Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Αναφορές Απριλίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους...Ομορφη μερα σημερα...Συννεφιες και κρυφτο με τον ηλιο...Ουτε ζεστη ουτε ψυχρα...Απολαμβανω τη φραπεδια μου στο μπαλκονι...Ηρεμο κυριακατικο απογευμα...

Εχθες εκανε χαλαζι σε μεγαλο τμημα του νομου Τρικαλων και ειδικα στον δημο Μετεωρων..Τα πιο εντονα φαινομενα ηταν στα χωρια Κονισκος,Αγια Παρασκευη και Βυτουμας...Η φωτο νομιζω ειναι αποκαλυπτικη για το τι εγινε..Λες και χιονισε...

xalazi-1.jpg

Και μια φωτο απο το μπαλκονι μου με τις νεφωσεις απο το κεντρο και δυτικοτερα..

20230423_164724.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 hours ago, sakis13 said:

Καλημερα στα παιδια....Ευχες ολοθερμες σε ολους του Γιωργηδες και σε ολους του θωμαδες...Υγεια να χετε...Τυχη και ευημερια και να ειστε παντα δυνατοι και ψυχωμενοι στα δυσκολα...Ειστε πολλοι αλλα δεν μπορω να μην κανω ιδιαιτερη αναφορα....

Χελμος..Ολε...Πωγωνι Ολε...Δροσοπηγιωτης..ολε...Κασπερακος..ολε...Παπλαμουδας..ολε...Γιωργος απο Ανδρο..ολε..Διπλες ευχες σ εσενα. Γιορταζει και το επιθετο σου σημερα!!Ας ειναι καλα ο Τεο που μου ειπε οτι το Θωμας ειναι το επιθετο..🤣Να στε ολοι καλα...!!

Καιρικα δεν θα γραψω πολλα..Εβρεξε αλλα μεχρι να βραχουν οι δρομοι...Κουλουρακια λοιπον...Την ιδια ωρα στη θηβα...Αλλος θεος...

342850544_591012746336572_4260222441182696802_n.jpg

Χιονισε και στα Βαρδουσια χθες και μαλιστα εντονα..Υπαρχει και σχετικο βιντεο του Βαγγελη Πλευρη..

342581498_3501221036791650_4681245450168486888_n.jpg

Χρόνια πολλά σε όλους όσους γιορτάζουν υγεία και σωματική καί ψυχική.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συννεφιά σήμερα στα κεντροβορεια του νομού χωρίς όμως να μπορεί να δώσει κάτι σε υετό ...εδώ στο Ηράκλειο έπεσε αυτές τις ημέρες από θέμα τύχης και θέσης αρκετό νερό τα μεσημέρια... χρειάζεται όμως και για τις υπόλοιπες περιοχές να πέσει νερό πράγμα που δεν αποκλείεται τις επόμενες ημέρες....

Επεξεργάστηκε από gthomasandros
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βοιωτια χθες...Ισως τα πιο εντυπωσιακα φαινομενα σε ολη την Ελλαδα...Για χθες...Η αληθεια ειναι οτι ως νομο τον υποτιμουσα μαλλον γιατι δεν τον ηξερα καλα..Οταν εμπλεξα με την συζυγο ομως και αρχισα να ανεβαινω στο Κοκκινο συχνα, αρχισα να αντιλαμβανομαι την δυναμικη που εχει η Βοιωτια..Με βοηθησε και ο Μητσακος(oldboy)σε αυτο φυσικα..Τωρα πως τα χω καταφερει σε ολες τις μεγαλες κακοκαιριες εγω να ειμαι απων..Ειλικρινα δεν το καταλαβαινω....🤣Μηπως ειμαι λιγο χεστης η γκαντεμης...🤣Παντως ειναι τρομερο να βλεπεις πως εκδηλωνονται καταιγιδες που καλυπτουν μεγαλο τμημα της κωπαιδας και να βλεπεις τις βροχοκουρτινες να καλυπτουν τα παντα..Θυμαμαι μια τετοια εικονα τον Αυγουστο του 22 αποτελεσμα της ασταθειας..Κατα τ αλλα μονο μεθυσια με τον Μητσο η τον πεθερο...Αλλα κι αυτα διακρινονται για τις ραγδαιοτητες τους...Βοιωτια λοιπον!!

xalazi.jpg

boivtia.jpg

γηηπερδο-2.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μουντή συννεφιασμένη Κυριακή του Θωμά και του Αη Γιώργη, με πολύ λίγη την παρουσία του ηλίου.....κοντά στους 11οC η ελάχιστη θερμοκρασία, αλλά κι εν μέσω μεσημεριού είχε ψυχρούλα εδώ στα Μελίσσια και στο πανηγύρι του Αγίου Γεωργίου με φουλ βαριά συννεφιά!!!

IMG_20230423_172835.jpg

IMG_20230423_172820.jpg

IMG_20230423_172800.jpg

IMG_20230423_172752.jpg

IMG_20230423_172811.jpg

IMG_20230423_172843.jpg

IMG_20230423_172901.jpg

IMG_20230423_172852.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τωρα αργα το απογευμα εσκασε για τα καλα Βρωμιαρης και κανει μια προσπαθεια να θυμισει προχωρημενη Ανοιξη και οχι καταχειμωνο....

Σχεδον 20 φθασαμε, 19,7 παρακαλω εδω στα 180 μ του Ζωγραφου με τη μεγιστη να σημειωνεται ακριβως πριν μιση ωρα !!!!

Φαινεται ποσο πισω ειμαστε για την εποχη, ποσο εχουμε κακομαθει στις δροσουλες, αλλα και ποση δυναμικη εχει το ατιμο, μολις κανει 2-3-4 λιακαδες καλες, χωρις αυτα τα κρυα στα 850, ε θα μας λιωσει στο 25-27-28αρι απο κει και μετα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πρωτη αναφορα απο τη καινουργια μου γειτονια!! Μουντος καιρος ολη τη μερα και πολυ ομορφη εναλλαγη ηλιου με συννεφιας εδω και ιγη ωρα

Χθες στη μετακομιση με επιασε βροχα το απογευμα πολυ ομορφη στο μαρουσι εδω συνορα χολαργου με αγια παρασκευη περιπου 2μμ με βαση το γαλλικο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, sakis13 είπε:

Βοιωτια χθες...Ισως τα πιο εντυπωσιακα φαινομενα σε ολη την Ελλαδα...Για χθες...Η αληθεια ειναι οτι ως νομο τον υποτιμουσα μαλλον γιατι δεν τον ηξερα καλα..Οταν εμπλεξα με την συζυγο ομως και αρχισα να ανεβαινω στο Κοκκινο συχνα, αρχισα να αντιλαμβανομαι την δυναμικη που εχει η Βοιωτια..Με βοηθησε και ο Μητσακος(oldboy)σε αυτο φυσικα..Τωρα πως τα χω καταφερει σε ολες τις μεγαλες κακοκαιριες εγω να ειμαι απων..Ειλικρινα δεν το καταλαβαινω....🤣Μηπως ειμαι λιγο χεστης η γκαντεμης...🤣Παντως ειναι τρομερο να βλεπεις πως εκδηλωνονται καταιγιδες που καλυπτουν μεγαλο τμημα της κωπαιδας και να βλεπεις τις βροχοκουρτινες να καλυπτουν τα παντα..Θυμαμαι μια τετοια εικονα τον Αυγουστο του 22 αποτελεσμα της ασταθειας..Κατα τ αλλα μονο μεθυσια με τον Μητσο η τον πεθερο...Αλλα κι αυτα διακρινονται για τις ραγδαιοτητες τους...Βοιωτια λοιπον!!

xalazi.jpg

boivtia.jpg

γηηπερδο-2.jpg

Σάκαρε , φαντάζεσαι να έμπλεξες με καμία που να ειχε σπιτι σε καμία Μύκονο ,Σαντορίνη κτλ. και να σε τραβάει σε μέρη χωρίς καιρικό ενδιαφέρον...Άγιο είχες ! 😄 

Θα έρθουν τα καλά και στην Καλλιθέα! 20/5 ξεκινάει κλασικά  η καταιγιδοπερίοδος ,θα πάρεις το αίμα σου πίσω είτε εντος των τοιχών ,είτε στο Κόκκινο .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χρόνια πολλά στους Γιωργηδες του φόρουμ και σε όσους έχουν να τους χαίρονται ...!! Όπου Γιώργος και μάλαμα που λεει και η παροιμία !!! 

Ήλιος σήμερα μόνο στον Σταυρό Θεσσαλονίκης παρά τα λίγα φαινόμενα που μας ταζανε δεν ήρθαν ποτέ πέρα από κάτι αναπτύξεις προς τα ορεινά της Χαλκιδικής (Βαρβάρα και πέριξ)... Στους 19,2 C η μέγιστη (8,1 ελάχιστη).. Βέβαια η μέρα ήταν ότι πρέπει για την βουτιά στην γαλανή για να βγει ο μεζές ...και μια φωτό εν ώρα δράσης 

IMG_20230423_204515.jpg.e9c4aaae8c43bca8090c85f265dea9e0.jpg

Στην άλλη πλευρά μια από τα ίδια με περισσότερη ζέστη 21,2 C (με 7,3 ελάχιστη)

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χρόνια πολλά σε όσους γιορτάζουν σήμερα και είναι πολλοί!! Υγεία πάνω από οκά παίδες!! Καιρικά είχαμε ήλιο σήμερα όλη μέρα  εδώ στην περιοχή και μόνο κάποιες τοπικές αναπτύξεις με τοπικές μπόρες κυρίως στο νότιο βερμιο ! Θερμοκρασιακα είχε ζεστουλα στον ήλιο και σχεδόν 23 βαθμούς μέγιστη και ψυχρα το πρωί με 7 βαθμούς ελάχιστη ! Τώρα ηρεμία και αίθριος ουρανός σχεδόν με 14,5 βαθμούς κάποια ψυχρούλα την έχει  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κι ενω Δευτερα - Τριτη - Τεταρτη αναμενουμε μια μικρη ανοδο, που δηλαδη σημαινει 20-21αρια με το ζορι, προς το παρον απολαμβανουμε μια ΚΡΥΑ βραδια, με αναστροφη, ακομα και στα μπετα της Αττικης !!!!!!!!

12,8 ηδη στο βορινο μπαλκονι την ωρα που ο Παπαγος στα 300 μ εχει ηδη μονοψηφια 9,5 παρακαλω, ενω η φοβερη και τρομερη Ιπποκρατειος παει για παχνη με 4,3 ηδη....τι μερος ειναι αυτο ρε παιδια....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 Το οροπέδιο του Βάτου στα Ακαρνανικά όρη χθες, απέναντι από την κορυφή "Περγαντί"....Καλημέρα και Χριστός Ανέστη, με τις ευχές μου σε όλους όσους γιόρταζαν χθες!!!!

FB_IMG_1682315781698.jpg

FB_IMG_1682315786647.jpg

FB_IMG_1682315798434.jpg

FB_IMG_1682315801765.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ελάχιστες και τρέχουσες θερμοκρασίες 

Καλάβρυτα 0.3   17.7

Ποταμός Κέρκυρας 7.7     21.4

Ζωγράφου 10.7 χωρίς αναστροφή   21.0

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17β στον πανουργια σαν να ζεστανε λιγακι σημερα..Απ την χθεσινη πεζοπορια να σωσουμε την οιτη μας!!

FB_IMG_1682340028868.jpg

FB_IMG_1682340033188.jpg

FB_IMG_1682340516519.jpg

Επεξεργάστηκε από Tolisk20
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ανάσταση σήμερα με 26 βαθμούς, άντε και μια μέρα με φυσιολογικές Τ. Σε αναμονή για τις οποίες καταιγίδες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΗELLO? ΚΑΤΑΙΓΊΔΕς ΠΟΥ ΕΊΣΤΕ????

Ελάχιστες αναπτύξεις μέχρι στιγμ΄ςη, έχεια ργήσει πάρα πολύ, και δεν είναι καλοκαίρι να έοχυμε μέχρι τις 9...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στα παρακτια τμηματα του νομου Αιτωλοακαρνανιας...Στις 19/04..Ειχε ξεσπασει ομορφη καταιγιδα στην Κατω Βασιλικη...Αλλη μια φωτο μεσα απο την τοπικη καμερα που κατεγραψε την βροχοκουρτινα και την εναρξη της καταιγιδας στην περιοχη...Αυτα εχουν λειψει εδω κατω...Εχω ξεχασει πως ειναι η ραγδαιοτητα!!

IMG-97678a3d5a84507dd51fb9f599dd20cf-V (2).jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η Φλωρινα σιγα σιγα ετοιμαζεται..Κατεβαινει πυρηνας απο τα συνορα..

florina.png

Το Νυμφαιο σημερα..Η ανοιξη πλεον κοντοζυγωνει και στα ορεινα χωρια της δυτικης Μακεδονιας!!

342982590_3285792291730776_6694848186526107997_n.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...