Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ολα καλα παιδια.Τελειωσε ο καυσωνας

 

ens_image (5).png

Το ελληνικό καλοκαίρι είναι για τους λίγους, δηλαδή για όσους έχουν εξοχικό σε κανένα νησί ή την οικονομική δυνατότητα να λείπουν από τις μεγαλουπόλεις για 1-2 μήνες. Για τους υπόλοιπους, είναι απλώς ένα μακρύ βασανιστήριο με κακό ύπνο, μπόχα, ιδρώτα και κατσαρίδα στις μεγαλουπόλεις. Άλλωστε, η πρώτη κατηγορία αποτελεί τους γιαμπανάκηδες που μας τα ζαλίζουν κάθε χρόνο, όχι οι διαμένοντες στα τσιμέντα του Παγκρατίου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Delsnow είπε:

Οτι πρεπει για πανηγυρια.....μεχρι νοεμβρη

Για τα πανηγυρια γενικά.Ετοιμασου Δεκεμβρη για αρκτικη εισβολη με 15αρια μεγιστες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θλιψη οι χαρτες, ειναι η αληθεια......1 μερα στα κλιματικα και οι επομενες πολλες πολλες πολυ πανω

Για να μην ξαναγραφω για την υπερθερμανση και την ερημοποιηση, ας μας πει καποιος πως αλλιως εξηγειται αυτη η διαστροφη του κλιματος...

Απτο θερμοτερο Ιουλιο ολων των εποχων, παμε σε Αυγουστο καμινι συνεχομενο αλα 2007, 2012 ?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

41 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Για τα πανηγυρια γενικά.Ετοιμασου Δεκεμβρη για αρκτικη εισβολη με 15αρια μεγιστες

Θα χορτασεις παραλια μπανακια..

Τα μερομηνια σιγουρα θα δειξουν λευκα χριστουγεννα οπως καθε χρονο....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κατι μου λεει οτι τα επομενα 20 χρονια δεν θα αργησει να ερθει μηνας που θα ειναι ολοκληρος σαν αυτο που βιωσαμε απο 13-27/7...πιστευω θα δουμε καποια στιγμη μηνα με 40 μεση μεγιστη σε καποια περιοχη της ελλαδας ως το 2040!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ολα καλα παιδια.Τελειωσε ο καυσωνας

 

ens_image (5).png

Εμένα με σοκάρει το ότι η κλιματική τιμή των 850 για την περίοδο αυτή είναι μόλις 17 βαθμοί. Μου φαίνεται αδιανόητο να είναι αυτή η ΜΕΣΗ τιμή, δηλαδή την περίοδο 1960-1990 πόσο ήταν; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Κατι μου λεει οτι τα επομενα 20 χρονια δεν θα αργησει να ερθει μηνας που θα ειναι ολοκληρος σαν αυτο που βιωσαμε απο 13-27/7...πιστευω θα δουμε καποια στιγμη μηνα με 40 μεση μεγιστη σε καποια περιοχη της ελλαδας ως το 2040!

Για Ελλάδα δεν είναι και τόσο εύκολο. Το θεωρώ σχεδόν βέβαιο για περιοχές της Ανδαλουσίας που είχαν μέση μέγιστη Ιουλίου γύρω στους 37 βαθμούς ακόμη και με τα παλιά κλιματικά του 1960 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Για Ελλάδα δεν είναι και τόσο εύκολο. Το θεωρώ σχεδόν βέβαιο για περιοχές της Ανδαλουσίας που είχαν μέση μέγιστη Ιουλίου γύρω στους 37 βαθμούς ακόμη και με τα παλιά κλιματικά του 1960 

Εχουμε ηδη μηνα με 38,3 (σπαρτη 2012) και φετος εχουμε σταθμο ΕΑΑ με 38,6 ως σημερα...ενταξει δεν απεχουμε και τοσο δυστυχως!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Χιών είπε:

Εμένα με σοκάρει το ότι η κλιματική τιμή των 850 για την περίοδο αυτή είναι μόλις 17 βαθμοί. Μου φαίνεται αδιανόητο να είναι αυτή η ΜΕΣΗ τιμή, δηλαδή την περίοδο 1960-1990 πόσο ήταν; 

Δες 1973-1990 που εχουμε επισημες ραδιοβολησεις

image.png.018aeea03c6d8667ef6cd70d48c3f3ac.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, KapelosG είπε:

Εχουμε ηδη μηνα με 38,3 (σπαρτη 2012) και φετος εχουμε σταθμο ΕΑΑ με 38,6 ως σημερα...ενταξει δεν απεχουμε και τοσο δυστυχως!!!!

Και Κύπρος παίζει πολύ δυνατά για 40αρι μεση μέγιστη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Χιονοσκεπής είπε:

Και Κύπρος παίζει πολύ δυνατά για 40αρι μεση μέγιστη

Αυτοι ειναι αλλη κατηγορια!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, KapelosG είπε:

Δες 1973-1990 που εχουμε επισημες ραδιοβολησεις

image.png.018aeea03c6d8667ef6cd70d48c3f3ac.png

Ξέρουμε ψυχρότερα 850 όλων των εποχών Ιούλιο - Αύγουστο για Ελληνικό; Από ραδιοβόληση

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Δες 1973-1990 που εχουμε επισημες ραδιοβολησεις

image.png.018aeea03c6d8667ef6cd70d48c3f3ac.png

Ασύλληπτο με τα σημερινά δεδομένα. Κρίμα που δεν ζήσαμε αυτά τα χρόνια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Ξέρουμε ψυχρότερα 850 όλων των εποχών Ιούλιο - Αύγουστο για Ελληνικό; Από ραδιοβόληση

Στην εποχη των ραδιοβολησεων (1973+)

1/6/1990 12utc 3,6

9/7/1984 12utc 7,6

26/8/1976 0utc 8,4 (η μεσημεριανη 25/8 δεν εγινε αλλα θα εδινε πιο κατω κοντα στο 7,8-8)

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, Χιών said:

Εμένα με σοκάρει το ότι η κλιματική τιμή των 850 για την περίοδο αυτή είναι μόλις 17 βαθμοί. Μου φαίνεται αδιανόητο να είναι αυτή η ΜΕΣΗ τιμή, δηλαδή την περίοδο 1960-1990 πόσο ήταν; 

Θα βγει κάνα καλοκαίρι κάτω από τα κλιματικά και θα νομίζουμε ότι ήρθε η εποχή των παγετώνων. Άσε σε τι κλαψα θα πέσει από τους γιαμπανακιδες. Δυστυχώς το κλιματιστικό ( που είναι απαραίτητο προφανώς) έχει κανει τον κόσμο να ξεχάσει πως ήταν κάποτε(πριν το 2000χιντρικα) ο καιρός.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, KapelosG είπε:

Στην εποχη των ραδιοβολησεων (1973+)

1/6/1990 12utc 3,6

9/7/1984 12utc 7,6

26/8/1976 0utc 8,4 (η μεσημεριανη 25/8 δεν εγινε αλλα θα εδινε πιο κατω κοντα στο 7,8-8)

2/6/90 ρεκόρ ελάχιστης Ιουνίου και καλοκαιριού γενικά στην Λάρισα με 7,2

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απαράδεκτο και άδικο μετά από αυτό που περάσαμε να έχουμε μόνιμα 22άρια+ στα 850. Πολύ άδικο. Και το χειρότερο είναι ότι το γυροφερνει πάλι για 25άρι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οριστε εκανα κι εγω μια συγκριτικη μετρηση ΦΡΙΚΗΣ και σας την παραθετω.....παρακαλω σχολιαστε ελευθερα:

Κυπρος, Λευκωσια, ΕΑΑ, μεση μηνιαια Τ του Ιουλιου εως τωρα: 31,3.....με 12 η 13 μετρημενα 41αρια++, αλλα ελαχιστες 23αρια και 24αρια....

Ελλαδα, Γκαζι, ΕΑΑ, ο κλασικος σταθμος, μεση μηνιαια Τ του Ιουλιου εως τωρα: 31,1 

Πως γιναμε ετσι....τι καιρικη και κλιματικη ΚΑΤΑΝΤΙΑ ειναι αυτη....ακομη και να μην εχετε ταξιδεψει για να το ζησετε απο κοντα, κλιμα Κυπρου καλοκαιρι, δειτε απλα στο χαρτη ΠΟΥ ειναι η Λευκωσια, και ΠΟΥ το Γκαζι....

Οχι παιδια, ΔΕΝ ηταν ετσι παλια, και ΔΕΝ μεγαλωσαμε ετσι οι Αθηναιοι τη δεκαετια του 80 και του 90.....κατι φταιει, κατι παει πολυ στραβα και το κλιμα μας εχει υπερθερμανθει....

Δεν θα το πιστευα και να μου το ελεγαν οτι ειμαστε σαν τη Λευκωσια....γραφαμε για πλακα Ντοχα και Ντουμπαι και σε λιγα χρονια θα τους χτυπαμε στα ισια και αυτους....

Μεγαλη θλιψη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...