά πάτε να ξεκουραστειτε όσοι είστε ξενύχτηδες 

Το βραδινό ότι και να φέρει δεν χάνεται!!! 

Με 2μιση ώρες ύπνο 1-3.30 τα ξημερώματα και 4 εσπρεσακια αλλά χαλάλι!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, snowjohn said:

Δες σημείο Δρόσου και υγρασία...όταν έρθει θα κάνει βουτιά 

Την ψιλοέκανε ήδη. 5.3 τώρα με ΒΒΔ, 60% υγρασία και -2 d.p. Για να δούμεεεεε!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, menidi said:

Ρεαλιστικά μιλώντας, θέλουμε μια επική στουπα να δώσει ΟΛΙΚΗ 5-10 πόντους στο λεκανοπέδιο, να ξυπνήσουμε αύριο με "αλυσίδες" και  ας το μαζέψει μετα ο ήλιος. 

Και μετά ξυπνήσαμε...χωρίς ολική 😄

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, menidi said:

Ρεαλιστικά μιλώντας, θέλουμε μια επική στουπα να δώσει ΟΛΙΚΗ 5-10 πόντους στο λεκανοπέδιο, να ξυπνήσουμε αύριο με "αλυσίδες" και  ας το μαζέψει μετα ο ήλιος. 

Να μην την κάνει .όμως πάλι χαράματα, να ξεκινήσει κατά τις 20.00 - 0.00 π.χ. και μετά ας ξαστερώσει να τα τσιμεντώσει όλα. Και έχουμε όλη την εβδομάδα να ψιλορίχνει για το μάτι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

7 βαθμοί κοντεύουν τα Πατήσια ρε σεις τι φάση? Μαζί με το Λαύριο...

Μιας και βλέπω αρκετά τέτοια σχόλια, δεν έχει σημασία και 10αρι να πιάσεις. Φεβρουάριος είναι και ήδη η ηλιακή ακτινοβολία αυξάνεται. Όταν έρθει η ώρα και με το ήδη υπάρχον χαμηλό DP θα χιονιστεις. Εμένα μου έχει σηκώσει Αγγλία 30εκ+ σχετικά γρήγορα και ήταν 3 Ιανουαρίου. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σέβομαι τις γνώμες όλων για την κακοκαιρία αυτή .

Όμως όσον αφορά το λεκανοπέδιο αυτήν την στιγμή δεν έχει χιόνι στο 80% τουλάχιστον ,και δεν έχει περάσει μια μέρα από τα φαινόμενα...

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πριν λιγο έφτασα χωριό. Πανέμορφη η διαδρομή, ολα λευκα απο το Κρυονέρι ως εδώ.Απο τα ξημερώματα δεν εχει φαινόμενα εδω .Εχουν μείνει καμια 30+ πόντοι. Μια φωτο απο το γειτονικό Ακραίφνιο και το απο το χωριό.

20230206_151958.jpg

20230206_152211.jpg

20230206_153441.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 minutes ago, geod said:

Μιλάς για υπομονη στον Ελληνα - εδω σφυριζαν ληξη οταν εριχνε πεταλουδες το ξημερωμα. 

Απο χθες την είχαν σφυρίξει την λήξη. Μπαίνουν νέφη πάντως από πάνω μου και βλέπω και απο πλευρά Πάρνηθας και Λολου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ανω Λιοσια..Αρκετο χιονι ακομα...Ειμαι με συναδελφο δρομολογιο..

20230206_160711.jpg

20230206_160727.jpg

20230206_160740.jpg

20230206_160745.jpg

Οι ορεινοι ογκοι κατασπροι...Απο τη λεωφ.Νατο και πανω αρκετο χιονι..

20230206_155820.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 hours ago, snow_attica said:

Μεταμορφωση δεν εχει μείνει ίχνος χιονιού..

Σαν να μην έριξε ποτέ τίποτα. Χειρότερη και από του 2019 σαν κακοκαιρια,  για εδώ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 minutes ago, periklis said:

Σέβομαι τις γνώμες όλων για την κακοκαιρία αυτή .

Όμως όσον αφορά το λεκανοπέδιο αυτήν την στιγμή δεν έχει χιόνι στο 80% τουλάχιστον ,και δεν έχει περάσει μια μέρα από τα φαινόμενα...

 

και που θες να καταληξεις? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

46 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

7 βαθμοί κοντεύουν τα Πατήσια ρε σεις τι φάση? Μαζί με το Λαύριο...

Μου φαίνεται δεν ξέρεις με τι...καυσωνοδύναμη - αχιονοδύναμη μπλέκεις. Έχουμε και Φιλαδέλφεια δίπλα που έχει χτυπήσει 47αρια. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...