Jump to content
sakis13

Aνάλυση χαρτών Μαίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Απελπισία το 6αρι του τζίφου... Απελπισία...

Γιατί γεννήθηκα σε αυτή την ξενέρωτη καιρικά χώρα???

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τώρα θυμήθηκε ο Ρα τα πλαν να είναι στο σωστό σημείο.κκλασικα το τρίμηνο Οκτώβριος-δεκεμβριος μην πω και παραπάνω θα έχουμε καλοκαίρι.οτι να ναι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και καλο υπόλοιπο Άνοιξης! Αν θυμηθώ θα ανοίξω την ανάλυση χαρτών για τον Ιούνιο προαναγγελοντας τους επικούς κβ χιονιαδες του ερχόμενου Χειμώνα 😉 Τουλάχιστον έκλεισα για την οικογένεια στα παράλια να μην ρισκάρω να τς έχω σπίτι με τίποτα 43@ρια όπως Αύγουστο του 21...

Επεξεργάστηκε από larissa_mare
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Spyros Snowstorm είπε:

ens_image.php?geoid=52690&var=201&run=6&date=2023-05-05&model=gfs&member=ENS&bw=1

Και μόνο που υπάρχουν σενάρια σχεδόν στο...0 στα 850 μέσα Μαΐου είναι τρομερό. Από τώρα πρέπει να αρχίσουμε να ψαλιδίζουμε μέρες από το μακρύ νοτιοελλαδίτικο καλοκαίρι των 5 μηνών. Δεν θα ξεχάσω φαντάρος τέτοιες μέρες το 2020 να στάζω ολόκληρος με 40 βαθμούς.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, Frostfang8 είπε:

με παρουσια απλα ΒΑ ρευματος δεν βρεχοταν η αττικη ουτως η αλλως καλα... 
θεωρω οτι καλυτερα θα ηταν να ειχαμε φυσιολογικες θερμοκρασιες και "λιμνες" στα 500hpa... θα βλεπαμεκαταιγιδες καθημερινα...

Βασικά το καλύτερο θα ήταν ένα χαμηλό στην Πελοπόννησο και νότια μετά τρόχια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Η συνεχεια παραμενει εκτος εποχης αλλα υπεροχη...!!

Εκει η ανοιξη,εδω η ανοιξη,που ειναι η ανοιξη????🤣

παπατζηδες.jpg

 

ens_image.png

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

384 ώρεεες.. τόσο μακριά είναι η μόνη σωστή μέρα Μαίου από το 12αρι του τζίφου. Χαμηλά 500αρια, υψηλά 850αρια φουλ αστάθεια, και κρία που δεν είχαμε το επόμενο φρειμ να ξεπετάγονται πορτοκαλιά χρώματα υετού σε Ήπειρο Μακεδονία Θεσσαλία..

384-505GR.GIF?05-12384-779GR.GIF?05-12gfs-1-384.png?12gfs-13-384.png?12

 

και όλα αυτά με νότιο νοτιοδυτικό ρεύμα.. Θα ήταν θηρίο... αχχ....

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Την Δευτέρα θα βγουν καταιγίδες σε δυτική Μακεδονία τμήματα της κεντρικής, ενώ θα βγουν και σε δυτική Θεσσαλία. Εδώ Λάρισα παίζεται.

Μετά έρχεται η πτώση εκτός εποχής, που θα μας φτάσει στους 4 βαθμούς στα 850... Τυχεροί οι νότιοι που δεν θα ζήσουν το έκτρωμα....

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Παιδια σταματηστε το αυτο το πραγμα, εκτος και αν ειναι καποιο προσωπικο γουστο οι ψηλες Τ που εκει δεν εχω αντιλογο, αλλα δεν εχει καμια σχεση με τον υετο...Μιχαηλ οι πιο ψυχροι Μαϊδες στην Λαρισα ηταν και οι πιο υετοφοροι, παλιοτερα που ηταν χαμηλοτερες οι Τ δηλαδη πως εβρεχε, γιατι σιγουρα ειχε μειωμενους δεικτες ασταθειας καποτε σε σχεση με σημερα λογω χαμηλοτερων Τ...απλη ειναι η λυση, εβρεχε πιο πολυ γιατι ειχαμε περισσοτερα χαμηλα με πορεια βολικη για την θεσσαλια (και γενικοτερα για την κεντροβορεια χωρα τον Μαιο, αυτα τα χαμηλα που λεμε "χειμερινου τυπου"), δεν χρειαζοταν τρελη ασταθεια για να βγει ο μηνας υετοφορος

image.png.9231cb8b4097e471f034d43c7343de52.png

Πραγματικα μηδενικη συσχετιση ψηλου υετου με ψηλες Τ, οι πιο υετοφοροι σε Λαρισα ηταν 1960, 1968, 1976, 1982, 1993, 1998, 2012 και μονο εκεινος του 1968 ηταν θερμος, οι υπολοιποι ηταν απο ψυχροι ως πολυ ψυχροι...αν θελουμε να μιλησουμε για πραγματικα εκτρωματα παμε στο 1955, 1969, 1973, 1985, 1996, 1999, 2006, 2008, 2015, 2018, 2021, 2022...αν ο στοχος μας ειναι 2 μερες υετου με 30+mm και μετα 30αρια με ηλιο ολο τον μηνα, τοτε παω πασο

Στα δικα μας, πραγματικα εξαιρετικη προοπτικη για τον Ελλαδικο χωρο, απο τις 8-15/5 καθημερινα βροχες και χαμηλες Τ, ισως η καλυτερη εκκινηση πρωτου μισου Μαιου εδω και πάρα πολλα έτη, μακαρι ο μηνας να μπει στο υετικο πανθεον (που ηδη εχει μπει σε ορισμενες περιοχες) και να κανει την χαρη σε εμας τους αττικαριους καποια στιγμη να ευνοηθουμε και εμεις μια απ τις μερες αυτες γιατι το χει αναγκη η χλωριδα...ευκαιριες παντως θα υπαρχουν και μαλιστα πολλες με την κυκλοφορια αυτη, ιδωμεν!

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Παιδια σταματηστε το αυτο το πραγμα, εκτος και αν ειναι καποιο προσωπικο γουστο οι ψηλες Τ που εκει δεν εχω αντιλογο, αλλα δεν εχει καμια σχεση με τον υετο...Μιχαηλ οι πιο ψυχροι Μαϊδες στην Λαρισα ηταν και οι πιο υετοφοροι, παλιοτερα που ηταν χαμηλοτερες οι Τ δηλαδη πως εβρεχε, γιατι σιγουρα ειχε μειωμενους δεικτες ασταθειας καποτε σε σχεση με σημερα λογω χαμηλοτερων Τ...απλη ειναι η λυση, εβρεχε πιο πολυ γιατι ειχαμε περισσοτερα χαμηλα με πορεια βολικη για την θεσσαλια (και γενικοτερα για την κεντροβορεια χωρα τον Μαιο, αυτα τα χαμηλα που λεμε "χειμερινου τυπου"), δεν χρειαζοταν τρελη ασταθεια για να βγει ο μηνας υετοφορος

image.png.9231cb8b4097e471f034d43c7343de52.png

Πραγματικα μηδενικη συσχετιση ψηλου υετου με ψηλες Τ, οι πιο υετοφοροι σε Λαρισα ηταν 1960, 1968, 1976, 1982, 1993, 1998, 2012 και μονο εκεινος του 1968 ηταν θερμος, οι υπολοιποι ηταν απο ψυχροι ως πολυ ψυχροι...αν θελουμε να μιλησουμε για πραγματικα εκτρωματα παμε στο 1955, 1969, 1973, 1985, 1996, 1999, 2006, 2008, 2015, 2018, 2021, 2022...αν ο στοχος μας ειναι 2 μερες υετου με 30+mm και μετα 30αρια με ηλιο ολο τον μηνα, τοτε παω πασο

Στα δικα μας, πραγματικα εξαιρετικη προοπτικη για τον Ελλαδικο χωρο, απο τις 8-15/5 καθημερινα βροχες και χαμηλες Τ, ισως η καλυτερη εκκινηση πρωτου μισου Μαιου εδω και πάρα πολλα έτη, μακαρι ο μηνας να μπει στο υετικο πανθεον (που ηδη εχει μπει σε ορισμενες περιοχες) και να κανει την χαρη σε εμας τους αττικαριους καποια στιγμη να ευνοηθουμε και εμεις μια απ τις μερες αυτες γιατι το χει αναγκη η χλωριδα...ευκαιριες παντως θα υπαρχουν και μαλιστα πολλες με την κυκλοφορια αυτη, ιδωμεν!

 

 

1)Πάντα μα πάντα όταν μιλούσα για σοβαρό υετό, τέτοια εποχή μιλούσα για υετό καταιγίδων. Οπότε το κρύο την επιφάνεια που υπάρχει κάνει κακό, όπως και η χιονοκάλυψη στα βουνά.

2) Δεν είναι Οκτώβριος για να κοιτάω χαμηλά. Είναι Μάιος και αυτή την στιγμή όπως αυτοί που θέλουμε χιόνια τον χειμώνα, εμείς που θέλουμε καταιγίδες, χάνουμε την ΚΑΛΥΤΕΡΗ εποχή, με τον Μάιο να είναι τυπικό μέγιστο υετού στα κεντροβόρεια, καθαρά λόγω των ασταθειών [έχει κάνει εργασία ο καθηγητής μου πάνω σε αυτό]

3) Ένα ίδιο χαμηλό τον Οκτώβριο βγάζει έτσι και αλλιώς περισσότερα νερά από τον Απρίλιο/Μάιο λόγω των θερμών θαλασσών, οπότε τα χαμηλά τα θέλουμε και τότε που είναι και πιο φυσιολογικό.

Αυτή την στιγμή λοιπόν χάνεται η καλύτερη περίοδος για τους καταιγιδάκηδες για φαινόμενα που μπορούμε να έχουμε όλο τον χρόνο, ενώ εδώ καταιγίδες, έχουμε χοντρικά 4-4.5 μήνες.

 

Επίσης αναρωτιέμαι.. Αν η Γη πήγαινε σε ψύξη θα χαιρόμασταν ή όχι για ένα θερμότερο έτος? Είναι η αντίδραση στην θέρμανση να χαιρόμαστε που κάποιος μήνας μπαίνει με χαμηλές Τ? 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Μιχαήλ αφιερωμένο...δεν ξέρω από πού είναι απλά μόλις το είδα είπα να στο αφιερώσω 

 

Φαίνεται σαν compilation από περιοχές. Υπέροχο. Και όλες αυτές τις ημέρες το βλέμα είναι στραμένο μακριά από την ανυπόφορη καιρικά Ελλάδα, και προς το tornado alley Της Αμερικής.. έως 5000j/kg cape και -14 Li το οποίο θα το εκμεταλλευτεί φούλ η κυκλοφορία εκεί.  Μπάινω κάθε μέρα στο Live stream του reed timmer Που τις κυνηγάει. Απλά το κακό είναι ότι μένω μέχρι τις 3.30 το πρωί όρθιος😅

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

 

 

1)Πάντα μα πάντα όταν μιλούσα για σοβαρό υετό, τέτοια εποχή μιλούσα για υετό καταιγίδων. Οπότε το κρύο την επιφάνεια που υπάρχει κάνει κακό, όπως και η χιονοκάλυψη στα βουνά.

2) Δεν είναι Οκτώβριος για να κοιτάω χαμηλά. Είναι Μάιος και αυτή την στιγμή όπως αυτοί που θέλουμε χιόνια τον χειμώνα, εμείς που θέλουμε καταιγίδες, χάνουμε την ΚΑΛΥΤΕΡΗ εποχή, με τον Μάιο να είναι τυπικό μέγιστο υετού στα κεντροβόρεια, καθαρά λόγω των ασταθειών [έχει κάνει εργασία ο καθηγητής μου πάνω σε αυτό]

3) Ένα ίδιο χαμηλό τον Οκτώβριο βγάζει έτσι και αλλιώς περισσότερα νερά από τον Απρίλιο λόγω των θερμών θαλασσών, οπότε τα χαμηλά τα θέλουμε και τότε που είναι και πιο φυσιολογικό.

Αυτή την στιγνή λοιπόν χάνεται η καλύτερη περίοδος για τους καταιγιδάκηδες για φαινόμενα που μπορούμε να έχουμε όλο τον χρόνο, ενώ εδώ καταιγίδες, έχουμε χοντρικά 4-4.5 μήνες.

 

Επίσης αναρωτιέμαι.. Αν η Γη πήγαινε σε ψύξη θα χαιρόμασταν ή όχι για ένα θερμότερο έτος? Είναι η αντίδραση στην θέρμανση να χαιρόμαστε που κάποιος μήνας μπαίνει με χαμηλές Τ? 

Υπαρχει η εννοια σοβαρος και μη υετος; Δηλαδη πριν 3 μερες που εριξε στην λαρισα 20+mm με χαμηλες Τ αλλα ηπιας εντασης αυτη δεν πιανεται σαν βροχη αξια συζητησης; Δεν διαφωνω οτι πρεπει τα χαμηλα να ερχονται τον Οκτωβριο, αλλα το γεγονος οτι δεν ερχονται τοσο συχνα τα τελευταια ετη,γιατι να αναιρει το γεγονος να ερθουν Μαιο, αφου παντα ερχοντουσαν βαση κλιματικης συμπεριφορας του Ελλαδικου χωρου...ναι ειναι η καλυτερη εποχη για ασταθεια, αλλα καλως η κακως πιο καλο κανει ενα χαμηλο στον υδροφορο οριζοντα παρα η ασταθεια που θα επηρεασει συνηθως τοπικα, παλιοτερα τον Μαιο που ειχαμε χαμηλοτερες Τ επιφανειας εδαφους και σε συνδυασμο με αλλους παραγοντες στην κατωτερη τροποσφαιρα δεν ειχαμε θεωρητικα μειωμενη ασταθεια αλλα παρόλα αυτα αυξημενο υετο στην κεντροβορεια χωρα;!! Πρεπει να σκεφτομαστε και με βαση το μερος που ειμαστε, δεν μπορουμε να γινουμε τεξας δυστυχως

Στο τελευταιο ερωτημα εγω γενικα ειμαι υπερ του φυσιολογικου (αν και μου αρεσουν τα κρυα γενικα) αλλα αν η ταση ηταν καθαρα ψυξη στην επιφανεια και 3/4 μηνες εβγαιναν κατω απ τα παλια κλιματικα, σιγουρα θα επιζητουσα συχνοτερα απ οτι τωρα τις ψηλοτερες Τ, τωρα που τρωω μονιμη φαπα με +2 και +3 εε θα χαρω παραπνω με λιγες μερες αρνητικων αποκλισεων, αλλα αυτο ειναι καθαρα δικη μου αποψη

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Υπαρχει η εννοια σοβαρος και μη υετος; Δηλαδη πριν 3 μερες που εριξε στην λαρισα 20+mm με χαμηλες Τ αλλα ηπιας εντασης αυτη δεν πιανεται σαν βροχη αξια συζητησης; Δεν διαφωνω οτι πρεπει τα χαμηλα να ερχονται τον Οκτωβριο, αλλα το γεγονος οτι δεν ερχονται τοσο συχνα τα τελευταια ετη,γιατι να αναιρει το γεγονος να ερθουν Μαιο, αφου παντα ερχοντουσαν βαση κλιματικης συμπεριφορας του Ελλαδικου χωρου...ναι ειναι η καλυτερη εποχη για ασταθεια, αλλα καλως η κακως πιο καλο κανει ενα χαμηλο στον υδροφορο οριζοντα παρα η ασταθεια που θα επηρεασει συνηθως τοπικα, παλιοτερα τον Μαιο που ειχαμε χαμηλοτερες Τ επιφανειας εδαφους και σε συνδυασμο με αλλους παραγοντες στην κατωτερη τροποσφαιρα δεν ειχαμε θεωρητικα μειωμενη ασταθεια αλλα παρόλα αυτα αυξημενο υετο στην κεντροβορεια χωρα;!! Πρεπει να σκεφτομαστε και με βαση το μερος που ειμαστε, δεν μπορουμε να γινουμε τεξας δυστυχως

Στο τελευταιο ερωτημα εγω γενικα ειμαι υπερ του φυσιολογικου (αν και μου αρεσουν τα κρυα γενικα) αλλα αν η ταση ηταν καθαρα ψυξη στην επιφανεια και 3/4 μηνες εβγαιναν κατω απ τα παλια κλιματικα, σιγουρα θα επιζητουσα συχνοτερα απ οτι τωρα τις ψηλοτερες Τ, τωρα που τρωω μονιμη φαπα με +2 και +3 εε θα χαρω παραπνω με λιγες μερες αρνητικων αποκλισεων, αλλα αυτο ειναι καθαρα δικη μου αποψη

Προφανώς ένα δείγμα δεν είναι αρκετό, και είναι και συγκριτικό το θέμα. Δηλαδή αν για παράδειγμα είχαμε την ίδια διάταξη , με υψηλότερες Τ, το πως θα άλλαζε και η ένταση και ο συνολικός υετός. Τα 30 χιλιοστά είναι εξαιρετικά προφανώς, αλλά αν είχες άλλο θερμοκρασιακό προφίλ θα άλλαζε προς τα κάτω η προς τα πάνω αυτό.

Το άλλο είναι ότι η στατιστική στην συσχέτηση υετού και θερμοκρασιών, δεν είναι αρκετή. Θέλει περισσότερο κάτι σαν έρευνα που γίνονται στα πανεπιστημία καθώς μπορεί ο υετός να ερχόταν σε πιο θερμές περιόδους μέσα στον μήνα, ή λίγο πριν το χαμηλό, στο θερμό του τομέα. Φυσικά δεν αποκλείεται να πέφτει και κατά την διάρκεια χαμηλών Τ850, όταν έχουμε θερμό μέτωπο από τα δυτικά και εγκλωβισμό κρύου από τα βόρεια, όπως θα έχουμε τις μέρες Τρίτη-Τετάρτη. Αλλά υπάρχουν πολλές υποπεριπτώσεις.

Από εκεί και πέρα, επειδή μιλάμε για καιρό, αν και το έχω πει, θέλω να το ξαναπώ. Προσωπικά είμαι καιρόφιλος που θέλει το βίαιο. Δηλαδή ενδιαφέρομαι πρώτα για τον καιρό, και το περιβάλλον παίρνει δεύτερη μοίρα. Απλά δεν μπορώ πχ να ακούω ότι κάνουν κακό τα χαλάζια στους αγρότες, αλλά όταν έχει παγετούς μέσα στον Απρίλιο δεν υπάρχει θέμα [όχι για εσένα προσωπικά]

Οκ κατανοητό αυτό περί φυσιολογικότητας. Προσωπικά με νοιάζει να έχω τα φυσιολογικά φαινόμενα [μορφή και κατανομή] για κάθε εποχή. Η θερμοκρασία δεν είναι ρυθμιστής για το πόσο πολύ μου αρέσει ένας μήνας, αλλά ο υετός. Αλλά σίγουρα προτιμώ την ζέστη, γιατί απλά κρυώω εύκολα και είναι πιο κοστοβόρο προσωπικά πάντα.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Προφανώς ένα δείγμα δεν είναι αρκετό, και είναι και συγκριτικό το θέμα. Δηλαδή αν για παράδειγμα είχαμε την ίδια διάταξη , με υψηλότερες Τ, το πως θα άλλαζε και η ένταση και ο συνολικός υετός. Τα 30μ χιλιοστά είναι εξαιρετικά προφανώς, αλλά αν είχες άλλο θερμοκρασιακό προφίλ θα άλλαζε προς τα κάτω η προς τα πάνω αυτό.

Το άλλο είναι ότι η στατιστική στην συσχέτηση υετού και θερμοκρασιών, δεν είναι αρκετή. Θέλει περισσότερο κάτι σαν έρευνα που γίνονται στα πανεπιστημία καθώς μπορεί ο υετός να ερχόταν σε πιο θερμές περιόδους μέσα στον μήνα, ή λίγο πριν το χαμηλό, στο θερμό του τομέα. Φυσικά δεν αποκλείεται να πέφτει και κατά την διάρκεια χαμηλών Τ850, όταν έχουμε θερμό μέτωπο από τα δυτικά και εγκλωβισμό κρύου από τα βόρεια, όπως θα έχουμε τις μέρες Τρίτη-Τετάρτη.

Από εκεί και πέρα, επειδή μιλάμε για καιρό, αν και το έχω πει, θέλω να το ξαναπώ. Προσωπικά είμαι καιρόφιλος που θέλειτο βίαιο. Δηλαδή ενδιαφέρομαι πρώτα για τον καιρό, και το περιβάλλον παίρνει δεύτερη μοίρα. Απλά δεν μποπρώ πχ να ακούω ότι κάνουν κακό τα χαλάζια στους αγρότες, αλλά όταν έχει παγετούς μέσα στον Απρίλιο δεν υπάρχει θέμα.

Οκ κατανοητό αυτό περί φυσιολογικότητας. Προσωπικά με νοιάζει να έχω τα φυσιολογικά φαινόμενα [μορφή και κατανομή] για κάθε εποχή. Η θερμοκρασία δεν είναι ρυθμιστής για το πόσο πολύ μου αρέσει ένας μήνας, αλλά ο υετός. Αλλά σίγουρα προτιμώ την ζέστη, γιατί απλά κρυώω εύκολα και είναι πιο κοστοβόρο προσωπικά πάντα.

Νομίζω ότι στο πρώτο που λες αν είχαμε την ίδια διάταξη σήμερα πιστεύω θα χαμε αυξημένο υετό λόγω μεγαλύτερης έντασης ανοδικών κινήσεων λογω θέρμανσης, το πρόβλημα είναι ότι έχουμε λιγότερες διατάξεις ευνοϊκές για υετό πανελλαδικά (εξού και οι μειωμένες μέρες υετου παντού) και περιμένουμε να το αναπληρώσει η ραγδαιοτητα, που λόγω θέρμανσης κάπως τα καταφέρνει...καλά δεν το συζητάω ότι θέλει έρευνα σε μεγαλύτερο βάθος, αλλά σε γενική εικόνα αύξηση Τ δεν σημαίνει απαραίτητα αύξηση υετού, γιατί μαζί με την αύξηση της Τ έρχεται και αλλαγή στην συχνότητα των συστημάτων, οπότε αντισταθμίζεται ο παράγοντας αύξησης αστάθειας απ' την μείωση εμφάνισης χαμηλών...τώρα για τα προσωπικά σου γούστα προφανώς δεν μου πέφτει λόγος και καλά κάνεις να θέλεις ότι σου αρέσει (είτε ζεστή είτε 100αρες βροχοπτώσεις σε μια μέρα) εγώ απλα το λέω γιατί καμιά φορά επειδή έχεις γνώσεις και η άποψη σου είναι σημαντική για το φόρουμ (συμπεριλαμβανομένου και εμού που πάντα βλέπω την ανάλυση σου σε χαρτες) δημιουργείται μια εικόνα σχετικά διαστρεβλωμένη σε σχέση με την πραγματικότητα, πχ ας πούμε ότι ο καιρός από βδομάδα θα ναι έκτρωμα κάτι που και οι δύο μας ξέρουμε δεν είναι, έχουμε δει χρονιές πχ πέρσυ προπερσυ που Μάιο μήνα με τα 30αρια κυνηγουσαμε με τα κυάλια την βροχή...αυτά από μένα και τελείως φιλικά το ξέρεις 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

βελτίωσε λίγο ακόμα ο τζίφος την Δευτέρα. Αύξησε τις Τ στα 850, και μείωσε τις Τ στα 500, οπότε αυξήθηκε και το cape. Καλό είναι να "αρμέγουμε" όσες περισσότερες μέρες αστάθειας γίνεται από έναν τέτοιο Μάιο

Modele GFS - Carte prévisionsModele GFS - Carte prévisions

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, KapelosG είπε:

Νομίζω ότι στο πρώτο που λες αν είχαμε την ίδια διάταξη σήμερα πιστεύω θα χαμε αυξημένο υετό λόγω μεγαλύτερης έντασης ανοδικών κινήσεων λογω θέρμανσης, το πρόβλημα είναι ότι έχουμε λιγότερες διατάξεις ευνοϊκές για υετό πανελλαδικά (εξού και οι μειωμένες μέρες υετου παντού) και περιμένουμε να το αναπληρώσει η ραγδαιοτητα, που λόγω θέρμανσης κάπως τα καταφέρνει...καλά δεν το συζητάω ότι θέλει έρευνα σε μεγαλύτερο βάθος, αλλά σε γενική εικόνα αύξηση Τ δεν σημαίνει απαραίτητα αύξηση υετού, γιατί μαζί με την αύξηση της Τ έρχεται και αλλαγή στην συχνότητα των συστημάτων, οπότε αντισταθμίζεται ο παράγοντας αύξησης αστάθειας απ' την μείωση εμφάνισης χαμηλών...τώρα για τα προσωπικά σου γούστα προφανώς δεν μου πέφτει λόγος και καλά κάνεις να θέλεις ότι σου αρέσει (είτε ζεστή είτε 100αρες βροχοπτώσεις σε μια μέρα) εγώ απλα το λέω γιατί καμιά φορά επειδή έχεις γνώσεις και η άποψη σου είναι σημαντική για το φόρουμ (συμπεριλαμβανομένου και εμού που πάντα βλέπω την ανάλυση σου σε χαρτες) δημιουργείται μια εικόνα σχετικά διαστρεβλωμένη σε σχέση με την πραγματικότητα, πχ ας πούμε ότι ο καιρός από βδομάδα θα ναι έκτρωμα κάτι που και οι δύο μας ξέρουμε δεν είναι, έχουμε δει χρονιές πχ πέρσυ προπερσυ που Μάιο μήνα με τα 30αρια κυνηγουσαμε με τα κυάλια την βροχή...αυτά από μένα και τελείως φιλικά το ξέρεις 

Ναι αυτό είναι ένα καλό επιχείρημα όσο αφορά την αύξηση της Τ και της κίνησης των χαμηλών [και εδώ μιλάμε κυρίως για την παγκόσμια Τ] και το έχουμε δει και τον χειμώνα με τα λιγότερα γενικά βροχοχαμηλά από τα δυτικά.

Ναι, ναι εννοείται. Έκτρωμα είναι για εμένα που θέλω τις καταιγίδες προφανώς. Καθαρά δικιά μου οπτική, και ναι, εννοείται πάντα φιλικά, οι συζητήσεις μαζί σου είναι πολύ ενδιαφέρουσες!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, Spyros Snowstorm είπε:

ens_image.php?geoid=52690&var=201&run=6&

Κατω απο τα κλιματικα,οσο παει το ματιιιιι

Τέτοιους χάρτες(με χαμηλότερες θερμορκασίες από τα κανονικά και μάλιστα κάτω από 5 βαθμούς ..!!!) και με υετο φυσικά τους θέλους Δεκέμβρη και Γενάρη προσωπικά και μετά τις 15-20 Νοέμβρη....και βαριά μέχρι τις 20 Φλεβάρη για να έχουν και γούστο και αξία και δόση φυσιολογικότητας .... την άνοιξη τι να τους κάνω..... 

ας κάνει τέτοιες θερμορκασίες 5-10 βαθμούς κάτω από το κανονικό Ιούλιο και Αύγουστο συνεχόμενα... μπορεί;;; εκεί θα είναι η μαγκιά του...τώρα είναι σπαστικό,.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Τέτοιους χάρτες(με χαμηλότερες θερμορκασίες από τα κανονικά και μάλιστα κάτω από 5 βαθμούς ..!!!) και με υετο φυσικά τους θέλους Δεκέμβρη και Γενάρη προσωπικά και μετά τις 15-20 Νοέμβρη....και βαριά μέχρι τις 20 Φλεβάρη για να έχουν και γούστο και αξία και δόση φυσιολογικότητας .... την άνοιξη τι να τους κάνω..... 

ας κάνει τέτοιες θερμορκασίες 5-10 βαθμούς κάτω από το κανονικό Ιούλιο και Αύγουστο συνεχόμενα... μπορεί;;; εκεί θα είναι η μαγκιά του...τώρα είναι σπαστικό,.

Αυτό ακριβώς. Ήδη έχει γίνει πολλές φορές τον Απρίλιο, αλλά δες εδώ τέτοια κατανομή θερμοκρασιακών ανωμαλιών

gfs-15-144.png?12

 

τον χειμώνα με κρύα τόσο δυτικά εννοείται θα μιλούσαμ εγια ακόμα έννα χιονια΄...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

και εδώ φαίνεται και πόσα χιλιοστά μπορούν να μπουν με σωστή αστάθεια. Γαλλία σήμερα, δείτε θερμοκρασίες στα 850, στα 500, και ως αποτέλεσμα την έντονη αστάθεια λόγω τεράστιας θερμοβαθμίδας

Modele GFS - Carte prévisionsModele GFS - Carte prévisions

gfs-13-6.png?12

 

 

ίδια 500αρια με εμάς αλλά με 4+ βαθμούς πιο ψηλα τα 850αρια. Και φυσικά να τι γίνεται τέτοια ώρα:

image.png.dd3d4557ca975f974467d410b0e5782c.pngimage.png.5517a9b9d51302af7e3a99ada3a72a16.png

 

 

Για αυτό λέω προσωπικά κρίμα που χάνουμε τέτοιες μέρες με χαμηλές θερμοκρασίες. λογικά θα φτιάξει η θερμοκρασία από 20 του μηνα, αλλά όλο στο περίμενε είμαστε....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βλέπω live δημιουργία ανεμοστρόβιλου τώρα! Εύχομαι τέτοια εικόνα πάνω από την γκλάβα μου χαχαχα 

 

Screenshot_2023-05-07-02-28-25-994_com.android.browser.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, galatsioths είπε:

Το κύριο του τζίφου επιμένει σε χαμους το επόμενο Σαββατόβραδο. Μπράβο ρε κοίτα σταθερότητα!?!

πάντα έτσι κάνει, επειμένει, μέχρι να τουμπιάσει τελευταίο χαχα. Λογικά η διαταραχή θα έρθει Κυριακή ή και Δευτέρα.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...