Jump to content
[weathermaniac]

Αναφορές τοπικά έντονης ασταθειοκαιρίας 24-26/6/23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η μεγάλη ηλεκτρική δραστηριότητα σήμερα, κατά κύριο λόγο στα βουνά όμως. Έκπληξη η καταιγίδα της Στερεάς που έφτασε θάλασσα!

image.png.32ba3173882e7c666267afdcf5a4baa7.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ ντόρος για το τίποτα για σήμερα εδω …. Ένα ψεύτο βρόχο είχαμε  το απόγευμα και τίποτα άλλο … μόνο το μεσημέρι είχε μαυρίλα στο βερμιο κσι πήγε να βγάλει αντάρα αλλά τίποτα … ηρεμία τώρα και λίγο δροσούλα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ζω ενα ονειρο.Ατελειωτη βροχα εδω και ενα μισαωρο,αραγμενοι εξω στην αυλη με κρασια.Απολαυση!Νέα Εκκλησουλα Αρκαδιας.ΟΝΕΙΡΟΟΟΟΟΟ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πωπωπωπω λες και με τιμωρει το ΑΤΙΜΟ που λογω δουλειας δεν τα καταφερα να ανεβω απο νωρις Παλαιοβραχα Δυτικης Φθιωτιδας....ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ βροχες και καταιγιδες, 70-120 mm δινουν οι 2 σταθμοι στη Μακρακωμη !!!! Καλο φθινοπωρο φιλε Delsnow, η μαλλον, συνεχιζεται το ευχαριστο δροσερο 4-5μηνο εκει πανω !!!!

Στην Αττικη μαλλον θα βιωσουμε το πιο ΑΘΛΙΟ βραδυ του Ιουνιου ως τωρα....αααααααχ πως ημασταν ακριβως 1 εβδομαδα πριν, μουσκεμα, με μυρωδιες βροχης και 19 βαθμους ηδη...

Τωρα εχει εκνευριστικη απνοια και 27,5 ολοκληρους βαθμους τετοια ωρα.....πως σας αρεσει αυτο το πραγμα ρε παιδια (καλοκαιρακηδες) ειναι κατι που δεν μπορω να το καταλαβω...ισως φταιει το DNA η ο θυρεοειδης....

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ζω ενα ονειρο.Ατελειωτη βροχα εδω και ενα μισαωρο,αραγμενοι εξω στην αυλη με κρασια.Απολαυση!Νέα Εκκλησουλα Αρκαδιας.ΟΝΕΙΡΟΟΟΟΟΟ

Μπραβο Γιωργη, δροσαρα βραδινη, μου φαινεται πολυ ενδιαφερουσα η αναφορα σου, οπως βλεπουμε και δορυφορικη, τα καταφερε τελικα να κανει ασταθεια ΚΑΙ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟ, αλλα στο κεντρο στην καρδια αυτης, ως συνεχεια της ασταθειας της Πινδου και του ορεινου ηπειρωτικου κορμου....

Αλι στους παραμενοντες εντος των τοιχων της τσιμεντουπολης....τραβα καμια βαθια τζουρα ζωης και για εμας!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

43 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Η μεγάλη ηλεκτρική δραστηριότητα σήμερα, κατά κύριο λόγο στα βουνά όμως. Έκπληξη η καταιγίδα της Στερεάς που έφτασε θάλασσα!

image.png.32ba3173882e7c666267afdcf5a4baa7.png

Ήπειρο κάτι έκανε σήμερα.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Ήπειρο κάτι έκανε σήμερα.. 

Πολύ χαλάζι έπεσε σε Κόνιτσα λένε, δυστυχώς δεν μπορώ να βρω εικόνες!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Μόλις έστειλε το φιλαράκι από Σερβιανά! Μέγεθος χαλαζιού έως 7 cm!!.

Καμία τυπική καταιγίδα δεν κάνει κάτι τέτοιο.

IMG-35f1194e079ee7ec588ada8c1282fa81-V.jpg

IMG-2fd5ac1f49a524535bffdd43c745c372-V.jpg

IMG-505da9a116c3f365c82493570de41a05-V.jpg

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μες στο θεμα των βροχο-καταιγιδο-χαλαζο αναφορων, μερικες απο τα καυτα τσιμεντα της ΑΔΕΙΑΣ μεγαλουπολης (ρε ολοι ετεροδημοτες για εκλογες φυγατε ???)

Με 25,5 και 26 βαθμους ακριβως μεσανυχτα, νομιζω οτι οχι απλα ειναι ΒΡΩΜΟκαλοκαιρο, αλλα στα ορια του καυσωνα....

Χωρις τη μεγαλη η υπερβολικη ημερησια μεγιστη, 1 βδομαδα νταλας και ζεστης εφθαναν ωστε να βρασουν τα μπετα....και να τα αποτελεσματα

25,2 και 25,7 εχω στα μπαλκονια μου τετοια ωρα και εκνευριστικη απνοια....

22 βαθμους ηδη μινι-παραδεισος ο Παπαγος ψηλοτερα

16 βαθμους ηδη η Ιπποκρατειος οπου θα θελαμε να ζουμε ολοι οι καιροτρελαμενοι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τέρμα τα ψέματα με τις συχνές βροχές και είσοδος στο βαθύ μαλαισιανό καλοκαίρι για το Κέντρο της Αθήνας, με 25+ βαθμούς στα μαύρα μεσάνυχτα, παρά τις υποφερτές μέγιστες, και ούτε υποψία υετού. Τα κεντροβόρεια σιγά σιγά θα μπουν στον Ιούλιο με σχεδόν καθημερινό καιρικό ενδιαφέρον και χωρίς ουσιαστικά να ανοίξουν ούτε ανεμιστήρα.

Λατρεύω την καιρική ποικιλομορφία και την αστάθμητη γοητεία της Αττικής, αλλά το καλοκαιρινό της κλίμα είναι αβάσταχτο, από τα πιο άρρωστα στην χώρα και την Ευρώπη γενικότερα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ωρα 3.10....ακομα δεν μπορουν να πανε κατω απο 20.βαθμους ο Παπαγος.στα.300 μ.κ το Μαρουσι.στα.275....

23.3 - 23.7 ακατεβατα εχω στο μπαλκονι.Ζωγραφου.στα 180 μ...

Η τσιμεντουπολη μπηκε στο.βαθυ.Αφρικανικο.καλοκαιρι.πλεον

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα!!Εχθες βγηκαμε προς Θεολογο και Λαρυμνα βολτουλα...Αστραφτε συνεχως βορειοτερα...Καταφερε να βγαλει και στο εσωτερικο της Βοιωτιας καποιες μπορες...Οχι ομως κατι σπουδαιο...

Νεα Βρασνα χθες...Οι γιαμπανακηδες παλι με φτερα στα ποδια..🤣

355120530_2638038843012608_5630195127177731342_n.jpg

Συνοριακη γραμμη Ελλαδος Σκοπιων απο την Αλμωπια...Την ωρα που μπουκαραν οι καταιγιδες..

347402815_10230113575812799_5765340033845304329_n.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα μέτωπο καταιγίδων στην Πίνδο κινείται στην δυτική Θεσσαλία, αλλά ελπίζω να μην μας επηρεάσει, να μην χάσουμε τζάμπα cape

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 hours ago, Χιονοσκεπής said:

Λατρεύω την καιρική ποικιλομορφία και την αστάθμητη γοητεία της Αττικής, αλλά το καλοκαιρινό της κλίμα είναι αβάσταχτο, από τα πιο άρρωστα στην χώρα και την Ευρώπη γενικότερα. 

Ακόμα και γω πιστεύω είναι βαρετό. Συνεχώς ήλιος με μέγιστες που φτάνουν 34-35 τον Ιούλιο Αύγουστο όσο πάει το μάτι και γενικά κανένα φαινόμενο τις περισσότερες φορές. Μόνο όταν έχει κανα καύσωνα δυνατό τη βρίσκω. 

Όμως με εξαίρεση τις τραγικά υψηλές καλοκαιρινές ελάχιστες ειδικά στα ΝΠ γενικά δε πιστεύω είναι άρρωστο το κλίμα της Αττικής. Αντιθέτως πιστεύω είναι από τα πιο υγιεινά όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά και στην Ευρώπη, απλά το καλοκαίρι γίνεται ένα τσακ πιο βαρύ. 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Ακόμα και γω πιστεύω είναι βαρετό. Συνεχώς ήλιος με μέγιστες που φτάνουν 34-35 τον Ιούλιο Αύγουστο όσο πάει το μάτι και γενικά κανένα φαινόμενο τις περισσότερες φορές. Μόνο όταν έχει κανα καύσωνα δυνατό τη βρίσκω. 

Όμως με εξαίρεση τις τραγικά υψηλές καλοκαιρινές ελάχιστες ειδικά στα ΝΠ γενικά δε πιστεύω είναι άρρωστο το κλίμα της Αττικής. Αντιθέτως πιστεύω είναι από τα πιο υγιεινά όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά και στην Ευρώπη, απλά το καλοκαίρι γίνεται ένα τσακ πιο βαρύ. 

Ναι.. Και εμένα ο μπαμπας μου που μένει μόνιμα από τον Οκτώβρη Αθήνα, μου λέει ότι κάνει πολύ πιο ποιοτικούς ξεκούραστους ύπνους σε σχέση με την Λάρισα, άσχετα με την αλλαγή ωραρίου. Να είναι η χαμηλή υγρασία? Δεν ξέρω

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μεχρι να ρθουν οι καταιγιδες...Ωρα για προβατινα!!!Ειπαμε.Σημερα ψηφιζουμε τζιφο....😜

20230625_110607.jpg

Μπηκανε και τα καρβουνα..Ολα ετοιμα..!!Φωτια θα παρουν τα ηπειρωτικα σημερα!!

20230625_111645.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παίδες το βασικό καλό της Αθήνας είναι όντως οι χαμηλές υγρασίες εξού και κάποτε είχε το πιο υγιεινό κλίμα ακόμα και καλοκαίρι. Πλέον το βασικό πρόβλημα κυρίως είναι οι ελάχιστες Τ που έχουν αυξηθεί κατά 2.5 βαθμούς Ιουλιο και Αύγουστο ενώ η μέγιστη δεν έχει το ίδιο θέμα...βλέπουμε ότι η παλιά διακύμανση του 32.5-22.5 έχει γίνει 34-25 μικραίνει το εύρος της Τ λόγω θερμονησιδας και δεν κοιμάσαι σαν άνθρωπος...το εύρος θα συνεχίσει να μικραίνει πιστεύω σε 20 χρόνια η διακύμανση θα είναι 34.5-26 λόγω αυξανόμενης αστικοποίησης

Τέλος πάντων πάμε να δούμε τι μπορεί να δώσει η σημερινή μέρα, πιστεύω θα ναι αρκετά δυνατή με δυνατό χαλάζι σε κάποιες περιοχές!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η γ@@η η υγρασια ειναι που δεν παλευεται, εφυγα απο την κολαση της πατρας με 29 βαθμους που ενιωθες λες και εισαι στην αφροδιτη, και εφτασα τωρα με 31 στον αγιο στεφανο και πολυ καλυτερη αισθηση.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

40 minutes ago, [weathermaniac] said:

Ναι.. Και εμένα ο μπαμπας μου που μένει μόνιμα από τον Οκτώβρη Αθήνα, μου λέει ότι κάνει πολύ πιο ποιοτικούς ξεκούραστους ύπνους σε σχέση με την Λάρισα, άσχετα με την αλλαγή ωραρίου. Να είναι η χαμηλή υγρασία? Δεν ξέρω

Σίγουρα πρέπει να έχει σχέση με την υγρασία. Έχω ζήσει σε πολλές περιοχές της Ελλάδας και του εξωτερικού και η Αττική είναι μακράν η πιο ξηρή περιοχή στη οποία έχω ζήσει και πραγματικά μιλάμε για ποιοτικό κλίμα χωρίς αχρείαστη βαρειά υγρασία. Δε το αλλάζω με τίποτα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

33 minutes ago, KapelosG said:

 πιστεύω σε 20 χρόνια η διακύμανση θα είναι 34.5-26 λόγω αυξανόμενης αστικοποίησης

Ήδη τόση είναι η μέγιστη.

34.3 είναι η κλιματική τιμή στο κέντρο της Αθήνας. Προσωπικά σε 20 χρόνια βλέπω τις τιμές θερμότερου μήνα 35+ με 26+

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...