Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Αναφορές Απριλίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, gthomasandros είπε:

αδιαφορη καιρικα μερα για την Αττικη με υψισυννεφια κατα περιοδους.....αυριο λογικα απο το μεσημερι και μετα και κυριως στα βορεια του νομου....θα εχουμε κατα τοπους φαινομενα...που μακαρι να εχουν γενικευμενο χαρακτηρα και να πιασουν μεγαλο τμημα του νομου.....

Ελπίζω να μην πάμε για 5/5 μούφα στο μεγαλύτερο μέρος του λεκανοπεδιου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τελος και για σημερα, καλυτερα απο χθες σε αισθηση και σε ολα, με αρκετη υψι-θολο-συννεφια να κρυβει το Βρωμιαρη....

21-22,5 κινηθηκαν οι μεγιστες εδω στη γειτονια, στους 21,7 το μπαλκονι μου, μια χαρα και παμε για την 4ημερη πτωση και τα φαινομενα !!!

18,9 και παροτι ανεβηκαν λιγακι οι ακτινες του Βρωμιαρη που πεφτει, εχει ενα δυνατουτσικο και δροσερο ΝΝΔ....αντε να πεσει και η σκονη και η γυρη απο αυριο με δυτικο αρχικα και αργοτερα βοριαδακι και τα φαινομενα !!!
 

Καλο Αυστραλιανο καλοκαιρι !!! Πρωτομαγια με χιονακια στα βουνα

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 ώρες πριν, Άγγελος είπε:

Βασιλίτσα χειμώνας! 

ACA8413D-1C95-4A4C-8140-71C2F693C3D0.jpeg

Οντως, με τόσο χιόνι έχουμε συνηθίσει τα χιονοδρομικά μας τους τελευταίους χειμώνες τουλάχιστον μέχρι την πρωτοχρονιά. χαχαχαχα

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, Beach-snow NG είπε:

Μα της ΕΜΥ τα κλιματικα ειναι 1970-2010....απο αυτα βγαινουν!!! Φωναζει δυνστα ψυχρος μηνας.....

Εφτιαξα και πινακακι με οσους θεωρω αξιοπιστους απο ΕΜΥ που εχουν κλασικους κλωβους (μονο για Κερκυρα δεν ειμαι σιγουρος 100%)...οι σταθμοι ειναι εκτος αστικων κεντρων οποτε περιοριζεται και  θερμονησιδα 

image.png.f31af7ed6d7443704f649498d86b3b23.png

Ελαφρως ψυχρος σε μεγιστες και στα κλιματικα στις ελαχιστες, με μεση Τ μηνα -0,3 απο το κανονικο 1956-2010...ψυχρος ο μηνας ειναι μονο για Ηπειρο και κεντρικη Πελοποννησο, κατα τ αλλα ειναι ενας ευχαριστος μηνας σχεδον στα παλια κλιματικα που μακαρι να ερχοταν καθε χρονο με αυτα που συνηθισαμε αλλα οχι και πολυ ψυχρος μηνας...και ολοι οι σταθμοι αυτοι ειναι εκτος κεντρου, στο κεντρο των πολεων ο μηνας ειναι και ελαχιστα πανω απ τα κλιματικα (οταν βγει θησειο θα δουμε)...υπαρχουν και σταθμοι με πολυ πανω απ τα κλιματικα της ΕΜΥ ειδικα σε μεγιστες αλλα ειναι το κλασικο προβλημα των αυτοματων που δεν λαμβανω υποψη

Σορρυ για το οφ τοπικ, αναφορες απο εδω και περα μονο απο μενα εδω!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μελίσσια 11,9-21,5οC σήμερα, αλλά η μέγιστη δεν κράτησε όσο χθες, έτσι η μέση της ημέρας ήταν καλύτερη και σε αίσθηση σήμερα!!

ΥΓ Γιώργο η μέση μηνιαία κλιματική Απριλίου στο Τατοϊ είναι 14,3οC....και ως τώρα κάτω από 13οC για τον παρόντα μήνα.....

http://www.emy.gr/emy/el/climatology/climatology_city?perifereia=Attiki&poli=Tatoi

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ειναι πολυ χρησιμα τα νουμερα και μπραβο στον φιλο για την ορεξη και το χρονο του και τα πινακακια....

Εγω με τη ζεστη που εχουμε τραβηξει 2010 και μετα, και ειδικα τωρα τις τελευταιες χρονιες που η Υπερθερμανση σαρωνει και σκοτωνει, και μονο που βγαινει ενας μηνας ΚΑΤΩ απο τα κλιματικα, το θεωρω θαυμα...

Αλλες χρονιες, πρακτικα και καθημερινα, τελη Απριλη παλευαμε με 15-16αρια ελαχιστες, οι μεγιστες ανετα 27-28αρια και τα πρωτα 30αρια εσκαγαν πρωτα Κρητη Νοτια Ελλαδα και πιθανοτατα και Αττικη....εχω προχειρα σημειωμενα αρκετες Πρωτομαγιες η 3-5 Μαιου 1ο θερινο μπανιο της σεζον, την ημερα με το 1ο 30αρι....

Ε, οταν αντι για ολα τα παραπανω εχεις ενα μηνα με 25-30 mm μεν, ΑΛΛΑ σε 10-12 η και 15 μερες φαινομενων στα υπερβορεια της Αττικης, οταν ακομα αντεχει και βαραει μονοψηφιες ελαχιστες η 10-11αρια (με εξαιρεση τις τελευταιες 2 ημερες) και οταν η μεγιστη ΜΗΝΑ ειναι 22,7 σε εμενα και 23,5-24 σε ολο το Νομο, ε, δεν γινεται να μην πανηγυριζεις για αυτον τον ΕΞΑΙΣΙΟ Απριλιο που απο αυριο ξαναψυχραινει, με νεες βροχοκαταστασεις και βοριαδακια και βγαινει με χιονια στα ορεινα για να υποδεχθει το Μαιο Αυστραλιας φετος !!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Μελίσσια 11,9-21,5οC σήμερα, αλλά η μέγιστη δεν κράτησε όσο χθες, έτσι η μέση της ημέρας ήταν καλύτερη και σε αίσθηση σήμερα!!

ΥΓ Γιώργο η μέση μηνιαία κλιματική Απριλίου στο Τατοϊ είναι 14,3οC....και ως τώρα κάτω από 13οC για τον παρόντα μήνα.....

http://www.emy.gr/emy/el/climatology/climatology_city?perifereia=Attiki&poli=Tatoi

Η ΕΜΥ υπολογίζει με περίεργο τρόπο την μέση Τ της μέρας αφού χρησιμοποιεί τον τύπου (Τ8+Τ14+2*Τ20)/4 όπου 8 14 και 20 η ώρα μέρας, δεν μου αρέσει αυτός ο τύπος γιατί χάνει πολύ πληροφορία...έβαλα απλές μέσες Τ δηλαδή μέγιστη και ελάχιστη δια δύο για να γίνει πιο εύκολο (δεν γίνεται άλλωστε ένας μήνας με 18.5-8.1 με κλιματική τιμή 19.4-7.9 να βγει 1.3 κάτω απ' τα κλιματικά!!)...παραεπεκταθηκαμε, νομίζω τα δεδομένα είναι μια χαρά όπως έχουν παρουσιαστεί, έχουμε έναν Απρίλιο ως τώρα στο 0 με -1 ανάλογα την περιοχή (δυτική Ελλάδα -1 ανατολική 0)

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γιώργο μου η ΕΜΥ χρησιμοποιεί στοιχεία για μέσες κλιματικές τιμές, με βάσει τον παγκόσμιο οργανισμό, αυτό γνωρίζουμε χρόνια πολλά τώρα....και είναι αυτά που μετράνε γενικά!! Και θα πέσει και λίγο ακόμη η μέση θερμοκρασία με την πτώση που θα έχουμε ως τις 30 του μήνα....Ως -1 και -2οC κάτω ο Απρίλης!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Γιώργο μου η ΕΜΥ χρησιμοποιεί στοιχεία για μέσες κλιματικές τιμές, με βάσει τον παγκόσμιο οργανισμό, αυτό γνωρίζουμε χρόνια πολλά τώρα....και είναι αυτά που μετράνε γενικά!!

Δεν διαφωνώ κάπου Κώστα, απλά λέω ότι για να βγει μια σωστή μέση Τ πρέπει να γίνεται όπως στους Ντέιβις με 10λεπτες τιμές και έτσι βγαίνει με τον καλύτερο τρόπο η μέση Τ μέρας... δυστυχώς η ΕΜΥ έχει αποφασίσει να βγάζει τις κλιματικές της τιμές με βάση τον τύπο που σου έδειξα λόγω έλλειψης πολλών μετρήσεων όπως οι αυτόματοι, που είναι αν μη τι άλλο τραγικός εξού και αν δεις όλες οι μέσες Τ είναι πάνω απ' την απλή μέση Τ, ενώ η κανονική μέση θερμοκρασία σε Ντέιβις συνήθως είναι λίγο κάτω απ' την μέση απλή...θα βγει και το κλιματικο της ΕΜΥ σε κάνα μηνα να δούμε αλλά πιστεύω δεν θα χει μεγάλη διαφορά απ' την εικόνα που παρουσιάζω, οι μέγιστες και ελάχιστες είναι 100% σωστές που έχω βάλει, τώρα μένει να βγάλει τις μέσες Τ η ΕΜΥ με τον τύπο της!!

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

47 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Δεν διαφωνώ κάπου Κώστα, απλά λέω ότι για να βγει μια σωστή μέση Τ πρέπει να γίνεται όπως στους Ντέιβις με 10λεπτες τιμές και έτσι βγαίνει με τον καλύτερο τρόπο η μέση Τ μέρας... δυστυχώς η ΕΜΥ έχει αποφασίσει να βγάζει τις κλιματικές της τιμές με βάση τον τύπο που σου έδειξα λόγω έλλειψης πολλών μετρήσεων όπως οι αυτόματοι, που είναι αν μη τι άλλο τραγικός εξού και αν δεις όλες οι μέσες Τ είναι πάνω απ' την απλή μέση Τ, ενώ η κανονική μέση θερμοκρασία σε Ντέιβις συνήθως είναι λίγο κάτω απ' την μέση απλή...θα βγει και το κλιματικο της ΕΜΥ σε κάνα μηνα να δούμε αλλά πιστεύω δεν θα χει μεγάλη διαφορά απ' την εικόνα που παρουσιάζω, οι μέγιστες και ελάχιστες είναι 100% σωστές που έχω βάλει, τώρα μένει να βγάλει τις μέσες Τ η ΕΜΥ με τον τύπο της!!

Δεν αποφάσισε η ΕΜΥ και ούτε το σωστό είναι κάτι άλλο....αυτή είναι η σωστή μέτρηση και αυτές οι τιμές αναγνωρίζονται από το παγκοσμιο μετεωρολογικό οργανισμό....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Beach-snow NG είπε:

Δεν αποφάσισε η ΕΜΥ και ούτε το σωστό είναι κάτι άλλο....αυτή είναι η σωστή μέτρηση και αυτές οι τιμές αναγνωρίζονται από το παγκοσμιο μετεωρολογικό οργανισμό....

Αυτό που σου εξηγώ είναι απλά ότι δεν έχουμε στα χέρια μας μέση Τ ΕΜΥ, γιατί δεν βγαίνει με απλό τρόπο, πρέπει να βγει το κλιματικο της δελτίο, οπότε αυτομάτως δεν μπορείς να κάνεις σύγκριση της τιμής του πίνακα που μου παρέθεσες με την μέση Τ ΕΜΥ του φετινού Απριλίου, τόσο απλά...το 13 μέση Τ του Απριλίου 2023 για Τατόι από πού βγήκε;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έριξε πολύ νερό το απόγευμα στο Πλατύ, ενώ δίπλα Αλεξάνδρεια που είμουν τίποτα το ιδιαίτερο μόνο ψιχάλες, τοπικά φαινόμενα έχουμε αυτές τις μέρες μεν, έντονα δε. Αύριο περιμένουμε πιο γενικευμένα φαινόμενα μάλλον, από μέτωπο που θα έρθει από βορειοδυτικά μας .Καλό βράδυ. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, KapelosG είπε:

Αυτό που σου εξηγώ είναι απλά ότι δεν έχουμε στα χέρια μας μέση Τ ΕΜΥ, γιατί δεν βγαίνει με απλό τρόπο, πρέπει να βγει το κλιματικο της δελτίο, οπότε αυτομάτως δεν μπορείς να κάνεις σύγκριση της τιμής του πίνακα που μου παρέθεσες με την μέση Τ ΕΜΥ του φετινού Απριλίου, τόσο απλά...το 13 μέση Τ του Απριλίου 2023 για Τατόι από πού βγήκε;

Είναι η έως τώρα μέση Τ από τον σταθμό του ΕΑΑ και τονίζω ότι ο σταθμός κυρίως της ΕΜΥ στο Τατόϊ είναι αναστροφικός.....και κοιτάζονταις λίγο διαφορες από το Μάρτιο δεν απέχουν πολύ και μάλιστα της ΕΜΥ είναι πιο ψυχροί (είδα Σουδα χανιά, Λάρισα, Καστοριά, ενώ Ελευσίνα ήταν ισοπαλία)....γι αυτό σου είπα της ΕΜυ θα είναι κάτω από 13οC και θα πέσει και λίγο ως 30/4....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Είναι η έως τώρα μέση Τ από τον σταθμό του ΕΑΑ και τονίζω ότι ο σταθμός κυρίως της ΕΜΥ στο Τατόϊ είναι αναστροφικός.....και κοιτάζονταις λίγο διαφορες από το Μάρτιο δεν απέχουν πολύ και μάλιστα της ΕΜΥ είναι πιο ψυχροί (είδα Σουδα χανιά, Λάρισα, Καστοριά, ενώ Ελευσίνα ήταν ισοπαλία)....γι αυτό σου είπα της ΕΜυ θα είναι κάτω από 13οC και θα πέσει και λίγο ως 30/4....

Εχεις δίκιο με τον τρόπο που σκέφτεσαι αυτό που σκέφτεσαι σαν μέση Τ στον σταθμό στο Τατόι, όντως οι μέσες μέγιστες και ελάχιστες στο ΕΑΑ με την ΕΜΥ είναι σχεδόν ίδιες, δηλαδή αν στην θέση του σταθμού της ΕΜΥ υπήρχε ένας Ντέιβις θα είχε μέση Τ ο μήνας κοντά στο 13, όμως αυτό που εξηγώ είναι αυτό που θα δεις στις παρακάτω φωτό...η ΕΜΥ επειδή μετράει με διαφορετικό τρόπο την μέση θερμοκρασία δες τι έβγαλε για Τατόι πέρσυ τον Απρίλιο του 2022 σε σύγκριση με ΕΑΑ

ΕΑΑ έβγαλε 21-14.9-8.9

IMG_20230426_005152.jpg.973feb34be631998fedd6dd2f7c48f4c.jpg

ΕΜΥ έβγαλε 20.6-16-9.2

IMG_20230426_005313.jpg.d641eb8bbba0b1bb537c3f115b604804.jpg

Κανονικά βάση μέσης μέγιστης και μέσης ελάχιστης θα έπρεπε να βγάζουν σχεδόν ίδια μέση Τ μήνα, αλλά η διαφοροποίηση στην διαδικασία εύρεσης της μέσης Τ δημιουργεί μια διαφορά +1.1 υπέρ της ΕΜΥ!!! Όποτε το 14.3 που βλέπεις στον πίνακα δεν βγήκε βάση του τρόπου του Ντέιβις (που είναι και ο σωστός) αλλά της ΕΜΥ με τον τύπου που σου είπα. Σόρρυ σε όλους τους υπόλοιπους ίσως σας κουρασαμε, Κώστα ελπίζω να κατάλαβες τι προσπαθώ να πω, αν όχι δεν πειράζει καλή καρδιά ούτως ή αλλιώς αυτό αγαπάμε και τέτοιες συζητήσεις μόνο για κακό δεν ειναι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πρέπει να καταλαβαίνεις τις διαφορές αναλογικά.....Εδώ στα φετινά έχουμε άλλους καιρούς και οι διαφοροποιήσεις δεν υπάρχουν σε σχέση πιθανόν από αυτό που έβαλες....Επειδή έχω "εντρυφήσει" στις διαφορές και ισορροπίες ΕΜΥ και ΕΑΑ από χρονια στην περιοχή μου στο Αγρίνιο, έχω στο μυαλό μου ανά εποχή τις διαφοροποιήσεις....Τώρα στον παρόντα μήνα δεν χρειάζονται πολλά πολλά για να βγάλουμε το συμπέρασμα ότι έχουμε έναν καθαρά ψυχρό μήνα κάτω από -1,5οC....Ευκολο είναι δεν ξέρω γιατι μπερδεύεσαι!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προσωπικά δεν έχω αντιληφθεί κάποιο ουσιαστικό κρύο το συγκεκριμένο μήνα, οκ οι θερμοκρασίες είναι ήπιες και σε λογικά πλαίσια αλλά έχοντας μνήμες από πραγματικά ψυχρούς Απριλίους όπως του 2020 ή του 2021, αλλά και από Απρίλιο του 2015 με χιονόπτωση στα ΒΠ 9 Απριλίου, δεν θεωρώ ότι μας αποζημιώνει σε καμία περίπτωση για το αίσχος Οκτωβρίου-Γενάρη της φετινής σεζόν.

16.0 είναι η μέση Τ στο Γκάζι και τις επόμενες ημέρες δεν θα μεταβληθεί ιδιαίτερα, ο μήνας θα κλείσει κάπου ανάμεσα σε 16.0 και 16.2 έτσι όπως το υπολόγισα.

Ο Απρίλιος του 2020 που ήταν πραγματικά ψυχρός, βγήκε με μέση Τ 15.3, δηλαδή 0.7 με 0.9 κάτω από το φετινό Απρίλιο. Με βάση τα τελευταία 15 χρόνια είναι πράγματι σχετικά ψυχρός ο φετινός Απρίλιος στην Αθήνα, αλλά με βάση τα κλιματικά 1990-2020 βαίνει απλά φυσιολογικός. Όσον αφορά μάλιστα τα ΝΠ (Ηλιούπολη συγκεκριμένα) έχουμε περίπου τον μισό υετό των κλιματικών, επομένως ούτε από φαινόμενα μπορώ να πω ότι έμεινα ευχαριστημένος. Μιλάω για την περιοχή μου. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερουδια...Αντε να δουμε εαν καποια στιγμη θα κανει την εκπληξη η Αττικη...Πονταρω ολα τα λεφτα για over 50mm στον Εβρο σημερα και αυριο .🤣Αποδοση 1.50..

Απο τον καμπο της Ναουσας με θεα το Βερμιο απο τις ασταθειες των προηγουμενων ημερων..

343147930_756981645885884_5402304256011967986_n.jpg

342994196_2661809770638718_5025886031730953807_n.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σημερα τελικα η θερμοτερη νυχτα και οι υψηλοτερες ελαχιστες στην Αττικη....

15,5 εδω και φουλ 15-16αρια βλεπω, εξαιτιας του ΝΝΔ....

Ομως ηδη εχει διαφανει η αλλαγη, θυσσανοι στον ουρανο και θολουρα, Βρωμιαρης αρρωστημενος χωρις πολλη λαμψη και 18,7 τωρα....

Αντε καλες βροχες !!!!!! Αυριο και Παρασκευη μεχρι μεσημερι το καλυτερο διαστημα για εμας, μακαρι να μην το δουν μονο υπερβορεια, Μενιδι και Μαρουσο-Μελισσια, αλλα και οι ανατολικο-κεντρικο-νοτιοι.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πυκνη ομιχλη και 1,6 στα 1850 του Βελουχιου, οπου ο χειμωνας συνεχιζει ακαθεκτος....φρεσκαρισματακι στα ψηλα, οπως και Παρνασσο, Χελμο, Βαρδουσια, Γκιωνα και λοιπες δυναμεις....

Απο Παρασκευη νεο φρεσκαρισμα φαινεται για Διρφαρα και πιθανοτατα και Παρνηθα εστω απο τα 1200 μ και πανω !!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...