Jump to content
menidi

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΧΙΟΝΟ-ΚΑΙΡΙΑΣ "BARBARΑ"- ΑΡΧΙΔΑΜΟΣ 4-10/2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, EVIA 1987!! said:

Καλημερα!

Τι κακοκαιριαρα ειναι αυτη με ασταματητο νερο στη Χαλκιδα με χοντρες σταγονες βροχης;! Εχει ακομα αντερα…το μονο αρνητικο ειναι οτι πλεον κακοποιει τα χιονια στα κατω απο 500-550 μετρα. Αρνειται παντως να μας αποχαιρετισει!

Kαλημερα, εγω νομιζα πως ειχε τελειωσει Κυριακη μεσημερι : ))))

να ξερεις, πολυ τη χαρηκα την κακοκαιρια, εστω και ιντερνετικα! σα να ημουν εκει - το φορουμ τα σπαει και φερνει τη ξενητιά πιο κοντα.. . 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, menidi είπε:

Αυτό ουσιαστικά ήθελα κι εγώ να πω. Δεν θέλω να φανώ αχάριστος αλλά έχω το δικαίωμα να επισημάνω ότι πλέον δεν έρχονται Κογκες όπως στο παρελθόν. Σε έναν κανονικό Κογκα, την ώρα των φαινομένων η θερμοκρασία είναι -2 και κάτω. Χαχα 

 

Καλα βέβαια η οριακή θερμοκρασία ευθύνεται για τις χαρτοπετσέτες και τις στουπες που βλεπουμε τα τελευταία χρονια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εκεί που λέγαμε ότι θέλουμε ένα σύστημα να κολλήσει δυτικά και να δίνει βροχές και χιόνια επί μέρες σε αντίθεση με τα συστήματα του Αιγαίου που σε 12 ώρες έχουν φτάσει Αζερμπαϊτζάν, έχει συμβεί ακριβώς το αντίθετο!! Παρασκευή και ακόμη έχουμε υετό! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

Καλα βέβαια η οριακή θερμοκρασία ευθύνεται για τις χαρτοπετσέτες και τις στουπες που βλεπουμε τα τελευταία χρονια

Δεν είμαι σίγουρος για αυτό. Τα παπλώματα που έπεφταν το 02,06,08 ήταν με πολύ χαμηλότερες θερμοκρασίες. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα 02 04 και 08 δεν τα αλλαζουμε με τιποτα, μας λυνουν το προ βλημα που παντα εχουμε, την Τ... εκτος απο το 02 που και η διαταξη ηταν σουπερ, τα 04 κ 08 με Τ αρχιδαμου θα περναγαν απαρατηρητα... χαρη στο -12 ομως εγραψαν ιστορια!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, alkis91_2.0 είπε:

Τα 02 04 και 08 δεν τα αλλαζουμε με τιποτα, μας λυνουν το προ βλημα που παντα εχουμε, την Τ... εκτος απο το 02 που και η διαταξη ηταν σουπερ, τα 04 κ 08 με Τ αρχιδαμου θα περναγαν απαρατηρητα... χαρη στο -12 ομως εγραψαν ιστορια!

Ειχαν ομως το θεαμα μηδειας/ ελπιδας; Ως προς την σφοδρότητα;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως η αλήθεια είναι ότι και εδώ οι Τ ήταν λίγο στο όριο. Μέχρι -1 έφτασαν αλλά την περισσότερη ώρα κατά τη διάρκεια των φαινομένων παίζαμε στο 0 ή λίγο κάτω. Ειδικά την Τετάρτη το κέντρο δυσκολευόταν πάρα πολύ να στρώσει δρόμο. Βέβαια μπορεί σε αυτό να φταίει και η θερμονησιδα, αφού λίγο έξω στα Πευκάκια έστρωνε άνετα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Frostfang8 είπε:

Ειχαν ομως το θεαμα μηδειας/ ελπιδας; Ως προς την σφοδρότητα;

To 2002 οι μεγαλύτερες νιφάδες, με μεγάλη σφοδρότητα, που έχω δει ποτέ στη ζωή μου με αποτέλεσμα στη Χαλκίδα να έχουμε κατά τόπους πάνω από μισό μέτρο στην πόλη και όλα αυτά με -12 στα 850...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, Frostfang8 said:

Ειχαν ομως το θεαμα μηδειας/ ελπιδας; Ως προς την σφοδρότητα;

Σιγουρα με διπλασια κ τριπλασια μμ ελπιδα κ μηδεια ειχαν εντονοτερα φαινομενα πιο πολλες ωρες αλλα πιστεψε με η ποιοτητα χιονιου ηταν ακριβως η ιδια, αλλωστε και το -3 σχετικα οριακη Τ θεωρειται για χιονι, χιονοπτωση με -10 εδω στην πεδινη* Αττικη δεν υφισταται.

Συν οτι δεν πηγαινε χαμενη ουτε νιφαδα με αυτες τις Τ!!

Επεξεργάστηκε από alkis91_2.0
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η σφοδρότητα της Ελπίδας είναι παροιμιώδης για το ανατολικό Λεκανοπέδιο, με βασικό χαρακτηριστικό την αδιάκοπη διάρκεια και ένταση χωρίς διακυμάνσεις. Στην Ηλιούπολη πλησιάσαμε (ή και φτάσαμε;) το χιόνι του 2002 μέσα σε 10-12 ώρες. Ωστόσο, το 2002 οι χιονοπτώσεις έρχονταν κατά διαστήματα και δεν ήταν συνεχείς. Επομένως μπορεί κατά διαστήματα οι εντάσεις να ήταν πρόσκαιρα μεγαλύτερες της Ελπίδας.

Με βάση και αναφορές στο παλιό φόρουμ, η ένταση το απόγευμα της Κυριακής 6/1/2002 ήταν για κάποια λεπτά η ισχυρότερη που έχει δει ποτέ το λεκανοπέδιο. Απλώς το πικ κράτησε λίγη ώρα, και συνεχίστηκε με πιο νορμάλ ένταση.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 minutes ago, Frostfang8 said:

Ειχαν ομως το θεαμα μηδειας/ ελπιδας; Ως προς την σφοδρότητα;

Με κίνδυνο να φανώ σαν παππούς που φωνάζει ότι παλιά ήταν καλύτερα, θα σου πω ότι Μηδεια και Ελπίδα ήταν γατάκια μπροστά στο 2002 για τα ανατολικά. Γατάκια και μπροστα στο 2008 για δυτικά.

Ίσως στα ισχυρότερά τους να ήταν παρόμοια (δεν πάει και πολύ πιο πάνω η ραγδιαότητα) αλλά μιλάμε για τεράστειες νιφάδες. Καμία σχέση με τις σύγχρονες κακοκαιρίες.

Από ποσότητα χιονιού ούτε καν σύγκριση προφανώς. Ζωγράφου είχε 3-4 30 ποντες χιονοστρώσεις αν θυμαμαι καλά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλά μην εκπλαγειτε αν κάποια χρόνια τα επόμενα χρόνια σκάσει -16 στα 850 στην Αθήνα...το κλίμα έχει αποσυναρμολογηθεί γενικά οπότε δεν ξέρεις τι γίνεται...βλέπουμε τι γίνεται Αμερική 

Το καλό με τη φετινή χρονιά είναι ότι είδαμε χιόνι σε σάπιο χειμώνα ..όπως προπερσυ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Iluvatar είπε:

Με κίνδυνο να φανώ σαν παππούς που φωνάζει ότι παλιά ήταν καλύτερα, θα σου πω ότι Μηδεια και Ελπίδα ήταν γατάκια μπροστά στο 2002 για τα ανατολικά. Γατάκια και μπροστα στο 2008 για δυτικά.

Ίσως στα ισχυρότερά τους να ήταν παρόμοια (δεν πάει και πολύ πιο πάνω η ραγδιαότητα) αλλά μιλάμε για τεράστειες νιφάδες. Καμία σχέση με τις σύγχρονες κακοκαιρίες.

Από ποσότητα χιονιού ούτε καν σύγκριση προφανώς. Ζωγράφου είχε 3-4 30 ποντες χιονοστρώσεις αν θυμαμαι καλά.

Δεν ξέρω για Ζωγράφου αλλά άνω Γλυφάδα η Μήδεια ήταν ανώτερη του 2002 και η Ελπίδα πολύ ανώτερη του 2002.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, Iluvatar said:

Με κίνδυνο να φανώ σαν παππούς που φωνάζει ότι παλιά ήταν καλύτερα, θα σου πω ότι Μηδεια και Ελπίδα ήταν γατάκια μπροστά στο 2002 για τα ανατολικά. Γατάκια και μπροστα στο 2008 για δυτικά.

Ίσως στα ισχυρότερά τους να ήταν παρόμοια (δεν πάει και πολύ πιο πάνω η ραγδιαότητα) αλλά μιλάμε για τεράστειες νιφάδες. Καμία σχέση με τις σύγχρονες κακοκαιρίες.

Από ποσότητα χιονιού ούτε καν σύγκριση προφανώς. Ζωγράφου είχε 3-4 30 ποντες χιονοστρώσεις αν θυμαμαι καλά.

Καλά για εδώ πέρσυ είναι το έπος...έφτασε 30 πόντους ...το 2008 ήταν έτσι...το 2002 δεν το θυμάμαι αλλά το 2004 δεν ήταν ετσι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, Άγγελος said:

Το ίδιο κ στην Χαλκίδα! Τις ώρες των ισχυρών χιονοπτώσεων η θερμοκρασία έπεσε στους +0.4c Τετάρτη ξημέρωμα…  
& +0.2c την Δευτέρα το πρωί! 

 

- 0,5c επιασε εδω στα 130μ 7-8 το πρωι της Δευτερας

@menidi

Επεξεργάστηκε από south coast
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Πάντως η αλήθεια είναι ότι και εδώ οι Τ ήταν λίγο στο όριο. Μέχρι -1 έφτασαν αλλά την περισσότερη ώρα κατά τη διάρκεια των φαινομένων παίζαμε στο 0 ή λίγο κάτω. Ειδικά την Τετάρτη το κέντρο δυσκολευόταν πάρα πολύ να στρώσει δρόμο. Βέβαια μπορεί σε αυτό να φταίει και η θερμονησιδα, αφού λίγο έξω στα Πευκάκια έστρωνε άνετα.

Ναι και εγώ πιστεύω η θερμονησιδα έφταιγε γιατί δεν φυσούσε και καθόλου ....επίσης είχε αρκετή ένταση παντού οπότε είναι περίεργο να μην έστρωνε λόγο έντασης στον βολο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, weatherfan said:

Δεν ξέρω για Ζωγράφου αλλά άνω Γλυφάδα η Μήδεια ήταν ανώτερη του 2002 και η Ελπίδα πολύ ανώτερη του 2002.

Ετσι ακριβως Ελπιδα εδω 30+ Μηδεια 20+ 2002 20+ Απλα στην Μηδεια το εφαγε γρηγορα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, menidi said:

Για την Πάρνηθα λες φίλε; Κοίταξε...ο δρόμος είναι κλειστός από τελεφερίκ και πάνω. Αν παρκάρεις όμως εκεί, έχει μια ανηφόρα ακριβώς εκεί που είναι η αστυνομία. Έχει και ένα σκυλοσπιτο. Χαχα 

Εκεί λοιπόν από πάνω είναι καλό σημείο! Και ασφαλές! Πήγα εχθές και το τσεκαρα. 

Αν ανοίξει ο δρόμος, τότε αλλάζει το πράγμα. Το καλύτερο σημείο είναι στο Παλαιοχώρι όπου βρισκόταν το 1ο χιονοδρομικό (πίστα εννοώ) της Ελλάδας γύρω στο 1920. Είναι κοντά στο φυτώριο της Πάρνηθας στα 1050. Πηγαίνει δρόμος μέχρι εκεί!

 

 

 

Ευχαριστώ πολύ!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 minutes ago, weatherfan said:

Δεν ξέρω για Ζωγράφου αλλά άνω Γλυφάδα η Μήδεια ήταν ανώτερη του 2002 και η Ελπίδα πολύ ανώτερη του 2002.

ναι φανταζομαι. Εγω έχω εικόνα μόνο για Ζωγράφου (είχε σιγουρα 80 ποντους), Κηφισσιά ( πάνω από μέτρο στις ταράτσες) και Νίκαια-Νεάποληπου εκανε 3 10 ποντα αλλα τα ελιωνε την μέρα. νομίζω ότι για νοτια ήταν καλύτερες οι συγχρονες κακοκαιριες ναι. Φια δυτικά το 2008 ήταν επίσης πολύ ανώτερο από 2002

Επεξεργάστηκε από Iluvatar
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...