Jump to content
Winterlove

Ανάλυση χαρτών Ιουνίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακόμα χειρότερο το ικον.. Καληνύχτα ζωή.. Πάμε για μια μέρα ατσάθειας την τετάρτη [Η κυριακή ίσως χαθεί οριοστικά τελευταια στιγμή], και όλο το πρώτο δεκαήμερο του Ιουλίου καίγεται έτσι απλά... Κάνε κάτι ρε καιρέ, πριν πάμε στο καιρικό έκτρωμα που λέγεταιι χειμώνας!

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Ακόμα χειρότερο το ικον.. Καληνύχτα ζωή.. Πάμε για μια μέρα ατσάθειας την τετάρτη [Η κυριακή ίσως χαθεί οριοστικά τελευταια στιγμή], και όλο το πρώτο δεκαήμερο του Ιουλίου καίγεται έτσι απλά... Κάνε κάτι ρε καιρέ, πριν πάμε στο καιρικό έκτρωμα που λέγεταιι χειμώνας!

Ελα φέτος Μιχαήλ ειναι η χρονιά μας θεσσαλοχιονιαδες.!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, larissa_mare είπε:

Ελα φέτος Μιχαήλ ειναι η χρονιά μας θεσσαλοχιονιαδες.!

Θα το πιστέψω μόνο αν το βλέπω μπροστά μου να γίνεται

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θέλετε κάποιοι να πείσετε τον ευαυτο σας ότι καιροφιλοι ειναι μόνο αυτοί που γουστάρουν χιόνια βροχές και καθόλου ζεστές και καθαρές μέρες!!!

Η δύναμη του φόρουμ ειναι ξεκάθαρα ο χειμώνας και κυρίως λόγω χιονιού!!!

Απο εκει και πέρα περι ορέξεως κολοκυθόπιτα

εγω ας πούμε γουστάρω φουλ χειμώνα γιατί θέλω χιονια στην πόρτα μου και ακόμα πιο πολύ καλοκαίρι γιατί Έτσι 

να γουστάρει ο καθένας ότι θέλει αλλά να μην χαρακτηρίζει τους άλλους!!!

ειπαμε το χειμώνα γεννήτριες το καλοκαίρι ερκοντίσιον!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Canadathens13 είπε:

Θέλετε κάποιοι να πείσετε τον ευαυτο σας ότι καιροφιλοι ειναι μόνο αυτοί που γουστάρουν χιόνια βροχές και καθόλου ζεστές και καθαρές μέρες!!!

Η δύναμη του φόρουμ ειναι ξεκάθαρα ο χειμώνας και κυρίως λόγω χιονιού!!!

Απο εκει και πέρα περι ορέξεως κολοκυθόπιτα

εγω ας πούμε γουστάρω φουλ χειμώνα γιατί θέλω χιονια στην πόρτα μου και ακόμα πιο πολύ καλοκαίρι γιατί Έτσι 

να γουστάρει ο καθένας ότι θέλει αλλά να μην χαρακτηρίζει τους άλλους!!!

ειπαμε το χειμώνα γεννήτριες το καλοκαίρι ερκοντίσιον!!!

Μονο τα ερπετα γουσταρουν τις ζεστες την παρατεταμενη υγρασια και τους καυσωνες.

Μονο τα ερπετα επιθυμουν αυτες τις αθλιες καιρικες συνθηκες  (ψεμματα ειναι?)

Αν σας πειραζουν αυτοι οι χαρακτηρισμοι ,κανενα προβλημα , αλλα οι πραγματικοι καιροφιλοι  δεν σκεφτονται με αυτον τον τροπο

Ωραιο το καλοκαιρι για βολτες, και μπανια στις παραλιες δεν λεω,αλλα απο καιρικης αποψης για εμενα  προσωπικα!!! ειναι μια νεκρη και αθλια καιρικη περιοδος

Τελος.

 

 

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ens_image.php?geoid=52690&var=201&run=12

Ελπιζω αυτη η πτωση που δειχνει στο διαγραμμα εκει προς το τελος της πρωτης εβδομαδας του ιουλη να βγει.

Αρκετα δυσκολος μηνας μιας και μπαινουμε σιγα σιγα στην καρδια του καλοκαιριου.Που κλασικα δεν θα μας αφησει ευκολα και θα ειναι μεγαλο και επιμονο και φετος? (κανεις  μας παντως δεν ξεχναει το  ποσο κακος μηνας εχει γινει πια ο αυγουστος) Ειδικοτερα τα τελευταια χρονια)

Θα μου πειτε μακρια  ακομα για να ξερουμε,αλλα την περιοδο απο τα μεσα του ιουλη μεχρι της παναγιας ,η και παραπανω, το φοβαμαι πολυ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΑΨΟΓΟΣ ο Ιουλης στο 1ο 10ημερο, μη το ματιασουμε φτου φτου φτου....

Ενα νορμαλ και ψιλοδροσερο ΣΚ εναρξη (που τα ειδαν τα 38αρια οι ατιμοι)....Δευτερο-Τριτη ασταθεια και βροχα ΚΑΙ ΑΤΤΙΚΗ ταζει ο Τζιφουλας σταθερα, με 28αρια μεγιστες....

Λιγη νορμαλ καλοκαιρινη Ιουλιατικη ζεστη Π-Π-Σ που αντε πες να φθασει κανα 35αρι

Και απο Κυριακη πτωσαρα με μελτεμαρο αλλα και εντυπωσιακα 850αρια (για ΜΕΣΑ ΙΟΥΛΙΟΥ ΠΛΕΟΝ) και 30-31 μεγιστες max

Το πιστευετε ρε παιδια? Ηρθε η ωρα 20 χρονια μετα το ονειρεμενο 2003 να κανει ενα ΠΑΛΙΑΚΟ μη-καλοκαιρι, χωρις τους μακροσυρτους καυσωνες που μας ειχε συνηθισει? με ασταθειες και απο 15Αυγουστο πρωιμο φθινοπωρακι με πρωτοβροχια Σεπτεμβρη και οχι πανω απο 27-28αρια >?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μετά την επιτυχία ψάχνοντας τον Νέμο, τώρα ισχύει το ψάχνουμε το καιρικό ενδιαφέρον.. Ας ελπίσουμε η αυριανή Κυριακή να είναι μέρα καιρικού ενδιαφέροντος, γιατί δεν πάει καλά το πράγμα. Σε αντίθεση με τον Ιούνιο 21 και 22, το καιρικό ενδιαφέρον στην Θεσσαλία και δη στην ανατολική είναι αισθητά μειωμένο φέτος. Ας ελπίσουμε να γίνει η ανατροπή, και να έχουμε καιρικό ενδιαφέρον συχνό και έντονο στο δεύτερο μισό του καλοκαιριού. Φέτος για πρώτη φορά δεν έχω βγάλει ακόμα φωτο καλοκαιρινούς κεραυνούς επειδή δεν υπάρχουν! Τόσο χάλια κυλούν τα πράγματα.

Η μόνη περιοχή που είχε ενδιαφέρον ήταν η Ήπειρος, αφού εκεί οι ψυχρές αέριες μάζες που μας απασχολούσαν εδώ δεν έφταναν εκεί, οπότε τα 850αρια ήταν μονίμως 2-3 βαθμούς παραπάνω από εδώ, και με πολύ υψηλότερες υγρασίες, και το αποτέλεσμα είναι να βρέχει στα Γιάννενα με καταιγίδα σχεδόν κάθε μέρα 40 μέρες τώρα!

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ξεκαθαρη ταση για θερμη εισοδο Ιουλιου απο τα μοντελα αφου θα εχουμε ελαχιστες μερες στα κλιματικα και αρκετες πανω, αυτη την στιγμη το λιγοτερο θερμο σεναριο εχει ευτυχως ο ευρωπαιος που για καλη μας τυχη ειναι και το πιο αξιοπιστο μοντελο μακροπροθεσμα...λογικο να υπαρξει μια τετοια περιοδος μετα απο μια μακρα κατω των κλιματικων...παμε να δουμε τι θα γινει και ελπιδα για ανατροπη με καμια λιμνουλα...το διαστημα 11+ φαινεται να εχουμε θερμο κυμα αλλα ευτυχως ειναι αρκετα μακρια

ecmwf-athens-gr-38n-236e.png.90286e1d798618114258160a7403334b.png1049177187_gfs-athens-gr-38n-235e(1).png.71ae2986d84602db327b4d1056a816f9.pnggem-athens-gr-38n-235e.png.dfa21969df71112c44d0f5e067912939.png

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλησπέρα και καλό μήνα στην μετεοπαρέα.

Εννοείται πως δεν πρόκειται να έχουμε χαλαρή ή δροσερή είσοδο Ιουλίου, όπως αναγράφει ο αγαπητός "Κουβανός" πιο πάνω...

Οι μέγιστες δεν προβλέπεται να πέσουν κάτω από τους 32 στο πρώτο 10ημερο.

Η άνοιξη ήταν όντως πολύ καλή για το σύνολο της χώρας.

Το καλοκαίρι όμως ξεκίνησε μόλις πριν 10 μέρες με το θερινό ηλιοστάσιο και θα κριθεί στο σύνολό του στα μέσα Σεπτεμβρίου.

Οπότε όσοι δεν αντέχουμε τη ζέστη ας οπλιστούμε με υπομονή, όπως κάθε καλοκαίρι και ειδικά στο λεκανοπέδιο,  ελπίζοντας σε κάποια λιγότερο ζεστά διαλείμματα ,,, 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εχω κατασυγκινηθεί με τις ομολογίες αγάπης για την εποχή σίχαμα 🤮🤮.Ενα 11ωρακι στη δουλίτσα μου θα σας ήθελα.(Εκτος απο τον μαρουσιώτη που ειναι σκυλι μαυρο 🤣

Η μεγαλυτερη επιθυμια της ζωης μου ειναι να γινει καποιο κοκομπλοκο στη φυση και να εξαφανιστει για παντα το εκτρωμα.Μετα θα μπορω να ψοφησω ησυχος και χαμογελαστος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ειναι το Γροιλανδικο DNA ρε Γιωργη....εγω πραγματικα μαλλον εχω γεννηθει με λαθος κυτταρα σε λαθος χωρα, δεν γινεται σε Μεσογειακη χωρα, μια ανασα απτην Αφρικη, να με πιανει πονοκεφαλος και τα νευρα μου μολις παει πανω απο 25-26...εχω αλλεργια στον ηλιο και ο,τιδηποτε ζεστο και καλοκαιρινο, με εξαιρεση τη θαλασσα....θα προτιμουσα 6 μηνες νυχτα και 8 μηνες χιονοκαλυψη οπως στο Βορειο Καναδα, αλλα γεννηθηκα σε λαθος σημειο...

Υποφερτη μου φαινεται η προοπτικη του Ιουλιου...δεν προκυπτει η μεγαλη ζεστη, ισως μας το φυλαει για αργοτερα το ατιμουλικο....υπομονη και καλα κουραγια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο Ιούλιος με τα τελευταία τρεξίματα των μοντέλων, φαίνεται πράγματι πως δεν θα είναι τόσο καλός μαζί μας... η τάση δεν είναι καθόλου καλή για το 2ο δεκαήμερο. Συμμαχός μας μόνο ο χρόνος, καθώς απέχουμε ακόμη αρκετά!

Όποιος τολμάει ας ανοίξει την ανάλυση χαρτών του Ιούλη. Θα έλεγα κάποιος που να μη νιώθει και πολύ γουρλής ή κάποιον λατρη του καυτού ελληνικού καλοκαιριού.. και στις δύο περιπτώσεις, σίγουρα δε θα τους πάει άσχημα ο μήνας🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...