Jump to content
Winterlove

Ανάλυση χαρτών Ιουνίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Ησύχασε βρε χαχαχα...Εσύ ας το κι αλλιως ξερεις θα μπεις το χειμώνα το Φλεβάρη με εικόνες λευκές απο το Μαρούσι και γω θα σου δείχνω τα γρεβενα ηλιο 🤣🤣🤣🤣🤣

Α ξεχασα και τον μιχαηλ να παρακαλάει να έρθει το καλοκαίρι 🤣🤣🤣

Το καΚΟκαιρι έχω τρεις μήνες μπροστά για καιρικό ενδιαφέρον, μετά γιοκ.. Οπότε όσο το κρύο για την εποχή τρώεει από τις καταιγίδες, μαζί με τον φολοβορειοανατολικό, θα εκνευρίζομαι, γιατί μετά δεν έχω υπομονή να τρώω ξερόκρυα τον χειμώνα και να κυκλοφορώ με κασκόλ στο σπίτι για να μην χιονίζει καθόλου. Που και πάλι δηλαδή αν έβγαιναν μερικά θεωρητικά σενάρια για το Σάββατο εδώ, δεν τα ανταλλάσω με ούτε 1 μέτρο χιόνι!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Το καΚΟκαιρι έχω τρεις μήνες μπροστά για καιρικό ενδιαφέρον, μετά γιοκ.. Οπότε όσο το κρύο για την εποχή τρώεει από τις καταιγίδες, μαζί με τον φολοβορειοανατολικό, θα εκνευρίζομαι, γιατί μετά δεν έχω υπομονή να τρώω ξερόκρυα τον χειμώνα και να κυκλοφορώ με κασκόλ στο σπίτι για να μην χιονίζει καθόλου. Που και πάλι δηλαδή αν έβγαιναν μερικά θεωρητικά σενάρια για το Σάββατο εδώ, δεν τα ανταλλάσω με ούτε 1 μέτρο χιόνι!

Μια απο τα ιδια μιχαηλ και εδω καθε καλοκαιρι τρελο ενδιαφερον ...απο οκτ βριο καο μετα βραστα ....παντως το σαββατο και δω δειχνει πολυ δυνατο ισως και η κυριακη 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Μια απο τα ιδια μιχαηλ και εδω καθε καλοκαιρι τρελο ενδιαφερον ...απο οκτ βριο καο μετα βραστα ....παντως το σαββατο και δω δειχνει πολυ δυνατο ισως και η κυριακη 

Ναι... Εντωμεταξύ αν πάει στραβά το πράγμα, μάλλον με βλέπω να παίρνω ΚΤΕλ για Γιάννενα. Αλλά πραγματικά δεν θέλω άλλο κτελ τόισα δρομολόγια τόσα χρόνια😹

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τζιφος ανέβασε τις Τ για την Πέμπτη με αποτέλεσμα να βγάλει πολλές δυνατές καταιγίδες στα ηπειρωτικά. Πρέπει να μην πάει η μπίλια νότια, ώστε έτσι να αποφύγουμε τον βορειοανατολικό, και άρα τη μεταφορά ξηρών αερίων μαζών..

Πωωω κατέστρεψε την συνέχεια....

0.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τίποτα. Τέλος. Από ακραία αστάθεια πάμε σε ακραία ευστάθεια. Είχαμε. Μετά από χρόνια ο πρώτος κακός Ιούνιος είναι γεγονός...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

35 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Τίποτα. Τέλος. Από ακραία αστάθεια πάμε σε ακραία ευστάθεια. Είχαμε. Μετά από χρόνια ο πρώτος κακός Ιούνιος είναι γεγονός...

ρε μη βιαζεσαι. βλεποντας μεσοπροθεσμα την κυκλοφορια δεν φαινεται απαγορευτικη. και σιγουρα δεν θα παμε σε ξηρασια και καυσωνες. τοι αντιθετο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Τέλος ο ψευτο-καύσωνας από το gfs, απλά στα κλιματικά θα πάει. Για να δούμε και Ευρωπαικό σε λιγο.

ens_image.php?geoid=52137&var=201&run=0&date=2023-06-18&model=gfs&member=ENS&bw=1

και αφηνει περιθωρια και για ασταθειες μελλοντικα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μια χαρά και το Ευρωπαϊκό, οι Τ στα κλιματικά, άντε να φύγουν αυτά τα λιγοστά σενάρια που είναι πάνω από 20 και θα είμαστε κομπλέ. Μια χαρά συνθήκες και για μπάνιο και για ότι θες. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να έχει 40 βαθμούς για να "ξεχυθεί ο κόσμος στις παραλίες". Εγώ τότε ακριβώς είναι που δεν πάω, και προτιμώ σπίτι και A/C παρά κάψιμο.

ens_image.php?geoid=52137&var=201&run=0&date=2023-06-18&model=ecm&member=ENS&bw=1

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μακάρι τον χειμώνα να μην έχουμε ακραία κρύα και να είμαστε στις κλιματικές τιμές. Δεν χρειάζονται άχρηστα κρύα που κάνουν κακό στην τσέπη μας. Όπως και τώρα δεν χρειαζόμαστε ζεστες και έτσι γλυτώνουμε την λειτουργία του κλιματιστικού. Σωστά; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Μια χαρά και το Ευρωπαϊκό, οι Τ στα κλιματικά, άντε να φύγουν αυτά τα λιγοστά σενάρια που είναι πάνω από 20 και θα είμαστε κομπλέ. Μια χαρά συνθήκες και για μπάνιο και για ότι θες. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να έχει 40 βαθμούς για να "ξεχυθεί ο κόσμος στις παραλίες". Εγώ τότε ακριβώς είναι που δεν πάω, και προτιμώ σπίτι και A/C παρά κάψιμο.

ens_image.php?geoid=52137&var=201&run=0&date=2023-06-18&model=ecm&member=ENS&bw=1

Πηγαίνεις για μπάνιο με μέρες σαν τις σημερινές; Δες το διάγραμμα 26 Ιουνίου με τις γραμμουλες κάτω και πες μου αν αυτό μαρτυρά μέρες για μπάνιο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Πηγαίνεις για μπάνιο με μέρες σαν τις σημερινές; Δες το διάγραμμα 26 Ιουνίου με τις γραμμουλες κάτω και πες μου αν αυτό μαρτυρά μέρες για μπάνιο. 

Εννοώ για τις μέρες που έρχονται που οι Τ θα είναι στα κλιματικά. Μια χαρά είναι για μπάνιο. Όπως μια χαρά ήταν και οι προηγούμενες μέρες. Το πιο αστείο και ηλίθιο που ακούω από κόσμο είναι που έλεγαν την προηγούμενη εβδομάδα που είχαμε μέγιστες 28-29 "αα έχει ψύχρα ακόμη για μπάνιο" και εντωμεταξύ πάνε διακοπές σε νησιά των Κυκλάδων που έχουν τέτοιες Τ ακόμη και τον Αύγουστο, χαχα. Τότε δεν είναι ψύχρα οι 29; Αυτό που θέλω να καταλήξω είναι ότι δεν χρειάζονται ποτέ Τ διαφορετικές των κλιματικών (εκτός από 2-3 μέρες τον Χειμώνα για το πεδινό χιόνι 😛 ), μια χαρά μπορείς να κάνεις τις δραστηριότητες της κάθε εποχής με κλιματικές τιμές.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, yiannis_volos είπε:

Τέλος ο ψευτο-καύσωνας από το gfs, απλά στα κλιματικά θα πάει. Για να δούμε και Ευρωπαικό σε λιγο.

ens_image.php?geoid=52137&var=201&run=0&date=2023-06-18&model=gfs&member=ENS&bw=1

Ο λόγος που εξαφανίστηκαν τα σενάρια με αστάθειες είναι επειδή έφυγαν τα 20αρια στα 850.. Τώρα με 17αρια και μάλιστα προέλευσης της σαπιορωσίας, θα έχουμε 2-3 βαθμούς χαμηλότερες με ήλιο...

 

 

Οι τυχεροί Ηπειρώτες γλυτώνουν τον σάπιο ΒΑκο...

graphe5_1000___20.7547169811_39.6356275304_.gif

 

εμείς από την άλλη αυτό το αίσχος

graphe5_1000___22.1698113208_39.5546558704_.gif

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλοκαιράκηδες όταν πλησιάζουν Χριστούγεννα και έχει 24 βαθμούς με ξηρασία: 🥰🤩🥳😋😎

Καλοκαιράκηδες όταν αντί για 32 έχει 29 βαθμούς τέλη Ιουνίου ή βρέχει μια μέρα από τις 120 του καλοκαιριού: 😰😭😱😡🤧😷

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αρκετά βελτιωμένο το αικον, λογικά θα βελτιωθεί ο τζίφος.. Πρέπει να έρθει το 20αράκι στα 850, για να έρθει και το διχίλιαρο cape! Γιατί μετά από αυτή την λίμννη, δεν φαίνεται τίποτα άξιο λόγου..

Έχει πολυ δρόμο ο τζιφος..νξρισιμα τα επόμενα τρεξίματα..

 

και ο Γάλλος έχει δυνατότητες να σώσει έστω και μια μέρα και να μην πάει χαμένη τέτοια ιστορική ευκαιρία...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

54 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Εννοώ για τις μέρες που έρχονται που οι Τ θα είναι στα κλιματικά. Μια χαρά είναι για μπάνιο. Όπως μια χαρά ήταν και οι προηγούμενες μέρες. Το πιο αστείο και ηλίθιο που ακούω από κόσμο είναι που έλεγαν την προηγούμενη εβδομάδα που είχαμε μέγιστες 28-29 "αα έχει ψύχρα ακόμη για μπάνιο" και εντωμεταξύ πάνε διακοπές σε νησιά των Κυκλάδων που έχουν τέτοιες Τ ακόμη και τον Αύγουστο, χαχα. Τότε δεν είναι ψύχρα οι 29; Αυτό που θέλω να καταλήξω είναι ότι δεν χρειάζονται ποτέ Τ διαφορετικές των κλιματικών (εκτός από 2-3 μέρες τον Χειμώνα για το πεδινό χιόνι 😛 ), μια χαρά μπορείς να κάνεις τις δραστηριότητες της κάθε εποχής με κλιματικές τιμές.

Μα το θέμα δεν είναι οι θερμοκρασίες που συμφωνω σ αυτά που γράφεις αλλά ότι δεν έχουν ζεστάνει σχεδόν καθόλου οι θάλασσες!!!Τον Αύγουστο στις κυκλάδες όντως max 31-32 αλλά έχει προηγηθεί και ένας Ιούλης!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Canadathens13 είπε:

Μα το θέμα δεν είναι οι θερμοκρασίες που συμφωνω σ αυτά που γράφεις αλλά ότι δεν έχουν ζεστάνει σχεδόν καθόλου οι θάλασσες!!!Τον Αύγουστο στις κυκλάδες όντως max 31-32 αλλά έχει προηγηθεί και ένας Ιούλης!!!

Ε οκ, στα μέσα Ιουνίου ποτέ δεν ήταν ιδιαίτερα ζεστές. Τώρα έχει 23-24 κοντά στην στεριά. Ε άντε να ήταν 1-2 βαθμούς πάνω αν είχε πιο πολλές μέρες 30-32.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, Χιών είπε:

Καλοκαιράκηδες όταν πλησιάζουν Χριστούγεννα και έχει 24 βαθμούς με ξηρασία: 🥰🤩🥳😋😎

Καλοκαιράκηδες όταν αντί για 32 έχει 29 βαθμούς τέλη Ιουνίου ή βρέχει μια μέρα από τις 120 του καλοκαιριού: 😰😭😱😡🤧😷

Δεν είμαστε καλοκαιράκιδες είμαστε 4εποχάκιδες!!!Ελεος πλάσματα της υγρασίας!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από ότι φαίνεται τα μικρα μοντέλα είναι μαζί μας. 

Φοβερό το ναβτζεμ

navgem-1-156.png?0navgem-13-156.png?0navgem-2-162.png?0

 

και το JmaJ132-6.GIF?18-6

J132-7.GIF?18-6

 

τώρα τι θα πάθουν κάποιοι, αν αντί 30, έχουμε 35 μέγιστες , και μετά καταιγιδάρες πραγματικά δεν ξέρω. και όλα αυτά μόλις 3 μέρες

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Από ότι φαίνεται τα μικρα μιοντέλα είναι μαζί μας. 

Φοβερό το ναβτζεμ

navgem-1-156.png?0navgem-13-156.png?0navgem-2-162.png?0

 

τώρα τι θα πάθουν κάποιοι, αν αντί 30, έχουμε 35 μέγιστες , και μετά καταιγιδάρες πραγματικά δεν ξέρω. και όλα αυτά μόλις 3 μέρες

Νομιζω το προβλημα του μεσου συμφορουμιτη ειναι οτι με 35 μεγιστες δεν εχουν ολοι ασταθεια, οποτε καλυτερα ηλιος με 30 παρα ηλιος με 35 (30 ειναι οριακα στα πλαισια του ερκοντισιον, 35 ειναι βεβαιο ερκοντισιον)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Νομιζω το προβλημα του μεσου συμφορουμιτη ειναι οτι με 35 μεγιστες δεν εχουν ολοι ασταθεια, οποτε καλυτερα ηλιος με 30 παρα ηλιος με 35 (30 ειναι οριακα στα πλαισια του ερκοντισιον, 35 ειναι βεβαιο ερκοντισιον)

Ναι αλλά για 3 μέρες μόνο θα είναι αυτό, μετά φαίνεται να ξαναπέφτει η Τ... Και 3 μέρες δεν νομίζω να χρειαστεί κλιματιστικό. Εδώ 35 μέρες πριν κλείσαμε την θέρμανση... η οπόία λειτουργεί από Οκτώβρη

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Ναι αλλά για 3 μέρες μόνο θα είναι αυτό, μετά φαίνεται να ξαναπέφτει η Τ... Και 3 μέρες δεν νομίζω να χρειαστεί κλιματιστικό. Εδώ 35 μέρες πριν κλείσαμε την θέρμανση... η οπόία λειτουργεί από Οκτώβρη

Ναι για εσας νομιζω αξιζει να πιασει 35, για Αθηνα πχ που δεν εχει την πολυτελεια των ασταθειων ευκολα εννοειται θελει ερκο το 35 οτι και αν εχει προηγηθει γιατι εδω 35 μεγιστη σημαινει και 25-26 ελαχιστη και εσωτερικες 29-30+

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Ναι για εσας νομιζω αξιζει να πιασει 35, για Αθηνα πχ που δεν εχει την πολυτελεια των ασταθειων ευκολα εννοειται θελει ερκο το 35 οτι και αν εχει προηγηθει γιατι εδω 35 μεγιστη σημαινει και 25-26 ελαχιστη και εσωτερικες 29-30+

Nαι.. ισχύει αυτό. Οι ελάχιστες είναι παλεύσιμες εδώ, και κυρίως στα προάστια της Λάρισας.  Ειδικά στα Γιάννενα που έχω βρεθεί κατακαλόκαιρο, λόγω χαμηλών ελαχίστων, εγώ προσωπικά δεν χρειαζόμουν ούτε μια μέρα κλιματιστικό, απλά άνοιγα τα παράθυρα για λίγο. Τον κανόνα αυτό τον έσπασε το καλοκαίρι του 2021, που μπορεί εδώ καιρικά στην Λάρισα να είχε μεγάλο ενδιαφέρον σε συνδυασμό με υψηλές Τ, για την Ήπειρο όμως ήταν ένας θερμοκρασιακός και υετικός εφιάλτης, και εκεί χρειάστηκα και εγώ κάποιες μέρες κλιματιστικό.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στην Πρέβεζα και 40 να πάει η θερμοκρασία, καταιγίδα δεν πρόκειται να δει.

Οπότε εγώ προσωπικά  προτιμώ 30αρια μέγιστες αφού βροχη θα ξαναδώ τον Οκτώβριο πάλι.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

35 είναι μεγάλη διαφορά από τους 30 πάντως αλλά αν είναι μόνο για 3 μέρες και καταιγίδες οκ. Μόνο χαλάζι δεν θέλω για να μην μου καταστρέψει το αυτοκίνητο χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...